ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Urocit-K Yan Etkileri


Urocit-K Yan Etkileri

Sağlık Bölümü Kategorisinde ve İlaçlar Forumunda Bulunan Urocit-K Yan Etkileri Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Urocit-K Yan Etkileri Urocit-K Tablet İlaç Etken Maddesi: Potasyum sitrat İlaç Marka İsmi: Urocit-K Tablet Urocit-K (Potasyum sitrat) Nedir? Potasyum ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 11 Aralık 2014, 00:40   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Liich
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Keyifli
Üyelik tarihi: 14 Kasım 2014
Yaş: 24
Mesajlar: 7.850
Konular: 4856
Beğenilen: 1368
Beğendiği: 1252
www.forumsevgisi.com
Standart Urocit-K Yan Etkileri

Urocit-K Yan Etkileri

Urocit-K Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Potasyum sitrat
İlaç Marka İsmi:
Urocit-K Tablet
Urocit-K (Potasyum sitrat) Nedir?

Potasyum birçok yiyecekte bulunan ve vücutta birçok fonksiyon için gerekli olan bir mineraldir. Potasyum özellikle de kalp atışları için önemlidir.

Potasyum sitrat aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

belirli kalsiyum tuzlarından kaynaklanan böbrek taşları;

kalsiyum taşları oluşumunun önlenmesi;

kalsiyum taşı ile birlikte olan renal tübüler asidoz* hastalığı

(*renal tübüler asidoz: İdrarın asitleştirilememesi, plazmada bikarbonat düzeyinin düşük ve klorür konsantrasyonunun yüksek olması ve sıklıkla kanda düşük potasyum seviyesi ile birlikte görülen klinik bir durum).

Potasyum sitrat burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Urocit-K (Potasyum sitrat) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer böbrek yetmezliği; idrar yolları enfeksiyonu; tedavi edilmemiş veya kontrol altına alınamamış diyabet (şeker hastalığı); Addison hastalığı (bir tür böbrek üstü bezi rahatsızlığı); ağır yanık oluşumu gibi ağır bir doku hasarı; vücuttan su kaybı; potasyum tutucu idrar söktürücüler* grubuna ait bir ilaç kullanımı; mide veya oniki parmak bağırsağı ülseri; kanda yüksek potasyum seviyesi (hiperkalemi); adrenal yetmezlik gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Potasyum sitrat kullanmayınız.

(*potasyum tutucu idrar söktürücüler [spironolakton (Aldactone); triamteren içeren ilaçlar (Triamteril); amilorid içeren ilaçlar (Moduretic)]).

Eğer yemek borusu, mide veya bağırsaklarınızda hapları yutmanızı ya da sindirmenizi zorlaştıracak herhangi bir problem varsa Potasyum sitrat tablet kullanmayınız.

Uzatılmış salımlı formda hazırlanan tabletleri kırmayınız, emmeyiniz, çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Hapı kırmak veya ezmek bir anda çok fazla ilacın salınmasına sebep olabilir. Potasyum tableti emmek ağzınızda veya boğazınızda tahrişe sebep olabilir.

Bu ilacı aldıktan sonra en az 30 dakika boyunca yatar pozisyona geçmekten kaçınınız. Bu ilacı yemek veya atıştırmalar ile birlikte, yemekten 30 dakika sonra ya da yemek aralarında alınız. Tedaviniz süresince bol miktarda su tüketmeye özen gösteriniz.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için sık sık kan tahlilleri yapılması gerekebilir. Kalp ritminizin ve kalbin elektriksel aktivitelerinin de EKG çekilerek ölçülmesi gerekebilir. Bu test potasyum ile ne kadar süre tedavi görmeniz gerektiğini belirlemek için doktorunuza yardımcı olacaktır. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Öncelikle doktorunuz ile görüşmeden bu ilacın kullanımını durdurmayınız. Eğer potasyum kullanımını aniden durdurursanız durumunuz daha da kötüleşebilir.

Eğer şiddetli kusma, ağır karın ağrısı veya sindirim sisteminde kanama olduğunu gösteren belirtiler (siyah, kanlı veya katranımsı dışkı ya da kan öksürme, kahve telvesi şeklinde kusma gibi) meydana gelirse Potasyum sitrat kullanımını kesiniz ve hemen doktorunuza başvurunuz.
Urocit-K (Potasyum sitrat Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Potasyum sitrat’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

idrar yolları enfeksiyonu;

böbrek yetmezliği;

tedavi edilmemiş veya kontrol altına alınamamış diyabet (şeker hastalığı);

mide veya oniki parmak bağırsağı ülseri;

vücudun ciddi şekilde susuz kalmış olması;

kanda yüksek potasyum seviyesi (hiperkalemi);

ağır yanık oluşumu gibi ağır bir doku hasarı;

Addison hastalığı (bir tür böbrek üstü bezi rahatsızlığı);

adrenal yetmezlik;

potasyum tutucu idrar söktürücüler¹ grubuna ait bir ilaç kullanımı

(¹potasyum tutucu idrar söktürücüler [spironolakton (Aldactone); triamteren içeren ilaçlar (Triamteril); amilorid içeren ilaçlar (Moduretic)]).

Eğer yemek borusu, mide veya bağırsaklarınızda hapları yutmanızı ya da sindirmenizi zorlaştıracak herhangi bir problem varsa Potasyum sitrat tablet kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

böbrek hastalığı;

konjestif kalp yetmezliği, kalp büyümesi, geçmişte bir kalp krizi öyküsü;

başka bir kalp hastalığı veya yüksek tansiyon;

diyabet (şeker hastalığı);

mide veya bağırsaklarda bir tıkanıklık;

kronik ishal (ülseratif kolit², Crohn hastalığı³ gibi)

(²ülseratif kolit: Yalnızca kalın bağırsak ve rektumda bulunan, kalın bağırsağın iç yüzeyinde yaygın yaraların ve iltihabi kabarcıkların oluştuğu, kronik iltihabi bağırsak hastalığıdır. Rektum ile ilgili kanama, akıntı, kramp tarzında karın ağrıları, ishal, zayıflama, halsizlik ve ateş hastalığın başlıca belirtilerindendir.)

(³Crohn hastalığı: İnce bağırsağın son 10 – 20 cm’lik kısmında meydana gelen ve nedeni bilinmeyen iltihabi bir rahatsızlıktır. Ancak sindirim kanalının herhangi bir yerinde de bulunabilir. Tekrarlayıcı ishal atakları, kramp şeklinde karın ağrıları, kilo kaybı ve birkaç gün ila birkaç ay devam eden ateş hastalığın başlıca belirtilerindendir.)

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Potasyum sitrat’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Urocit-K (Potasyum sitrat) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Potasyum sitrat anne karnındaki bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. Potasyum sitrat’ın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Urocit-K (Potasyum sitrat) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Urocit-K (Potasyum sitrat) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Bu ilacı yemek veya atıştırmalar ile birlikte, yemekten 30 dakika sonra ya da yemek aralarında alınız.

İlacınızı 1 bardak su ile birlikte ve bütün halde alınız. Potasyum sitrat tabletleri ezmeyiniz, çiğnemeyiniz veya kırmayınız.

Özellikle uzatılmış salımlı formda hazırlanan tabletleri kesinlikle kırmayınız, emmeyiniz, çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Hapı kırmak veya ezmek bir anda çok fazla ilacın salınmasına sebep olabilir. Potasyum tableti emmek ağzınızda veya boğazınızda tahrişe sebep olabilir. Eğer tableti yutarken boğazınıza yapıştığını, takıldığını hissediyorsanız ya da tabletin yutulmasında bir zorlanma yaşıyorsanız doktorunuzu arayınız.

Tedaviniz özel bir diyet uygulamanızı gerektirebilir. Doktorunuz tarafından hazırlanmış diyet programına uymanız tedavi açısından çok önemlidir. Rahatsızlığınızın kontrol altına alınmasına yardımcı olabilmek için yemeniz veya yememeniz gereken yiyeceklerin listesini iyi öğrenmeli ve uygulamalısınız.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için sık sık kan tahlilleri yapılması gerekebilir. Kalp ritminizin ve kalbin elektriksel aktivitelerininde de EKG çekilerek ölçülmesi gerekebilir. Bu test potasyum ile ne kadar süre tedavi görmeniz gerektiğini belirlemek için doktorunuza yardımcı olacaktır. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Öncelikle doktorunuz ile görüşmeden bu ilacın kullanımını durdurmayınız. Eğer potasyum kullanımını aniden durdurursanız durumunuz daha da kötüleşebilir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Kollarda veya bacaklarda ağırlık hissi, kaslarda güçsüzlük, halsizlik, gevşeklik hissi, yavaş veya düzensiz kalp atışları, göğüs ağrısı, bayılacakmış gibi hissetme.
Urocit-K (Potasyum sitrat) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Bu ilacı aldıktan sonra en az 30 dakika boyunca yatar pozisyona geçmekten kaçınınız.

Öncelikle doktorunuza danışmadan potasyum takviyeleri veya diğer potasyum içeren ürünleri kullanmaktan kaçınınız. Tuz ikameleri veya düşük tuzlu diyet ürünleri sıklıkla potasyum içerir. Eğer belirli ürünleri bu ilaçla birlikte kullanırsanız yanlışlıkla çok fazla miktarda potasyum alabilirsiniz. Kullandığınız diğer tüm ilaçların etiketlerini okuyunuz ve potasyum içerip içermediğini öğreniniz.

Bu ilacın kullanımı sırasında ağır egzersizler yapmaktan kaçınınız.
Urocit-K (Potasyum sitrat’ın) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Potasyum sitrat kullanımını durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

ağır karın ağrısı, sürekli ishal veya kusma;

siyah, kanlı veya katranımsı dışkı;

kan öksürme veya kahve telvesi şeklinde kusma.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

karın ağrısı, hafif ishal;

hafif bulantı, kusma;

yavaş bağırsak hareketleri;

dışkıda Potasyum sitrat tablet görünmesi.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Urocit-K (Potasyum sitrat) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Aşağıdaki ilaçlar Potasyum sitrat ile etkileşime girebilir, eğer bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz:

idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); spironolakton (Aldactone); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); mannitol (%20 Mannitol, %20 Mannitol-Biosel Solüsyonu), vb.];

antikolinerjik ilaçlar [atropin içeren ilaçlar (Atropin Sülfat, Lomotil); biperiden (Akineton); bornaprin hidroklorür (Sormodren); skopolamin butilbromür (Buscopan, Butopan, Spazmotek, Molit, Spazmol, vb.); vb.];

digoksin (Digoxin-Sandoz);

kinidin içeren ilaçlar (Longacor);

dimenhidrinat (Anti – Em, Dramamine);

ACE inhibitörleri [benazepril (Cibacen); kaptopril (Apo – Capto, Kapril, Kaptoril); kinapril (Acuitel); fosinopril (Monopril); enalapril maleat (Enalap, Renitec, Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl, Rilace, Acerilin); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Delix Protect, Blokace, Blokace Plus); silazapril (İnhibace, İnhibace Plus); trandolapril (Gopten), vb.];

ipratropyum bromür (Atrovent, Combivent);

tiotropium bromür monohidrat (Spiriva);

losartan potasyum (Cozaar, Eklips, Hilos, Hilos Fort, Losartil, Loxibin, Pensartan, Sarilen, Sarvas, vb.);

telmisartan (Micardis, Pritor);

kandesartan sileksetil (Atacand, Ayra, Tensart);

valsartan (Cardopan, Diovan, Tamgard);

darifenasin hidrobromür (Emselex);

flavoksat hidroklorür (Ürispas);

tolterodin tartarat (Detrusitol, Detrusitol SR, Toltex);

solifenasin süksinat (Vesicare);

oksibutinin hidroklorür (Üropan).

Bu liste Potasyum sitrat ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Potasyum sitrat ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Urocit-K (Potasyum sitrat’ı) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Urocit- K Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Urocit- K Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Urocit- K Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Urocit- K Tablet 'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
etkileri, urocitk, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 13:17

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,