Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Unisom Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Unisom Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
257

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11 Aralık 2014, 01:45   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Unisom Yan Etkileri

Unisom Yan Etkileri

Unisom Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Doksilamin süksinat
İlaç Marka İsmi:
Unisom Tablet

Doksilamin Nedir?

Doksilamin vücuttaki doğal kimyasal histamin’in etkilerini engelleyen bir antihistaminiktir*. Histamin kızarıklık, kaşıntı ve ödem gibi semptomlar üretebilir. Doksilamin ise vücuttaki histaminin reseptörlere bağlanmasını engelleyerek kızarıklık, kaşıntı ve ödem gibi semptomları azaltır.

Doksilamin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

uyku problemleri (uykusuzluk) varlığında gece uykusuna yardımcı olarak.

Doksilamin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


( *antihistaminik: Vücutta bulunan histamin adlı kimyasalın etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisi için kullanılan ilaçlar. )

Doksilamin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer böbrek hastalığınız, idrar yapma problemleriniz, bronşit veya amfizem* gibi kronik bir akciğer hastalığınız varsa Doksilamin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

( *amfizem: Bir organa hava ya da gazın sızıp, orada birikmesi. )

Bu ilaç yalnızca gece uyku zamanında alınmalıdır.

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız.

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Doksilamin’i yalnızca saatlerce uyumaya hazır olduğunuzda almanız en iyisidir. Eğer hatırladığınızda neredeyse uyanma saatiniz yaklaşmış ise almadığınız dozu atlayınız ve tekrar uyuyacağınız zamana kadar bekleyiniz. Unuttuğunuz dozu tamamlamak için ekstra ilaç almayınız.

Doksilamin kullanımı sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Doksilamin’in sebep olduğu uyuşukluk halini daha da arttırabilir.

Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı 12 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.

Doksilamin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Doksilamin’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa veya astım, göz tansiyonu (glokom) ya da prostat bezi büyümesi rahatsızlıklarından herhangi birine sahipseniz ya da gebelik veya emzirme dönemindeyseniz, bu ilacı kullanmayınız.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Doksilamin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

böbrek hastalığı;
idrar yapma problemleri;
bronşit, amfizem* veya başka bir akciğer hastalığı.

( *amfizem: Bir organa hava ya da gazın sızıp, orada birikmesi. )

Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı 12 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Doksilamin Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe bu ilacı gebelik döneminde almayınız. Doksilamin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Doksilamin Kullanabilir miyim?

Doksilamin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız Doksilamin kullanmayınız.

Doksilamin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Eğer ilaç midenizi bozuyorsa ilacı yemeklerle birlikte veya süt ile alabilirsiniz.

İlacınızın her dozunu bir bardak su ile birlikte alınız.

Bu ilaç yalnızca gece uyku zamanında alınmalıdır. Uykusuzluk tedavisi için Doksilamin genellikle gece yatmadan önceki 30 dakika içinde alınır. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Eğer tedavi başladıktan 2 hafta sonra uyku problemlerinizde iyileşme olmuyorsa doktorunuz ile görüşünüz. Doktor tarafından belirtilmedikçe Doksilamin 2 haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır.

Bu ilaç cilt alerjisi testlerinde alışılmadık sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden doktorlara Doksilamin kullandığınızı bildiriniz.

Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı 12 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Doksilamin’i yalnızca saatlerce uyumaya hazır olduğunuzda almanız en iyisidir. Eğer hatırladığınızda neredeyse uyanma saatiniz yaklaşmış ise almadığınız dozu atlayınız ve tekrar uyuyacağınız zamana kadar bekleyiniz. Unuttuğunuz dozu tamamlamak için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Aşırı uyuşukluk hali, koordinasyon kaybı, ağız kuruluğu, nöbet (irade dışı kasılmalar).

Doksilamin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan reçetesiz satılan soğuk algınlığı veya uyku ilaçları ya da alerjiye karşı kullanılan diğer ilaçları kullanmayınız. Antihistaminikler* birçok reçetesiz satılabilen ilacın içeriğinde bulunabilir. Eğer bu ilaç ile birlikte diğer belirli bazı antihistaminikleri içeren ilaçları alırsanız kaza ile çok fazla antihistaminik alabilirsiniz. Kullandığınız diğer ilaçların Doksilamin, Klorfeniramin veya Difenhidramin gibi diğer antihistaminikleri içerip içermediğine dikkat ediniz ya da eczacınıza sorunuz.

( *antihistaminik: Vücutta bulunan histamin adlı kimyasalın etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisi için kullanılan ilaçlar. )

Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda aşırı hararetten ve dehidrasyondan (vücutta su kaybı) kaçınınız. İçmeniz gereken içecek miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Doksilamin kullanımı sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Doksilamin’in sebep olduğu uyuşukluk halini daha da arttırabilir.

Doksilamin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

bulanık görme;
ağız kuruluğu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

Doksilamin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Soğuk algınlığı veya alerji varlığında kullanılan ilaçlar, narkotik ağrı kesiciler, diğer uyku hapları, kas gevşeticiler, hastalık nöbeti ilaçları, depresyon veya anksiyete ilaçları Doksilamin’in sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir. Eğer Doksilamin kullanımı sırasında bu ilaçlardan herhangi birini kullanmak zorunda kalırsanız doktorunuza bildiriniz.

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Doksilamin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); spironolakton (Aldacton); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); mannitol (%20 Mannitol, %20 Mannitol-Biosel Solüsyonu) vb. ];
bronş genişletici ilaçlar [ Salbutamol inhalasyon (Asthavent, Salbulin, Salbutol); terbutalin sülfat (Bricanyl); formoterol fumarat (Foradil, Oxis Turbuhaler); salmeterol (Astmerole, Serevent, Seretide); ipratropyum bromür (Atrovent, Combivent); aminofilin (Aminocardol, Aminofilin, Carena); dihidroksipropil teofilin (Difilin); vb. ].
antihistaminikler [akrivastin (Semprex); desloratadin (Aerius); feksofenadin hidroklorür (Fexofen, Tavenic, Telfast); loratadin (Claritine, Loradif); setirizin hidroklorür (Allerset, Cetryn, Hitrizin, Zyrtec); buklizin hidroklorür (Longifene); difenhidramin hidroklorür (Allerjin, Benison, Fenotral); dimetinden maleat (Fenistil); hidroksizin hidroklorür (Atarax, Validol); ketotifen (Astafen, Zaditen); klemastin (Tavegyl); klorfenoksamin hidroklorür (Sistral); prometazin hidroklorür (Artu); siproheptadin hidroklorür (Prakten, Sipraktin); vb. ];

Bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Doksilamin kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel gözetime ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu liste Doksilamin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Doksilamin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Doksilamin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Unisom Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Unisom Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Unisom Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Unisom Tablet 'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

»Unisom Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etkileri, unisom, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 00:43

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git