Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Xanax Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Xanax Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
122

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2014, 09:27   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Xanax Yan Etkileri

Xanax Yan Etkileri

Xanax Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Alprazolam
İlaç Marka İsmi:
Xanax Tablet

Alprazolam nedir?

Alprazolam benzodiazepin grubu ilaçlardan biridir. Alprazolam beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı) sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Alprazolam aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

anksiyete bozuklukları, endişe ve gerginlik hali;
panik bozukluklar;
depresyonun eşlik ettiği anksiyete olguları.

Alprazolam burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Alprazolam Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Alprazolam'a veya diğer benzodiazepinlere [diazepam (Diapam, Diazem, Nervium); alprazolam (Xanax); klorazepat dipotasyum (Anksen, Tranxilene); klordiazepoksit (Klipaks, Librax); lorazepam (Ativan Expidet); medazepam (Tranko-Buskas)] alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Herhangi bir solunum probleminiz, göz tansiyonu (glokom) rahatsızlığınız, böbrek veya karaciğer hastalığınız, depresyon öykünüz, intihar düşünceleriniz, alkol veya hap bağımlılığınız varsa bu ilacı kullanmadan doktorunuza bildiriniz.

Alprazolam kullanırken alkol almayınız. Bu ilaç alkolün etkilerini arttırabilir.

Alprazolam alışkanlık meydana getirebilen bir yapıdadır ve yalnızca doktorun reçete ettiği kişi tarafından kullanılmalıdır. Alprazolam hiçbir zaman başka bir kişiyle paylaşılmamalıdır. Özellikle de geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişilerle paylaşılması tehlikelidir. Bu ilacı başkalarının ulaşamayacağı ve bulamayacağı güvenli bir yerde muhafaza ediniz.

Bu ilacı eczane dışında, reçetesiz şekilde başka bir mecradan veya farklı şekillerde almanız çok tehlikelidir. Bu ilacın kullanımı ve temini yalnızca sağlık profesyonellerinin kontrolünde ve direktifleri doğrultusunda olmalıdır. Bu ilaç yeşil reçete ile satılır ve yalnızca doktor tarafından reçete edildiğinden yeşil reçete ile eczaneden alınmalıdır. İlacı farklı şekillerde temin etmeye çalışmak çok tehlikelidir.

Alprazolam’ın sakinleştirici etkileri daha yaşlı yetişkinlerde daha uzun sürebilir. Benzodiazepin grubu ilaçları kullanan yaşlı hastalarda kaza ile düşme olayları yaygındır. Düşme ve yaralanmaları engellemek için dikkatli olunuz.

Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe, bu ilacı 18 yaşından küçüklere vermeyiniz.

Alprazolam Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Bu ilacı eczane dışında, reçetesiz şekilde başka bir mecradan veya farklı şekillerde almanız çok tehlikelidir. Bu ilacın kullanımı ve temini yalnızca sağlık profesyonellerinin kontrolünde ve direktifleri doğrultusunda olmalıdır. Bu ilaç yeşil reçete ile satılır ve yalnızca doktor tarafından reçete edildiğinden yeşil reçete ile eczaneden alınmalıdır. İlacı farklı şekillerde temin etmeye çalışmak çok tehlikelidir.

Eğer Alprazolam’a, ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelere veya diğer benzodiazepinlere [diazepam (Diapam, Diazem, Nervium); alprazolam (Xanax); klorazepat dipotasyum (Anksen, Tranxilene); klordiazepoksit (Klipaks, Librax); lorazepam (Ativan Expidet); medazepam (Tranko-Buskas)] alerjiniz varsa, bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

itrakonazol (Funit, Itraspor, Itraxyl, Sporex, Sporanox) veya ketokonazol (Ketoral, Nizoral) kullanımı;
astım, amfizem, bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) veya diğer solunum problemleri;
göz tansiyonu (glokom);
dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom);

böbrek veya karaciğer hastalığı (özellikle alkol kaynaklı karaciğer hastalığı);
depresyon ya da intihar düşünceleri öyküsü;
geçmişte hap ya da alkol bağımlılığı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Alprazolam’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Alprazolam’ı Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi D. Alprazolam doğmamış bebekte doğumsal sorunlara yol açabilir. Eğer hamileyseniz doktorunuzun izni olmadan Alprazolam kullanmayınız. Tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza bildiriniz. Bu ilacı kullanırken etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Alprazolam anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Alprazolam’ı Kullanabilir miyim?

Alprazolam düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Alprazolam’ı Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Tablet formdaki ilacınızı bir bardak su ile birlikte alınız.

Alprazolam alışkanlık meydana getirebilen bir yapıdadır ve yalnızca doktorun reçete ettiği kişi tarafından kullanılmalıdır. Alprazolam hiçbir zaman başka bir kişiyle paylaşılmamalıdır. Özellikle de geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişilerle paylaşılması tehlikelidir. Bu ilacı başkalarının ulaşamayacağı ve bulamayacağı güvenli bir yerde muhafaza ediniz.

Eğer ilaç panik veya anksiyete (endişe, kaygı) belirtilerinizin düzelmesine yardımcı olmuyorsa doktorunuzla görüşerek durumunuzu bildiriniz.

Uzun süreli Alprazolam kullanımından sonra kullanımı durdurduğunuzda belirtiler tekrarlayabilir. Alprazolam kullanımını durdurduğunuzda nöbetler veya geri dönüş belirtileri ile karşılaşabilirsiniz, bu berlirtilerden bazıları şunlardır; kusma, terleme, titreme, baş ağrısı, gerginlik, huzursuzluk, konsantrasyon sorunları, iştah kaybı, ishal, kas çekmesi veya artan duyarlılık.

Doktorunuz ile konuşmadan Alprazolam kullanımını aniden durdurmayınız. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için doktorunuz tedavi sürecinizi düzenli olarak takip edecektir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe, bu ilacı 18 yaşından küçüklere vermeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Alprazolam’ın doz aşımı hayati olabilir.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir; aşırı uyuşukluk hali, bilinç bulanıklığı, kaslarda güçsüzlük, halsizlik, denge veya koordinasyon kaybı, baş dönmesi hissi, bayılma, ve koma.

Alprazolam Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alprazolam kullanırken alkol almayınız. Bu ilaç alkolün etkilerini arttırabilir.

Alprazolam düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Greyfurt ve greyfurt suyu Alprazolam ile etkileşebilir ve tehlikeli etkiler meydana gelmesine yol açabilir. Doktorunuz ile greyfurt ürünlerinin kullanımı konusunda konuşunuz. Öncelikle doktorunuz ile konuşmadan diyetinizdeki greyfurt ürünlerinin miktarını arttırmayınız ya da azaltmayınız.

Alprazolam’ın Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

ajitasyon, kızgınlık, saldırganlık, halüsinasyonlar;

normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama;

sarılık (ciltte veya gözlerde sararma).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

uyku hali, baş dönmesi;
hafıza kaybı veya unutkanlık, konsantrasyon sorunları;
uyku problemleri (uykusuzluk);
kaslarda güçsüzlük, halsizlik, denge veya koordinasyon kaybı, konuşma bozuklukları;
bulanık görme;
iştah veya kilo değişimleri;
artan terleme;
sekse olan ilginin azalması.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Alprazolam ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız (soğuk alğınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları) doktorunuza bildiriniz. Bu ilaçlar Alprazolam’ın sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir.

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Alprazolam kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

doğum kontrol hapları [klormadinon asetat & etinil estradiol (Belara); etinil estradiol & dezojestrel (Desolett, Myralon); etinil estradiol & jestoden (Ginera); etinil estradiol & levonorjestrel (Microgynon, Miranova, Preven); etinil estradiol & drospirenon (Yasmin); levonorjestrel (Norlevo) vb.];
antidepresanlar [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac);fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); milnasipran (Ixel); mirtazapin (Remeron, Mirtaron); reboksetin (Edronax); venlafaksin (Efexor); hiperikum (Felis); amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin);imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin); vb. ];
diltiazem hidroklorür (Diltizem, Altizem, Progor);
makrolid grubu antibiyotikler [eritromisin (Erimicin, Eritrosif, Eritro, Erythrocin); roksitromisin (Ritosin, Roksolit, Rulid); azitromisin (Azatek, Azeltin, Azitro, Azitrotek, Azomax, Azro, Tremac, Zitromax, Zitrotek); klaritromisin (Claricide, Deklarit, Klacid, Klax, Klamaxin, Klarolid, Klaromin, Laricid, Macrol, Maxiclar, Megasid, Uniklar); diritromisin (Dynabac); spiramisin (Rovamycine); telitromisin (Ketek); troleandomisin (Tekmisin)];
itrakonazol (Funit, Itraspor, Itraxyl, Sporex, Sporanox);
ketokonazol (Ketoral, Nizoral).

Bu liste Alprazolam ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Alprazolam ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanamaya başlamayınız.

Alprazolam’ı Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Alprazolam’ı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. Şişede parçalanmış olan tabletlerin her parçasını çıkarınız ve şişeyi sıkı şekilde kapalı tutunuz.

Her yeni şişeden kaç adet hap kullandığınızı sayarak takip ediniz. Benzodiazepinler kötüye kullanılabilecek ilaçlardır dolayısıyla herhangi bir kişinin reçetesiz ve uygunsuz şekilde ilaçlarınızı kullanıp kullanmadığı konusunda dikkatli olmalısınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Xanax Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Xanax Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Xanax Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Xanax Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

»Xanax Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etkileri, xanax, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 22:58

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git