Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Geral Oral Sprey Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Geral Oral Sprey Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
177

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2014, 08:53   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Geral Oral Sprey Yan Etkileri

Geral Oral Sprey Yan Etkileri

Geral Oral Sprey
İlaç Etken Maddesi:
Benzidamin hidroklorür
Klorheksidin glukonat
İlaç Marka İsmi:
Geral Oral Sprey


Bilgi:
Topikal; yüzeyden uygulanan, yüzeye sürülen anlamına gelmektedir. Genellikle krem, merhem, solüsyon, losyon, yakı, sprey ve jeller için kullanılır.

Geral (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Nedir?

Klorheksidin glukonat mikropları öldürücü veya gelişmelerini önleyici (antiseptik) bir ağız solüsyonudur. Klorheksidin glukonat ağız solüsyonu ağız içindeki bakterileri azaltır. Klorheksidin glukonat bakterilerin hücre zarının işlevinin bozulmasına neden olur.

Benzidamin hidroklorür topikal ise ağrı kesici ve iltihabi durumlar üzerinde etkili bir ilaçtır. Benzidamin hidroklorür topikal vücutta iltihap ve ağrıya neden olan belirli biyolojik süreçleri etkileyerek çalışır. Benzidamin hidroklorür non-steroidal antienflamatuar (NSAII) grubu bir ilaçtır.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

ağız hijyeninin sağlanması;
diş çevresi ve yakını ile ilgili hastalıklar;
çeşitli diş eti iltihaplarının (gingivit) giderilmesi ve önlenmesi;
diş plakları oluşumunun önlenmesi;
diş çekimi ve diş tedavilerinde tedaviye yardımcı olarak;
boğaz ağrısı;
bademcik iltihabı;
dil iltihabı;
ağız içi yüzeyinin iltihaplanması;
soluk borusu iltihabı;
ağız bölgesindeki operasyonlardan sonra;
kemoterapi, radyoterapi veya diğer nedenlerden kaynaklanan ağız içi yüzeyi iltihapları;
ağrılı ağız ve boğaz rahatsızlıklarının geçici olarak rahatlatılması (diş çevresi ve bölgesindeki operasyonlar vb. durumlar);
farenjit;
aft.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Geral (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Dişlerinizi fırçaladıktan ve diş ipiyle temizledikten sonra ağzınıza Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’i uygulayınız. Dişlerinizini fırçalamadan önce, yemekten önce veya bir şey içmeden önce Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’i kullanmayınız.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’i kullandıktan hemen sonra bir şey yemeyiniz, içmeyiniz veya dişlerinizi fırçalamayınız.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediyse başka bir ağız gargarası / spreyi kullanmayınız. Eğer doktorunuz tarafından başka bir ağız gargarası / spreyi daha reçete edildiyse, bu ağız gargarasını / spreyi Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’i kullandıktan hemen sonra kullanmayınız.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal ağzınızda hoş olmayan bir tat bırakabilir. Gargarayı / spreyi kullandıktan sonra bu tadı yok etmek için ağzınızı başka bir sıvı veya su ile çalkalamayınız. Bu durum ilacın etkinliğini azaltabilir.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’i size reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.

Bu ilacın gözlerinize ve/veya kulaklarınıza temas etmesinden kaçınınız. Eğer yanlışlıkla gözünüze veya kulaklarınıza temas ederse hemen bol su ile yıkayınız ve doktorunuzu arayınız.

Koruyucu diş ve diş etleri sağlığı için diş hekiminizi en az 6 ayda bir ziyaret ediniz.

Klorheksidin glukonat dişlerinizi, takma dişlerinizi, dolgularınızı, dilinizi veya ağzınızın içini boyayabilir. Bu boyaları nasıl çıkarabileceğiniz konusunda diş hekiminiz ile görüşünüz. Boyaların özellikle yüzeyi pürüzlü olan dişlerden çıkarılması zor olabilir.Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmaktan kaçınınız.Geral (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Klorheksidin glukonat’a, Benzidamin hidroklorür'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da şiddetli karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Geral (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Kullanabilir miyim?Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’in anne karnındaki bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi dönemindeki tarihlerde gebe kalmayı planlıyorsanız, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Klorheksidin glukonat’ın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.Geral (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Gargaranın uygulanması:

Dişlerinizi fırçaladıktan ve diş ipiyle temizledikten sonra ağzınızı Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür gargara ile çalkalayınız. Gargarayı kullanmadan önce diş macunu atıklarını uzaklaştırmak için ağzınızı bol su ile iyice çalkalayınız. Dişlerinizini fırçalamadan önce, yemekten önce veya bir şey içmeden önce Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür gargarayı kullanmayınız.
Kullanmanız gereken dozu gargara ile birlikte gelen doz ölçüm kabı ile ölçünüz. Ağzınızı gargara ile yaklaşık 1 dakika boyunca çalkalayınız ve daha sonra tükürünüz. Gargarayı yutmayınız.
Eğer gargarayı ağız hijyeni prosedürlerine alternatif olarak kullanıyorsanız tükürmeden önce en az 1 dakika ağzınızda çalkalayınız.

Ağız spreyinin uygulanması:

Dişlerinizi fırçaladıktan ve diş ipiyle temizledikten sonra Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür spreyi kullanınız. Ağız spreyini kullanmadan önce diş macunu atıklarını uzaklaştırmak için ağzınızı bol su ile iyice çalkalayınız. Dişlerinizini fırçalamadan önce, yemekten önce veya bir şey içmeden önce Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür spreyi kullanmayınız.
Spreyi ilk kullanımdan önce düzenli bir püskürtme elde edinceye kadar, birkaç kez havaya püskürtünüz.
Daha sonra spreyi ağzınızın içindeki hastalıklı bölgeye yönlendirerek doktorunuz tarafından belirtilen dozda spreyi püskürtünüz.
Eğer spreyi ağız hijyeni prosedürlerine alternatif olarak kullanıyorsanız tükürmeden önce en az 1 dakika ağzınızda tutunuz.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal ağzınızda hoş olmayan bir tat bırakabilir. Gargarayı / spreyi kullandıktan sonra bu tadı yok etmek için ağzınızı başka bir sıvı veya su ile çalkalamayınız. Bu durum ilacın etkinliğini azaltabilir.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal normal koşullarda sulandırılmadan kullanılır. Ancak yanma ve batma şikayetleriniz çok fazla olursa ilacınızın her dozunu ölçtükten sonra biraz su ile sulandırarak kullanabilirsiniz.Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’in düzenli şekilde kullanılması önemlidir.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’i size reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.

Koruyucu diş ve diş etleri sağlığı için diş hekiminizi en az 6 ayda bir ziyaret ediniz.

Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmaktan kaçınınız.Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir dozu uygulamayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu uygulayınız ancak önce dişlerinizi fırçalamayı unutmayınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa uygulamadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende uygulamaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç uygulamayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer siz ya da başka bir kişi bu solüsyondan yanlışlıkla yüksek miktarda yuttuysa hemen acil servise başvurarak sağlık yardımı alınız.

Klorheksidin’in doz aşımı yalnızca solüsyon yutulduğunda gerçekleşebilir. Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, mide ağrısı veya sarhoşluk durumu.

Geral (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Klorheksidin glukonat dişlerinizi, takma dişlerinizi, dolgularınızı, dilinizi veya ağzınızın içini boyayabilir. Bu boyaları nasıl çıkarabileceğiniz konusunda diş hekiminiz ile görüşünüz. Boyaların özellikle yüzeyi pürüzlü olan dişlerden çıkarılması zor olabilir.Bu ilacın gözlerinize ve/veya kulaklarınıza temas etmesinden kaçınınız. Eğer yanlışlıkla gözünüze veya kulaklarınıza temas ederse hemen bol su ile yıkayınız ve doktorunuzu arayınız.Geral’in (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki yan etkiler sürekli olarak devam ediyor veya günlük yaşamınızı etkileyecek kadar rahatsızlık veriyorsa doktorunuzu arayınız:

tat almada değişiklik;
tartar oluşumunda artış;
dişlerde, ağızda, diş dolgusunda, protezlerde ve ağızdaki diğer apareylerde oluşan renk değişikliğinin yaptığınız mekanik temizliğe rağmen geçmemesi.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

ağız içinde, dil ve dişler üzerinde geçici renk değişiklikleri, lekelenme;
ağızda geçici hissizlik;
ağızda yanma, batma hissi;
ağız kuruluğu, susuzluk hissi;
ağızda serinlik hissi;
tat almada değişiklik;
bulantı, kusma.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Geral (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Ağız yoluyla veya enjeksiyon yoluyla aldığınız diğer ilaçların cilt yüzeyinden uygulanan Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal ile etkileşime girmesi olası değildir. Ancak birçok ilaç birbiri ile etkileşime girebilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Geral’i (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Geral Oral Sprey ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Geral Oral Sprey ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Geral Oral Sprey'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Geral Oral Sprey'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

»Geral Oral Sprey Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etkileri, geral, oral, sprey, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 08:53

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git