Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Tamoxifen Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Tamoxifen Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
51

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11 Aralık 2014, 01:53   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Tamoxifen Yan Etkileri

Tamoxifen Yan Etkileri

Tamoxifen Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Tamoksifen sitrat
Bilgi:
Tamoxifen Tablet, Tamoxifen – Teva Tablet olarak da bilinir.Her tablet 10 mg Tamoksifen (sitrat olarak) içerir.
Tamoxifen (Tamoksifen) Nedir?

Tamoksifen meme kanseri tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca yüksek meme kanseri riski taşıyan kadınlarda meme kanserini önlemek amacı ile de kullanılır.

Belirli bazı meme kanserleri gelişmek ve çoğalmak için östrojene ihtiyaç duyar. Tamoksifen bir kadın hormonu olan östrojenin faaliyetlerini engeller. Ayrıca kanserli hücrelerin büyüme, gelişme ve aktiviteleri üzerinde etkili olan belirli biyolojik faktörlerin de vücuttaki seviyelerini değiştirir. Böylece kanserli hücrelerin büyüme, gelişme ve aktivitelerin engeller.

Tamoksifen aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

meme kanseri.

Tamoksifen burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Tamoxifen (Tamoksifen) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer hamileyseniz Tamoksifen kullanmayınız. Tamoksifen anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Bu ilacın kullanımı sırasında bariyer formda olan etkili bir doğum kontrol yöntemi (örneğin: prezervatif veya diyafram ile birlikte sperm öldürücü jel) kullanınız, tedavi bittikten sonraki en az 2 ay boyunca da bu şekilde korunmaya devam ediniz.

Eğer karaciğer hastalığı, yüksek trigliserit seviyeleri (kanda bulunan bir tür yağ), önceden geçirilmiş veya şu an mevcut katarakt, felç (inme) veya kan pıhtısı oluşumu öyküsü varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Ayrıca kemoterapi veya radyasyon terapisi görüyorsanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer meme kanseri riskinizi azaltmak için Tamoksifen kullanıyorsanız ilk dozunuzu adet döneminiz sırasında almanız gerekebilir. Tamoksifen kullanmaya başlamadan önce hamile olmadığınızdan emin olabilmek için hamilelik testi de yaptırmanız gerekebilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Tamoksifen ile tedaviniz sırasında anormal vajinal kanamalar, adet düzensizlikleri, vajinal akıntı değişiklikleri, kasıklarda ağrı veya basınç hissi gibi durumlardan herhangi birini kendinizde gözlemlerseniz hemen doktorunuza bildiriniz. Bu durum(lar)a yol açan nedenin tespit edilmesi önemlidir.

Tamoksifen kullanımı bazı kadınlarda rahim kanseri, felç (inme) veya akciğerlerde kan pıhtısı oluşma riskini arttırabilir ve bu durum ölümcül olabilir. Bu ilacın kullanımına ilişkin kişisel riskleriniz hakkında doktorunuz ile detaylı şekilde görüşünüz.

Bu ilacın zararlı etkilere sebep olmadığından emin olabilmek için, doktorunuz düzenli olarak mamografi çektirmenizi ve kendi kendinize rutin meme kontrolleri yapmanızı isteyebilir. Karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Doktorunuz ile düzenli olarak görüşünüz.
Tamoxifen (Tamoksifen) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Tamoksifen’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Tamoksifen’i güvenli şekilde kullanabileceğinizden emin olabilmek için, aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildiriniz:

karaciğer hastalığı;

kanda yüksek kolesterol veya trigliserit seviyeleri;

önceden geçirilmiş veya şu an mevcut felç (inme) öyküsü;

kan pıhtısı, yağ hücreleri, vb. nedenlerle damar(lar)da tıkanıklık oluşma öyküsü;

önceden geçirilmiş veya şu an mevcut katarakt öyküsü;

kemoterapi veya radyasyon terapisi görüyor olmak.

Tamoksifen kullanımı bazı kadınlarda rahim kanseri, felç (inme) veya akciğerlerde kan pıhtısı oluşma riskini arttırabilir ve bu durum ölümcül olabilir. Bu ilacın kullanımına ilişkin kişisel riskleriniz hakkında doktorunuz ile detaylı şekilde görüşünüz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Tamoxifen (Tamoksifen) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi D. Eğer hamileyseniz Tamoksifen kullanmayınız. Tamoksifen anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Bu ilacın kullanımı sırasında bariyer formda olan etkili bir doğum kontrol yöntemi (örneğin: prezervatif veya diyafram ile birlikte sperm öldürücü jel) kullanınız, tedavi bittikten sonraki en az 2 ay boyunca da bu şekilde korunmaya devam ediniz.

Hormonal doğum kontrol yöntemleri (doğum kontrol hapları, vajinal halkalar, enjeksiyonlar, implantlar, vb.) bu ilaç ile tedaviniz sırasında hamileliği önlemede yeterince etkili olmayabilir.

Tamoksifen'in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Ancak Tamoksifen anne sütü üretimini yavaşlatabilir. Tamoksifen kullanımı sırasında bebek emzirmeyiniz.
Araç ve Makine Kullanırken Tamoxifen (Tamoksifen) Kullanabilir miyim?

Tamoksifen’in araç ve makine kullanımı üzerine etki göstermesi beklenmez. Ancak yine de ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Tamoxifen (Tamoksifen) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden farklı bir dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tamoksifen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Eğer meme kanseri riskinizi azaltmak için Tamoksifen kullanıyorsanız ilk dozunuzu adet döneminiz sırasında almanız gerekebilir. Tamoksifen kullanmaya başlamadan önce hamile olmadığınızdan emin olabilmek için hamilelik testi de yaptırmanız gerekebilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Tamoksifen’in düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız. Bu ilacı 5 yıla kadar kullanmayı sürdürmeye ihtiyacınız olabilir.

Bu ilacın zararlı etkilere sebep olmadığından emin olabilmek için, doktorunuz düzenli olarak mamografi çektirmenizi ve kendi kendinize rutin meme kontrolleri yapmanızı isteyebilir. Karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Doktorunuzu düzenli olarak ziyaret ediniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer Tamoksifen’den almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen acil servise başvurunuz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir : Sıcak basması, bulantı, kusma, vajinal kanama.
Tamoxifen (Tamoksifen) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Yiyecek, içecek veya aktiviteler konusundaki kısıtlamalara doktorunuzun direktifleri doğrultusunda uyunuz.
Tamoxifen’in (Tamoksifen) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık desteği alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz Tamoksifen kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz:

alışılmadık vajinal kanama veya vajinal akıntı;

düzensiz adet periyotları;

mide bulantısı, karın ağrısı, iştah kaybı, kaşıntı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (gözlerde veya ciltte sararma).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

sıcak basması;

bulantı, kusma;

besinlerden tat alamama;

kemik ağrısı, tümör ağrısı;

ellerde veya ayaklarda şişme;

vajinada kaşıntı;

baş dönmesi, baş ağrısı, depresyon;

saç dökülmesi.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Tamoxifen (Tamoksifen) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Birçok farklı ilaç Tamoksifen ile etkileşebilir. Aşağıda bunların bir kısmı listelenmiştir. Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz:

bromokriptin (Gynodel, Parlodel);

varfarin sodyum (Coumadin);

klozapin (Clonex, Leponex);

siklofosfamid (Endoxan, Alkyloxan);

izoniazit (I.N.H Tablet);

eksemestan (Aromasin);

anastrozol (Arimidex, Santra);

letrozol (Femara, Letroks);

metimazol (Thyromazol);

nikardipin hidroklorür (Loxen);

pioglitazon hidroklorür (Actos, Dropia, Glifix, Piogtan, Piondia);

rifampin (Rifadin, Rifcap, Rifex);

ropinirol (Requip);

tiklopidin hidroklorür (Ticlid, Ticlocard);

antimalaryal ilaçlar [klorokin fosfat (Kutlu); vb.];

terbinafin (Lamisil, Tekfin, Terafin, Terbin, Terbonile, Terbisil, Tigal);

antidepresanlar [bupropiyon hidroklorür (Wellbutrin, Zyban); duloksetin hidroklorür (Cymbalta); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); vb.];

antiaritmik ilaçlar [amiodaron hidroklorür (Cordarone); kinidin içeren ilaçlar (Longacor); vb.];

antipsikotikler [klorpromazin hidroklorür (Largactil); haloperidol (Norodol, Leptol); aripiprazol (Abilify, Abizol); tioridazin hidroklorür (Mellerettes, Melleril); flufenazin dekanoat (Prolixin Decanoate); vb.];

ritonavir içeren ilaçlar (Kaletra, Norvir).

Bu liste Tamoksifen ile etkileşebilecek tüm ilaçların tam bir listesi değildir. Tamoksifen ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Tamoxifen’i (Tamoksifen) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan, sıcaktan ve soğuktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Tamoxifen Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Tamoxifen Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Tamoxifen Tablet’i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve bu ilacı sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

»Tamoxifen Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etkileri, tamoxifen, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 10:22

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git