ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Geral Oral Sprey Yan Etkileri


Geral Oral Sprey Yan Etkileri

Sağlık Bölümü Kategorisinde ve İlaçlar Forumunda Bulunan Geral Oral Sprey Yan Etkileri Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Geral Oral Sprey Yan Etkileri Geral Oral Sprey İlaç Etken Maddesi: Benzidamin hidroklorür Klorheksidin glukonat İlaç Marka İsmi: Geral Oral ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 06 Aralık 2014, 08:53   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Liich
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Keyifli
Üyelik tarihi: 14 Kasım 2014
Yaş: 24
Mesajlar: 7.850
Konular: 4856
Beğenilen: 1368
Beğendiği: 1252
www.forumsevgisi.com
Standart Geral Oral Sprey Yan Etkileri

Geral Oral Sprey Yan Etkileri

Geral Oral Sprey
İlaç Etken Maddesi:
Benzidamin hidroklorür
Klorheksidin glukonat
İlaç Marka İsmi:
Geral Oral Sprey


Bilgi:
Topikal; yüzeyden uygulanan, yüzeye sürülen anlamına gelmektedir. Genellikle krem, merhem, solüsyon, losyon, yakı, sprey ve jeller için kullanılır.

Geral (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Nedir?

Klorheksidin glukonat mikropları öldürücü veya gelişmelerini önleyici (antiseptik) bir ağız solüsyonudur. Klorheksidin glukonat ağız solüsyonu ağız içindeki bakterileri azaltır. Klorheksidin glukonat bakterilerin hücre zarının işlevinin bozulmasına neden olur.

Benzidamin hidroklorür topikal ise ağrı kesici ve iltihabi durumlar üzerinde etkili bir ilaçtır. Benzidamin hidroklorür topikal vücutta iltihap ve ağrıya neden olan belirli biyolojik süreçleri etkileyerek çalışır. Benzidamin hidroklorür non-steroidal antienflamatuar (NSAII) grubu bir ilaçtır.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

ağız hijyeninin sağlanması;
diş çevresi ve yakını ile ilgili hastalıklar;
çeşitli diş eti iltihaplarının (gingivit) giderilmesi ve önlenmesi;
diş plakları oluşumunun önlenmesi;
diş çekimi ve diş tedavilerinde tedaviye yardımcı olarak;
boğaz ağrısı;
bademcik iltihabı;
dil iltihabı;
ağız içi yüzeyinin iltihaplanması;
soluk borusu iltihabı;
ağız bölgesindeki operasyonlardan sonra;
kemoterapi, radyoterapi veya diğer nedenlerden kaynaklanan ağız içi yüzeyi iltihapları;
ağrılı ağız ve boğaz rahatsızlıklarının geçici olarak rahatlatılması (diş çevresi ve bölgesindeki operasyonlar vb. durumlar);
farenjit;
aft.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Geral (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Dişlerinizi fırçaladıktan ve diş ipiyle temizledikten sonra ağzınıza Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’i uygulayınız. Dişlerinizini fırçalamadan önce, yemekten önce veya bir şey içmeden önce Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’i kullanmayınız.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’i kullandıktan hemen sonra bir şey yemeyiniz, içmeyiniz veya dişlerinizi fırçalamayınız.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediyse başka bir ağız gargarası / spreyi kullanmayınız. Eğer doktorunuz tarafından başka bir ağız gargarası / spreyi daha reçete edildiyse, bu ağız gargarasını / spreyi Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’i kullandıktan hemen sonra kullanmayınız.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal ağzınızda hoş olmayan bir tat bırakabilir. Gargarayı / spreyi kullandıktan sonra bu tadı yok etmek için ağzınızı başka bir sıvı veya su ile çalkalamayınız. Bu durum ilacın etkinliğini azaltabilir.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’i size reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.

Bu ilacın gözlerinize ve/veya kulaklarınıza temas etmesinden kaçınınız. Eğer yanlışlıkla gözünüze veya kulaklarınıza temas ederse hemen bol su ile yıkayınız ve doktorunuzu arayınız.

Koruyucu diş ve diş etleri sağlığı için diş hekiminizi en az 6 ayda bir ziyaret ediniz.

Klorheksidin glukonat dişlerinizi, takma dişlerinizi, dolgularınızı, dilinizi veya ağzınızın içini boyayabilir. Bu boyaları nasıl çıkarabileceğiniz konusunda diş hekiminiz ile görüşünüz. Boyaların özellikle yüzeyi pürüzlü olan dişlerden çıkarılması zor olabilir.Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmaktan kaçınınız.Geral (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Klorheksidin glukonat’a, Benzidamin hidroklorür'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da şiddetli karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Geral (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Kullanabilir miyim?Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’in anne karnındaki bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi dönemindeki tarihlerde gebe kalmayı planlıyorsanız, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Klorheksidin glukonat’ın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.Geral (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Gargaranın uygulanması:

Dişlerinizi fırçaladıktan ve diş ipiyle temizledikten sonra ağzınızı Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür gargara ile çalkalayınız. Gargarayı kullanmadan önce diş macunu atıklarını uzaklaştırmak için ağzınızı bol su ile iyice çalkalayınız. Dişlerinizini fırçalamadan önce, yemekten önce veya bir şey içmeden önce Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür gargarayı kullanmayınız.
Kullanmanız gereken dozu gargara ile birlikte gelen doz ölçüm kabı ile ölçünüz. Ağzınızı gargara ile yaklaşık 1 dakika boyunca çalkalayınız ve daha sonra tükürünüz. Gargarayı yutmayınız.
Eğer gargarayı ağız hijyeni prosedürlerine alternatif olarak kullanıyorsanız tükürmeden önce en az 1 dakika ağzınızda çalkalayınız.

Ağız spreyinin uygulanması:

Dişlerinizi fırçaladıktan ve diş ipiyle temizledikten sonra Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür spreyi kullanınız. Ağız spreyini kullanmadan önce diş macunu atıklarını uzaklaştırmak için ağzınızı bol su ile iyice çalkalayınız. Dişlerinizini fırçalamadan önce, yemekten önce veya bir şey içmeden önce Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür spreyi kullanmayınız.
Spreyi ilk kullanımdan önce düzenli bir püskürtme elde edinceye kadar, birkaç kez havaya püskürtünüz.
Daha sonra spreyi ağzınızın içindeki hastalıklı bölgeye yönlendirerek doktorunuz tarafından belirtilen dozda spreyi püskürtünüz.
Eğer spreyi ağız hijyeni prosedürlerine alternatif olarak kullanıyorsanız tükürmeden önce en az 1 dakika ağzınızda tutunuz.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal ağzınızda hoş olmayan bir tat bırakabilir. Gargarayı / spreyi kullandıktan sonra bu tadı yok etmek için ağzınızı başka bir sıvı veya su ile çalkalamayınız. Bu durum ilacın etkinliğini azaltabilir.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal normal koşullarda sulandırılmadan kullanılır. Ancak yanma ve batma şikayetleriniz çok fazla olursa ilacınızın her dozunu ölçtükten sonra biraz su ile sulandırarak kullanabilirsiniz.Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’in düzenli şekilde kullanılması önemlidir.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’i size reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.

Koruyucu diş ve diş etleri sağlığı için diş hekiminizi en az 6 ayda bir ziyaret ediniz.

Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmaktan kaçınınız.Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir dozu uygulamayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu uygulayınız ancak önce dişlerinizi fırçalamayı unutmayınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa uygulamadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende uygulamaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç uygulamayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer siz ya da başka bir kişi bu solüsyondan yanlışlıkla yüksek miktarda yuttuysa hemen acil servise başvurarak sağlık yardımı alınız.

Klorheksidin’in doz aşımı yalnızca solüsyon yutulduğunda gerçekleşebilir. Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, mide ağrısı veya sarhoşluk durumu.

Geral (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Klorheksidin glukonat dişlerinizi, takma dişlerinizi, dolgularınızı, dilinizi veya ağzınızın içini boyayabilir. Bu boyaları nasıl çıkarabileceğiniz konusunda diş hekiminiz ile görüşünüz. Boyaların özellikle yüzeyi pürüzlü olan dişlerden çıkarılması zor olabilir.Bu ilacın gözlerinize ve/veya kulaklarınıza temas etmesinden kaçınınız. Eğer yanlışlıkla gözünüze veya kulaklarınıza temas ederse hemen bol su ile yıkayınız ve doktorunuzu arayınız.Geral’in (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki yan etkiler sürekli olarak devam ediyor veya günlük yaşamınızı etkileyecek kadar rahatsızlık veriyorsa doktorunuzu arayınız:

tat almada değişiklik;
tartar oluşumunda artış;
dişlerde, ağızda, diş dolgusunda, protezlerde ve ağızdaki diğer apareylerde oluşan renk değişikliğinin yaptığınız mekanik temizliğe rağmen geçmemesi.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

ağız içinde, dil ve dişler üzerinde geçici renk değişiklikleri, lekelenme;
ağızda geçici hissizlik;
ağızda yanma, batma hissi;
ağız kuruluğu, susuzluk hissi;
ağızda serinlik hissi;
tat almada değişiklik;
bulantı, kusma.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Geral (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Ağız yoluyla veya enjeksiyon yoluyla aldığınız diğer ilaçların cilt yüzeyinden uygulanan Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal ile etkileşime girmesi olası değildir. Ancak birçok ilaç birbiri ile etkileşime girebilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Geral’i (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Geral Oral Sprey ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Geral Oral Sprey ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Geral Oral Sprey'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Geral Oral Sprey'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
etkileri, geral, oral, sprey, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 13:29

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,