Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Din Ve Maneviyat > İslamiyet

İslamiyet İslami Bölüm


İslamda oruç ibadeti

İslami BölümKonu Bilgileri
Konu Başlığı
İslamda oruç ibadeti
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
119

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 20 Kasım 2014, 00:41   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart İslamda oruç ibadeti

İslamda oruç ibadeti

Bismillahirrahmanirrahim
Esselamu aleykum
Konu : Oruç ibadeti

Oruç ibadeti, Yüce Allah’ın buyruklarına iman eden her mümin, bu emri kayıt ve şartsız olarak yerine getirmesidir. gereğini ve icraatını yaparak Allah’ın rızasını kazanmasıdır.

Çünkü, yüce Allah’ın sair günlerde helâl kıldıklarını, şu vakitten şu vakide kadar yemeyiniz, içmeyiniz, buyruklarına boyun eğen müminler. Allah’ın, şu hususlar haramdır, yapmayın emirlerine ise hiç el uzatmayacakları gibi yanından bile geçmezler.

Tabi hasta olanlar, rahatsız olan kadınlar, yolcu olanlar, çok yaşlı olanlar hariçtir. Bunlar kalan oruçlarını sonra tutarlar. Oruç tutamayacak kadar hasta veya çok yaşlı olanlar ise fidye verirler.

Fakat yine de kesinlikle aleni, insanların gözü önünde aşikâr olarak yemek ve içmek Allah’a, çevresine ve oruca saygısızlıktır.

“Ey iman edenler, sizin üzerinize oruç farz kılındı. Sizden öncekilere oruç farz kılındığı gibi, umulur ki korunursunuz.” (Bakara sûresi 183)

İslam dininde Cenâbı Allah’a inancı tam olan Müminin ibâdetlerinin tam ve eksiksiz yapması, kaydı ile yapacağı tüm iyilikler, kötülük ve günahları yok eder.

Cenâbı Allah indinde bir iyiliğin karşılığı on iyilik (sevap) veya daha çok, bir kötülüğün karşılığı bir kötülük (günah) yazılır.

“Kim Allah huzuruna bir iyilikle gelirse, ona getirdiğinin on katı vardır. Kim de bir kötülükle gelirse o, sadece onun misliyle karşılık görür.” (Enam sûresi 160. âyet)

Yapacağın her işe cenabı Allah’ın rızası için riâyet edersen on misli veya daha fazla ödül alırsın. Ayrıca İslam’ı yaşamaya çalışan kimseler, iyi hal ve hareketleriyle çevrelerinde selâm sıfatını yani en güzel yaşamı kazanmış olurlar.

Öyle ki bu ahlâka sahip olan Müminler, polisin, jandarmanın veya insanların görmediği bir yerde, kimsenin canına, malına, namusuna zarar vermez, tersine onları korur, kollar ve haklarına riayet ederler.

Oruç âşikâr olduğu kadar aynı zamanda gizli bir ibâdettir. Ben oruçluyum der gider yemeğini yer. Ben oruçluyum der gider su içir, sigara içer. Oruç olmadığı halde siyaseten iftar davetlerine katılır.

Ama ilâhi gücün kâtipleri kayda aldığı için kişinin oruca gösterdiği titizlik ve önem derecesine göre yüce Allah bire bir, bire on, bire yüz… Eğer sevdiği kuluysa, istemeyerek bazı hatalar işlediyse, bire bin veya yeteri kadar verir. Böylece hatalarından arındırabilir.

“Çünkü Rabbin seni her an gözetlemektedir.” (Fecr sûresi 14. âyet)
Yukarıdaki âyeti kerimede ‘gözetlemek’ Meâlinin Arapça aslındaki ‘Lâbirmirsad’ buyruğunun asıl anlamı ise şöyledir ; Yukarıdaki gözetlemek olayı Arapça da çok farklı bir manâ taşır. Yüce Allah kullarını sanki radar ile veya sürekli kameranın görüş alanı içerisinde olması, yada rasathane gibi, aslında bu buyruk Arapça’da avlanmanın türemesinden de gelir, Arapça da ‘sayd’ avlanma anlamını taşır yani, hedefe varmak için göz gez ve arpacıktan nişan almak gibi. Yüce Allah’ın insanı gözetleme olayı yukarıdaki açıklamaların tamamını bir arada okuyabilir isek ancak bu buyruğun manasını anlamış oluruz.

‘Mirsad’ Buyruğu ile ilgili diğer ayeti kerime de şöyledir :
“Kuşkusuz Cehennem avını (yakalamak için) pusuda gözetler.” (Nebe sûresi 21. âyet)

Müminler Allah tarafından sürekli gözlem altında olduklarını bilirler ve kendilerine verilmiş olan nimetlere karşılık, Allah’a hamd ederler, şükür ederler, gece gündüz demeden Cenabı Allah’ın buyruklarını yerine getirmeye çalışırlar.

“Andolsun insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz. Ve biz ona şah damarından daha yakınız.” (kaf sûresi 16. âyet)

Ayrıca İslâm’a uygun yaşamı yeren bazı münafıklar da vardır ki bunlar, imanı tasdik ettiklerini dilleri ile söyledikleri halde, kalpleri ile inkar ederler. Bu tip insanlar sürekli cenabı Allah’ın emirlerine karşı gelip ibadetlerin gerekli olmadığına inanırlar. Bunlar hayatlarını zevki safa içinde sürdürürken sanki biz sizin yaptıklarınızı yapmıyoruz da ne kaybettik neyimiz eksik derler. Hatta bizim yaşam seviyemiz sizden daha üstün diyerek kendilerini avuturlar.

Ramazan ayında hâşâ Allah’a ve oruçlulara meydan okurcasına herkesin gözü önünde kadeh kaldıranlar. Ben sizin tuttuğunuz orucu tanımıyorum dercesine ağzından sigarayı düşürmeyenler. Benzer eylemleri bilinçli olarak yaparak oruca saygı göstermeyenler veya Allah’ın emirlerinden biri olan kadınların baş örtüsüne inanmayanlar Kuran’dan ve İslâmiyet’ten nasibi olmayan münafıklardır.

Bunlar denizin ortasında karanlıkta dalgalarla boğuşmaktan bitap düştükleri için istediği kadar elini kaldırsın, imdat çığlıkları atsın, Allah’ın nuru olmadıkça artık kimse onları kurtaramaz.

Âyeti Kerimeler şöyle buyurmaktadır :
“O inanmayanlar engin bir denizdeki yoğun karanlıklargibidir. Onu dalgaüstüne dalga kaplıyor, üstünde de bulut bir biri üstüne çöken karanlıklar, insan elini uzatsa dahi görünmez. Bir kimseye Allah nur vermemişse artık o kimsenin ışık ve aydınlıktan nasibi yoktur.”(Nur sûresi 40. âyet)

“Ve onlara nice süslü bir yaşam verdik. Bütün bunlar ve Dünya hayatının geçici zevklerinden başka bir şey değildir, ahiret hayatı ise Rabbinin katında takva sahipleri içindir.”(Zuhruf sûresi 35. âyet)

“Dünyada mücrimler imân edenlere gülerlerdi. Müminlere uğradıklarında kaş göz hareketleriyle alay ederlerdi.” (Mutaffifin sûresi 29-30. âyetler)

Evet böyle bir sonuca düşmemek için biz hangi hal ve durumda olursak olalım Cenabı Allah’a
Peygamberimize ve Kuran’ı kerimdeki buyruklara saygılı olmak zorundayız.

Oruçla ilgili Hadisi şeriflerden bazıları şöyledir :
“ Oruçlu iken birisi sana çatarsa deki: ‘Euzu billahi minke. Allahümme inni saimun’.” ( Faydul kadir hadis no 557 ) (Senin zararından Allah’a sığınırım Allah’ım ben oruçluyum.)

“ Cennette bir kapı vardır ki, derler ki ona Reyyan, kıyamet günü o kapıdan çok oruç tutanlar girer. Onlardan başka kimse girmez. Denilir ki: Oruç tutanlar nerede? Kalkarlar ve oradan girerler. Girdikten sonra kapanır ve daha sonra hiç kimse giremez.” ( Faydul kadir hadis no 2312 )

“ Üç dua geri çevrilmez. Babanın çocuklarına yaptığı dua, oruçlunun duası, yolcunun duası.” ( Faydul kadir hadis no 3456)

“ Ramazan ayı orucu on aya bedeldir. Sonraki ayda (Şevval ayında) altı gün oruç iki aya bedeldir. Böylece bir yıl oruç tutmuş sevabı alınır.” ( Faydul kadir hadis no 5117 )

“ Kim bir oruçluya iftar ettirirse, oda oruç sevabı alır. Oruçlunun da sevabı eksilmez.” ( Faydul kadir hadis no 8889 )

“Kim oruçlu iken oruçlu olduğunu unutur yer ve içer ise oruca devam etsin. Onu yediren ve içiren Allah’tır.” ( Faydul kadir hadis no 9061 )

Yukarıdaki 9061 nolu Peygamber s.a.v. in sahih hadisi şerifinde buyruğunu şöyle açıklayabiliriz:
Ramazan orucunu, kaza oruçlarını ya da nafile oruçları tutarken bilmeden, unutarak yemek içmek orucu bozmaz Oruçlu olduğunu hatırlar ise yemeyi içmeyi bırakır ve oruca devam eder

“ Biriniz sahurda su kabı elinde iken ezan okunmaya başlarsa bırakmasın. Hacetini ihtiyacı kadar görsün.” ( Faydul kadir hadis no 686 )

Yukarıdaki 686 nolu Peygamber s.a.v. in sahih hadisi şerifinde buyruğunu şöyle açıklayabiliriz: Orucun başladığını bildiren ezan’ın okunmasını, veya top’un atılmasını işittiğin anda eğer su içiyorsan su kabını hemen ağzından çekme ihtiyacını gider anlamına gelir.

Yüce Rabim oruçlarımızı hakkıyla tutmamızı nasip etsin.

Cenabı Allah müminleri Kuran ve peygamber yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. me Cennette komşu eylesin.

»İslamda oruç ibadeti - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ibadeti, islamda, oruc

Seçenekler
Stil


Saat: 04:43

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git