Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Klacid Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Klacid Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
194

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2014, 10:28   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Klacid Yan Etkileri

Klacid Yan Etkileri

Klacid Film Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Klaritromisin
klaritromisin...................500 mg
İlaç Marka İsmi:
Klacid Film Tablet

Klaritromisin Nedir?

Klaritromisin makrolid grubu bir antibiyotiktir.

Klaritromisin vücut içerisindeki bakterilerle savaşır.

Klaritromisin cilt ve solunum sistemini etkileyen farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Klaritromisin aynı zamanda farklı ilaçlar ile birlikte Helicobacter pylori’nin sebep olduğu mide ülserlerinin tedavisinde kullanılır.

Klaritromisin bu tedavi listesinde yer alanlar dışındaki başka amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Klaritromisin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer aşağıda sıralanan:

pimozid içeren ilaçlar (Nörofren);
astemizol içeren ilaçlar (Almizol, Hismanal, Histamizol);
cisaprid içeren ilaçlar (Desaprid, Dispeprid, Prepulsid, Sisarid, Peristal);
ergot alkaloidleri [ergotamin tartrat (Avmigran, Cafergot, Ergafein)];
terfenadin içeren ilaçlar (Refenal, Sanofen, Terfendin, Terhistin, Hisfenadin)

bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Klaritromisin’i kullanmayınız. Bu ilaçlar Klaritromisin ile etkileşebilir ve yaşamı tehdit edici kalp ritm bozukluklarına yol açabilir.

Bu ilacı doktorunuz tarafından belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşmeler görülebilir. Klaritromisin genellikle 7 ila 14 günlük kullanım için verilmektedir (mide ülseri tedavisinde kullanılıyorsa bu süre daha da uzayabilir).Klaritromisin soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmeyecektir.

Klaritromisin’i 6 aylıktan daha küçük çocuklara vermeyiniz.

Klaritromisin Kullanmadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Klaritromisin’e alerjiniz varsa veya azitromisin (Azacid, Azro, Azitro, Zitromax, Zitrocid); diritromisin (Dynabac); eritromisin (Erimicin, Erythrocin, Eritro); troleandomisin (TAO, Tekmisin) gibi benzer ilaçlara alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer aşağıda sıralanan:

pimozid içeren ilaçlar (Nörofren);
astemizol içeren ilaçlar (Almizol, Hismanal, Histamizol);
cisaprid içeren ilaçlar (Desaprid, Dispeprid, Prepulsid, Sisarid, Peristal);
ergot alkaloidleri [ergotamin tartrat (Avmigran, Cafergot, Ergafein)];
terfenadin içeren ilaçlar (Refenal, Sanofen, Terfendin, Terhistin, Hisfenadin)

bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Klaritromisin’i kullanmayınız. Bu ilaçlar Klaritromisin ile etkileşebilir ve yaşamı tehdit edici kalp ritm bozukluklarına yol açabilir.

Bu ilacı kullanmadan önce, herhangi bir ilaca alerjiniz var ise

Veya;

Karaciğer hastalığı;
Böbrek hastalığı;
Miyastenia gravis (çizgili kaslarda zayıflık);
Porfiri;
Uzun QT aralığı varlığı (kendinizde ya da ailenizde).

gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza mutlaka bildiriniz. Eğer bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Klaritromisin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için tedavi sırasında özel doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Klaritromisin’i Kullanabilir miyim?FDA gebelik kategorisi C. Klaritromisin’in doğmamış bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Gebeyseniz veya tedavi dönemindeki tarihlerde gebe kalmayı planlıyorsanız bu tedaviye başlamadan önce mutlaka hekiminize bildiriniz. Klaritromisin’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.Klaritromisin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen şekilde kullanınız. İlacı size verilen dozlardan daha fazla miktarda veya doktorunuz tarafından tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız. Reçetenizdeki kullanım talimatlarına uyunuz.

İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Klaritromisin tabletler ve ağız yoluyla alınan süspansiyon formdaki (sıvı formdaki) Klaritromisin yemeklerle birlikte veya ayrı olarak alınabilir.

Kontrollü salım formda hazırlanan Klaritromisin tabletler ise yemekle birlikte alınmalıdır. Kontrollü salım tabletlerini ezmeyiniz, çiğnemeyiniz veya parçalamayınız. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Kontrollü salım formda hazırlanan tabletler özellikle ilacın vücutta yavaşça yayılması için yapılmıştır. Hapı kırmak çok fazla ilacın bir anda hızlı şekilde yayılmasına sebep olacaktır.

Bir dozu ölçmeden önce süspansiyon formdaki Klaritromisin’i iyice çalkalayınız. Doğru miktarda dozu aldığınıza emin olmak için, sıvıyı işaretli bir ölçüm kaşığı veya ilaç kabı ile ölçünüz, normal bir yemek kaşığı kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Toplar damar içine enjekte edilmek üzere hazırlanmış flakon içindeki Klaritromisin’in üzerine önce belirtilen miktarda Steril Enjeksiyonluk Su ilave ediniz. Sulandırılmış ilacı uygun bir infüzyon çözeltisinin belirtilen miktarına ilave ederek tekrar seyreltiniz ve toplar damar içine enfüzyon olarak 60 dakikadan daha uzun bir sürede uygulayınız. Hazırladığınız bu karışıma hiçbir ilaç veya kimyasal madde ilavesi yapmayınız.

Klaritromisin birden damar içine enjekte etmek suretiyle veya kas içine enjekte etmek yoluyla verilmemelidir.

Bu ilacı doktorunuz tarafından belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşmeler görülebilir. Klaritromisin genellikle 7 ila 14 günlük kullanım için verilmektedir (mide ülseri tedavisinde kullanılıyorsa bu süre daha da uzayabilir).

Klaritromisin soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmeyecektir.

Klaritromisin’i 6 aylıktan daha küçük çocuklara vermeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer bu ilaçtan çok fazla kullandığınızı düşünüyorsanız bir acil tedavi merkezini arayınız ve belirtileri eksiksiz şekilde anlatınız.

Mide bulantısı, kusma, ishal ve karında rahatsızlık doz aşımı belirtileri arasında sayılabilir.

Klaritromisin’i Alırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Antibiyotik ilaçlar ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun işareti olabilir. Eğer aşırı sulu veya kanlı ishaliniz varsa doktorunuzu arayınız. Doktorunuz size söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.

Klaritromisin’in Yan Etkileri

Kurdeşen; solunum zorluğu; yüzde, dudaklarda, dilde, boğazda şişme veya kabarma alerjik reaksiyonun işaretleri olabilir. Böyle bir durumda acil sağlık yardımı alınız.

Eğer aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birini kendinizde görürseniz derhal doktorunuzu arayınız:

Düzensiz kalp atışları, göğüs ağrısı, nefes darlığı;
Aşırı sulu veya kanlı ishal;
Mide bulantısı, mide ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu renkli idrar, kil-çamur renkli dışkı, sarılık (ciltte ve gözlerde sararma);
Ateş, boğaz ağrısı, ciltte soyulma, ciltte kırmızı döküntü;
İşitme problemleri.
Aşağıdaki gibi daha hafif yan etkilerin oluşması muhtemeldir:
Hafif derecede mide ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal, mide bozulması;
Ağızda garip veya hoş olmayan tat;
Diş renginin bozulması;
Baş dönmesi, baş ağrısı, endişe hali, bilinç bulanıklığı;
Ciltte döküntü (isilik gibi);
Vajinal kaşıntı veya akıntı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza bildiriniz.

Klaritromisin İle Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıda sıralanan:

Pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin, Orfarin)];
Omeprazol içeren ilaçlar (Eselan, Losec, Demeprazol, Erbolin, Omeprol, Omeprazid);
Flukonazol içeren ilaçlar (Lumen, Triflucan, Flucan, Flucoral, Triflucan, Zolax);
Ranitidin bizmut sitrat içeren ilaçlar (Pylorid);
Kolesterol düşürücü ilaçlar [simvastatin (Lipovas, Zocor, Zovatin); fluvastatin (Lescol, Lescol XL); pravastatin sodyum (Pravachol); atorvastatin (Ator, Lipitor, Kolestor)];
Sildenafil içeren ilaçlar (Viagra, Levitra, Degra, Vigrande);
Teofilin içeren ilaçlar (Teokap SR, Teosel, Xanthium);
Siklosporin içeren ilaçlar (Gengraf, Sandimmun, Sandimmun Neoral);
Sirolimus içeren ilaçlar (Rapamune);
Takrolimus içeren ilaçlar (Prograf);
Digoksin içeren ilaçlar (Digoxsin-Sandoz, Digoxine Nativelle);
Zidovudin içeren ilaçlar (Apo-Zidovudin, Retrovir);
Ritonavir içeren ilaçlar (Norvir);
Fenitoin içeren ilaçlar (Epanutin, Epdantoin);
Karbamazepin içeren ilaçlar (Karazepin, Tegretol);
Sakinleştiriciler [alprazolam (Xanax, Apo-Alpraz); midazolam (Demizolam, Dormicum)].

bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Klaritromisin’i kullanmaya başlamadan önce hekiminize mutlaka bildiriniz

Bu liste tam bir liste değildir ve Klaritromisin ile etkileşen daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız. Yanınızda kullandığınız tüm ilaçları içeren bir liste bulundurunuz ve bu listeyi sizi tedavi eden hekime gösteriniz.

Klaritromisin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Klaritromisin’i oda sıcaklığında, nem ve sıcaktan uzak ortamlarda saklayınız. Süspansiyon (sıvı) formdaki Klaritromisin’i buzdolabında saklamayınız. Enjeksiyonluk formdaki Klaritromisin’i sulandırdıktan sonra bekletmeden kullanınız.

Daha Fazla Bilgiye Nasıl Ulaşabilirim?

Eczacınız Klaritromisin ile ilgili size daha fazla bilgi verebilir.

UNUTMAYIN! Bu ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; ilacınızı asla başkalarıyla paylaşmayınız ve bu ilacı sadece size reçetenizde belirtildiği şekilde kullanınız.

»Klacid Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etkileri, klacid, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 13:10

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git