Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Upren Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Upren Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
84

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11 Aralık 2014, 01:41   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Upren Yan Etkileri

Upren Yan Etkileri

Upren Tablet
İlaç Etken Maddesi:
İbuprofen
ibuprofen..............400 mg
İlaç Marka İsmi:
Upren Tablet
Upren (İbuprofen) Nedir?

İbuprofen non-steroidal antienflamatuar (NSAII) grubu bir ilaçtır. İbuprofen vücutta iltahap ve ağrıya neden olan hormonları azaltmak suretiyle etki gösterir.

İbuprofen aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

baş ağrısı;

diş ağrısı;

sırt ağrısı;

eklem iltihaplanmaları;

adet sancıları veya hafif yaralanmaların yol açtığı ağrı ya da iltihabi durumlar;

ateş.

İbuprofen burada yer almayan diğer tedavi amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Upren (İbuprofen) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

İbuprofen, yaşamı tehdit eden kalp problemleri ve dolaşım problemleri riskini arttırabilir. Kalp krizi ve felç de bu risklere dahildir. İbuprofen’in kullanım süresi arttıkça bu riskler de artacaktır. Kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra bu ilacı kullanmayınız.

Göğüs ağrısı, halsizlik, nefes kesilmesi, konuşmada bozukluk, görme veya denge problemleri gibi kalp veya dolaşım problemlerinin belirtilerini fark ettiğinizde en yakın sağlık kuruluşundan acil tedavi yardımı isteyiniz.

Bu ilaç mide ve bağırsak üzerinde kanama veya delinme gibi ciddi etkilerin oluşma riskini arttırabilir. Bu tip durumlar ölümcül olabilir ve gastrointestinal (mide ve bağırsakla ilgili) etkiler İbuprofen’i herhangi bir kullanışınızda uyarı veya belirti göstermeden meydana gelebilir. Yaşlıların mide ve bağırsaktaktaki ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha fazla olabilir.

Mide veya bağırsağınızda kanama belirtileri varsa hemen doktorunuzu arayınız. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı veya kan öksürme ya da kahve telvesi şeklinde kusma bu belirtiler arasında sayılabilir. Böyle bir durumda hemen doktorunuzu arayınız.

Bu ilacı size tavsiye edilenden daha fazla miktarda kullanmayınız. Aşırı dozda İbuprofen alımı mide ve/veya bağırsaklarda hasara yol açabilir. Yetişkinler için İbuprofen’in maksimum kullanım miktarı her doz için 800 miligram; günlük 3200 miligramdır. Ağrı, ateş, ödem gibi durumların tedavisi için İbuprofen’i mümkün olan en düşük dozda kullanınız.

Eğer kalp krizi ve/veya felç gibi durumlardan korunmak için Aspirin (ya da Ecopirin, Babyprin, Asinpirine, Coraspin, vb.) kullanıyorsanız İbuprofen kullanmaktan kaçınınız. İbuprofen, Aspirin ve türevlerinin kalp ve kan damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir. Eğer hem Aspirin hem İbuprofen’in ikisini birden kullanmanız gerekiyorsa; İbuprofen’i, Aspirin’i (enterik kaplı olmayan Aspirin türevleri için bu durum geçerli) aldıktan 30 dakika sonra veya almadan en az 8 saat önce alınız.

İbuprofen alırken alkol kullanmayınız. Alkol İbuprofen’in yol açabileceği mide kanaması riskini arttırabilir.

İbuprofen’i, hekim tavsiyesi olmadan çocuklara vermeyiniz.
Upren (İbuprofen) Kullanmadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) ilaç grubundan bir ilaç almak ölümcül olabilecek kalp ve dolaşım problemleri riskini artırabilir. Kalp krizi veya felç de bu risklere dahildir. İbuprofen’in kullanım süresi arttıkça bu riskler de artacaktır. Kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra bu ilacı kullanmayınız.

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar mide ve bağırsak üzerinde kanama veya delinme gibi ciddi etkilerin oluşma riskini de artırabilir. Bu tip durumlar ölümcül olabilir ve gastrointestinal (mide ve bağırsakla ilgili) etkiler bu gruba dahil ilaçları herhangi bir kullanışınızda uyarı veya belirti göstermeden meydana gelebilir. Yaşlıların mide ve bağırsaktaktaki ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha fazla olabilir.

Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz İbuprofen’i kullanmayınız:

İbuprofen’e alerji;

Asetilsalisilik asit’e (Aspirin, Ecopirin, Coraspin, Asinpirine, vb. ) alerji;

Diğer non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlara [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar);ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb] ; alerji.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz İbuprofen kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildiriniz:

geçirmiş olduğunuz bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması;

kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, hipertansiyon (yüksek kan basıncı);

geçirmiş olduğunuz mide ülseri veya mide kanaması;

astım;

burunda polip varlığı;

karaciğer ve/veya böbrek rahatsızlığı;

kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğu;

yaygın lupus eritematöz (sistemik lupus eritematosus);

sigara kullanımı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz İbuprofen’i kullanamayabilirsiniz ya da ilacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için tedavi sırasında doz ayarlamaları ya da spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Upren (İbuprofen’i) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B.Bu ilacın gebeliğin erken dönemlerinde, doğmamış bebek için zararlı olması beklenmez. Gebeyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız mutlaka hekiminize bildiriniz. İbuprofen’i gebeliğin son 3 ayında kullanmak doğumsal kusurlara yol açabilir. Gebeliğiniz süresince hekiminiz tarafından söylenmedikçe İbuprofen’i kullanmayınız. İbuprofen’in anne sütüne geçip geçmediği ya da emzirilen bebeğe zarar verip vermeyaceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız hekiminize danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Upren (İbuprofen’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen şekilde kullanınız. İlacı size verilen dozlardan daha fazla miktarda veya doktorunuz tarafından tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız. Reçetenizdeki kullanım talimatlarına uyunuz.

Bu ilacı size tavsiye edilenden daha fazla miktarda kullanmayınız. Aşırı dozda İbuprofen alımı mide ve/veya bağırsaklarda hasara yol açabilir. Yetişkinler için İbuprofen’in maksimum kullanım miktarı her doz için 800 miligram; günlük 3200 miligramdır. Ağrı, ateş, ödem gibi durumların tedavisi için İbuprofen’i mümkün olan en düşük dozda kullanınız.

İbuprofen’in midede yol açabileceği tahrişi azaltmak amacıyla İbuprofen’i yemekle veya sütle birlikte alınız.

Bir dozu ölçmeden önce süspansiyon formdaki İbuprofen’i iyice çalkalayınız. Doğru miktarda dozu aldığınıza emin olmak için, sıvıyı işaretli bir ölçüm kaşığı veya ilaç kabı ile ölçünüz, normal bir yemek kaşığı kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Çiğnenebilir formda hazırlanan İbuprofen tableti yutmadan önce çiğnemelisiniz.

Eğer İbuprofen’i uzun süredir kullanıyorsanız; hekiminiz ilacın üzerinizde zararlı etkilere yol açmadığından emin olmak için düzenli aralıklarla sizi kontrol etmek isteyebilir. Bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

İbuprofen’i, hekim tavsiyesi olmadan çocuklara vermeyiniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

İbuprofen bazen ihtiyaç duyulduğunda kullanıldığından ilacı kullanırken herhangi bir zaman planlaması yapmamış olabilirsiniz. Ancak ilacı düzenli olarak kullanıyorsanız ve eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.
Fazla Doz alısam Ne Olur?

Eğer bu ilaçtan çok fazla kullandığınızı düşünüyorsanız bir acil tedavi merkezini arayınız ve belirtileri eksiksiz şekilde anlatınız.

Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, uyuşukluk, uykulu hal, siyah yada kanlı dışkı, kanlı öksürük, nefes düzensizlikleri, bayılma ve koma doz aşımı belirtileri arasında sayılabilir.
Upren (İbuprofen’i) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Eğer kalp krizi ve/veya felç gibi durumlardan korunmak için Aspirin (ya da Ecopirin, Babyprin, Asinpirine, Coraspin,vb.) kullanıyorsanız İbuprofen kullanmaktan kaçınınız. İbuprofen, Aspirin ve türevlerinin kalp ve kan damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir. Eğer hem Aspirin hem İbuprofen’in ikisini birden kullanmanız gerekiyorsa; İbuprofen’i, Aspirin’i (enterik kaplı olmayan Aspirin türevleri için bu durum geçerli) aldıktan 30 dakika sonra veya almadan en az 8 saat önce alınız.

Hekim veya eczacınıza danışmadan soğuk algınlığı, alerji veya ağrıya karşı olan başka bir ilaç kullanmayınız. Aspirin (asetil salisilik asit) veya İbuprofen’e benzer veya aynı ilaçları içeren birçok reçetesiz ilaç mevcuttur. Eğer bu tip ilaçları birlikte alırsanız, aynı tür ilaçlardan kazara çok fazla kullanmış olabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, ketoprofen veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.

İbuprofen alırken alkol kullanmayınız. Alkol İbuprofen’in yol açabileceği mide kanaması riskini arttırabilir.

Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (solaryum, ultraviyole lamba) maruz kalmaktan kaçınınız. İbuprofen cildinizi güneş ışınlarına daha duyarlı hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Eğer güneş ışınlarına maruz kalacaksanız bir güneş kremi kullanınız ve koruyucu giysiler giyiniz.
Upren (İbuprofen’in) Yan Etkileri

Kurdeşen; solunum zorluğu; yüzde, dudaklarda, dilde, boğazda şişme veya kabarma alerjik reaksiyonun işaretleri olabilir. Böyle bir durumda acil sağlık yardımı alınız.

Eğer aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birini kendinizde görürseniz, İbuprofen kullanımını derhal kesiniz ve bir sağlık kurumuna başvurunuz ya da bir an önce doktorunuzu arayınız:

göğüs ağrısı, halsizlik, solunum yetersizliği, konuşmada bozulma, görme veya denge problemleri;

siyah, kanlı, katranımsı dışkı;

kanlı öksürük veya kahve telvesi şeklinde kusma;

normalden çok az idrar yapma veya hiç idrar yapamama;

şişme, ani kilo alma;

mide bulantısı, mide ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı,sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);

ateş, boğaz ağrısı, şiddetli baş ağrısı, soyulma, kırmızı deri döküntüsü;

ciltte çürük, yanma, şiddetli sızlama, hissizlik, ağrı; kas zayıflığı;

ateş, baş ağrısı, boyun tutulması, titreme-üşüme, ışığa aşırı duyarlılık, ciltte mor lekeler veya istemdışı kasılmalar ve krizler.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir:

mide bulantısı, hafif mide ekşimesi veya mide ağrısı, ishal, kabızlık,gaz;

baş dönmesi, baş ağrısı, sinirlilik;

cilt kaşıntısı veya döküntü;

görmede bulanıklık;

kulaklarda çınlama.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.
Upren (İbuprofen) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer [ sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); venlafaksin (Efexor);vb. ] gibi antidepresanlardan kullanıyorsanız İbuprofen kullanmaya başlamadan önce mutlaka hekiminize söyleyiniz. İbuprofen ve bu tip ilaçları birlikte kullanmak kanama ve çürük oluşumununun daha kolay gerçekleşmesine yol açabilir.

Eğer aşağıda sıralanan:

pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin, Orfarin)];

idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Fludin, Flupamid, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal);

steroidler [prednizolon (Deltacortil, Neocorten, Prednisolon)];

metotreksat (Emthexate, Methotrexat, Trexan, Zexat);

ACE inhibitörleri [benazepril (Cibacen); kaptopril (Kapril, Kaptoril); fosinopril (Monopril); enalapril (Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Blokace); trandolapril (Gopten), vb. ];

asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb. );

non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar);ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb] ;

bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız İbuprofen’i kullanmaya başlamadan önce hekiminize mutlaka bildiriniz.

Bu liste tam bir liste değildir ve İbuprofen ile etkileşen daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Upren (İbuprofen’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İbuprofen’i oda sıcaklığında, nem ve sıcaktan uzak bir yerde saklayınız. Sıvı formdaki İbuprofen’in donmasına izin vermeyiniz.
Daha Fazla Bilgiye Nasıl Ulaşabilirim?

Upren Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Upren Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Upren Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Upren Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

»Upren Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etkileri, upren, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 06:50

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git