Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Remeron Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Remeron Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
123

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2014, 09:05   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Remeron Yan Etkileri

Remeron Yan Etkileri

Remeron Film Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Mirtazapin
İlaç Marka İsmi:
Remeron Film Tablet

Mirtazapin Nedir?

Mirtazapin bir antidepresandır. Mirtazapin beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya anksiyeteye sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Mirtazapin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

depresyon, ağır depresif bozukluklar.

Mirtazapin burada yer almayan diğer tedavi edici amçlar için de kullanılıyor olabilir.

Mirtazapin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Son 14 gün içinde MAO inhibitörleri* grubuna ait bir ilaç kullandıysanız Mirtazapin’i kullanmayınız. MAO inhibitörleri* vücudu terk etmeden Mirtazapin kullanımı yaşamı tehdit eden ciddi yan etkilere sebep olabilir.

{ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

Aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Mirtazapin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer veya böbrek hastalığı;

nöbet geçirmek;

bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk);
kalp hastalığı, kalp krizi veya felç (inme) geçmişi;
madde bağımlılığı veya intihar düşünceleri öyküsü.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız birkaç hafta sürebilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. 4 hafta içinde şikayetlerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza danışınız.

Yaşlı bireyler ilacın yan etkilerine karşı daha hassas olabilirler.

Mirtazapin’in ağızda eriyen tablet olarak hazırlanan formu fenilalanin içerir. Eğer fenilketonüri rahatsızlığınız varsa Mirtazapin’in bu formunu kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

Mirtazapin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Mirtazapin'e veya ilacın bileşiminde bulunan maddelerden birine alerjiniz varsa, bu ilacı kullanmayınız.

Son 14 gün içinde MAO inhibitörleri* grubuna ait bir ilaç kullandıysanız Mirtazapin’i kullanmayınız. MAO inhibitörleri* vücudu terk etmeden Mirtazapin kullanımı yaşamı tehdit eden ciddi yan etkilere sebep olabilir.

{ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer veya böbrek hastalığı;

nöbet geçirmek veya epilepsi;

bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk);
anjina pektoris’i* de içeren kalp hastalığı ( *anjina pektoris: Kalbi besleyen damarların tıkanmasına bağlı olarak nöbetler şeklinde gelen göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada güçlük ve sıkıntı durumunun da eşlik ettiği klinik bir durum. )
geçmişte kalp krizi veya felç (inme) öyküsü;
geçmişte hap bağımlılığı veya intihar düşünceleri.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Mirtazapin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Mirtazapin kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında ya da doz değişimlerinde ağırlaşan depresyon ya da intihar düşünceleriniz oluşuyorsa doktorunuza başvurunuz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Mirtazapin’i Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Mirtazapin'in anne karnındaki bebeğer zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Mirtazapin'in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Mirtazapin’i Kullanabilir miyim?

Mirtazapin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir, sersemlik ve uyku hali oluşturabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Mirtazapin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Mirtazapin genellikle günde bir kez yatmadan önce alınır. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Tablet formdaki Mirtazapin’i çiğnemeden, bir bardak su ile birlikte alınız.

Ağızda eriyen tablet olarak hazırlanan Mirtazapin’in kullanımı:

İlacı almaya hazır olana kadar paketinden çıkarmayınız. Paketi açınız ve tablet blisterindeki folyoyu soyunuz. Tableti folyo ile itmeyiniz bu tabletin kırılmasına sebep olabilir.
Kuru ellerle tableti çıkarınız ve dilinizin üstüne yerleştiriniz. Tablet hemen çözünmeye başlayacaktır.
Tableti bir bütün olarak yutmayınız. Çiğnemeden tabletin ağzınızda çözünmesini bekleyiniz.
Tablet çözündükçe yavaş yavaş yutunuz. Tableti su ile birlikte veya susuz olarak yutabilirsiniz.

Sıvı formdaki Mirtazapin’in kullanımı:

İlaç şişesinin kapağını çıkardıktan sonra ilacınız ile birlikte bulunan dozajlama pompasını şişenin ağzına takıp, pompanın üstünden bastırın ve şişeye sıkı bir şekilde takılana dek pompayı vidalayın. Bir klik sesinden sonra, pompanın yerine sıkıca oturmasını sağlamak için son bir kez sıkıştırın. Daha sonra pompanın memesini yumuşak bir şekilde saat yönünün tersine, artık dönmeyene dek döndürünüz; artık pompa kullanıma hazırdır.
Pompaya ilk olarak bastığınızda doğru miktarda sıvı boşalmayacaktır. Bu nedenle pompanın memesine 3 sefer tam olarak basarak pompayı hazırlayınız; bu esnada memeden gelen sıvıyı atınız. Bunu takiben pompaya her basıldığında doğru doz çıkacaktır.
Tüm bu hazırlık işlemlerinden sonra şişeyi düz bir yüzeye koyunuz, su veya alkolsüz bir içeçecek bulunan bardağı memenin açık ucunun altına yerleştiriniz ve memeye sıkı, yumuşak ve kesintisiz bir hareketle (fazla yavaş olmamalı) sonuna dek bastırınız. Oluşan ilaçlı karışımı bekletmeden içiniz. Meme bıraktığınızda bir sonraki doz için hazır olacaktır.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız birkaç hafta sürebilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. 4 hafta içinde şikayetlerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza danışınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız, doktorunuzu arayınız. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, unuttuğunuz dozu atlayınız ve ilacınızı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir bilinç bulanıklığı, hafıza sorunları, uyuşukluk hali, ve hızlı kalp ritmi.

Mirtazapin’i Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Mirtazapin’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Mirtazapin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir, sersemlik ve uyku hali oluşturabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Mirtazapin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

ateş, titreme, vücut ağrıları, grip belirtileri;
dudaklarda veya ağız içinde beyaz yaralar.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

uyuşukluk hali, uyuklama, baş dönmesi, güçsüzlük, halsizlik;
kabızlık;
iştah artması, kilo alma;
ağız kuruluğu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

Mirtazapin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları Mirtazapin’in sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir. Mirtazapin kullanırken bu ilaçlardan herhangi birini kullanmak zorundaysanız mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Mirtazapin’i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect Tablet); selejilin hidroklorür (Moverdin) ];
ketokonazol (Ketoral, Nizoral);
benzodiazepinler [diazepam (Diapam, Diazem, Nervium); alprazolam (Xanax); midazolam (Demizolam, Dormicum); klorazepat dipotasyum (Anksen, Tranxilene); klordiazepoksit (Klipaks, Librax); lorazepam (Ativan Expidet); medazepam (Tranko-Buskas)];
karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol, Temporol, Teril);
St. John’s wort (St. John’s Wort);
fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin).

Bu liste Mirtazapin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Mirtazapin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Mirtazapin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Mirtazapin’i oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Remeron Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Remeron Film Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Remeron Film Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Remeron Film Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

»Remeron Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etkileri, remeron, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 11:31

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git