Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Seldiyet Yan EtkileriKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Seldiyet Yan Etkileri
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
144

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11 Aralık 2014, 01:06   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Seldiyet Yan Etkileri

Seldiyet Yan Etkileri

Seldiyet Diyet Tuzu
İlaç Etken Maddesi:
Potasyum klorür, Amonyum klorür, Glutamik asit, Magnezyum oksid
İlaç Marka İsmi:
Seldiyet Diyet Tuzu
Seldiyet (Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid) Nedir?

Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid kombinasyonu bir tıbbi diyet tuzudur. Potasyum birçok enzimatik reaksiyonda ve sinir iletimi, kasların kasılması, karbonhidrat metabolizması gibi birçok fizyolojik işlemde rol oynar. Amonyum klorür, vücuttaki asit – baz dengesini ayarlayan en önemli moleküllerden biridir. Ödemli hastalarda sodyum klorür kullanımı yasaklandığında ya da kısıtlandığında, asidifiyan molekül olarak kullanılabilecek en önemli maddedir. Magnezyum ise enzim sistemi, merkezi sinir sistemi, kalp – damar sistemi fonksiyonlarında önemli rol oynar.

Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid kombinasyonu aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

sofra tuzunun kullanımının kısıtlandığı veya yasaklandığı durumlar;

hipertansiyon (yüksek tansiyon);

kalp yetmezliği;

şeker (diyabet) hastalığı;

zayıflama rejimleri;

hipopotasemi* durumları ( *hipopotasemi: Dolaşımdaki kandaki potasyum konsantrasyonunun anormal derecede düşük olması. );

idrar söktürücü kullanımı;

mide – bağırsaklardan emilimin tam veya yeterli olmaması ya da sorunlu olması.

Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Seldiyet (Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer ilacın bileşiminde bulunan maddelerden birine alerjiniz varsa veya böbrek yetersizliği, karaciğer hastalığı, peptik ülser, mide – bağırsaklarda tıkanıklık, adrenal yetersizliği, hiperpotasemi* hali ya da diyabetik asidoz durumunuz varsa ya da potasyum tutucu idrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmayınız. ( *hiperpotasemi: Kanda potasyum konsantrasyonunun normalden yüksek bulunması. )

Eğer Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid kullanımınız sırasında ciddi bulantı, kusma meydana gelirse ilacı kullanmayı bırakınız.

Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid aynı zamanda özel bir diyeti de içeren bütün bir tedavi programının sadece bir parçası olabilir. Doktorunuz ya da beslenme danışmanınız tarafından sizin için oluşturulan diyet programınıza uymanız çok önemlidir. Durumunuzu kontrol etmenize yardımcı olması için yemeniz ya da sakınmanız gereken yiyecekler listesine sadık kalınız.
Seldiyet (Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer ilacın bileşiminde bulunan maddelerden birine alerjiniz varsa veya aşağıda yer alan durumlardan birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

böbrek yetersizliği;

karaciğer hastalığı;

mide – bağırsak ülseri (peptik ülser);

mide – bağırsaklarda tıkanıklık;

adrenal yetersizliği;

hiperpotasemi* hali ( *hiperpotasemi: Kanda potasyum konsantrasyonunun normalden yüksek bulunması. );

diyabetik asidoz;

potasyum tutucu idrar söktürücü* ilaç kullanımı. [ *potasyum tutucu idrar söktürücüler [spironolakton (Aldacton); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); vb. ].

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Seldiyet (Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid’i) Kullanabilir miyim?

Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid doğmamış bebeğe zararlı olabilir. Eğer hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildiriniz. Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Seldiyet (Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid’i) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Seldiyet (Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid pişmiş ve yenmeye hazır yemeğin üstüne dökülerek kullanılır. Günlük almanız gereken Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid miktarını ayarlamak için şişenin kapağını kullanabilirsiniz. Şişenin koruyucu kapağındaki çizgiye kadar doldurulan karışım yaklaşık 3.3 g gelir.

Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid aynı zamanda özel bir diyeti de içeren bütün bir tedavi programının sadece bir parçası olabilir. Doktorunuz ya da beslenme danışmanınız tarafından sizin için oluşturulan diyet programınıza uymanız önemlidir. Durumunuzu kontrol etmenize yardımcı olması için yemeniz ya da sakınmanız gereken yiyecekler listesine sadık kalınız.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid genellikle ihtiyaç duyulduğu zamanlarda kullanıldığı için doz alımının unutulması mümkün değildir.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.
Seldiyet (Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid aynı zamanda özel bir diyeti de içeren bütün bir tedavi programının sadece bir parçası olabilir. Doktorunuz ya da beslenme danışmanınız tarafından sizin için oluşturulan diyet programınıza uymanız önemlidir. Durumunuzu kontrol etmenize yardımcı olması için yemeniz ya da sakınmanız gereken yiyecekler listesine sadık kalınız.
Seldiyet (Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

bulantı, kusma;

karında rahatsızlık hissi.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.
Seldiyet (Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid kullanmadan önce, eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, doktorunuza bildiriniz:

potasyum tutucu idrar söktürücüler [spironolakton (Aldacton); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide) vb.].

Bu liste Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp methodları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Seldiyet (Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Potasyum klorür / Amonyum klorür / Glutamik asit / Magnezyum oksid’i nemden, sıcaktan ve ışıktan uzak olacak şekilde serin bir yerde muhafaza ediniz.
Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Seldiyet Diyet Tuzu ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Seldiyet Diyet Tuzu ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Seldiyet Diyet Tuzu'nu asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Seldiyet Diyet Tuzu'nu sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

»Seldiyet Yan Etkileri - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etkileri, seldiyet, yan

Seçenekler
Stil


Saat: 10:17

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git