ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Nolvadex yan Etkileri


Nolvadex yan Etkileri

Sağlık Bölümü Kategorisinde ve İlaçlar Forumunda Bulunan Nolvadex yan Etkileri Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Nolvadex yan Etkileri Nolvadex Film Tablet İlaç Etken Maddesi: Tamoksifen sitrat İlaç Marka İsmi: Nolvadex Film Tablet Bilgi: Nolvadex Film ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 06 Aralık 2014, 08:43   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Liich
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Keyifli
Üyelik tarihi: 14 Kasım 2014
Yaş: 24
Mesajlar: 7.850
Konular: 4856
Beğenilen: 1368
Beğendiği: 1252
www.forumsevgisi.com
Standart Nolvadex yan Etkileri

Nolvadex yan Etkileri

Nolvadex Film Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Tamoksifen sitrat
İlaç Marka İsmi:
Nolvadex Film Tablet
Bilgi:
Nolvadex Film Tablet 10 mg; 10 mg Tamoksifen’e eşdeğer Tamoksifen sitrat içerir. Nolvadex Film Tablet 20 mg; 20 mg Tamoksifen’e eşdeğer Tamoksifen sitrat içerir.
Nolvadex (Tamoksifen) Nedir?

Tamoksifen meme kanseri tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca yüksek meme kanseri riski taşıyan kadınlarda meme kanserini önlemek amacı ile de kullanılır.

Belirli bazı meme kanserleri gelişmek ve çoğalmak için östrojene ihtiyaç duyar. Tamoksifen bir kadın hormonu olan östrojenin faaliyetlerini engeller. Ayrıca kanserli hücrelerin büyüme, gelişme ve aktiviteleri üzerinde etkili olan belirli biyolojik faktörlerin de vücuttaki seviyelerini değiştirir. Böylece kanserli hücrelerin büyüme, gelişme ve aktivitelerin engeller.

Tamoksifen aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

meme kanseri.

Tamoksifen burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Nolvadex (Tamoksifen) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer hamileyseniz Tamoksifen kullanmayınız. Tamoksifen anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Bu ilacın kullanımı sırasında bariyer formda olan etkili bir doğum kontrol yöntemi (örneğin: prezervatif veya diyafram ile birlikte sperm öldürücü jel) kullanınız, tedavi bittikten sonraki en az 2 ay boyunca da bu şekilde korunmaya devam ediniz.

Eğer karaciğer hastalığı, yüksek trigliserit seviyeleri (kanda bulunan bir tür yağ), önceden geçirilmiş veya şu an mevcut katarakt, felç (inme) veya kan pıhtısı oluşumu öyküsü varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Ayrıca kemoterapi veya radyasyon terapisi görüyorsanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer meme kanseri riskinizi azaltmak için Tamoksifen kullanıyorsanız ilk dozunuzu adet döneminiz sırasında almanız gerekebilir. Tamoksifen kullanmaya başlamadan önce hamile olmadığınızdan emin olabilmek için hamilelik testi de yaptırmanız gerekebilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Tamoksifen ile tedaviniz sırasında anormal vajinal kanamalar, adet düzensizlikleri, vajinal akıntı değişiklikleri, kasıklarda ağrı veya basınç hissi gibi durumlardan herhangi birini kendinizde gözlemlerseniz hemen doktorunuza bildiriniz. Bu durum(lar)a yol açan nedenin tespit edilmesi önemlidir.

Tamoksifen kullanımı bazı kadınlarda rahim kanseri, felç (inme) veya akciğerlerde kan pıhtısı oluşma riskini arttırabilir ve bu durum ölümcül olabilir. Bu ilacın kullanımına ilişkin kişisel riskleriniz hakkında doktorunuz ile detaylı şekilde görüşünüz.

Bu ilacın zararlı etkilere sebep olmadığından emin olabilmek için, doktorunuz düzenli olarak mamografi çektirmenizi ve kendi kendinize rutin meme kontrolleri yapmanızı isteyebilir. Karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Doktorunuz ile düzenli olarak görüşünüz.
Nolvadex (Tamoksifen) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Tamoksifen’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

hamile olmak veya hamile kalmaya çalışıyor olmak;

doğuştan olan kalp atım bozuklukları;

kalp atım bozuklukları şüphesi.

Tamoksifen’i güvenli şekilde kullanabileceğinizden emin olabilmek için, aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildiriniz:

karaciğer hastalığı;

kanda yüksek kolesterol veya trigliserit seviyeleri;

önceden geçirilmiş veya şu an mevcut felç (inme) öyküsü;

kan pıhtısı, yağ hücreleri, vb. nedenlerle damar(lar)da tıkanıklık oluşma öyküsü;

önceden geçirilmiş veya şu an mevcut katarakt öyküsü;

kemoterapi veya radyasyon terapisi görüyor olmak.

Tamoksifen kullanımı bazı kadınlarda rahim kanseri, felç (inme) veya akciğerlerde kan pıhtısı oluşma riskini arttırabilir ve bu durum ölümcül olabilir. Bu ilacın kullanımına ilişkin kişisel riskleriniz hakkında doktorunuz ile detaylı şekilde görüşünüz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Nolvadex (Tamoksifen) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi D. Eğer hamileyseniz Tamoksifen kullanmayınız. Tamoksifen anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Bu ilacın kullanımı sırasında bariyer formda olan etkili bir doğum kontrol yöntemi (örneğin: prezervatif veya diyafram ile birlikte sperm öldürücü jel) kullanınız, tedavi bittikten sonraki en az 2 ay boyunca da bu şekilde korunmaya devam ediniz.

Hormonal doğum kontrol yöntemleri (doğum kontrol hapları, vajinal halkalar, enjeksiyonlar, implantlar, vb.) bu ilaç ile tedaviniz sırasında hamileliği önlemede yeterince etkili olmayabilir.

Tamoksifen'in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Ancak Tamoksifen anne sütü üretimini yavaşlatabilir. Tamoksifen kullanımı sırasında bebek emzirmeyiniz.
Araç ve Makine Kullanırken Nolvadex (Tamoksifen) Kullanabilir miyim?

Tamoksifen’in araç ve makine kullanımı üzerine etki göstermesi beklenmez. Ancak yine de ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Nolvadex (Tamoksifen) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden farklı bir dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tamoksifen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Eğer meme kanseri riskinizi azaltmak için Tamoksifen kullanıyorsanız ilk dozunuzu adet döneminiz sırasında almanız gerekebilir. Tamoksifen kullanmaya başlamadan önce hamile olmadığınızdan emin olabilmek için hamilelik testi de yaptırmanız gerekebilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Tamoksifen’in düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız. Bu ilacı 5 yıla kadar kullanmayı sürdürmeye ihtiyacınız olabilir.

Bu ilacın zararlı etkilere sebep olmadığından emin olabilmek için, doktorunuz düzenli olarak mamografi çektirmenizi ve kendi kendinize rutin meme kontrolleri yapmanızı isteyebilir. Karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Doktorunuzu düzenli olarak ziyaret ediniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer Tamoksifen’den almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen acil servise başvurunuz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir : Sıcak basması, bulantı, kusma, vajinal kanama.
Nolvadex (Tamoksifen) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Yiyecek, içecek veya aktiviteler konusundaki kısıtlamalara doktorunuzun direktifleri doğrultusunda uyunuz.
Nolvadex’in (Tamoksifen) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık desteği alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz Tamoksifen kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz:

ani hissizlik veya güçsüzlük, halsizlik, özellikle de vücudun bir tarafında;

alışılmadık vajinal kanama veya vajinal akıntı;

leğen kemiği (kalça bölgesi) bölgesinde ağrı veya basınç;

bulanık görme, göz ağrısı veya ışıkların etrafında halkalar görme;

kolay çürük oluşumu (morarma gibi), alışılmadık kanama (burun, ağız, vajina veya rektumda), cilt altında mor veya kırmızı nokta şeklinde benekler;

yüksek ateş, titreme, vücut ağrıları, grip belirtileri;

üst karın bölgesinde ağrı, kaşıntı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

sıcak basması;

bulantı, kusma, ishal, kabızlık;

ellerde veya ayaklarda şişme;

baş ağrısı, sersemlik;

saç dökülmesi.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Nolvadex (Tamoksifen) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Birçok farklı ilaç Tamoksifen ile etkileşebilir. Aşağıda bunların bir kısmı listelenmiştir. Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz:

bromokriptin (Gynodel, Parlodel);

varfarin sodyum (Coumadin);

klozapin (Clonex, Leponex);

siklofosfamid (Endoxan, Alkyloxan);

izoniazit (I.N.H Tablet);

eksemestan (Aromasin);

anastrozol (Arimidex, Santra);

letrozol (Femara, Letroks);

metimazol (Thyromazol);

nikardipin hidroklorür (Loxen);

pioglitazon hidroklorür (Actos, Dropia, Glifix, Piogtan, Piondia);

rifampin (Rifadin, Rifcap, Rifex);

ropinirol (Requip);

tiklopidin hidroklorür (Ticlid, Ticlocard);

antimalaryal ilaçlar [klorokin fosfat (Kutlu); vb.];

terbinafin (Lamisil, Tekfin, Terafin, Terbin, Terbonile, Terbisil, Tigal);

antidepresanlar [bupropiyon hidroklorür (Wellbutrin, Zyban); duloksetin hidroklorür (Cymbalta); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); vb.];

antiaritmik ilaçlar [amiodaron hidroklorür (Cordarone); kinidin içeren ilaçlar (Longacor); vb.];

antipsikotikler [klorpromazin hidroklorür (Largactil); haloperidol (Norodol, Leptol); aripiprazol (Abilify, Abizol); tioridazin hidroklorür (Mellerettes, Melleril); flufenazin dekanoat (Prolixin Decanoate); vb.];

ritonavir içeren ilaçlar (Kaletra, Norvir).

Bu liste Tamoksifen ile etkileşebilecek tüm ilaçların tam bir listesi değildir. Tamoksifen ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Nolvadex’i (Tamoksifen) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan, sıcaktan ve soğuktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Nolvadex Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Nolvadex Film Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Nolvadex Film Tablet’i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Nolvadex Film Tablet’i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
etkileri, nolvadex, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 19:07

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,