Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


NavelbineKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Navelbine
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
34

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16 Ocak 2015, 15:10   #1
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
User
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Navelbine

Navelbine

Formülü:

Vinorelbin tartarat…………………………………………………….13.85 mg (Vinorelbine eşdeğer miktar…………………………………10.00 mg) Enjeksiyonluk su (1 flakon için gerekli miktarda)…1 ml Vinorelbin tartarat…………………………………………………….69.25 mg (Vinorelbine eşdeğer miktar…………………………………50.00 mg) Enjeksiyonluk su (1 flakon için gerekli miktarda)…5 ml

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

NAVELBINE (Viinorelbin), küçük hücreli olmayan akciğer kanseri ve metastatik meme kanserinde endikedir.

Kontrendikasyonları:

Hamilelerde, emziren annelerde ve ciddi hepatik yetmezliği olduğu bilinenlerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

NAVELBINE, intravenöz yoldan kullanılmalıdır. Tedavi hematolojik gözetim altında yapılmalı, her enjeksiyon öncesi hemoglobin seviyesi, lökosit ve granülasit sayımları yapılmalıdır. -Granülositopeni durumunda (> 2000/mm3), granülosit sayısı normale dönene kadar enjeksiyona ara verilmeli ve hasta gözetim altında tutulmalıdır. -Hepatik yetersizlik durumunda doz azaltılmalıdır. -Renal yetmezlik durumundaki etkisi hakkında çalışma bulunmadığından, tedaviye başlamadan önce renal fonksiyonların kontrolünde yarar vardır. -İlacın basınç nedeniyle fışkırması sonucu göze kaçmasından sakınılmalıdır. Ciddi iritasyon ve kornea ülserasyonuna sebep olabilir (Kullanım şekli ve dozu kısmına bakınız). -Şua bölgesine karaciğer dahilse, NAVELBINE radyoterapi ile aynı zamanda uygulanmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Hematolojik toksisite, doz sınırlayıcı toksisite granülositopenidir (önlemler kısmına bakınız). Orta şiddette anemi görülebilir. Nörotoksisite, periferal olarak genelde derin tendon reflekslerinin ortadan kalkması ile sınırlıdır. Parastezi görülmez, uzun süreli tedavi sonrası alt eklemlerde zayıflık oluşabilir. Sindirim otonom sinir sistemi ile ilgili olarak, ana bulgu, kabızlığa yol açan paresidir, nadiren paratilitik ileus görülebilir. Gastrointestinal toksisite, kabızlık (nötrotoksisite kısmına bakınız), tekrar oranı düşük bulantı ve kusma görülebilir. Bronkopulmoner toksisite, diğer vinka-alkaloidler gibi dispne ve bronkospazm yapabilir, bu reaksiyonlar genellikle enjeksiyonu takip eden birkaç dakika veya saat içerisinde ortaya çıkabilir. Diğer yan etkiler, tedrici olarak hafif alopesi, çene ağrıları görülebilir. İntravenöz enjeksiyon sırasında ilacın ekstravazatasyonu, nekroza neden olan lokal reaksiyonlara yol açabilir (dozaj ve uygulama kısmına bakınız).

İlaç etkileşimleri:

En sık kullanılan NAVELBINE, sisplatin kombinasyonunda ürünün farmokokinetik parametrelerini değiştirici bir reaksiyona rastlanmamıştır.

Kullanım şekli ve dozu:

Sadece intravenöz yoldan kullanılır. - Monoterapide, normal doz haftada bir uygulanan 25-30 mg/m2’ dir. - Kombine kemoterapide, doz ve uygulama soklığı takip edilecek protokole göre belirlenir. Enjekte edilecek doz, serum fizyolojik içerisinde seyreltilerek (125 ml gibi), kısa süreli verilmelidir (15-20 dakika). Enjeksiyonu takiben damar, serum fizyolojik ile temizlenmelidir. - Hepatik yetersizlik durumanda doz azaltılmalıdır. - Renal yetmezlik durumunda kullanımı için önlemler kısmına bakınız. NAVELBINE enjeksiyonunu başlamadan önce, iğnenin vene tam olarak sokulduğundan emin olunmalıdır. İntravenöz uygulama sırasında ilacın çevre dokulara yayılması durumunda, ciddi iritasyon görülebilir. Bu koşulda enjeksiyon durdurulmalı ve kalan kısmı başka bir vene verilmelidir. - Kaza ile göze teması söz konusu ise, gözler derhal su veya izotonik çözelti ile yıkanmalıdır. DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ: Ciddi granülasitopeni sonucu, hayati prognozu etkileyebilecek enfeksiyon riski söz konusu olabilir.

»Navelbine - www.ForumSevgisi.ComUmut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
navelbine

Seçenekler
Stil


Saat: 03:10

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git