Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Tamiflu Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Tamiflu Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
46

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11 Aralık 2014, 01:55   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Tamiflu Yan Etkileri

Tamiflu Yan Etkileri

Tamiflu Kapsül
İlaç Etken Maddesi:
Oseltamivir fosfat
İlaç Marka İsmi:
Tamiflu Kapsül
Bilgi:
Bir kapsül 75 mg Oseltamivir’e eşdeğer miktarda 98.5 mg Oseltamivir fosfat içerir.

Oseltamivir Nedir?

Oseltamivir vücutta A ve B tipi grip virüslerinin etkilerini engelleyen antiviral (virüslere karşı savaşan) bir ilaçtır.

Oseltamivir aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

grip hastalığının önlenmesi ve giderilmesi;
kuş gribi hastalığının önlenmesi ve giderilmesi.

Oseltamivir genel soğuk algınlığını tedavi etmeyecektir.

Oseltamivir burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Oseltamivir Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Oseltamivir 2 günden daha az süredir grip virüsünün sebep olduğu semptomlara (belirtilere) sahip olan kişilerde semptomların giderilmesi için kullanılır. Oseltamivir ayrıca grip virüsüne maruz kalmış ancak henüz belirtileri ortaya çıkmamış kişilerde gribi engellemek amacıyla kullanılabilir. Oseltamivir genel soğuk algınlığını tedavi etmeyecektir.

Eğer son 2 hafta içerisinde grip aşısı olduysanız veya böbrek hastalığınız; başka bir ciddi hastalığınız veya sağlık probleminiz varsa Oseltamivir kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Oseltamivir kullanımına grip belirtileri farkedildiği anda hemen başlanmalıdır. Yüksek ateş, titreme, kas ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı gibi grip belirtileri görülmeye başlandığında Oseltamivir kullanımına olabildiğince çabuk şekilde başlanmalıdır.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile bu ilacı size reçete edilen (doktorunuz tarafından belirtilen) sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşme olabilir. Ancak, enfeksiyonun tamamiyle temizlenmesi için ilacı size belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanmalısınız.

Oseltamivir yıllık grip aşısı yerine kullanılmamalıdır. Grip virüslerinden korunmak isteyenler için Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış yıllık grip aşıları kullanılır.

Oseltamivir’in süspansiyon formu (sıvı formu) sorbitol içerir. Eğer daha önceden hekiminiz tarafından bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz söylenmişse bu ilacı kullanmadan önce hekiminizle temasa geçiniz.

Bu ilacı 1 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.

Oseltamivir Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Oseltamivir’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Oseltamivir yıllık grip aşısı yerine kullanılmamalıdır. Grip virüslerinden korunmak isteyenler için Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış yıllık grip aşıları kullanılır.

Eğer son 2 hafta içerisinde grip aşısı olduysanız veya aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Oseltamivir kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

böbrek hastalığı;
herhangi bir ciddi hastalık veya sağlık problemi.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Oseltamivir Kullanabilir miyim?

Gebelik kategorisi C. Bu ilacın anne karnındaki bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz doktorunuza söylemelisiniz.

Oseltamivir'in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Oseltamivir Kullanabilir miyim?

İlacın araç ve makine kullanımı üzerine bilinen bir etkisi yoktur ancak yine de ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makina kullanmaktan kaçınınız.

Oseltamivir’i Nasıl Kullanmalıyım?

Oseltamivir’i tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz..

Oseltamivir kullanımına grip belirtileri farkedildiği anda hemen başlanmalıdır. Yüksek ateş, titreme, kas ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı gibi grip belirtileri görülmeye başlandığında Oseltamivir kullanımına olabildiğince çabuk şekilde başlanmalıdır.

Oseltamivir’i yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz. Eğer ilaç midenizi bozuyorsa ilacı yemekle birlikte alarak mide bozulmalarını azaltabilirsiniz.

Oseltamivir kapsülü bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Kapsülü açmayınız, ezmeyiniz ve çiğnemeyiniz.

Süspansiyon formdaki ilacınızı ise aşağıda tarif edildiği şekilde hazırladıktan sonra kullanabilirsiniz.

Oseltamivir süspansiyonun hazırlanması:

Şişeyi sallayarak içindeki tozun dağılımını sağlayınız.
İlacınız ile birlikte gelen ölçülü kabı işaretli noktaya kadar içme suyu ile doldurup ölçtükten sonra bu suyu toz içeren ilaç şişesine boşaltınız.
Şişenin ağzını sıkıca kapatınız ve tozun çözünmesi için iyice çalkalayınız.
Toz tamamen çözündüğü zaman (toz kısmın artık görünmediği zaman) ilacınız kullanıma hazırdır.
Son olarak şişenin kapağını çıkartınız ve şişe adaptörünü şişenin boyun kısmının içine doğru itiniz. Daha sonra şişenin kapağını kapatınız.

Süspansiyon formdaki ilacınızın bir dozunu ölçmeden önce ilacı iyice çalkalayınız. Doğru miktarda dozu aldığınıza emin olmak için sıvıyı ilaçla birlikte gelen doz şırıngasıyla ölçünüz, normal bir yemek kaşığı kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Doz şırıngasının kullanımı:

Doz şırıngasının pistonunu, doz şırıngasının ucuna kadar aşağı doğru ittikten sonra şırınganın ucunu şişe adaptörünün içine sokunuz.
Şişe ve şırıngayı beraber halde baş aşağı çeviriniz.
Şırıngayı yavaşça kullanmanız gereken dozda ilaç doz çizgisine gelinceye kadar çekiniz.
Şırıngayı yavaşça şişeden uzaklaştırınız.

Şırınganın pistonunu aşağıya doğru iterek ilacı direkt ağıza veriniz.
İlacı verdikten hemen sonra pistonu doz şırıngasının içinden tamamen çıkarınız. Pistonu, şırınganın içini ve dışını su ile yıkayınız.

Bu ilacı doktorunuz tarafından reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanmalısınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşme olabilir. Ancak, enfeksiyonun tamamiyle temizlenmesi için ilacı size belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanmalısınız. Eğer belirtileriniz iyileşmiyor veya daha da kötüye gidiyorsa doktorunuzla görüşünüz.

Bu ilacı 1 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vaktine 2 saatten az bir süre kalmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı ve kusma.

Oseltamivir Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Oseltamivir kullanımından sonraki 48 saat içinde grip aşısı kullanmayınız. Oseltamivir bu aşıya engel olarak aşının etkisini azaltabilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Oseltamivir’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz Oseltamivir kullanımını durdurunuz ve hemen acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); ciltte soyulma, kırmızı cilt döküntüsü (isilik, kabartı vb.) nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

bilinç bulanıklığı;
istem dışı kasılmalar (nöbet);
şiddetli cilt döküntüsü (kabarcık, kızarıklık, vb. ).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal;
başağrısı;
burun akıntısı, burun kanaması;
göz kızarıklığı veya rahatsızlığı;
uyku problemleri (uykusuzluk);
solunuma ilişkin semptomlar (belirtiler).

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Oseltamivir ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Oseltamivir ile etkileşebilecek birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Oseltamivir’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Oseltamivir kapsülleri oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. Toz formdaki Oseltamivir’i ise sulandırdıktan sonra oda sıcaklığında 10 gün, buzdolabında ise 17 gün boyunca saklayabilirsiniz. Buzdolabında saklanması halinde ilacın donmasına izin vermeyiniz ve belirtilen süre içerisinde tüketilmeyen sıvıyı atınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Tamiflu Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Tamiflu Kapsül ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Tamiflu Kapsül 'ü asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Tamiflu Kapsül 'ü sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

»Tamiflu Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etkileri, tamiflu, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 03:08

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git