Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Zovirax Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Zovirax Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
81

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2014, 13:07   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Zovirax Yan Etkileri

Zovirax Yan Etkileri

Zovirax Flakon İ.V. İnfüzyon
İlaç Etken Maddesi:
Asiklovir sodyum
İlaç Marka İsmi:
Zovirax Flakon İ.V. İnfüzyon
Bilgi:
Bir flakon, sodyum tuzu halinde 250 mg Asiklovir içerir.
Zovirax Flakon (Asiklovir) Nedir?

Asiklovir virüslerin zararlı etkilerini önleyen bir ilaçtır. Asiklovir uçuk virüsünün gelişimini ve yayılımını yavaşlatır ve böylece vücut enfeksiyon ile savaşabilir. Asiklovir sadece aktif olarak replikasyona uğrayan virüslere karşı etkilidir; latent durumdaki virüs DNA’sını ortadan kaldıramaz. Latent dönem yaşam boyu devam eder ve virüs tekrar aktive olabilir ve enfeksiyonun başladığı yerde tekrar enfeksiyon oluşturabilir.

Asiklovir aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

uçuk virüslerinin sebep olduğu enfeksiyonlar;

genital uçuklar;

zona;

su çiçeği.

Asiklovir burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Zovirax Flakon (Asiklovir) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Asiklovir’i size reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.

Asiklovir tedavisine, belirtiler (ilgili bölgelerde karıncalanma hissi, yanma, kabartı gibi) fark edildiğinde olabildiğince çabuk başlanmalıdır.

Uçuk enfeksiyonları bulaşıcıdır ve Asiklovir tedavisi sırasında dahi hastalığı diğer kişilere bulaştırabilirsiniz. Enfeksiyonlu bölgeleri diğer kişilere temas ettirmekten kaçınınız. Ayrıca enfeksiyonlu bölgelere dokunduktan sonra gözlerinize dokunmaktan kaçınınız. Enfeksiyonu farklı bölgelere ve başka kişilere bulaştırmamak için ellerinizi sık sık yıkayınız.
Zovirax Flakon (Asiklovir) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Asiklovir’e alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Tedavi sırasında dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Zovirax Flakon (Asiklovir’i) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B. Hamileyseniz veya tedavi dönemindeki tarihlerde gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Uçuk virüsü doğum esnasında enfeksiyonlu anneden bebeğe geçebilir. Eğer genital uçuklarınız varsa, hamilelik esnasında uçuk lezyonlarını önlemeniz ve doğumda uçuklardan kurtulmuş olmanız çok önemlidir. Asiklovir anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Zovirax Flakon (Asiklovir’i) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Zovirax Flakon (Asiklovir’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Asiklovir tedavisine, belirtiler (ilgili bölgelerde karıncalanma hissi, yanma, kabartı gibi) fark edildiğinde olabildiğince çabuk başlanmalıdır.

Tablet formdaki Asiklovir’in her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Asiklovir kullanımı sırasında böbreklerinizin tam anlamıyla çalışması için bol bol su içiniz.

Asiklovir yemeklerle birlikte veya ayrı olarak alınabilir.

Süspansiyon formda hazırlanan Asiklovir’i ise bir dozunu ölçmeden önce iyice çalkalayınız. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için, ilacınızı alırken özel bir doz ölçüm kaşığı ya da ölçüm kabı kullanınız. Yemek kaşığı ya da diğer başka bir araç - gereç kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Enjeksiyonluk formda hazırlanan Asiklovir ise toplardamar içine uygulanır. İlacın damar yoluyla uygulanması büyük dikkat ve deneyim gerektiren bir uygulama şeklidir. Yapılacak ufak bir hata çok ciddi sorunlara yol açabilir; bu nedenle enjeksiyonluk formdaki Asiklovir’i kullanırken mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım alınız.

Asiklovir’i size reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Asiklovir genel soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmeyecektir.

Uçuk virüslerinin yol açtığı lezyonların olabildiğince temiz ve kuru tutulması çok önemlidir. Hafif ve gevşek kıyafetler giymek lezyonların tahriş olmasını önlemeye yardımcı olabilir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Asiklovir’in doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: nöbet, konvülsiyonlar (istem dışı kasılmalar), halüsinasyonlar, normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama.
Zovirax Flakon (Asiklovir) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Uçuk enfeksiyonları bulaşıcıdır ve Asiklovir tedavisi sırasında dahi hastalığı diğer kişilere bulaştırabilirsiniz. Enfeksiyonlu bölgeleri diğer kişilere temas ettirmekten kaçınınız. Ayrıca enfeksiyonlu bölgelere dokunduktan sonra gözlerinize dokunmaktan kaçınınız. Enfeksiyonu farklı bölgelere ve başka kişilere bulaştırmamak için ellerinizi sık sık yıkayınız.

Asiklovir genital uçukların bulaşmasını engellemeyecektir. Virüsü partnerinize bulaştırmamak için cinsel ilişkiden ve birleşmeden kaçınınız veya prezervatif kullanınız.
Zovirax (Asiklovir’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

mide bulantısı, kusma, ishal, iştah kaybı, karın ağrısı;

baş ağrısı, sersemleme; veya

halsizlik.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.
Zovirax Flakon (Asiklovir) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Asiklovir ile etkileşebilecek birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Zovirax Flakon (Asiklovir’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Asiklovir’i oda sıcaklığında; nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. Enjeksiyonluk formdaki Asiklovir hazırlandıktan sonra buzdolabına konulmamalıdır.
Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Zovirax Flakon İ.V. İnfüzyon ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Zovirax Flakon İ.V. İnfüzyon'u ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Zovirax Flakon İ.V. İnfüzyon'u asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Zovirax Flakon İ.V. İnfüzyon'u sadece size reçetenizde belirtildiği şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

»Zovirax Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etkileri, yan, zovirax

Seçenekler
Stil


Saat: 12:27

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git