Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Byetta S.C. Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Byetta S.C. Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
196

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2014, 09:52   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Byetta S.C. Yan Etkileri

Byetta S.C. Yan Etkileri

Byetta S.C. Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Çözelti
İlaç Etken Maddesi:
Ekzenatit
İlaç Marka İsmi:
Byetta S.C. Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Çözelti
Byetta (Ekzenatit) Nedir?

Ekzenatit kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olan bir ilaçtır. Bu ilaç pankreasın daha verimli şekilde insülin üretmesine yardımcı olur.

Ekzenatit aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet).

Gerekli olan bazı durumlarda Ekzenatit diğer diyabet ilaçları ile birlikte kullanılabilir.

Ekzenatit burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir
Byetta (Ekzenatit) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Ekzenatit'e alerjiniz varsa, tip 1 diyabetiniz varsa ya da diyabetik ketoasidoz durumuna sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.

Ağızdan alınan diyabet (şeker hastalığı) ilaçlarından herhangi birini [glibenklamid (Dianorm, Diyaben, Gliben); glibornurid (Glutril); gliklazid (Betanorm, Diamicron, Glumikron, Oramikron); glikidon (Glurenorm); glimepirid (Amaryl, Diaglin, Diameprid, Glimax, Glirid, Sanprid); glipizid (Glucotrol XL, Minidiab); metformin hidroklorür (Glifor, Glucophage, Gluformin, Glukofen); gliburid (Dianorm, Diyaben, Gliben); vb. ] kullanıyorsanız Ekzenatit’i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Ekzenatit’i yemek yemeden önceki 1 saat içinde almalısınız. Eğer bir dozu atlarsanız, hatırladığınız an bu dozu alınız, ancak yalnızca yemek yemediyseniz ilacı alınız. Eğer yemek yediyseniz ilacı almak için bir sonraki dozun zamanını bekleyiniz. Ekzenatit’i yemek yedikten sonra almayınız.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Ekzenatit kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz; mide bulantısı ile birlikte mide üstü bölgesinden sırta doğru yayılan şiddetli ağrı, kusma ve hızlı kalp atışları. Bunlar pankreatitin* belirtileri olabilir.

( *pankreatit: Pankreasın iltihaplanması )

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Ekzenatit’in düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.

Enjeksiyon kalemini veya kartuşunu asla başka bir kişiyle paylaşmayınız. Enjeksiyon kalemler ya da kartuşlar hepatit veya HIV (AIDS) hastalıklarının kişiden kişiye geçmesine sebep olabilir.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için kan şekerinizi evde ölçmeniz gerekebilir. Doktorunuz tarafından da düzenli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekebilir. Bu nedenle doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı kaçırmamanız ve ihmal etmemeniz önemlidir.

Eğer herhangi bir antibiyotik veya doğum kontrol hapı kullanıyorsanız bu ilaçları Ekzenatit kullanmadan en az 1 saat önce alınız.
Byetta (Ekzenatit) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Tip 1 diyabet tedavisi için ya da diyabetik ketoasidoz durumuna sahipseniz Ekzenatit’i kullanmayınız.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz ilacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir:

böbrek hastalığı (veya diyalize bağlıysanız);

sindirim problemleri;

ağır mide hastalıkları, gastroparezi*. ( *gastroparezi: Mide kaslarının felci)

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Byetta (Ekzenatit’i) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Ekzenatit'in doğmamış bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız Ekzenatit’i kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Ekzenatit'in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan Ekzenatit’i kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Byetta (Ekzenatit’i) Kullanabilir miyim?

Ekzenatit’in araç ve makine kullanımı üzerindeki etkilerine yönelik bir çalışma yapılmamıştır ancak Ekzenatit’in başka bir diyabet (şeker hastalığı) ilacı ile birlikte kullanılması halinde hipoglisemi (kan şekerinin normal seviyenin altına düşmesi) meydana gelebilir. Hipoglisemi, konsantrasyon yeteneğini azaltabilir. Böyle bir durumda araç ve makine kullanılması önerilmez.
Byetta (Ekzenatit’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Ekzenatit’i tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir. Hastalanma, yaralanma, ciddi enfeksiyon, ateş veya ameliyat gibi durumlarda doz ihtiyaçlarınız değişebilir. Doktorunuza danışmadan kullandığınız Ekzenatit dozunu değiştirmeyiniz ve size reçete edilenlerin dışında diyabet ilacı kullanmayınız.

Ekzenatit bacağın üst kısmı (uyluk), karın bölgesi veya üst kol bölgesine cilt altına enjeksiyon şeklinde verilir. Doktorunuz, eczacınız veya hemşireniz bu ilacı nereye ve nasıl enjekte edeceğiniz konusunda özel direktifler verecektir. Eğer enjeksiyonun nasıl uygulanacağını ve iğne ya da şırıngayı nasıl uygun şekilde imha edeceğinizi tam olarak anlamadıysanız ilacı kendi kendinize enjekte etmeyiniz.

Bu ilacı yemek yemeden önceki 1 saat içinde almalısınız. Ekzenatit genellikle günde 2 defa sabah ve akşam yemekten önce enjekte edilir. Ekzenatit’i yemek yedikten sonra kullanmayınız.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Ekzenatit’in düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.

Ekzenatit içeren kullanıma hazır dolu enjeksiyon kaleminiz ile birlikte kalem kullanım ve enjeksiyon direktiflerini içeren bir ‘’kalem kullanım klavuzu’’ bulunur. Yeni bir Ekzenatit içeren kullanıma hazır dolu enjeksiyon kalemi açıldığında ‘’Yeni Kalem Ayarları’’ yalnızca 1 kere yapılmalıdır. Eğer ‘’Yeni Kalem Ayarları’’ her enjeksiyondan önce yapılırsa ilaç 30 günden önce bitebilir.

İlacınızın bulunduğu kutu kalem iğnelerini içermez. Doktorunuza veya eczacınıza hangi iğne boyutunun sizin için en uygun olacağını sorunuz.

Her enjeksiyon için yeni bir iğne kullanınız ve her kullanımdan sonra iğneyi atınız.

Enjeksiyon kalemini veya kartuşunu asla başka bir kişiyle paylaşmayınız. Enjeksiyon kalemler ya da kartuşlar hepatit veya HIV (AIDS) hastalıklarının kişiden kişiye geçmesine sebep olabilir.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için kan şekerinizi evde ölçmeniz gerekebilir. Doktorunuz tarafından da düzenli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekebilir. Bu nedenle doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı kaçırmamanız ve ihmal etmemeniz önemlidir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir dozu almayı unuttuysanız, o dozu atlayınız ve bir sonraki dozunuzu bir sonraki uygulama zamanında uygulayınız. Fazladan bir doz kullanmayınız veya unuttuğunuz dozu telafi etmek için bir sonraki dozunuzun miktarını artırmayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtilerinden bazıları; şiddetli mide bulantısı ve kusma, ya da düşük kan şekeri belirtileri (baş ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, bilinç bulanıklığı, hassasiyet, açlık, hızlı kalp atışları, terleme, ve titreme).
Byetta (Ekzenatit) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Eğer herhangi bir antibiyotik veya doğum kontrol hapı kullanıyorsanız bu ilaçları Ekzenatit kullanmadan en az 1 saat önce alınız.
Byetta (Ekzenatit’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Ekzenatit kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz; mide bulantısı ile birlikte mide üstü bölgesinden sırta doğru yayılan şiddetli ağrı, kusma ve hızlı kalp atışları. Bunlar pankreatitin* belirtileri olabilir.

( *pankreatit: Pankreasın iltihaplanması )

Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

mide bulantısı, kusma, mide ekşimesi, ishal;

iştah kaybı;

baş dönmesi, baş ağrısı, gerginlik hissi.

Kanda düşük şeker seviyesinin (hipoglisemi) belirtilerini ve bu belirtilerin nasıl farkına varabileceğinizi bilmelisiniz, bunlar:

açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassasiyet;

uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler;

terleme, hızlı kalp atışları;

nöbet (istem dışı kasılmalar);

bayılma, koma (ağır hipoglisemi hayati olabilir).

Kandaki şeker seviyesinin düşmesine karşın yanınızda her zaman bir şeker kaynağı bulundurunuz. Bunlar portakal suyu, şekerli jel, şeker veya süt gibi yiyecek ve içecekler olabilir. Ağır hipoglisemi bilinç kaybına, nöbetlere veya ölüme yol açabilir. Besin alamaz duruma gelmenin de eşlik ettiği ağır hipoglisemi durumunda hastanede acil tedavi gereklidir.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.
Byetta (Ekzenatit) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Herhangi bir ağız yoluyla alınan diyabet ilacı kullanıyorsanız Ekzenatit kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız dozaj ayarlamalarına ihtiyaç duyulabilir:

glibenklamid (Dianorm, Diyaben, Gliben);

glibornurid (Glutril);

gliklazid (Betanorm, Diamicron, Glumikron, Oramikron);

glikidon (Glurenorm);

glimepirid (Amaryl, Diaglin, Diameprid, Glimax, Glirid, Sanprid);

glipizid (Glucotrol XL, Minidiab);

metformin hidroklorür (Glifor, Glucophage, Gluformin, Glukofen);

gliburid (Dianorm, Diyaben, Gliben).

Doktorunuz kullandığınız ilaçlardan herhangi birinde doz değişimi gerekiyorsa sizi bilgilendirecektir.

Ekzenatit ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Byetta (Ekzenatit’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Enjeksiyon kaleminizi buzdolabında ışıktan koruyarak muhafaza ediniz. Işıktan korumak için kalemi kullandıktan sonra kapağını geri takınız. İlacın donmasına izin vermeyiniz ve donmuş enjeksiyon kalemlerini atınız.

Eğer ilacınızın içerisinde parçacıklar, bulanıklık veya renk değişimi fark ederseniz enjeksiyon kalemini kullanmayınız.

Ekzenatit içeren enjeksiyonluk kalemi yalnızca 30 gün boyunca kullanınız ve içinde halen ilaç da olsa 30 gün sonunda atınız. İlacı üzerindeki son kullanma tarihinden sonra kullanmayınız. Ekzenatit kalemi iğnesi takılı şekilde saklamayınız. Eğer iğne takılı olarak bırakılırsa ilaç kalemden sızabilir ya da kartuş içinde hava baloncukları oluşabilir.

Enjeksiyon kalemini, kalem iğnelerini ve tüm ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerde saklayınız.
Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Byetta S.C. Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Çözelti ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Byetta S.C. Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Çözelti ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Byetta S.C. Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Çözelti'yi asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Byetta S.C. Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Çözelti'yi sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

»Byetta S.C. Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
byetta, etkileri, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 09:41

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git