ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Lipitor Yan Etkileri


Lipitor Yan Etkileri

Sağlık Bölümü Kategorisinde ve İlaçlar Forumunda Bulunan Lipitor Yan Etkileri Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Lipitor Yan Etkileri Lipitor Film Kaplı Tablet İlaç Etken Maddesi: Atorvastatin kalsiyum İlaç Marka İsmi: Lipitor Film Kaplı Tablet Bilgi: ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 06 Aralık 2014, 09:08   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Liich
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Keyifli
Üyelik tarihi: 14 Kasım 2014
Yaş: 24
Mesajlar: 7.850
Konular: 4856
Beğenilen: 1368
Beğendiği: 1252
www.forumsevgisi.com
Standart Lipitor Yan Etkileri

Lipitor Yan Etkileri

Lipitor Film Kaplı Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Atorvastatin kalsiyum
İlaç Marka İsmi:
Lipitor Film Kaplı Tablet
Bilgi:
Lipitor Film Kaplı Tablet 10 mg; her bir film kaplı tablet 10 mg Atorvastatin’e eşdeğer Atorvastatin kalsiyum içerir. Lipitor Film Kaplı Tablet 20 mg; her bir film kaplı tablet 20 mg Atorvastatin’e eşdeğer Atorvastatin kalsiyum içerir. Lipitor Film Kaplı Tablet 40 mg; her bir film kaplı tablet 40 mg Atorvastatin’e eşdeğer Atorvastatin kalsiyum içerir. Lipitor Film Kaplı Tablet 80 mg; her bir film kaplı tablet 80 mg Atorvastatin’e eşdeğer Atorvastatin kalsiyum içerir.

Atorvastatin Nedir?

Atorvastatin vücutta kolesterol (bir tür yağ) üretimini engelleyen, kolesterol düşürücü bir ilaçtır.

Atorvastatin kandaki düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolü ve total kolesterolü azaltarak çalışır.

Atorvastatin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

yüksek kolesterol.

Atorvastatin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Atorvastatin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Nadir görülen bazı durumlarda Atorvastatin iskelet kas dokusunda bozulmaya yol açabilecek durumlara yol açabilir. Bu durum böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Açıklanamayan kas ağrısı veya kolay acıma hali, kaslarda güçsüzlük, halsizlik, ateş ya da grip belirtileri ve koyu renkli idrar gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız.

Bu ilaç doğmamış bebekte doğumsal kusurlara yol açabilir. Hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız ve eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz. Hamileyseniz, bebek emziriyorsanız veya karaciğer hastalığınız varsa Atorvastatin kullanmayınız.

Eğer diyabet (şeker hastalığı), normalin altında çalışan tiroid, böbrek hastalığı, bir tür kas hastalığı veya kan hastalığı gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Yağ veya kolesterol oranı yüksek yiyecekler yemekten kaçınınız. Kolesterol düşürücü bir diyete uymamanız Atorvastatin’in tesirini azaltacaktır.

Atorvastatin kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol trigliserit seviyesini yükseltebilir ve Atorvastatin ile birlikte alındığında karaciğere hasar verebilir.

Atorvastatin ile etkileşebilen birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Atorvastatin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Atorvastatin 'e alerjiniz varsa, hamileyseniz, bebek emziriyorsanız veya karaciğer hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa veya aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Atorvastatin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

diyabet (şeker hastalığı);
normalin altında çalışan tiroid;
böbrek hastalığı;
herhangi bir kas hastalığı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Atorvastatin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Atorvastatin’i Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi X. Bu ilaç doğum kusurlarına yol açabilir. Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz. Bu ilacı kullanırken etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Atorvastatin doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Atorvastatin kullanımı sürecinde hamileliği engellemek için hormonal olmayan doğum kontrol yöntemleri (prezervatif, diyafram, spermisid) hakkında doktorunuza danışınız. Atorvastatin’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan Atorvastatin kullanmayınız.

Atorvastatin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız . Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Atorvastatin’i bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Atorvastatin yemeklerle birlikte veya ayrı olarak alınabilir.

Atorvastatin genellikle günde bir defa kullanılır. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için kan tahlillerinizin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarının da kontrol edilmesi gerekebilir. Doktorunuzla planlamış olduğunuz randevuları ihmal etmeyiniz.

Nadir görülen bazı durumlarda Atorvastatin iskelet kas dokusunda bozulmaya yol açabilecek durumlara yol açabilir. Bu durum böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Açıklanamayan kas ağrısı veya kolay acıma hali, kaslarda güçsüzlük, halsizlik, ateş ya da grip belirtileri ve koyu renkli idrar gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız.

Atorvastatin diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü de içeren komple bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Yüksek kolesterol tedavisi için Atorvastatin’i uzun periyotta düzenli şekilde kullanmanız gerekebilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız.Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Atorvastatin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Yağ veya kolesterol oranı yüksek yiyecekler yemekten kaçınınız. Kolesterol düşürücü bir diyete uymamanız Atorvastatin’in tesirini azaltacaktır.

Atorvastatin kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol trigliserit seviyesini yükseltebilir ve Atorvastatin ile birlikte alındığında karaciğere hasar verebilir.

Greyfurt ve greyfurt suyu Atorvastatin ile etkileşime girebilir ve tehlikeli etkilere sebep olabilir. Greyfurt ürünlerinin kullanımını doktorunuzla görüşünüz. Doktorunuz ile görüşmeden diyetinizdeki greyfurt ürünlerinin miktarını arttırmayınız veya azaltmayınız.

Atorvastatin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz ilacı kullanmayı durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

kas ağrısı, aşırı hassasiyet ve güçsüzlük, ateşle birlikte halsizlik veya grip belirtileri ve koyu renkli idrar.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

hafif mide ağrısı, gaz, karın ağrısı, mide bozukluğu, mide ekşimesi;
mide bulantısı, mide ağrısı veya bozukluğu;
kabızlık, karın ağrısı, gaz;
burun tıkanıklığı;
kaşıntı veya deri döküntüsü;
kas ağrısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Atorvastatin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Birçok ilaç Atorvastatin ile etkileşime girebilir. Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz:

digoksin (Digoxin-sandoz, Digoxine nativelle, Lanoxin);
eritromisin içeren ilaçlar (Erythrocin, Eritrosif, Eritro);
klaritromisin (Clabel, Claricide, Deklarit, Klacid, Klamaxin, Klamer, Klarolid, Klaromin, Klasol, Klax, Laricid, Macrol, Maxiclar, Megasid, Uniklar)
fibratlar [gemfibrozil (Lopid); fenofibrat (Fenogal, Lipanthyl 200 M, Lipanthyl 267 M, Lipofen SR)];
niasin içeren ilaçlar (Ginkgo Complex, Nero Nutrients, Ensure Plus, Fortini, Glucerna, Nutrigen Supra, Pediasure, Niaspan, Niascor E.R., Additiva, Centrum, One – A- Day vb. );
bağışıklık baskılayıcılar [siklosporin (Gengraf, Sandimmun, Sandimmun Neoral); takrolimus (Prograf); sirolimus (Rapamune)];
steroidler [prednizolon (Deltacortil, Neocorten, Prednisolon)];
ritonavir (Norvir);
ritonavir & lopinavir (Kaletra);
indinavir (Crixivan);
mantara karşı kullanılan ilaçlar [itrakonazol (Funit, Itraspor, Itraxyl, Sporex); ketokonazol (Ketoral, Nizoral); flukonazol (Lumen, Triflucan, Flucan, Fluzole, Fungan, Kandizol, Trizol, Zolax) ].

Bu liste Atorvastatin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Atorvastatin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp methodları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Atorvastatin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Atorvastatin’i oda sıcaklığında nem, ışık ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Lipitor Film Kaplı Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Lipitor Film Kaplı Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Lipitor Film Kaplı Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Lipitor Film Kaplı Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Uyarı! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
etkileri, lipitor, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 08:39

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,