Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Tamol Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Tamol Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
63

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11 Aralık 2014, 01:54   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Tamol Yan Etkileri

Tamol Yan Etkileri

Tamol Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Parasetamol
parasetamol.............500 mg
İlaç Marka İsmi:
Tamol Tablet

Parasetamol Nedir?

Parasetamol ateş düşürücü, ağrı kesicidir.

Parasetamol aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

baş ağrısı,
kas ağrısı,
eklem iltihabı,
sırt ağrısı,
bel ağrısı,
diş ağrısı,
soğuk algınlığı,
ateş.

Parasetamol burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Parasetamol Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Parasetamol’u ağrılı durumlarda 10 günden fazla (çocuklarda 5 günden fazla), ateşli hallerde 3 günden fazla kullanmayınız. Eğer şikayetleriniz iyileşmezse ya da daha kötüye giderse, Parasetamol’u kullanmayı bırakınız ve hekiminizle görüşünüz.

Reçeteyle veya reçetesiz satılan, kullanmakta olduğunuz diğer ilaçlardaki Parasetamol miktarına dikkat ediniz. Bu sayede her ilaç dozunda ya da günlük toplam doz olarak size önerilenden daha fazla Parasetamol tüketmekten yani Parasetamol doz aşımından kendinizi sakınabilirsiniz.

Parasetamol ile tedaviniz sırasında alkol almaktan sakınınız. Alkol ve Parasetamol ikisi birlikte kullanıldığında karaciğerinize zarar verebilir.

Eğer Parasetamol’u çocuk tedavisi için kullanacaksanız, ilacın prospektüsünü dikkatlice okuyunuz ve eğer mümkünse çocuklar için hazırlanan ilaç formunu kullanınız. Parasetamol’u 2 yaşından küçük çocuklara vermeden önce hekiminize danışınız.

Parasetamol Kullanmadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer her gün 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız ya da alkol kaynaklı karaciğer rahatsızlığınız varsa öncelikle hekiminize danışmadan Parasetamol kullanmayınız. Bu ilacı kullanmak sizin için uygun olmayabilir ya da daha düşük doz veya özel bir kontrole gereksinim duyabilirsiniz.

Parasetamol kullanmaya başlamadan önce eğer böbrek ya da karaciğer rahatsızlığınız varsa hekiminize bildiriniz. Eğer bu rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanamayabilirsiniz ya da ilacınızı güvenle kullanabilmeniz için tedaviniz süresince doz ayarlaması ya da spesifik bir test yapılmasına gereksinim duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Parasetamol’u Kullanabilir miyim?

Parasetamol’un ait olduğu gebelik kategorisi FDA tarafından resmi olarak belirlenmemiştir. Parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kısa süreliğine, gebeliğin her basamağında kullanılır. Parasetamol’un gebelikte aralıklı olarak, kısa süreçlerle kullanımının güvenli olduğuna inanılmakla birlikte; Parasetamol gebelik süresince ancak kullanım gerekliliğinin hekim tarafından net bir şekilde tespit edildiği durumlarda kullanılmalıdır.

Parasetamol anne sütüne geçer. Parasetamol’un emzirme döneminde kullanımı güvenli gibi görünse de; emzirme döneminizde eğer mümkünse Parasetamol almaktan kaçınınız. Eğer bebek emziriyorsanız, Parasetamol almadan önce hekiminize danışınız.

Parasetamol’u Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen şekilde kullanınız. İlacı size verilen dozlardan daha fazla miktarda veya doktorunuz tarafından tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız. Reçetenizdeki kullanım talimatlarına uyunuz.

Tablet ya da draje formundaki Parasetamol’u bir bardak dolusu suyla birlikte alınız. Parasetamol’u yemeklerle birlikte veya yemeklerden ayrı olarak alabilirsiniz.

Fitil (supozituar) formunda hazırlanan Parasetamol’u kullanmadan önce ve kullandıktan sonra ellerinizi yıkayınız. Fitili kullanmadan önce kısa bir süre buzdolabında ya da soğuk suyun altında bekletiniz. Fitili ambalajından çıkarınız ve soğuk suyla ıslatınız. Fitilin rektal bölgeye erişmesini sağlayacak şekilde; bir bacağınız dümdüz, diğeri bükülü halde rahat edebileceğiniz bir pozisyonda ya uzanınız ya çömeliniz ya da ayakta durunuz.

Eğer temin edilmişse aplikatör ya da parmağınızı kullanarak fitilin rahatlıkla rektuma ulaşabilmesi için fitili itebildiğiniz kadar ileri itiniz. İlk önce fitilin dar ucunu yerleştiriniz. Bacaklarınızı kapatınız ve birkaç dakika uzanınız. Eğer aplikatörü yeniden kullanacaksanız, parçalarını ayırınız ve ılık su ve sabun ile yıkayınız; daha sonra tamamen kurulayınız. Fitili yerleştirdikten sonra en az 1 saat büyük abdestinizi yapmaktan kaçınınız.

Süspansiyon formda hazırlanan Parasetamol’un bir dozunu ölçmeden önce ilacı iyice çalkalayınız. Doğru miktarda dozu aldığınıza emin olmak için, sıvıyı işaretli bir ölçüm kaşığı veya ilaç kabı ile ölçünüz, normal bir yemek kaşığı kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Parasetamol’u asla size uygun görülenden daha yüksek dozda almayınız. Yetişkinler için 1 defalık maksimum doz 1 gram (1000 mg); 1 günlük maksimum doz 4 gram (4000 mg)’dır. Çok fazla Parasetamol almak karaciğerinize zarar verebilir. Eğer günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız Parasetamol kullanmadan önce hekiminizle konuşunuz.

Parasetamol’u ağrılı durumlarda 10 günden fazla (çocuklarda 5 günden fazla), ateşli hallerde 3 günden fazla kullanmayınız. Eğer şikayetleriniz iyileşmezse ya da daha kötüye giderse, Parasetamol’u kullanmayı bırakınız ve hekiminizle görüşünüz.

Eğer Parasetamol’u çocuk tedavisi için kullanacaksanız, ilacın prospektüsünü dikkatlice okuyunuz ve eğer mümkünse çocuklar için hazırlanan ilaç formunu kullanınız. Parasetamol’u 2 yaşından küçük çocuklara vermeden önce hekiminize danışınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer ilacınızı belirli bir takvim düzeninde alıyorsanız, kaçırdığınız dozu hatırlar hatırlamaz alınız ve reçetenizde belirtilen ya da ilacın prospektüsünde yer alan zaman süresince ikinci bir doz almayınız. İki dozu birden aynı zamanda almayınız yani 1 kerede çift doz almayınız.

Eğer ilacınızı ihtiyaç duydukça alıyorsanız, bir dozu kaçırmanız genellikle önemli değildir. Kaçırdığınız dozu hatırlar hatırlamaz alınız ve reçetenizde belirtilen ya da ilacın prospektüsünde yer alan zaman süresince ikinci bir doz almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer bu ilaçtan çok fazla kullandığınızı düşünüyorsanız bir acil tedavi merkezini arayınız ve belirtileri eksiksiz şekilde anlatınız.

Mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı, terleme, nöbet ve düzensiz kalp atımı doz aşımı belirtileri arasında sayılabilir.

Parasetamol’u Alırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Parasetamol ile tedaviniz sırasında alkol almaktan sakınınız. Alkol ve Parasetamol ikisi birlikte kullanıldığında karaciğerinize zarar verebilir.

Reçeteyle veya reçetesiz satılan, kullanmakta olduğunuz diğer ilaçlardaki Parasetamol miktarına dikkat ediniz. Bu sayede her ilaç dozunda ya da günlük toplam doz olarak size önerilenden daha fazla Parasetamol tüketmekten yani Parasetamol doz aşımından kendinizi sakınabilirsiniz.

Parasetamol’un Yan Etkileri

Kurdeşen; solunum zorluğu; yüzde, dudaklarda, dilde şişme veya kabarma alerjik reaksiyonun işaretleri olabilir. Böyle bir durumda acil sağlık yardımı alınız.

Eğer aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birini kendinizde görürseniz, Parasetamol kullanımını derhal kesiniz ve bir sağlık kurumuna başvurunuz ya da bir an önce doktorunuzu arayınız :

Karaciğerde hasar oluşumu (deri ya da gözlerde sararma, bulantı, karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, alışılmadık kanama ya da çürüme, şiddetli halsizlik);
Kanama problemleri (kolay ya da alışılmadık kanama veya çürüme oluşumu).

Burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza bildiriniz.

Parasetamol ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Reçeteyle veya reçetesiz satılan, kullanmakta olduğunuz diğer ilaçlardaki Parasetamol miktarına dikkat ediniz. Bu sayede her ilaç dozunda ya da günlük toplam doz olarak size önerilenden daha fazla Parasetamol tüketmekten yani Parasetamol doz aşımından kendinizi sakınabilirsiniz.

Parasetamol, idrar glukoz testi sonuçlarının hatalı çıkmasına sebep olabilir. Eğer diyabet hastasıysanız ve Parasetamol alımınız süresince glukoz seviyenizde değişiklikler fark ediyorsanız hekiminize bu durumu bildiriniz.

Parasetamol ile etkileşen çeşitli ilaçlar olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Parasetamol’u Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Parasetamol’u oda sıcaklığında, nem ve sıcaktan uzak ortamlarda saklayınız. Fitil formda hazırlanan Parasetamol oda sıcaklığında veya buzdolabında saklanabilir.

Daha Fazla Bilgiye Nasıl Ulaşabilirim?

Tamol Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Tamol Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Tamol Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Tamol Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

»Tamol Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etkileri, tamol, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 19:49

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git