Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Tarden Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Tarden Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
130

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11 Aralık 2014, 00:52   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Tarden Yan Etkileri

Tarden Yan Etkileri

Tarden Film Kaplı Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Atorvastatin kalsiyum
İlaç Marka İsmi:
Tarden Film Kaplı Tablet
Bilgi:
Tarden Film Kaplı Tablet 10 mg; her bir film kaplı tablet 10 mg Atorvastatin’e eşdeğer Atorvastatin kalsiyum içerir. Tarden Film Kaplı Tablet 20 mg; her bir film kaplı tablet 20 mg Atorvastatin’e eşdeğer Atorvastatin kalsiyum içerir. Tarden Film Kaplı Tablet 40 mg; her bir film kaplı tablet 40 mg Atorvastatin’e eşdeğer Atorvastatin kalsiyum içerir.

Atorvastatin Nedir?

Atorvastatin vücutta kolesterol (bir tür yağ) üretimini engelleyen, kolesterol düşürücü bir ilaçtır.

Atorvastatin kandaki düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolü ve total kolesterolü azaltarak çalışır.

Atorvastatin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

yüksek kolesterol.

Atorvastatin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Atorvastatin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Nadir görülen bazı durumlarda Atorvastatin iskelet kas dokusunda bozulmaya yol açabilecek durumlara yol açabilir. Bu durum böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Açıklanamayan kas ağrısı veya kolay acıma hali, kaslarda güçsüzlük, halsizlik, ateş ya da grip belirtileri ve koyu renkli idrar gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız.

Bu ilaç doğmamış bebekte doğumsal kusurlara yol açabilir. Hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız ve eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz. Hamileyseniz, bebek emziriyorsanız veya karaciğer hastalığınız varsa Atorvastatin kullanmayınız.

Eğer diyabet (şeker hastalığı), normalin altında çalışan tiroid, böbrek hastalığı, bir tür kas hastalığı veya kan hastalığı gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Yağ veya kolesterol oranı yüksek yiyecekler yemekten kaçınınız. Kolesterol düşürücü bir diyete uymamanız Atorvastatin’in tesirini azaltacaktır.

Atorvastatin kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol trigliserit seviyesini yükseltebilir ve Atorvastatin ile birlikte alındığında karaciğere hasar verebilir.

Atorvastatin ile etkileşebilen birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Atorvastatin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Atorvastatin 'e alerjiniz varsa, hamileyseniz, bebek emziriyorsanız veya karaciğer hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa veya aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Atorvastatin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

diyabet (şeker hastalığı);
normalin altında çalışan tiroid;
böbrek hastalığı;
herhangi bir kas hastalığı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Atorvastatin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Atorvastatin’i Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi X. Bu ilaç doğum kusurlarına yol açabilir. Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz. Bu ilacı kullanırken etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Atorvastatin doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Atorvastatin kullanımı sürecinde hamileliği engellemek için hormonal olmayan doğum kontrol yöntemleri (prezervatif, diyafram, spermisid) hakkında doktorunuza danışınız. Atorvastatin’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan Atorvastatin kullanmayınız.

Atorvastatin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız . Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Atorvastatin’i bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Atorvastatin yemeklerle birlikte veya ayrı olarak alınabilir.

Atorvastatin genellikle günde bir defa kullanılır. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için kan tahlillerinizin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarının da kontrol edilmesi gerekebilir. Doktorunuzla planlamış olduğunuz randevuları ihmal etmeyiniz.

Nadir görülen bazı durumlarda Atorvastatin iskelet kas dokusunda bozulmaya yol açabilecek durumlara yol açabilir. Bu durum böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Açıklanamayan kas ağrısı veya kolay acıma hali, kaslarda güçsüzlük, halsizlik, ateş ya da grip belirtileri ve koyu renkli idrar gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız.

Atorvastatin diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü de içeren komple bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Yüksek kolesterol tedavisi için Atorvastatin’i uzun periyotta düzenli şekilde kullanmanız gerekebilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız.Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Atorvastatin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Yağ veya kolesterol oranı yüksek yiyecekler yemekten kaçınınız. Kolesterol düşürücü bir diyete uymamanız Atorvastatin’in tesirini azaltacaktır.

Atorvastatin kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol trigliserit seviyesini yükseltebilir ve Atorvastatin ile birlikte alındığında karaciğere hasar verebilir.

Greyfurt ve greyfurt suyu Atorvastatin ile etkileşime girebilir ve tehlikeli etkilere sebep olabilir. Greyfurt ürünlerinin kullanımını doktorunuzla görüşünüz. Doktorunuz ile görüşmeden diyetinizdeki greyfurt ürünlerinin miktarını arttırmayınız veya azaltmayınız.

Atorvastatin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz ilacı kullanmayı durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

kas ağrısı, aşırı hassasiyet ve güçsüzlük, ateşle birlikte halsizlik veya grip belirtileri ve koyu renkli idrar.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

hafif mide ağrısı, gaz, karın ağrısı, mide bozukluğu, mide ekşimesi;
mide bulantısı, mide ağrısı veya bozukluğu;
kabızlık, karın ağrısı, gaz;
burun tıkanıklığı;
kaşıntı veya deri döküntüsü;
kas ağrısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Atorvastatin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Birçok ilaç Atorvastatin ile etkileşime girebilir. Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz:

digoksin (Digoxin-sandoz, Digoxine nativelle, Lanoxin);
eritromisin içeren ilaçlar (Erythrocin, Eritrosif, Eritro);
klaritromisin (Clabel, Claricide, Deklarit, Klacid, Klamaxin, Klamer, Klarolid, Klaromin, Klasol, Klax, Laricid, Macrol, Maxiclar, Megasid, Uniklar)
fibratlar [gemfibrozil (Lopid); fenofibrat (Fenogal, Lipanthyl 200 M, Lipanthyl 267 M, Lipofen SR)];
niasin içeren ilaçlar (Ginkgo Complex, Nero Nutrients, Ensure Plus, Fortini, Glucerna, Nutrigen Supra, Pediasure, Niaspan, Niascor E.R., Additiva, Centrum, One – A- Day vb. );
bağışıklık baskılayıcılar [siklosporin (Gengraf, Sandimmun, Sandimmun Neoral); takrolimus (Prograf); sirolimus (Rapamune)];
steroidler [prednizolon (Deltacortil, Neocorten, Prednisolon)];
ritonavir (Norvir);
ritonavir & lopinavir (Kaletra);
indinavir (Crixivan);
mantara karşı kullanılan ilaçlar [itrakonazol (Funit, Itraspor, Itraxyl, Sporex); ketokonazol (Ketoral, Nizoral); flukonazol (Lumen, Triflucan, Flucan, Fluzole, Fungan, Kandizol, Trizol, Zolax) ].

Bu liste Atorvastatin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Atorvastatin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp methodları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Atorvastatin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Atorvastatin’i oda sıcaklığında nem, ışık ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Tarden Film Kaplı Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Tarden Film Kaplı Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Tarden Film Kaplı Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Tarden Film Kaplı Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Uyarı! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

»Tarden Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etkileri, tarden, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 15:20

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git