Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


UkidanKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Ukidan
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
40

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16 Ocak 2015, 15:14   #1
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
User
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Ukidan

Ukidan

Endikasyonları:

Ukidan aşağıdaki patolojik durumların tedavisi için endikedir:
- Tromboembolik tıkanmaya neden olan damar hastalıkları
- Derin ven trombozu
- Akciğer embolizmi
- Muhtelif yerlerdeki pıhtılaşmalar
- Gözde (Hyphaema)
- Arteriovenöz hemodializ şantta ve intravenöz kanülde pıhtılaşma
- Bazı kronik menenjit şekillerinde, özellikle de bununla ilişkili bazı anormalliklerde (örn. myelomeningocele' de)


Kontrendikasyonları:

Kanama yer aldığı takdirde urokinaz kontrendikedir.Urokinaz infüzyonlarının kesilimesi genellikle kanamayı durdurur; £-aminokaproik asit, fibrinojen veya aprotinin fibrinolizi inhibe etmesi için mevcut olmalıdır.Ağır hipertansiyon vakalarında yüksek doz Urokinaz tedavisi serebral kanamalara neden olabilir.Urokinaz gebelik esnasında ve hemen doğum sonrasında ve ağır böbrek veya karaciğer yetmezliği durumlarında da kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Sistemik tedavi sırasında tam kan hazır bulundurulmalıdır.

Genelde Urokinaz operasyonlardan 72 saat önce veya sonra kullanılmalıdır.

Hematolojik kontrol ihtiyacı Urokinazın vücudun her yerinde fibrinolitik durum yaratmak için sistemik olarak kullanıldığında gerekir, ancak biokimyasal durumun genel görünümünü anlamak için bir çok test yapılır.Bunlar arasında, euglobin lizis süresinin ölçülmesi, 131 L-fibrinojen kullanarak trombolitik durum analizi; plazminojen ve fibrinojen için analiz, trombin pıhtılaşma süresi, protrombin süresi ölçümleri, platelet sayısı, fibrin parçalanma ürünlüri vardır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Enjeksiyon yerinde ender rastlanan kanamalar uzun süreli fibrinolitik tedavi sırasına gözlenmiştir. İlaç etkileşimi ve geçimsizlikler
Urokinazın, asetil salisilik asit gibi pirazol ve indol türevleri ve dekstran gibi antikoagülan ve platilit agregatları inhibitörleri ile birlikte tatbiki kanama riskini arttırabilir.

İlaç etkileşimleri:

Heparin gibi kan pıhtılaşması üzerine etki eden ilaçların aspirin, indometasin, fenilbutazon, dipiridamol gibi platelet fonksiyonlarını değiştiren ilaçların ve gastrointestinal sistemde ülser ve kanamaya sebebiyet verebilecek bilinen ilaçların kullanılmaları halinde kanama riskinde ani olarak artış görülebilir. £-aminokaproik asit veya traneksamik asit gibi antifibrinolitik ajanlarla azalir. Urokinazın diğer ilaçlarla gerek şırınga ve gerekse infüzyon hattından karıştırılmaması tavsiye edilir.
Kullanım şekli ve dozu:

Ukidan ya intravenöz yada tatbik bölgesine damlatılarak verilir. Enjeksiyon çözeltisi kullanılmadan hemen önce çözücüsü ile hazırlanır.
Tromboembolik damar tıkanması:
Urokinaz'ın bütün vücudun fibrinolitik durumunu değiştirmesinin beklenildiği pulmoner embolizm veya derin ven trombozu gibi durumlarda; saat başına vücut ağırliğının her kilosu için 3000 IU'lik dozlar gerekir; bu bazen 5 milyon IU'yi aşabilecek bir toplam doza kadar çıkabilir.Preparat bu gibi durumlarda en iyi intravenöz infüzyonla uygulanır.
-Hyphaema:
Serum fizyolojik ile irrigasyon kan pıhtısını yok edemezse, Urokinaz hyphaema tedavisinde düşünülebilir. Özellikle pıhtı, gözün ön odacığını doldurduğunda, buna paralel olarak da intraoküler basınç yükselmemesi mevcudiyetinde genel olarak şu teknik kullanılir ;
Korneanın temporal limpus'u içinde yaklaşık 3 mm.lik bir insizyon yapılır.
5000 IU'lik Urokinaz serum fizyolojik (2 ml) içinde eritilir uygun irrigatörlü bir enjektöre çekilir. İrrigatörün ucu yapılan insizyondan sokulur kornea endoteliuma doğru açık ile veya iris düzlemine paralel şekilde, gözbebeği boşluğundan çok iris üzerine getirilir. Asgari basınç ile çözelti zerk edilir ve çekilir, pıhtı parçalanması 5 dakika içinde başlar ve çözeltinin zerkini kolaylaştırır. Bir pıhtı kalıntısı kaldığı takdirde çözeltinin küçük bir miktarı (örneğin 0.3 ml) 24-48 saat süreyle ön odacıkta bırakılabilir.
-Pıhtılaşan AV şantlar: Genel olarak 2-3 ml.lik serum fizyolojik içinde 5000 - 25000 IU şantın hasta uzvuna damla damla verilir. Şant ise 2-4 saat süreyle kapanır. Gerektiğinde bu tekrarlanabilir. 30 dakika süreyle ven tarafı için 200 ml serum fizyolojik içinde 5000 IU'lik bir infüzyon kullanılmış fakat bu yöntem daha konsantre çözeltilerden daha az etkili olmuştur.
-Başka endikasyonlar: Kronik menejitlerin bazı şekillerinde çoğunlukla bununla bağlantılı bir anormallik bulunduğunda (örn. meningomyelocele) Urokinaz serebrospinal sıvının yüksek plazminojen içeriğini azaltmak için kullanılmıştır.

»Ukidan - www.ForumSevgisi.ComUmut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ukidan

Seçenekler
Stil


Saat: 05:10

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git