Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Synax Forte 550 Mg Film TabletKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Synax Forte 550 Mg Film Tablet
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
130

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04 Aralık 2014, 20:42   #1
Üye
Dua ' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dua '
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Synax Forte 550 Mg Film Tablet

Synax Forte 550 Mg Film Tablet

Formülü:

Bir tablette ;
Naproksen Sodyum................275-550 mg
Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Analjezik- antienflamatuvar olarak; Primer ve sekonder dismenore, diş çekimi sonrası ağrılar, muskulo- skeletal ağrılar, travmatik yumuşak doku zedelenmeleri, burkulma ve zorlamalar, hernisi, bursitis, tendinitis. Migren profilaksisi ve akut migren krizi tedavisinde kullanılır. Antiromatizmal olarak; Romatoid artrit, osteoartrit, juvenil artrit, ankilozan spondilit, "Polymyalgica rheumatica," ekstraartiküler romatizmal sendromlar.Anti-gut ajanı olarak; Akut-gut nöbetlerinin tedavisi için kullanılır

.
Kontrendikasyonları:

Naproksen'e aşırı duyarlı olanlarda, bronkial astma, burun polipleri ve allerjik riniti olup da NSAİD'lere ve asetilsalisilik aside karşı aşırı duyarlı olanlarda kullanılmaz. Aktif peptik ülser, ülseratif kolit ve rejyonel enteriti olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

NSAİD sınıfı diğer ilaçlarda olduğu gibi naproksen sodyum tedvisi sırasında da aşağıdaki olasılıklara karşı önlemler alınmalıdır.
1) Kronik kullanım sırasında gastrointestinal kanama veya ülserasyon görülebilir. Bunların sıklığı yaklaşık %1 kadardır. Alkolizm, sigara ve geçirilmiş Gİ hastalıklar bu riski arttırabilir.
2) Hepatik, renal , kardiak fonksiyonları azalmış hastalarda ve yaşlılarda prostaglandinlerin renal perfüzyonu destekleyici etkisi azaldığından renal fonksiyonda dekompensasyon olabilir. Bu etki riversibl olup ilacın kesilmesiyle düzelir.
3) Siroz diğer karaciğer hastalıklarında ve yaşlılarda total naproksen plasma konsantrasyonu azalmakla beraber albimüne bağlı olmayan serbest fraksiyon artmış olabilir. Bu hastalarda doz dikkatle ayarlanmalı, gerekirse azaltılmalıdır.
4) Prostaglandinlerin klorür reapsorpisyonu ve antidiüretik hormon üzerindeki inhibitör etkisi NSAİD'ler tarafından azaltılacağından su ve tuz retansiyonunun sakıncalı olabileceği hipertansiyon ve konjestif kalp yetmezliği vakalarında naproksen sodyum dikkatle kullanılmalıdır.
5) İlacın gebelikte emniyetle kullanılabileciğini gösteren kontrollü araştırmalar mevcut değildir. Ducutus arteriosusun erken kapanmasına neden olabileceğinden gebeliğin sonlarına yakın kullanılmamalıdır.
6) Naproksen sodyum plasma konsantrasyonlarının 1'i kadar süte geçer kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Karın ağrısı, mide yanması, bulantı, konstipasyon, iyare, stomatit, baş dönmesi uyuklama, tinnitus ödem,dispne, çarpıntı, lökopeni, hematüri, depresyon, pruritus, deri allerjisi, karaciğer fonksiyon test anormalleri, Gİ kanama ve peptik ülser.
İlaç etkileşimleri:

Her nekadar naproksen sodyum için bildrilmemişse de aşağıdaki etkileşimleri dikkate alınmalıdır.1) NSAİD kumarin, fenitoin, sulfonamid ve sulfonilüre sınıfı ilaçların serbest plasma fraksiyonlarını arttırabilir.2) Lityum klirensini azaltabilirler.3) Naproksen probenasid ile birlikte verildiğinde naproksen aniyopnunun yarı ömrü uzar ve plasma seviyeleri yükselir.4) Deneysel hayvan modellerinde metotreksatın tübüler sekresyonunu azaltarak toksisitesininm artmasına neden olur.

Kullanım şekli ve dozu:


275 mg için: Analjezik olarak;Başlangıçta 2 tablet (2 x 275 mg), daha sonra 6-8 saat ara ile 1 tablet. Total günlük doz 5 tableti geçmemelidir. Gerektiğinde daha sonra seviyede antienflemetuar/analjezik aktivite sağlamak için düşük dozları iyi tolore eden ve gastrointestinal hastalık öyküsü olmayan hastalarda günlük doz kısa süreli olmak şartıyla 1650 mg'a arrtırabilir. Bu gibi yüksek dozlarda gastrointestinal yan tesirlerin arttığı rapor edilmiştir. Antiromatizmal olarak:a) Başlangıç tedavisi :Genellikle 12 saatlik aralarala günde 2 defa alınan 2-4 tablettir.1) Şiddetli gece ağrısı ve/vaya sabah katılığı şikayetleri olanlarda.2) Yüksek dozda kullnılan başka bir antiromatizmal ilaçtan Synax fort'a geçilmesi düşünüldğü durumlarda,3) Ağrının önde gelen belirti olduğu osteoartritli hastalardaTedaviye günde 3-4 tablet (825 mg-1100 mg) ile başlanmalı ve birkaç hafta devam edilmelidir. 550 mg için: Analjezik olarak;Başlangıçta 1 tablet (550 mg) daha sonra 6-8 saat ara ile 1/2 tablet (275 mg). Total günlük doz 2.5 tableti (1375 mg) geçmemelidir. Gerektiğinde daha sonra seviyede antienflemetuar/analjezik aktivite sağlamak için düşük dozları iyi tolore eden ve gastrointestinal hastalık öyküsü olmayan hastalarda günlük doz kısa süreli olmak şartıyla 1650 mg'a arttırabilir. Antiromatizmal olarak; Başlangıç tedavisi genellikle 12 saatlik aralarla günde 2 x 1-2 tablettir. 1) Şiddetli gece ağrısı ve/vaya sabah katılığı şikayetleri olanlarda.2) Yüksek dozda kullnılan başka bir antiromatizmal ilaçtan Synax fort'a geçilmesi düşünüldğü durumlarda, 3) Ağrının önde gelen belirti olduğu osteoartritli hastalarda,Tedaviye günde 1.1/2.2 tablet (825 mg-1100 mg) ile başlanmalı ve bir kaç hafta devam edilmelidir.

»Synax Forte 550 Mg Film Tablet - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
550, film, forte, synax, tablet

Seçenekler
Stil


Saat: 23:00

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git