Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Keppra Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Keppra Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
117

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2014, 09:40   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Keppra Yan Etkileri

Keppra Yan Etkileri

Keppra Film Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Levetirasetam
İlaç Marka İsmi:
Keppra Film Tablet

Levetirasetam Nedir?

Levetirasetam antiepileptik* bir ilaçtır.

( *antiepileptik: Epilepsi (sara)’yı durduran ya da önleyen)

Levetirasetam aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

yetişkinlerdeki ve 4 yaş üzeri çocuklardaki parsiyel başlangıçlı nöbetler* ( *parsiyel nöbet: Belirli bir yerde başlayan ve başladığı yerde kalabildiği gibi ilerleyerek vücudun yarısına da yayılabilen epilepsi nöbetleri. Bu nöbetler esnasında kızgınlık, korku, hastanın geçmiş yaşamından bir sahnenin tekrar yaşanması gibi duyusal nöbetler de görülebilir. Bazı nöbetlerde bilinç bulanıklığı / kaybı da görülebilir. );
erişkin hastalarda görülen miyoklonik nöbetler* ( *miyoklonik nöbet: Bir ya da iki kasın, bazen vücudun kol ve bacakları bükmeye yarayan kaslarının ani kasılmasıyla görülen, epilepsi nöbetlerinin küçük şekli. )
ergenlik dönemindeki 12 yaş üzeri gençlerde görülen miyoklonik epilepsi* ( *miyoklonik epilepsi: Yaygın epilepsi nöbetleri sırasında miyoklonilerin de (ani, elektrik sarsıntılarına benzer; istem dışı ve belirli aralarla, peş peşe ve düzensiz oluşan kas kasılmaları) görüldüğü epilepsi türü. );
yetişkinlerde görülen ve yaygınlaşan tonik – klonik epilepsi* nöbetleri ( *tonik – klonik (grand mal) epilepsi: Bilinç kaybı ve iskelet kaslarında artan kasılmanın akabininde tüm kol ve bacaklarda meydanan gelen istem dışı kasılmalarla karakterize nöbet. ).

Levetirasetam burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Levetirasetam Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer hastalık nöbetlerini önlemek için Levetirasetam kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Eğer Levetirasetam kullanımını aniden durdurursanız hastalık nöbetlerinizde artış olabilir. Eğer nöbetlerinizde kötüleşme veya artış olursa doktorunuza başvurunuz.

Bu ilacı kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir. Doktorunuzun düzenli olarak sizi kontrol etmesi gerekecektir. Doktorunuz ile planlanmış olan randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişimler; endişe, kaygı; telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz ve hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Yanınızda acil durumlar için Levetirasetam kullandığınızı belirten bir kimlik kartı veya bilgilendirme bilekliği taşıyınız. Sizi tedavi eden doktorlar, diş hekimleri veya acil servis elemanları Levetirasetam kullandığınızı bilmelidirler.

Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı bir çocuğa vermeyiniz.

Levetirasetam Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Levetirasetam’a veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmamalısınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da herhangi bir böbrek hastalığına sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Böyle bir durumda dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu ilacı kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir. Eğer tedavinizin ilk aylarında veya ilaç dozunuzun değiştiği zamanlarda yeni ya da kötüleşen depresyon belirtileri gösteriyorsanız veya aklınızda intihar ile ilgili düşünceler oluşuyorsa; doktorunuza bildiriniz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun düzenli olarak sizi kontrol etmesi gerekecektir. Doktorunuz ile planlanmış olan randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Levetirasetam Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Levetirasetam’ın doğmamış bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. Levetirasetam anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Levetirasetam Kullanabilir miyim?

Levetirasetam düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Özellikle tedavinin başlangıcında veya doz artırıldığı zamanlarda uyuklama haline veya başka etkilere neden olabilir. Bu nedenle ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Levetirasetam’ı Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Levetirasetam’ı yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz.

İlacı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Levetirasetam tableti çiğnemeyiniz, kırmayınız veya ezmeyiniz. Hapı bir bütün olarak yutunuz.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Levetirasetam’ın düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.

Eğer hastalık nöbetlerini önlemek için Levetirasetam kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Eğer Levetirasetam kullanımını aniden durdurursanız hastalık nöbetlerinizde artış olabilir. Eğer nöbetlerinizde kötüleşme veya artış olursa doktorunuza başvurunuz.

Hastalık nöbetleri genellikle farklı ilaç kombinasyonları kullanılarak tedavi edilir. En iyi tedavi için, doktorunuzun direktifleri doğrultusunda tüm ilaçlarınızı düzenli şekilde kullanınız. İlacınız ile birlikte gelen ilaç prospektüsünü veya hasta bilgilendirme formunu dikkatli şekilde okuyunuz. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe ilacın dozunda veya tedavi planında herhangi bir değişiklik yapmayınız.

Yanınızda Levetirasetam kullandığınızı belirten bir kimlik kartı veya bilgilendirme bilekliği taşıyınız. Sizi tedavi eden doktorlar, diş hekimleri veya acil servis elemanları Levetirasetam kullandığınızı bilmelidirler.

Bu ilacın rahatsızlığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmek için düzenli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekebilir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Doktorunuz ile planlanmış olan randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız ve yalnızca birkaç saat geçmiş ise hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Uyuşukluk hali, uykuya eğilim, heyecan, saldırganlık, sığ solunum, güçsüzlük, halsizlik veya bayılma.

Levetirasetam Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Levetirasetam’ın bazı yan etkilerini arttırabilir ve nöbet riskini arttırabilir.

Levetirasetam düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Özellikle tedavinin başlangıcında veya doz artırıldığı zamanlarda uyuklama haline veya başka etkilere neden olabilir. Bu nedenle ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Levetirasetam’ın Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, endişe, kaygı, panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

halüsinasyonlar;

güçsüzlük, halsizlik, koordinasyon eksikliği;

artan veya kötüleşen hastalık nöbetleri.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

baş dönmesi;
uyku hali, yorgunluk;
mide bulantısı, kusma, ishal;
başağrısı;
kas ağrısı;
kazaya bağlı yaralanmalar;
burun akıntısı, boğaz ağrısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Levetirasetam ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Levetirasetam ile etkileşebilecek birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Levetirasetam’ı Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Levetirasetam’ı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Keppra Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Keppra Film Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Keppra Film Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Keppra Film Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

»Keppra Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etkileri, keppra, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 16:57

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git