Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Raneks Yan EtkilleriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Raneks Yan Etkilleri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
223

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2014, 09:46   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Raneks Yan Etkilleri

Raneks Yan Etkilleri

Raneks Enterik Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Rabeprazol sodyum
İlaç Marka İsmi:
Raneks Enterik TabletRaneks (Rabeprazol) Nedir?

Rabeprazol midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır. Rabeprazol proton pompası inhibitörleri adlı ilaç grubuna dahildir.

Rabeprazol aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

aktif haldeki iyi huylu mide ülseri;
oniki parmak bağırsağı ülseri;
mide – oniki parmak bağırsağı ülseri veya kronik gastriti olan hastalarda görülen Helicobacter pylori adlı bakterinin yok edilmesi;
Helicobacter pylori enfeksiyonunun yol açtığı mide – oniki parmak bağırsağı ülserinin giderilmesi ve tekrarının önlenmesi;
Zollinger – Ellison sendromu;
gastroözofajeal reflü* hastalığı.

( *gastroözofajeal reflü: Mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi.)

Rabeprazol burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Raneks (Rabeprazol) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Yemek borusuna doğru yayılan mide yanması sıklıkla kalp krizinin ilk belirtileri ile karıştırılmaktadır. Eğer göğüs ağrınız veya ağırlık hissi, kollara veya omuzlara yayılan ağrı, mide bulantısı, terleme ve genel hastalanma hissi varsa hemen acil servise başvurunuz.

Rabeprazol mide yanması belirtilerinin hızlı şekilde hafifletilmesi için uygun değildir.

Eğer Rabeprazol’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer madelerden birine alerjiniz varsa ya da Rabeprazol’e benzer ilaçlara [omeprazol (Demeprazol, Eselan, Erbolin, Losec, Omeprol, Omeprazid, Prosek); lansoprazol (Aprazol, Degastrol, Helicol, Lansazol, Lansoprol, Lansor, Lanzedin, Lukazrol, Opagis, Vogast, Zoprol); esomeprazol magnezyum (Nexium); pantoprazol sodyum (Pandev, Panthec, Panto, Pantpas, Protonex); vb. ] alerjiniz varsa; bu ilacı kullanmayınız.

Bazı rahatsızlıklar Rabeprazol ve antibiyotik kombinasyonu ile tedavi edilirler. Durumunuzun en iyi şekilde tedavi edilmesi için doktorunuz tarafından belirtilen tüm ilaçları kullanınız. Her bir ilacınız ile birlikte bulunan prospektüs veya kullanma talimatını okuyunuz. Doktorunuzun tavsiyesi olmadıkça ilacınızın doz veya alım sıklığını değiştirmeyiniz.Rabeprazol’ü doktorunuz tarafından size reçete edilen (belirtilen) süre boyunca kullanınız. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir ancak doktorunuzun size belirttiği süre boyunca ilacınızı kullanmaya devam ediniz.

Raneks (Rabeprazol) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Yemek borusuna doğru yayılan mide yanması sıklıkla kalp krizinin ilk belirtileri ile karıştırılmaktadır. Eğer göğüs ağrınız veya ağırlık hissi, kollara veya omuzlara yayılan ağrı, mide bulantısı, terleme ve genel hastalanma hissi varsa hemen acil servise başvurunuz.

Eğer Rabeprazol’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer madelerden birine alerjiniz varsa ya da Rabeprazol’e benzer ilaçlara [omeprazol (Demeprazol, Eselan, Erbolin, Losec, Omeprol, Omeprazid, Prosek); lansoprazol (Aprazol, Degastrol, Helicol, Lansazol, Lansoprol, Lansor, Lanzedin, Lukazrol, Opagis, Vogast, Zoprol); esomeprazol magnezyum (Nexium); pantoprazol sodyum (Pandev, Panthec, Panto, Pantpas, Protonex); vb. ] alerjiniz varsa; bu ilacı kullanmayınız.

Rabeprazol kullanmaya başlamadan önce, eğer herhangi bir ilaca alerjiniz veya şiddetli karaciğer rahatsızlığınız varsa doktorunuza bildiriniz. Rabeprazol’ü güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bazı rahatsızlıklar Rabeprazol ve antibiyotik kombinasyonu ile tedavi edilirler. Durumunuzun en iyi şekilde tedavi edilmesi için doktorunuz tarafından belirtilen tüm ilaçları kullanınız. Her bir ilacınız ile birlikte bulunan prospektüs veya kullanma talimatını okuyunuz. Doktorunuzun tavsiyesi olmadıkça ilacınızın doz veya alım sıklığını değiştirmeyiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Raneks (Rabeprazol) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B. Hamilelerde yapılmış yeterli bir çalışma yoktur. Eğer hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildiriniz. Rabeprazol’ün anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Raneks (Rabeprazol) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.Raneks (Rabeprazol) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Rabeprazol aç veya tok karnına alınabilir. Ancak günde tek doz kullanıldığı hastalıklarda sabahları aç karnına alınması önerilir.

Tablet formdaki ilacınızın her bir dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacınızı ezmeyiniz, çiğnemeyiniz, kırmayınız. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Rabeprazol aside dayanıksız bir ilaçtır. Bu nedenle mide asidinden etkilenmeden bağırsaklara geçebilmesi için özel bir kaplama ile kaplanmıştır. Tableti kırmak, çiğnemek, ezmek bu kaplamaya zarar verir ve ilaç emilimini olumsuz yönde etkiler.

Rabeprazol’ü doktorunuz tarafından size reçete edilen (belirtilen) süre boyunca kullanınız. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir ancak doktorunuzun size belirttiği süre boyunca ilacınızı kullanmaya devam ediniz.

Bu ilacın kullanımı sırasında belirtilerinizde bir iyileşme olmuyorsa veya daha da kötüleşiyorsa doktorunuza başvurunuz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.Raneks (Rabeprazol) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Rabeprazol kullanımınız süresince yiyecek, içecek ya da aktivitelerle ilgili bir kısıtlama konusunda doktorunuzun talimatlarına uyunuz.

Raneks’in (Rabeprazol) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); aşırı mide ağrısı; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

baş ağrısı;
öksürük, nazle;
ağız kuruluğu;
karın ağrısı, ishal, bulantı;
dermansızlık, halsizlik;
uykusuzluk (insomnia), sinirlilik;
döküntü (ciltte kızarıklık, kaşıntı).

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Raneks (Rabeprazol) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Rabeprazol kullanmadan önce, eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, doktorunuza bildiriniz:

ketokonazol (Ketoral, Nizoral);
itrakonazol (Funit, Itraspor, Itraxyl, Sporex, Sporanox);
digoksin (Digoxin-Sandoz);
klopidogrel (Atervix, Clopra, Diloxol, Karum, Klopis, Opirel, Pingel, Planor, Plavix);
siklosporin (Sandimmun, Sandimmun Neoral).

Bu liste Rabeprazol ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Rabeprazol ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Raneks’i (Rabeprazol) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Raneks Enterik Tablet'i oda sıcaklığında, nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Raneks Enterik Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Raneks Enterik Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Raneks Enterik Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Raneks Enterik Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

»Raneks Yan Etkilleri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etkilleri, raneks, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 05:06

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git