Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Ovitrelle Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Ovitrelle Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
57

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2014, 09:25   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Ovitrelle Yan Etkileri

Ovitrelle Yan Etkileri

Ovitrelle Kullanıma Hazır Şırıngada Enjeksiyonluk Çözelti
İlaç Etken Maddesi:
Koriogonadotropin alfa
İlaç Marka İsmi:
Ovitrelle Şırınga
Bilgi:
Ovitrelle Şırınga, Ovitrelle İğne olarak da bilinir.
Ovitrelle (Koriogonadotropin alfa) Nedir?

Koriogonadotropin alfa kadın yumurtalıklarında yumurtanın normal gelişimini destekleyen bir hormondur ve yumurtlama (ovülasyon) sırasında yumurta salınımını teşvik eder (uyarır).

Koriogonadotropin alfa vücutta doğal olarak oluşan bir hormonun insan yapımı olan formudur.

Ovitrelle (Koriogonadotropin alfa) aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

yumurtlamanın olmadığı ya da az olduğu kadınlarda yumurtlamanın sağlanması;

tıbbi olarak yardımlı üreme programında, dışarıdan hormon uygulamasıyla yumurtlamanın sağlanması.

Ovitrelle burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Ovitrelle (Koriogonadotropin alfa) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Ovitrelle deri altına enjeksiyon yoluyla uygulanır. Eğer bu ilacı evde kullanacaksanız doktorunuz, eczacınız veya hemşireniz enjeksiyonu nasıl ve nereye uygulayacağınızı size öğretecektir. Eğer enjeksiyonu nasıl uygulayacağınızı ve kullanılmış şırınga ve iğneleri nasıl atmanız gerektiğini tamamiyle anlamadıysanız, ilacı kesinlikle kendi kendinize uygulamayınız.

Yumurtlamanın olmaması ya da az olması nedeniyle tedavi gören bayan hastaların özellikle Ovitrelle enjeksiyonu uygulandığı gün ve sonraki gün cinsel ilişkide bulunmaları önerilir. Tedavinin başarılı olabilmesi için doz planlaması ile seksin zamanlaması çok önemlidir.

Kan pıhtılaşması belirtileri olan; ağrı, sıcaklık, kızarıklık, bacaklarda ya da kollarda hissizlik veya karıncalanma; bilinç bulanıklığı, aşırı baş dönmesi veya ağır baş ağrısı gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız.

Bu ilacı kullanan bazı kadınlarda yumurtalıkların aşırı uyarılması (OHSS) olarak adlandırılan bir sendrom meydana gelmiştir. OHSS hayati tehlike yaratabilecek bir durumdur. Eğer OHSS belirtileri olan aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız:

ellerde veya bacaklarda şişlik; karın ağrısı ve şişlik; nefes darlığı; kilo alma; ishal; mide bulantısı veya kusma; normalden az idrar yapma; ağır pelvis (leğen kemiği) ağrısı.

Bu ilaç ile tedavide ikiz, üçüz veya dördüz çocuk sahibi olma (çoğul gebelik) şansınız artabilir. Bu tür hamilelikler hem anne hem de bebek için yüksek riskli hamileliklerdir. Bu tür hamileliklerin riskleri ve kendi yapmanız gerekenler ile ilgili doktorunuza danışmalısınız.

Ovitrelle hamile kalmanıza yardımcı olsa bile hamilelikte kullanılmamalıdır.

Ovitrelle, uygulamanın ardından 10 güne kadar yalancı pozitif gebelik testine neden olabilir. Bu hususa dikkat ediniz.
Ovitrelle (Koriogonadotropin alfa) Kullanmadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Koriogonadotropin alfa’ya ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

yumurtalık, meme veya rahim kanseri;

son üç ayda yaşanmış dış gebelik;

menapoz sonrası dönemde olmak;

sebebi bilinmeyen jinekolojik kanamalar;

cinsel organlarda, doğuştan olan ve hamileliğe imkan vermeyen yapısal bozukluklar;

gebeliği engelleyecek durumdaki rahim miyomları;

kan damarının pıhtıyla tıkanmasından kaynaklanan bir hastalık varlığı (örneğin felç);

polikistik over sendromu’ndan* kaynaklanmayan yumurtalık büyümesi veya yumurtalık kisti;

hipofiz ve hipotalamus tümörleri;

primer over yetmezliği.

( *polikistik over sendromu: Yumurtalıklarda çok sayıda kist bulunması.)

Eğer aşağıdaki diğer durumlardan herhangi birine sahipseniz, ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir:

yumurtalık kisti;

teşhis edilmemiş rahim kanaması;

meme, yumurtalık, rahim, hipotalamus veya hipofiz bezi kanseri ya da tümörü;

bir tiroid veya böbreküstü bezi hastalığı.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Ovitrelle (Koriogonadotropin alfa) Kullanabilir miyim?

Ovitrelle hamile kalmanıza yardımcı olsa bile hamilelikte kullanılmamalıdır.

Gebelik kategorisi X. Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmamalısınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildirmelisiniz.

Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuz ile görüşmeden bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Ovitrelle (Koriogonadotropin alfa) Kullanabilir miyim?

Ovitrelle’nin araç ve makine kullanma yeteneği üzerine etkisi araştırılmamıştır. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Ovitrelle (Koriogonadotropin alfa) Nasıl Kullanılır?

Ovitrelle kullanımınız süresince doktor kontrolü altında olmalısınız.

Bu ilacı kullanım direktifleri doğrultusunda veya doktorunuz tarafından reçete edilen şekilde kullanınız. İlacı kesinlikle daha yüksek dozlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Eğer kullanım şeklinde anlamadığınız bir şey olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Ovitrelle deri altına enjeksiyon yoluyla uygulanır. Doktorunuz, eczacınız veya hemşireniz bu enjeksiyonu size uygulayacaktır. Bu ilacı evde nasıl uygulayacağınız size öğretilmiş olabilir. Eğer enjeksiyonu nasıl uygulayacağınızı ve kullanılmış şırınga ve iğneleri nasıl atmanız gerektiğini tamamiyle anlamadıysanız, ilacı kesinlikle kendi kendinize uygulamayınız.

Eğer ilaç renk değiştirmişse veya içinde parçacıklar varsa bu ilacı kullanmayınız. Yeni bir reçete yazması için doktorunuza başvurunuz.

Tek kullanımlık iğne ve şırıngaları yalnızca bir kez kullanınız. Kullanılmış iğne ve şırıngaları koruyucu paketle birlikte atınız (iğne ve şırıngaları nasıl atmanız gerektiği bilgisini ve koruyucu paketleri eczanenizden edinebilirsiniz). Bu paketleri çocukların ve hayvanların ulaşamayacağı yerlerde tutunuz.

Yumurtlamanın olmaması ya da az olması nedeniyle tedavi gören bayan hastaların özellikle Ovitrelle enjeksiyonu uygulandığı gün ve sonraki gün cinsel ilişkide bulunmaları önerilir. Tedavinin başarılı olabilmesi için doz planlaması ile seksin zamanlaması çok önemlidir.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için doktorunuzun sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir. Doktorunuz ile olan randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Ovitrelle, uygulamanın ardından 10 güne kadar yalancı pozitif gebelik testine neden olabilir. Bu hususa dikkat ediniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Ovitrelle’nin bir dozunu almayı unutursanız yapmanız gerekenleri öğrenmek için doktorunuzu arayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Bu ilaçtan çok fazla kullandığınızı düşünüyorsanız hemen acil servise başvurunuz.
Ovitrelle (Koriogonadotropin alfa) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Yiyecek, içecek veya aktiviteler ile ilgili kısıtlamalar konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
Ovitrelle’nin (Koriogonadotropin alfa) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz Ovitrelle kullanımını durdurunuz ve acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Ovitrelle kullanan bazı kadınlarda yumurtalıkların aşırı uyarılması (OHSS) olarak adlandırılan bir sendrom meydana gelmiştir. OHSS hayati tehlike yaratabilecek bir durumdur. Eğer OHSS belirtileri olan aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız:

karın ağrısı ve şişlik;

nefes darlığı;

kilo alma;

ishal;

mide bulantısı veya kusma;

normalden az idrar yapma;

ellerde veya bacaklarda şişlik;

ağır pelvis (leğen kemiği) ağrısı.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

baş ağrısı, yorgunluk;

bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal;

sinirlilik, huzursuzluk;

depresyon;

enjeksiyon yerinde ağrı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Ovitrelle (Koriogonadotropin alfa) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Ovitrelle ile etkileşebilecek birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Ovitrelle’yi (Koriogonadotropin alfa) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı orjinal ambalajı içerisinde, 2 – 8 derece arasında buzdolabında saklayınız. Eğer buzdolabı yoksa ilacınızı, 25 derece ya da altındaki oda sıcaklığında saklayınız. İlaç, oda sıcaklığında saklanması halinde 30 gün içerisinde kullanılmalıdır. 30 gün içerisinde kullanılmayan ilacı atınız, kullanmayınız.

Ovitrelle açıldıktan sonra hemen kullanılmalıdır. Fakat, kullanım dayanıklılığı 2 – 8 derece arasında 24 saat için gösterilmiştir.

Eğer ilaç renk değiştirmişse veya içinde parçacıklar varsa bu ilacı kullanmayınız. Yeni bir reçete yazması için doktorunuza başvurunuz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Ovitrelle Şırınga ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Ovitrelle Şırınga ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Ovitrelle Şırınga'yı asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Ovitrelle Şırınga’yı sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

»Ovitrelle Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etkileri, ovitrelle, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 22:12

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git