ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Talotren Yan Etkileri


Talotren Yan Etkileri

Sağlık Bölümü Kategorisinde ve İlaçlar Forumunda Bulunan Talotren Yan Etkileri Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Talotren Yan Etkileri Talotren Kapsül İlaç Etken Maddesi: Teofilin İlaç Marka İsmi: Talotren Kapsül Talotren (Teofilin) Nedir? Teofilin bronşları genişleten ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 11 Aralık 2014, 00:57   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Liich
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Keyifli
Üyelik tarihi: 14 Kasım 2014
Yaş: 24
Mesajlar: 7.850
Konular: 4856
Beğenilen: 1368
Beğendiği: 1252
www.forumsevgisi.com
Standart Talotren Yan Etkileri

Talotren Yan Etkileri

Talotren Kapsül
İlaç Etken Maddesi:
Teofilin
İlaç Marka İsmi:
Talotren Kapsül
Talotren (Teofilin) Nedir?

Teofilin bronşları genişleten bir ilaçtır. Teofilin akciğerlerdeki ve göğüsteki kasları gevşeterek ve aynı zamanda akciğerleri, bronşlarda spazmlarla kasılmaya sebep olan alerjenlere ve diğer etkenlere karşı daha az duyarlı hale getirerek çalışır.

Teofilin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

bronşiyal astım¹, kronik bronşit² ve / veya akciğerlerde amfizeme³ bağlı olarak bronşlarda meydana gelen spazm şeklinde kasılmaların önlenmesi ve giderilmesi

(¹bronşiyal astım: Nefes darlığı. Akciğerlerdeki hava yollarında ortaya çıkan yaygın daralma ve buna bağlı solunum zorluğu nöbetleriyle belirgin hastalık. ²kronik bronşit: Birbirini izleyen en az iki yıl içinde en az 3 ay arka arkaya devam eden ve balgam çıkarma ile birlike olan öksürük. ³amfizem: Doku ve organlar arasında hava kalması.).

Teofilin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Talotren (Teofilin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Teofilin’in türünde (tablet, kapsül, vb.), markasında veya kuvvetinde herhangi bir değişiklik olursa dozaj ihtiyaçlarınız değişebilir. Doktorunuz tarafından reçete edilen ilacın doğru formda ve markada olup olmadığına dikkat ediniz ve doktorunuz ile konuşunuz. Eczaneden ilacı alırken herhangi bir sorun veya sorularınız olursa eczacınıza sorunuz.

Doktorunuz ile konuşmadan sigaraya başlamayınız veya sigarayı bırakmayınız. Sigara kullanımındaki değişimler vücudunuzun Teofilin’i kullanım şeklini değiştirebilir ve farklı bir doz kullanmanız gerekebilir. Kahve, çay, kola ve çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içeceklerden kaçınınız. Kafein Teofilin’in bazı olası yan etkilerini arttırabilir.

Teofilin ile etkileşen birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız. Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.

Daha yaşlı yetişkinlerin Teofilin’in yan etkilerine maruz kalmaları daha olasıdır.
Talotren (Teofilin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Teofilin'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Teofilin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

mide veya oniki parmak bağırsağı ülseri;

epilepsi (sara) veya diğer nöbet bozuklukları;

herhangi bir kalp ritim problemi;

konjestif kalp yetmezliği;

akciğerlerde sıvı toplanması;

normalden az çalışan tiroid;

yüksek ateş;

karaciğer hastalığı (siroz veya hepatit gibi);

böbrek hastalığı;

yakın geçmişte sigara veya marihuana bırakma.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Teofilin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Talotren (Teofilin) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Teofilin anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Talotren (Teofilin) Kullanabilir miyim?

Teofilin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.
Talotren (Teofilin’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Teofilin yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir. Ancak her zaman aynı şekilde almaya özen gösteriniz.

Kapsül ya da tablet formdaki Teofilin’i bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Kapsül formdaki Teofilin’i açmayınız, çiğnemeyiniz ve ezmeyiniz.

Teofilin’in uzatılmış salımlı tablet formunu da bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Uzatılmış salımlı tableti çiğnemeyiniz ve ezmeyiniz. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Bu ilacın vücudunuzda yavaşça salınması için özel olarak üretilmiştir. Hapı ezmek veya çiğnemek bir anda çok fazla ilacın salınmasına sebep olabilir.

Doktorunuz Teofilin tableti almadan önce kırmanızı isteyebilir. Bazı tabletlerin üzerinde tabletin kolay kırılabilmesi için özel işaret çizgisi vardır. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Eğer Teofilin’in türünde (tablet, kapsül, vb.), markasında veya kuvvetinde herhangi bir değişiklik olursa dozaj ihtiyaçlarınız değişebilir. Doktorunuz tarafından reçete edilen ilacın doğru formda ve markada olup olmadığına dikkat ediniz ve doktorunuz ile konuşunuz. Eczaneden ilacı alırken herhangi bir sorun veya sorularınız olursa eczacınıza sorunuz.

Doktorunuz ile konuşmadan sigaraya başlamayınız veya sigarayı bırakmayınız. Sigara kullanımındaki değişimler vücudunuzun Teofilin’i kullanım şeklini değiştirebilir ve farklı bir doz kullanmanız gerekebilir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma, uykusuzluk, titremeler, huzursuzluk, düzensiz kalp atışları, nöbet (irade dışı kasılmalar). Teofilin’in doz aşımından kaynaklanan nöbetler (krizler) ölüme veya beyinde kalıcı hasarlara sebep olabilir.
Talotren (Teofilin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Teofilin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Kahve, çay, kola ve çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içeceklerden kaçınınız. Kafein Teofilin’in bazı olası yan etkilerini arttırabilir.
Talotren (Teofilin’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Teofilin kullanımını durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

nöbet (irade dışı kasılmalar);

ağır ve sürekli mide bulantısı ve kusma, başağrısı, hızlı veya düzensiz kalp atışları, uyku sorunları (uykusuzluk);

huzursuz, alıngan, asabi, çok sinirli hissetme;

normalden çok idrar yapma.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

hafif mide bulantısı, kusma, iştah kaybı;

huzursuzluk, titreme, uykusuzluk;

karın ağrısı;

başağrısı, sersemlik hali.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Talotren (Teofilin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Teofilin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

aminofilin (Aminocardol, Asmafilin Fort, Carena, Filinsel vb.);

efedrin hidroklorür (Efedrin, Ephedrin, Griban vb.);

fenobarbital (Paranox, Pirofen, Luminal, Luminaletten);

rifampin (Rifadin, Rifcap, Rifex);

eritromisin içeren ilaçlar (Erythrocin, Eritrosif, Eritro);

doğum kontrol hapları [klormadinon asetat & etinil estradiol (Belara); etinil estradiol & dezojestrel (Desolett, Myralon); etinil estradiol & jestoden (Ginera); etinil estradiol & levonorjestrel (Microgynon, Miranova, Preven); etinil estradiol & drospirenon (Yasmin); levonorjestrel (Norlevo) vb. ];

klindamisin içeren ilaçlar (Cleocin, Clin, Klindan vb.);

linkomisin hidroklorür (Lincocin, Linkoles, Linkomed, Linkomisin İE, Linkosol, Linosin vb.);

lityum karbonat (Lithuril);

fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin);

tetrasiklinler [doksisiklin hiklat (Monodoks, Tetradoks); tetrasiklin (Tetra, Tetralet, Tetramin) ];

izoniazit (I.N.H Tablet);

karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol, Temporol, Teril);

enoksasin (Enoksetin);

beta adrenerjik blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken) vb. ];

allopürinol içeren ilaçlar (Allo-Ürik, Ürikoliz);

kortikosteroidler [prednizolon (Deltacortril, Neocorten, Prednisolon); betametazon (Celestone, Diprospan); deflazakort (Flantadin); deksametazon (Dekort, Deksalon, Onadron); metilprednizolon (Depo-Medrol, Prednol) vb. ];

St. John’s wort (St. John’s Wort);

idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); spironolakton (Aldacton); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); mannitol (%20 Mannitol, %20 Mannitol-Biosel Solüsyonu) vb. ];

Bu liste Teofilin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Teofilin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız. Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.
Talotren (Teofilin’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Teofilin’i oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak bir ortamda muhafaza ediniz.
Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Talotren Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Talotren Kapsül ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Talotren Kapsül 'ü asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Talotren Kapsül 'ü sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
etkileri, talotren, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 08:24

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,