Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Buscopan Draje Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Buscopan Draje Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
234

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2014, 08:54   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Buscopan Draje Yan Etkileri

Buscopan Draje Yan Etkileri

Buscopan Draje
İlaç Etken Maddesi:
Hiyosin - N - butilbromür
İlaç Marka İsmi:
Buscopan Draje

Hiyosin - N - butilbromür Nedir?

Hiyosin-N-butilbromür sindirim sistemi ve üreme – boşaltım sistemlerine ait düz kasları gevşeterek çalışır, böylece spazmları düzeltir ve/veya oluşmalarını önler.

Hiyosin - N - butilbromür aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

sindirim sisteminde oluşan spazmlar;
safra yolları spazmları;
üreme – boşaltım sisteminde oluşan spazmlar.

Hiyosin - N - butilbromür burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Hiyosin - N - butilbromür Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Teşhis edilmemiş, dolayısıyla tedavi edilmemiş dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom) olan hastalarda Hiyosin – N – butilbromür kullanımı göz içi basıncının yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle, Hiyosin – N – butilbromür kullanımından sonra gözlerinizde ağrı, kızarıklık veya görme kaybı oluşursa hemen bir göz uzmanına başvurunuz.

Hiyosin-N-butilbromür’ün terlemeyi azaltıcı etkisiden dolayı, ateşi olan hastalarda bu ilacı kullanırken dikkatli olunuz.

Eğer bağırsak enfeksiyonunuz veya ishaliniz varsa Hiyosin-N-butilbromür’ü kullanırken dikkatli olunuz. Hiyosin-N-butilbromür sindirim ve boşaltım sistemindeki hareket edebilme yeteneğini azalttığı için zehir ve mikropların tutulumuna sebep olabilir.

Hiyosin - N - butilbromür Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Hiyosin - N - butilbromür’e veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelere alerjiniz varsa ya da megakolon veya myastenia gravis (çizgili kas zayıflığı) rahatsızlığınız varsa, bu ilacı kullanmayınız.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer veya böbrek yetmezliği;

kronik alkol alımı veya geçirilmiş hepatite bağlı karaciğer fonksiyon bozuklukları;

hipertiroidizm;

teşhis ve / veya tedavi edilmemiş dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom);

idrar tutulumuna yol açan prostat büyümesi;

idrar kesesinin boşalma bozuklukları;

sindirim sisteminde mekanik darlık;

mide çıkışında darlık;

koroner yetmezlik;

taşikardi*. ( *taşikardi: Kalp atım sayısının dakikada 100’ün üzerinde olacak şekilde artması.)

Eğer bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Hiyosin - N - butilbromür almaya uygun olmayabilirsiniz veya Hiyosin - N - butilbromür kullanabilmeniz için tedavi sırasında doz ayarlamaları veya özel gözlem ve kontroller gerekebilir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Hiyosin - N - butilbromür’ü Kullanabilir miyim?

Hiyosin - N - butilbromür'ün doğmamış bebek için zararlı olup olmayacağı bilinmemektedir. Hamileyseniz öncelikle doktorunuz ile konuşmadan bu ilacı kullanmayınız. Hiyosin - N - butilbromür'ün anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız öncelikle doktorunuzla konuşmadan Hiyosin - N – butilbromür’ü kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Hiyosin - N - butilbromür’ü Kullanabilir miyim?

Hiyosin-N-butilbromür kullanımı sırasında gözlerinizin değişik uzaklıklara uyum gösterme yeteneğinde güçlükler ortaya çıkabilir. Ayrıca Hiyosin-N-butilbromür nadiren de olsa baş dönmesi ve uyuklama yapabilir. Bu nedenle ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Hiyosin - N - butilbromür’ü Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Draje formdaki Hiyosin-N-butilbromür 1 bardak dolusu su ile birlikte; kırılmadan, çiğnenmeden, ezilmeden yutulur.

Enjeksiyonluk formda hazırlanan Hiyosin-N-butilbromür ise kas içine, toplardamar içine veya deri altına enjeksiyon yoluyla uygulanır. Ancak ilacın damar içine enjeksiyonu büyük dikkat ve deneyim gerektiren bir uygulama şeklidir. Yapılacak ufak bir hata çok ciddi sorunlara yol açabilir; bu nedenle mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım alınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Acil servisi arayarak sağlık yardımı alınız.

Hiyosin - N - butilbromür’ün doz aşımı belirtilerinden bazıları şunlardır: İdrar tutulumu, ağız kuruluğu, ciltte kızarıklık, taşikardi*, geçici görme bozuklukları, sindirim sistemi hareketlerinde azalma ve solunumun durması.

( *taşikardi: Kalp atım sayısının dakikada 100’ün üzerinde olacak şekilde artması.)

Hiyosin - N - butilbromür Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Hiyosin-N-butilbromür kullanımı sırasında gözlerinizin değişik uzaklıklara uyum gösterme yeteneğinde güçlükler ortaya çıkabilir. Ayrıca Hiyosin-N-butilbromür nadiren de olsa baş dönmesi ve uyuklama yapabilir. Bu nedenle ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Hiyosin - N - butilbromür’ün Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkilerin de görülmesi muhtemeldir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz ilacı kullanmaya devam ediniz ve doktorunuzu arayarak durumu bildiriniz:

ağız kuruluğu;
esas olarak el ve ayaklarda görülen cilt döküntüsü;
idrar tutulumu;
gözün değişik uzaklıklara uyum gösterme yeteneğinde oluşan güçlükler.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Hiyosin - N - butilbromür ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, Hiyosin - N - butilbromür’ü kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildiriniz:

amantadin sülfat (Pk-Merz);
ketokonazol (Fungoral, Ketoral, Nizoral);
kortikosteroidler [prednizolon (Deltacortril, Neocorten, Prednisolon); betametazon (Celestone, Diprospan); deflazakort (Flantadin); deksametazon (Dekort, Deksalon, Onadron); metilprednizolon (Depo-Medrol, Prednol) vb.];
asetazolamid (Diazomid);
antikolinerjik ilaçlar [biperiden (Akineton); bornaprin hidroklorür (Sormodren)];
antiparkinson ilaçlar [ko-beneldopa (Madopar); lisurid maleat (Dopergin); pramipeksol (Pexola); pergolid (Permax); entakapon (Comtan); biperiden (Akineton); rasagilin (Azilect); ropinirol (Requip); bromokriptin (Gynodel, Parlodel) vb.];
antidepresanlar [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac);fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); milnasipran (Ixel); mirtazapin (Remeron, Mirtaron); reboksetin (Edronax); venlafaksin (Efexor); hiperikum (Felis); amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin);imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin) vb.];
antihistaminikler [akrivastin (Semprex); desloratadin (Aerius); feksofenadin hidroklorür (Fexofen, Tavenic, Telfast); loratadin (Claritine, Loradif); setirizin hidroklorür (Allerset, Cetryn, Hitrizin, Zyrtec); buklizin hidroklorür (Longifene); difenhidramin hidroklorür (Allerjin, Benison, Fenotral); dimetinden maleat (Fenistil); hidroksizin hidroklorür (Atarax, Validol); ketotifen (Astafen, Zaditen); klemastin (Tavegyl); klorfenoksamin hidroklorür (Sistral); prometazin hidroklorür (Artu); siproheptadin hidroklorür (Prakten, Sipraktin) vb.];
metoklopramit hidroklorür (Metpamid, Primperan, Primsel);
fenotiazinler [klorpromazin hidroklorür (Largactil); tioridazin (Mellerettes, Melleril); trifluoperazin (Stilizan) vb.];
antidiyareik ilaçlar [nifuroksazid (Ercefuryl, Diafuryl, Endosin, Nifuryl, Nüfro); atropin sülfat & difenoksilat hidroklorür (Lomotil); loperamid hidroklorür ([Lopermid]]) vb.];
antiasitler [alüminyum hidroksit (Dank, Kompensan); hidrotalsit (Talcid); magnezyum-kalsiyum preparatları (Rennie, Rennie Duo); diğer kombine antasit preparatları (Bismomagnesie, Protab)];
haloperidol (Norodol, Sedaperidol);
MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect Tablet); selejilin hidroklorür (Moverdin)].

Bu listedeki ilaçlardan farklı olarak Hiyosin - N - butilbromür ile etkileşen daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Hiyosin – N - butilbromür’ü Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Hiyosin - N - butilbromür’ü oda sıcaklığında; nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Buscopan Draje ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Buscopan Draje ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Buscopan Draje'yi asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Buscopan Draje'yi sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

»Buscopan Draje Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
buscopan, draje, etkileri, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 15:09

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git