Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Nasacort AQ Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Nasacort AQ Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
67

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2014, 09:35   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Nasacort AQ Yan Etkileri

Nasacort AQ Yan Etkileri

Nasacort AQ Nazal Sprey
İlaç Etken Maddesi:
Triamsinolon asetonid
İlaç Marka İsmi:
Nasacort AQ Nazal Sprey
Bilgi:
Nazal; burun ile ilgili ilaçları, durumları ifade etmek için kullanılan; ‘burun ile ilgili’ manasına gelen bir terimdir. Genellikle burun spreyleri ve damlalar için kullanılır.

Triamsinolon asetonid nazal Nedir?

Triamsinolon asetonid bir steroiddir. Triamsinolon asetonid vücutta iltihabi durumlara yol açan maddelerin salınımını ve reaksiyonlarını engeller.

Triamsinolon asetonid nazal aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

2 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinlerdeki mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi) ve yıl boyu devam eden alerjik nezle.

Triamsinolon asetonid nazal burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Triamsinolon asetonid nazal Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Triamsinolon asetonid'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Triamsinolon asetonid nazal kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz: gözlerde uçuk virüsü, tüberküloz (verem), geçmişte yaşanmış göz tansiyonu (glokom) veya katarakt öyküsü, herhangi bir enfeksiyon veya yakın zamanda burundan bir ameliyat veya kaza geçirme durumu.

İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizin iyileşmeye başlaması 1 haftayı bulabilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. Eğer tedavinin ilk haftasından sonra belirtilerinizde hiç iyileşme olmazsa doktorunuz ile görüşünüz.

Triamsinolon asetonid nazal vücutta enfeksiyonlarla savaşan kan hücrelerinin azalmasına sebep olabilir. Bu durum ise yaralanmalarda kolay kanamalara veya hasta olan kişilerden kolayca hastalık kapmanıza sebep olabilir. Hasta veya enfeksiyonlu kişilere yakın olmaktan kaçınınız. Kızamık veya su çiçeğine maruz kalırsanız önleyici tedavi için doktorunuza başvurunuz. Bu gibi durumlar Triamsinolon asetonid nazal kullanan kişilerde çok tehlikeli hatta ölümcül olabilir.

Steroid bir ilacın uzun dönemli kullanımından sonra ilacı kullanmayı bıraktığınızda yoksunluk (geri dönüş) semptomları meydana gelebilir. Öncelikle doktorunuz ile görüşmeden Triamsinolon asetonid nazal kullanımını aniden durdurmayınız. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir.

Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı 2 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.

Triamsinolon asetonid nazal Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Triamsinolon asetonid'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Triamsinolon asetonid nazal kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

tüberküloz (verem);
gözlerde uçuk virüsü;
herhangi türde bir enfeksiyon;
geçmişte yaşanmış göz tansiyonu (glokom) veya katarakt hastalığı öyküsü;
yakın geçmişte burundan yaralanmak veya burun ile ilgili herhangi bir ameliyat geçirmiş olmak.

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Triamsinolon asetonid nazal’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Triamsinolon asetonid nazal çocuklarda gelişimi etkileyebilir. Eğer bu ilacı kullanırken çocuğunuzun normalden daha yavaş geliştiğini düşünüyorsanız durumu doktorunuza bildiriniz.

Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı 2 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Triamsinolon asetonid nazal Kullanabilir miyim?

Gebelik kategorisi C. Triamsinolon asetonid nazal’ın anne karnındaki bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız Triamsinolon asetonid nazal kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. Triamsinolon asetonid anne sütüne geçebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Triamsinolon asetonid nazal’ı Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Bu ilaç güvenli ve etkili kullanım için hasta kullanım talimatnamesi ile birlikte gelir. Buradaki direktiflere dikkatlice uyunuz. Eğer ilacın kullanımı ile ilgili anlamadığınız bir konu olursa eczacınıza danışınız.

Her kullanımdan önce hafifçe sümkürerek burun deliklerinizi iyice temizleyiniz ve ilaç şişesini her kullanımdan önce iyice çalkalayınız.

Burun spreyinin kullanımı:

Spreyi ilk defa kullanmadan önce yüzünüzden uzak havaya doğru birkaç deneme spreyi sıkarak kullanıma hazırlayınız. İnce bir sis belirene kadar sıkınız. Eğer burun spreyini 14 günden fazla kullanmazsanız tekrar aynı işlemi uygulayarak kullanıma hazırlayınız.
Burun pompanın ucunu burun deliğinize sokunuz ancak fazla derine itmeyiniz. Kafanızı hafif eğerek spreyin tam burun içine gidecek açıda olmasını sağlayınız. Bir parmağınızla da diğer burun deliğini kapatınız. Spreyi sıkınız ve aynı anda yavaşça burnunuzdan içeri çekiniz. Aynı işlemi önerilen sayıda dozu uygulayıncaya kadar tekrarlayınız. Daha sonra aynı işlemi diğer burun deliğiniz için tekrarlayınız.
Spreyi kullandıktan sonra temiz bir mendil veya kağıt mendil ile pompanın ucunu siliniz ve kapağını kapatınız.

İlacı kullandıktan sonraki 15 dakika içerisinde hapşırmamaya ve sümkürmemeye özen gösteriniz.

Eğer sprey çalışmazsa veya tıkanmış ise, aşağıdaki şekilde temizleyiniz. Tıkanıklığı açmaya, bir iğne veya sert bir nesne ile ufak sprey deliğini genişletmeye çalışmayınız; sprey mekanizmasını bozabilirsiniz.

Burun spreyinin temizlenmesi:

Toz kapağını ve sadece sprey başlığını çekerek çıkarınız.
Toz kapağını ve sprey başlığını birkaç dakika sıcak suda ıslatınız, daha sonra soğuk akan musluk suyunda durulayınız.
Fazla suyu çalkalayarak veya hafifçe vurarak uzaklaştırınız ve kurumaya bırakınız.
Sprey başlığını tekrar takınız.
İnce sprey gelinceye kadar üniteyi püskürtünüz ve normal olarak kullanınız.

Burun spreyini haftada en az bir kere veya tıkanırsa daha sık temizleyiniz.

İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizin iyileşmeye başlaması 1 haftayı bulabilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. Eğer tedavinin ilk haftasından sonra belirtilerinizde iyileşme olmazsa veya daha da kötüye giderse doktorunuz ile görüşünüz.

Steroid bir ilacın uzun dönemli kullanımından sonra ilacı kullanmayı bıraktığınızda yoksunluk (geri dönüş) semptomları meydana gelebilir. Öncelikle doktorunuz ile görüşmeden Triamsinolon asetonid nazal kullanımını aniden durdurmayınız. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir.

Eğer Triamsinolon asetonid nazal’ı birkaç ay boyunca kullanıyorsanız doktorunuzun ilacın zararlı etkilere sebep olmadığından emin olabilmek için düzenli aralıklarla durumunuzu kontrol etmesi gerekebilir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevuları ihmal etmeyiniz.

Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı 2 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir dozu kullanmayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu kullanınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa kullanmadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç kullanmayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Triamsinolon asetonid nazal’ın bir kez doz aşımının hayati tehlike yaratacak semptomlara sebep olması beklenmez. Ancak bu gibi steroidlerin uzun süre boyunca yüksek dozda kullanımı şu gibi durumlara sebep olabilir: Ciltte incelme, gerilme, kolay çürük oluşumu, vücut yağlarının yer değiştirmesi ( özellikle boyun, yüz, sırt, bel bölgesinde), yüzde artan akne veya tüylenme, adet problemleri, iktidarsızlık ya da sekse olan ilginin azalması.

Triamsinolon asetonid nazal Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Triamsinolon asetonid nazal vücutta enfeksiyonlarla savaşan kan hücrelerinin azalmasına sebep olabilir. Bu durum ise yaralanmalarda kolay kanamalara veya hasta olan kişilerden kolayca hastalık kapmanıza sebep olabilir. Hasta veya enfeksiyonlu kişilere yakın olmaktan kaçınınız. Kızamık veya su çiçeğine maruz kalırsanız önleyici tedavi için doktorunuza başvurunuz. Bu tip durumlar Triamsinolon asetonid nazal kullanan kişilerde ağır hatta ölümcül olabilir.

Triamsinolon asetonid nazal’ın Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

ağır veya sürekli burun kanaması;
burun ve / veya boğazda mantar enfeksiyonu;
katarakt, göz tansiyonu (glokom).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

burun akıntısı, burun kanaması;
boğaz ağrısı, öksürük;
başağrısı;
hazımsızlık;
dişlerle ilgili bozukluklar;
karnın üst kısmında ağrı, ishal;
deride pul pul dökülme.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Triamsinolon asetonid nazal ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Bu ilacın diğer ilaçlar ile bilinen bir etkileşimi yoktur ancak Triamsinolon asetonid nazal ile etkileşebilecek farklı ilaçlar olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Triamsinolon asetonid nazal’ı Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. Kullanmadığınız zamanlarda burun spreyinin kapağını kapalı tutunuz. Şişesi açıldıktan sonra 2 ay içerisinde kullanılmayan burun spreyini atınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Nasacort AQ Nazal Sprey ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Nasacort AQ Nazal Sprey ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Nasacort AQ Nazal Sprey 'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Nasacort AQ Nazal Sprey 'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

»Nasacort AQ Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etkileri, nasacort, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 03:57

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git