Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Tamoxifen BP Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Tamoxifen BP Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
39

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11 Aralık 2014, 01:53   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Tamoxifen BP Yan Etkileri

Tamoxifen BP Yan Etkileri

Tamoxifen BP Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Tamoksifen sitrat
İlaç Marka İsmi:
Tamoxifen BP Tablet
Bilgi:
Tamoxifen BP Tablet 10 mg, 10 mg Tamoksifen’e eşdeğer 15.20 mg Tamoksifen sitrat içerir. Tamoxifen BP Tablet 20 mg, 10 mg Tamoksifen’e eşdeğer 30.40 mg Tamoksifen sitrat içerir.
Tamoxifen BP (Tamoksifen) Nedir?

Tamoksifen meme kanseri tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca yüksek meme kanseri riski taşıyan kadınlarda meme kanserini önlemek amacı ile de kullanılır.

Belirli bazı meme kanserleri gelişmek ve çoğalmak için östrojene ihtiyaç duyar. Tamoksifen bir kadın hormonu olan östrojenin faaliyetlerini engeller. Ayrıca kanserli hücrelerin büyüme, gelişme ve aktiviteleri üzerinde etkili olan belirli biyolojik faktörlerin de vücuttaki seviyelerini değiştirir. Böylece kanserli hücrelerin büyüme, gelişme ve aktivitelerin engeller.

Tamoksifen aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

kadınlarda ve erkeklerde görülen belirli meme kanseri türleri;

meme kanseri gelişme riski yüksek olan (ailesinde meme kanseri olan vb.) kadınlarda meme kanseri gelişme riskinin azaltılması;

yumurtlamanın olmamasına bağlı olan kısırlık.

Tamoksifen burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Tamoxifen BP (Tamoksifen) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer hamileyseniz Tamoksifen kullanmayınız. Tamoksifen anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Bu ilacın kullanımı sırasında bariyer formda olan etkili bir doğum kontrol yöntemi (örneğin: prezervatif veya diyafram ile birlikte sperm öldürücü jel) kullanınız, tedavi bittikten sonraki en az 2 ay boyunca da bu şekilde korunmaya devam ediniz.

Eğer varfarin sodyum (Coumadin) kullanıyorsanız, Tamoksifen kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildiriniz. Böyle bir durumda bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.

Eğer karaciğer hastalığı, yüksek trigliserit seviyeleri (kanda bulunan bir tür yağ), önceden geçirilmiş veya şu an mevcut katarakt, felç (inme) veya kan pıhtısı oluşumu öyküsü varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Ayrıca kemoterapi veya radyasyon terapisi görüyorsanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer meme kanseri riskinizi azaltmak için Tamoksifen kullanıyorsanız ilk dozunuzu adet döneminiz sırasında almanız gerekebilir. Tamoksifen kullanmaya başlamadan önce hamile olmadığınızdan emin olabilmek için hamilelik testi de yaptırmanız gerekebilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Tamoksifen ile tedaviniz sırasında anormal vajinal kanamalar, adet düzensizlikleri, vajinal akıntı değişiklikleri, kasıklarda ağrı veya basınç hissi gibi durumlardan herhangi birini kendinizde gözlemlerseniz hemen doktorunuza bildiriniz. Bu durum(lar)a yol açan nedenin tespit edilmesi önemlidir.

Tamoksifen kullanımı bazı kadınlarda rahim kanseri, felç (inme) veya akciğerlerde kan pıhtısı oluşma riskini arttırabilir ve bu durum ölümcül olabilir. Bu ilacın kullanımına ilişkin kişisel riskleriniz hakkında doktorunuz ile detaylı şekilde görüşünüz.

Bu ilacın zararlı etkilere sebep olmadığından emin olabilmek için, doktorunuz düzenli olarak mamografi çektirmenizi ve kendi kendinize rutin meme kontrolleri yapmanızı isteyebilir. Karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Doktorunuz ile düzenli olarak görüşünüz.
Tamoxifen BP (Tamoksifen) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Tamoksifen’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer varfarin sodyum (Coumadin) kullanıyorsanız, Tamoksifen kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildiriniz. Böyle bir durumda bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.

Tamoksifen’i güvenli şekilde kullanabileceğinizden emin olabilmek için, aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildiriniz:

karaciğer hastalığı;

kanda yüksek kolesterol veya trigliserit seviyeleri;

önceden geçirilmiş veya şu an mevcut felç (inme) öyküsü;

kan pıhtısı, yağ hücreleri, vb. nedenlerle damar(lar)da tıkanıklık oluşma öyküsü;

önceden geçirilmiş veya şu an mevcut katarakt öyküsü;

kemoterapi veya radyasyon terapisi görüyor olmak.

Tamoksifen kullanımı bazı kadınlarda rahim kanseri, felç (inme) veya akciğerlerde kan pıhtısı oluşma riskini arttırabilir ve bu durum ölümcül olabilir. Bu ilacın kullanımına ilişkin kişisel riskleriniz hakkında doktorunuz ile detaylı şekilde görüşünüz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Tamoxifen BP (Tamoksifen) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi D. Eğer hamileyseniz Tamoksifen kullanmayınız. Tamoksifen anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Bu ilacın kullanımı sırasında bariyer formda olan etkili bir doğum kontrol yöntemi (örneğin: prezervatif veya diyafram ile birlikte sperm öldürücü jel) kullanınız, tedavi bittikten sonraki en az 2 ay boyunca da bu şekilde korunmaya devam ediniz.

Hormonal doğum kontrol yöntemleri (doğum kontrol hapları, vajinal halkalar, enjeksiyonlar, implantlar, vb.) bu ilaç ile tedaviniz sırasında hamileliği önlemede yeterince etkili olmayabilir.

Tamoksifen'in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Ancak Tamoksifen anne sütü üretimini yavaşlatabilir. Tamoksifen kullanımı sırasında bebek emzirmeyiniz.
Araç ve Makine Kullanırken Tamoxifen BP (Tamoksifen) Kullanabilir miyim?

Tamoksifen’in araç ve makine kullanımı üzerine etki göstermesi beklenmez. Ancak yine de ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Tamoxifen BP (Tamoksifen) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden farklı bir dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tamoksifen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Eğer meme kanseri riskinizi azaltmak için Tamoksifen kullanıyorsanız ilk dozunuzu adet döneminiz sırasında almanız gerekebilir. Tamoksifen kullanmaya başlamadan önce hamile olmadığınızdan emin olabilmek için hamilelik testi de yaptırmanız gerekebilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Tamoksifen’in düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız. Bu ilacı 5 yıla kadar kullanmayı sürdürmeye ihtiyacınız olabilir.

Bu ilacın zararlı etkilere sebep olmadığından emin olabilmek için, doktorunuz düzenli olarak mamografi çektirmenizi ve kendi kendinize rutin meme kontrolleri yapmanızı isteyebilir. Karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Doktorunuzu düzenli olarak ziyaret ediniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer Tamoksifen’den almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen acil servise başvurunuz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir : Sıcak basması, bulantı, kusma, vajinal kanama.
Tamoxifen BP (Tamoksifen) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Yiyecek, içecek veya aktiviteler konusundaki kısıtlamalara doktorunuzun direktifleri doğrultusunda uyunuz.
Tamoxifen BP’nin (Tamoksifen) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık desteği alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

»Tamoxifen BP Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etkileri, tamoxifen, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 10:32

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git