Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > İlaçlar


Betnovate % 0,1 30 Gr MerhemKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Betnovate % 0,1 30 Gr Merhem
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
84

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 20 Ocak 2015, 22:44   #1
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
User
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Betnovate % 0,1 30 Gr Merhem

Betnovate % 0,1 30 Gr Merhem

Formülü:
Betnovate merhem, %0.1 betametazon (17- valerat şeklinde) içeren, yumuşak parafin bazlı bir merhemdir.
Farmakolojik özellikleri:
Farmakodinamik Özellikleri: Betnovate, deri üzerinde tamamen yayılır ve steroide cevap veren deri hastalıklarında antienflamatuar, antipruritik ve vazokonstriktif özelliği ile süratli etki sağlar.

Farmakokinetik Özellikleri: Topikal steroidler normal deriden emilime uğrayabilirler. Topikal kortikosteroidlerin deriden emilimi vezikül ve epidermal bariyerin yapısı gibi bir çok faktöre göre değişebilir. Oklüzif uygulama, enfiamasyon ve/veya diğer deri hastalıkları emilim derecesini arttırabilir. Deriden emildikten sonra sistemik olarak uygulanan kortikosteroidlerin yolunu izlerler. Başlıca karaciğer tarafından metabolize edilirler ve böbrek yolu ile atılırlar. İlaveten bazı metabolitleri safra ile de atılır.
Endikasyonları:
Betnovate preparatları; atopik, çocukluk, ve diskoid egzamaları dahil egzama, prurigo nodularis, psoriasis (yaygın plak psoriasisi hariç), liken simpleks, liken planus dahil nörodermatozlar, seboreik dermatit, temas duyarlılığı reaksiyonları, diskoid lupus eritematozus tedavisinde endikedir ve sistemik steroid tedaviye ek olarak yaygın eritrodermada kullanılır. Betnovate aynı zamanda böcek ısırmaları ve isilikte kullanılabilir.
Kontrendikasyonları:
Rozasea, akne vulgaris, perioral dermatit, perianal ve genital pruritus, derinin primer viral enfeksiyonları (örneğin herpes simpleks, su çiçeği), preparata aşırı duyarlılık durumları, bakteri ve mantarların neden olduğu primer enfekte cilt lezyonları, bir yaşın altındaki çocuklarda dermatit ve pişikler dahil dermatozlarda kullanılmamalıdır.
Uyarılar/Önlemler:
Özellikle çocuk ve bebeklerde oklüzyon tedavisi uygulanmasa bile adrenal supresyon yapabileceğinden uzun süreli topikal kortikosteroid tedavisinden kaçınılmalıdır. Güçlü topikal kortikosteroidlerle uzun süreli tedavi sırasında vücudun diğer bölümlerinden çok yüzde atrofik değişikliklere rastlanabilir. Betnovate ile şiddetli egzema, diskoid lupus eritematozus ve psoriasis tedavisinde bu durum hatırdan çıkarılmamalıdır. Göz kapaklarına uygulanırken, glokoma neden olabileceği düşünülerek göz içine kaçmamasına dikkat etmelidir. Topikal steroidlerin, nüksler, tolerans gelişmesi, yaygın püstüler psoriasis riski ve cildin bariyer fonksiyonun azalmasına bağlı olarak lokal ve sistemik toksisite gelişmesi gibi çeşitli nedenlerle psoriasiste kullanılması riskli olabilir. Topikal steroidler psoriasiste kullanıldığında hastaların yakından takibi gereklidir. Enfekte olmuş enfiamatuar lezyonların tedavisinde uygun antimikrobik tedavi uygulanmalıdır.

Enfeksiyon genişlemesi görülürse derhal kortikosteroid tedavisine son verilmeli, gerekirse sistemik antimikrobik tedaviye geçilmelidir. Oklüzyon tedavisi bakteri üremesini kolaylaştıracak ılık ve nemli ortamı sağlayacağından her ilaç uygulanmasından önce cilt temizlenmelidir.

Hamilelikte kullanımı: Gebelik kategorisi C. Topikal steroidlerin hamilelerde yaygın olarak büyük miktarlarda veya uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır.
TIBBİ ZARURET DIŞINDA HAMİLELİKTE KULLANILMAMALIDIR.

Araç ve makine kullanımına etkisi: Herhangi bir etki oluşturması beklenmez.
Yan etkiler/Advers etkiler:
Yan etkiler organ sistemleri ve görülme sıklığı göze alınarak aşağıdaki gibi listelenmiştir:
Sıklıklar: Çok yaygın (≥1/10),yaygın≥1/100 ve <1/10), yaygın olmayan (≥1/1000 ve <1/ 100), nadir (≥1/10.000 ve <1/1000) ve izole raporlar dahil çok nadir (<1/10.000) olarak ayrılmıştır. Çok yaygın, yaygın ve yaygın olmayan olaylar genel olarak klinik çalışma verilerinden belirlenmiştir. Klinik çalışma verilerine dayanarak advers olayların sıklık kategorilerini belirlerken plasebo ve mukayese gruplarındaki mevcut oranlar gözönüne alınmamıştır; çünkü bu oranlar aktif tedavi grubundakilerle karşılaştırılabilir düzeydeydi. Nadir ve çok nadir olaylar genellikle spontan verilerden belirlenmiştir.

İmmun sistem bozuklukları
Çok nadir: Aşırı duyarlılık
Eğer aşırı duyarlılık belirtileri görülürse, tedaviye hemen son verilmelidir.

Endokrin bozukluklar
Çok nadir: Hiperkortizolizm belirtileri
Diğer kortikosteroidlerde olduğu gibi büyük miktarlarda uzun süreli kullanımı, geniş yüzeylere uyg ulanması sistemik absorpsiyon sonucu hiperkortizolizm belirtilerine neden olabilir.
Bu etki bebek ve çocuklarda özellikle oklüzif örtü uygulandığında daha çok görülebilir. Bebeklerde bebek bezi oklüzif örtü etkisi yapabilir.

Vasküler bozukluklar
Çok nadir: Yüzeyel kan damarları dilatasyonu
Yüksek derecede aktif kortikosteroidler uzun sürelerle ve yoğun bir şekilde kullanıldığında özellikle oklüzif örtü kullanılırsa veya cilt kıvrımlarına uygulanırsa cilt yüzeyine yakın damarların genişlemesine neden olabilir.

Deri ve Subkütan Doku Hastalıkları
Yaygın: Pruritis ve deride lokal yanma hissi.
Çok nadir: İncelme, çizgilenme, pigmentasyon değişiklikleri, hipertrikozis, alerjik kontakt dermatit, püstüler psoriasis, semptomların alevlenmesi.
Yüksek derecede aktif kortikosteroidler uzun sürelerle ve yoğun bir şekilde kullanıldığında, özellikle oklüzyon tedavisi yapıldığında veya derinin kıvrım yerlerine uygulandığında ciltte incelme, çizgilenme, gibi deride atrofik değişikliklere neden olabilir.
Çok nadir hallerde, psoriasisin kortikosteroidler ile tedavisi (veya tedavinin kesilmesinde) hastalığın püstüler şeklinin gelişmesini hızlandırabilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ.
İlaç etkileşimleri:
Bilinen ilaç etkileşimi bulunmamaktadır.
Kullanım şekli ve dozu:
(Hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde).
Küçük miktarda Betnovate, hasta bölgeye iyileşme görülünceye kadar günde iki veya üç kez uygulanır. Takiben günde bir kez, hatta daha az sıklıkla uygulanarak meydana gelen iyileşmenin devamı sağlanır. Betnovate krem özellikle, ıslak ve sızıntılı lezyonlarda kullanılır. Dirsek ve dizlerdeki kalınlaşmış psoriasis plakları gibi daha inatçı lezyonlarda gerekirse tedavi edilen saha polietilen film ile kapatılarak Betnovate'ın etkisi artırılabilir. Böyle lezyonlarda yeterli bir cevap alabilmek için sadece geceleri kapalı tedavi uygulanması genellikle yeterlidir. Daha sonra, oklüzyon uygulanmaksızın normal uygulama ile iyileşme sağlanır.

Doz Aşımı
Akut aşırı dozaj oluşması pek muhtemel olmamakla birlikte, kronik aşırı dozaj veya yanlış kullanım sonucu hiperkortizolizm belirtileri görülebilir ve bu durumda topikal kortikosteroidler adrenal yetersizlik riski nedeniyle doktor gözetiminde kademeli olarak kesilmelidir.

»Betnovate % 0,1 30 Gr Merhem - www.ForumSevgisi.ComUmut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
betnovate, merhem

Seçenekler
Stil


Saat: 12:19

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git