Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Wellbutrin Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Wellbutrin Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
195

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2014, 09:45   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Wellbutrin Yan Etkileri

Wellbutrin Yan Etkileri

Wellbutrin XL Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Bupropiyon hidroklorür
İlaç Marka İsmi:
Wellbutrin XL Yavaş Salımlı Film Kaplı Tablet
Wellbutrin XL (Bupropiyon) Nedir?

Bupropiyon bir antidepresandır. Bupropiyon içerikli ilaçların bazıları depresyon tedavisinde kullanılır, bazıları ise sigarayı bırakmaya yardımcı olarak kullanılır.

Wellbutrin XL, Bupropiyon’un depresyon tedavisinde kullanılan bir formudur.

Wellbutrin XL (Bupropiyon) aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

majör depresif bozukluk.

Bupropiyon burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Wellbutrin XL (Bupropiyon) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer son 14 gün içerisinde rasajilin (Azilect), selejilin (Moverdin, Seldepar) ve benzeri MAO inhibitörleri* grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız Bupropiyon kullanmayınız.

( *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin)])

Eğer herhangi bir beslenme bozukluğunuz, hastalık nöbetleriniz (sara vb.) varsa, Bupropiyon içerikli farklı formda bir ilaç kullanıyorsanız veya yakın zamanda aniden alkol ya da sakinleştirici kullanımını bıraktıysanız; bu ilacı kullanmayınız.

Bupropiyon nöbetlere sebep olabilir, özellikle de belirli rahatsızlıkları olan veya belirli bazı ilaçları kullanan kişilerde. Doktorunuza tüm sağlık durumunuz ve kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi veriniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçük kişilerde. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

İlacın kullanımı sırasında ruh hali veya davranış değişimleri, anksiyete (kaygı), panik ataklar, uyku sorunları, dürtülere göre hareket etme, telaşlı, heyecanlı, hırçın, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) veya daha depresif hissetme ya da intihar veya kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma gibi yeni veya kötüleşen belirtiler meydana gelirse hemen doktorunuza bildiriniz.

Wellbutrin XL kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol, nöbet geçirme riskinizi arttırabilir.
Wellbutrin XL (Bupropiyon) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Bupropiyon’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz; bu ilacı kullanmayınız.

Bupropiyon içerikli başka bir ilaç kullanımı;

epilepsi (sara);

önceden geçirilmiş veya şu an mevcut beslenme bozukluğu (örneğin iştahsızlık);

fazla miktarda alkol alıyorsanız ve alkol almayı yeni bıraktıysanız ya da bırakmak üzereyseniz;

yakın bir zamanda sakinleştirici ilaç kullanımını bıraktıysanız ya da Wellbutrin XL kullanırken bu ilacı (ilaçları) bırakacaksanız.

Eğer son 14 gün içerisinde rasajilin (Azilect), selejilin (Moverdin, Seldepar) ve benzeri MAO inhibitörleri* grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız Bupropiyon kullanmayınız.

( *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin)])

Bupropiyon nöbetlere sebep olabilir, özellikle de belirli rahatsızlıkları olan veya belirli bazı ilaçları kullanan kişilerde. Doktorunuza tüm sağlık durumunuz ve kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi veriniz.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz, Bupropiyon kullanmaya başlamadan önce doktorunuza söyleyiniz:

kalp hastalığı;

yüksek tansiyon;

kalp krizi öyküsü;

böbrek hastalığı;

karaciğer hastalığı (özellikle siroz);

düzenli olarak fazla miktarda alkol kullanımı;

ilaç tedavisi gerektiren şeker hastalığı (diyabet);

geçmişte yaşanan ciddi bir kafa/beyin travması;

18 yaşından küçük olmak;

65 yaşından büyük olmak;

depresyon dışında başka bir zihinsel hastalık varlığı;

hastalık nöbetleri (sara vb.) öyküsü;

beyin veya omurilik tümörü öyküsü.

Eğer bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz ilacınızın dozunda ayarlamalar yapılması gerekebilir veya spesifik testler yaptırmanız gerekebilir.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçük kişilerde. Tedavinin ilk birkaç haftasında veya ilacınızın dozu değiştiğinde depresyon belirtileriniz ya da intihar düşünceleriniz kötüleşiyorsa hemen doktorunuza bildiriniz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki veya belirtilerinizdeki değişimler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Wellbutrin XL (Bupropiyon) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bupropiyon’un anne karnındaki bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer hamileyseniz veya tedavi dönemindeki tarihlerde hamile kalmayı planlıyorsanız, ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza söyleyiniz.

Bupropiyon anne sütüne geçer ve emzirilen bebek için zararlı olabilir. Wellbutrin XL kullanımı sırasında bebek emzirmemelisiniz.
Araç ve Makine Kullanırken Wellbutrin XL (Bupropiyon) Kullanabilir miyim?

Wellbutrin XL düşünce ve reaksiyonlarınızı etkileyebilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç kullanıyorsanız veya temkinli olmanızı gerektiren işler yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Wellbutrin XL (Bupropiyon) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla veya daha düşük dozda ya da daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Wellbutrin XL’yi aç veya tok karnına alabilirsiniz.

İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte, bütün halde alınız.

Uzatılmış salım yapacak şekilde hazırlanan ilacınızı ezmeyiniz, çiğnemeyiniz veya parçalamayınız. Tableti bir bütün olarak yutunuz. Uzatılmış salım yapacak şekilde hazırlanan tabletler ilacın vücuda yavaşça salınması için özel olarak yapılmıştır. Hapı kırmak veya çiğnemek bir anda çok fazla ilacın salınmasına sebep olabilir ve bu durum olası yan etkileri (nöbet geçirme, vb.) arttırabilir.

Wellbutrin XL tabletler bazen alışılmadık şekilde kokar. Bu normaldir, ilacınızı her zamanki gibi almaya devam ediniz.

Wellbutrin XL kullanımını doktorunuz ile görüşmeden, aniden durdurmayınız, aksi takdirde istenmeyen yan etkilere maruz kalabilirsiniz. İstenmeyen etkilerin oluşmaması için ilacı nasıl bırakmanız gerektiğini doktorunuz ile konuşunuz.

Bupropiyon belirli idrar tahlillerinden ve testlerinden beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden doktorlara Wellbutrin XL kullandığınızı bildiriniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Hemen bir acil servise başvurunuz veya acil sağlık yardımı isteyiniz. Bupropiyon’un doz aşımı ölümcül olabilir.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir; Kaslarda sertlik, halüsinasyonlar, hızlı veya düzensiz kalp atışları, zayıf solunum veya bayılma.
Wellbutrin XL (Bupropiyon) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Wellbutrin XL kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol, nöbet geçirme riskinizi arttırabilir.

Bazı kişilerin Wellbutrin XL kullandıkları sırada alkole daha duyarlı oldukları gözlenmiştir. Doktorunuz, Wellbutrin XL kullanımınız süresince alkol kullanmamanızı veya çok az kullanmanızı söyleyebilir. Ancak düzenli olarak alkol kullanıyorsanız, kullandığınız alkol miktarını değiştirmeden önce doktorunuz ile görüşünüz. Bupropiyon, çok fazla alkol kullanan ve ilacın kullanımına başladıklarında alkol kullanımını aniden kesen kişilerde nöbetlere sebep olabilir.

Tek seferde birden fazla rahatsızlığı tedavi amacı ile Bupropiyon kullanımından kaçınınız. Eğer depresyon tedaviniz için Wellbutrin XL kullanıyorsanız, aynı zamanda sigarayı bırakmak için de Zyban kullanmayınız. Bu şekilde ilacın çok fazla alınması nöbet geçirme riskini arttırabilir.
Wellbutrin XL’nin (Bupropiyon) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil servise başvurunuz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

İlacın kullanımı sırasında ruh hali veya davranış değişimleri, anksiyete (kaygı), panik ataklar, uyku sorunları, dürtülere göre hareket etme, telaşlı, heyecanlı, hırçın, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) veya daha depresif hissetme ya da intihar veya kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma gibi yeni veya kötüleşen belirtiler meydana gelirse hemen doktorunuza bildiriniz.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

nöbet (irade dışı kasılmalar);

çarpıntı, bayılma;

cilt döküntüsü (ciltte kızarıklık, kabarcık, vb.), eklem ağrısı, kas ağrısı;

kulak çınlaması, görme bozuklukları;

bilinç bulanıklığı, konsantrasyon zorluğu;

halüsinasyonlar, anormal düşünceler veya davranışlar.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

baş ağrısı;

uyku problemleri (uykusuzluk);

mide bulantısı, kusma, kabızlık, ağız kuruluğu;

iştah kaybı, kilo kaybı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Wellbutrin XL (Bupropiyon) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer son 14 gün içerisinde rasajilin (Azilect), selejilin (Moverdin, Seldepar) ve benzeri MAO inhibitörleri* grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız Bupropiyon kullanmayınız.

( *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin)])

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, Bupropiyon kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

klopidogrel (Atervix, Clopra, Diloxol, Karum, Klopis, Opirel, Pingel, Planor);

tiklopidin hidroklorür (Ticlid, Ticlocard);

fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin);

karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karberol, Karbasif, Kazepin, Tegretol, Tegretol CR, Temporol, Teril CR);

levodopa içeren ilaçlar (Madopar, Sinemet, Stalevo);

amantadin sülfat (Pk-Merz);

trisiklik antidepresanlar [amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin); imipramin hidroklorür (Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin); vb.];

risperidon (Risperdal, Risperdal Quicklet);

tioridazin hidroklorür (Mellerettes, Melleril);

lityum karbonat (Lithuril);

selektif serotonin geri alım inhibitörleri [essitalopram okzalat (Cipralex, Citoles, Eslorex, Esmax, Esplus, Esram, Losiram, Secita, Tiopram); sitalopram hidrobromür (Citrex, Cipram, Citara, Citexam, Citol, Citolixin, Copsam, Eslopram, Laira, Pasilopram, Relaxol, Vodelax); fluoksetin hidroklorür (Depreks, Florak, Foxeteva, Fulsac, Prozac, Zedprex); fluvoksamin maleat (Faverin, Fluamteva, Revoxin); sertralin hidroklorür (Lustral, Misol, Selectra, Seralin, Serdep, Serotop, Serteva, Zeleft); paroksetin hidroklorür (Paxera, Paxil, Seroxat, Xetanor, Zoxapar)];

doksorubisin hidroklorür (Adriblastina, Doxo – Teva, Doxorubicin);

siklofosfamid (Endoxan, Alkyloxan);

ifosfamid (Holoxan);

irinotekan hidroklorür (Campto, Tekamen);

atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan);

metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor);

propranolol hidroklorür (Dideral);

propafenon hidroklorür (Rytmonorm);

ritonavir içeren ilaçlar (Kaletra, Norvir);

efavirenz (Stocrin).

Bu liste Bupropiyon ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Bupropiyon ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Eğer Bupropiyon ile birlikte belirli bazı ilaçları kullanıyorsanız nöbet geçirme riskiniz artabilir. Özellikle aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz:

ağız yoluyla alınan diyabet ilaçları [glibenklamid (Dianorm, Diyaben, Gliben); glibornurid (Glutril); gliklazid (Betanorm, Diamicron, Glumikron, Oramikron); glikidon (Glurenorm); glimepirid (Amaryl, Diaglin, Diameprid, Glimax, Glirid, Sanprid); glipizid (Glucotrol XL, Minidiab); metformin hidroklorür (Glifor, Glucophage, Gluformin, Glukofen); gliburid (Dianorm, Diyaben, Gliben); vb.];

insülin [insülin aspart (Novomix 30); insülin lispro (Humalog); insülin detemir (Levemir); insülin glarjin (Lantus Optipen); izofan insülin (Humulin, Insulatard); bifazik insülin lispro (Humalog); bifazik izofan insülin (Humulin, Mixtard 30 Innolet, Mixtard Penfill)];

teofilin içeren ilaçlar (Bronkolin 300, Pirasmin, Talotren, Teobag, Teokap SR, Teosel, Xanthium, Carena, Filinsel, Asmafilin, Butofilin SR, vb.);

tramadol hidroklorür (Contramal, Contramal Retard, Ultramex);

doğum kontrol hapları [klormadinon asetat & etinil estradiol (Belara); etinil estradiol & dezojestrel (Desolett, Myralon); etinil estradiol & jestoden (Ginera); etinil estradiol & levonorjestrel (Microgynon, Miranova, Preven); etinil estradiol & drospirenon (Yasmin); levonorjestrel (Norlevo); vb.];

narkotik ağrı kesiciler [morfin tuzları (M-Eslon, Morphine HCl); fentanil (Durogesic); petidin hidroklorür (Aldolan); tramadol hidroklorür (Tramadolor, Ultrameks); vb.];

oksibutinin hidroklorür (Üropan);

trankilizanlar [diazepam (Diapam, Diazem, Nervium); alprazolam (Apo-Alpraz, Xanax); klorazepat dipotasyum (Anksen, Tranxilene); klordiazepoksit (Klipaks, Librax); lorazepam (Ativan Expidet); medazepam (Tranko-Buskas); vb.];

sedatif ve hipnotikler [deksmedetomidin (Precedex); doksilamin süksinat (Unisom); melatonin (Melatonina); midazolam (Demizolam, Dormicum); zopiklon (İmovane); vb.];

zayıflama hapları.

Wellbutrin XL’yi (Bupropiyon) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında; nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Wellbutrin XL Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Wellbutrin XL Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız. Wellbutrin XL Tablet’i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Wellbutrin XL Tablet’i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

»Wellbutrin Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etkileri, wellbutrin, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 08:01

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git