Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Türkçemiz Ve Diğer Dersler > Kimya


Güçlü Etkileşimlerde Kovalent BağlarKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Güçlü Etkileşimlerde Kovalent Bağlar
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
233

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Ağustos 2015, 16:00   #1
Üye
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumSevgisi
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Güçlü Etkileşimlerde Kovalent Bağlar

Güçlü Etkileşimlerde Kovalent BağlarKovalent Bağların Oluşumu ve Orbital Örtüşmesi

Kovalent bağ,iki atom arasında, bir veya daha fazla elektronun paylaşılmasıyla karakterize edilen kimyasal bağın bir tanımıdır. Genellikle bağ, ortaya çıkan molekülü bir arada tutan ortak çekim gücü olarak tanımlanabilir. Paylaşılan elektron ya da elektronlar, her iki çekirdek etrafında dolanacaklar, iki çekirdek arasındaki bölgede daha uzun süre bulundukları için bu bölgede (-) yüklü bir alan yaratacaklardır. Bu alan, her iki çekirdeğe bir çekme kuvveti uygulayarak bir bağ yaratır
.
Kovalent bağ, söz konusu atomların dış yörüngelerinin dolması ile meydana gelir. Bu tür bağlar, moleküller arası hidrojen bağından daima daha güçlü, iyonik bağ ile ise ya aynı güçte ya da daha güçlüdür.

Bazı inorganik maddelerin hidrojen(H), amonyak(NH3),klor(Cl), su(H2O) ve azot(N) molekülleri ile tüm organik maddelerin molekülleri kovalent bağ ile bir arada tutulmaktadır.
Kovalent bağ (iyonik ve metalik bağın tersine) yönlüdür; bağ açılarının etkileşimin gücü üzerinde etkisi büyüktür. Bu etkinin kaynağı, kovalent bağların, atomik yörüngelerin üst üste binmesiyle oluşmasından ileri gelir. Atomik yörüngeler (p, d, ve f orbitalleri) hepsi yönlü karakterde olup, bağlanma esnasında önemli ölçüde yöne bağlı etkileşime neden olurlar.
Kovalent bağ, genellikle benzer elektronegatifliğe sahip atomlar arasında gerçekleşir. Bu nedenle ametaller, daha kolaylıkla kovalent bağı tercih eder ve metaller de kolayca yerlerinden oynatılabilen elektronların daha serbestçe dolaşabildiği metalik bağ yaparlar. Ametallerde bir elektronun serbest kalması daha zordur, dolayısıyla benzer elektronegatifliğe sahip bir madde ile birleşme söz konusu olduğunda o elektronun paylaşılması tek seçenek haline gelir.


Kimyasal Bağların İyonik – Kovalent Karakteri

İyonik bağ, Na ve Cl gibi elektronegatiflikleri çok farklı atomlar arasında; kovalent bağ ise elektronegatiflikleri aynı veya yakın atomlar arasında gerçekleşir. Gerçekte ise bir kimyasal bağ, iyonik bağla
kovalent bağ arasında özellikler taşır. Bir kimyasal bağda elektronlar elektronegatifliği yüksek olan atomun çekirdeği tarafından daha kuvvetli çekilir.Dolayısıyla elektronun elektronegatifliği yüksek olan atoma daha yakın bölgede bulunma olasılığı daha fazla olur. Örneğin HF molekülünde F’un elektronegatifliği yüksek olduğu için ortaklaşa kullanılan elektronların F’a yakın bölgede bulunma olasılığı daha fazladır. Aşağıda tabloda verilen bileşikleri oluşturan atomlar arasındakibağın iyonik-kovalent karakterlerini tartışınız.
Tablo 3.2.2 Bazı bileşikler ve bu bileşikleri oluşturan atomlar arasındaki elektronegatiflik farkı :

Bileşikler Atomların
Elektronegatiflikleri Elektronegatiflik Farkı


AgF Ag:1,9 F: 4,0 2,1
AgCl Ag:1,9 Cl: 3,0 1,1
AgBr Ag:1,9 Br:2,8 0,9
AgI Ag:1,9 I: 2,5 0,6
*Elektronegatiflik değerleri Pauling skalasına göre yazılmıştır.
Kimyasal bağları oluşturan atomların elektronegatiflikleri arasındaki fark büyüdükçe bağın iyonik karakteri artar. Bu durumda Tablo 3.2.2’de verilen bileşikleri iyonikten kovalente doğru sıralayalım.
AgF AgCl AgBr AgI
İyonik kısmen iyonik polar az polar

Kovalent Bağların Polarlığı

Halat çekme oyununda, fiziksel olarak güçlü olan taraf halatı kendine doğru daha fazla çeker. Bu oyunda karşılıklı tarafları atom; ortadaki halatı elektron olarak düşünebiliriz. Kovalent bağı oluşturan farklı türdeki atomlar ortaklaşa kullanılan elektronları eşit kuvvetle çekemez. Elektronegatiflikleri farklı atomlar
arasında oluşan kovalent bağlarda elektronegatifliği yüksek olan atom d- (kısmi negatif) yükle; elektronegatifliği düşük olan atom ise d+ (kısmi pozitif) yükle yüklenir. Bu nedenle çoğu molekül, pozitif ve negatif olmak üzere iki kutuplu (dipolar) yapıya sahiptir. F2 HF CsF Elektronegatiflik 4,0-4,0 = 0 4,0-2,1 = 1,9 4,0-0,7 = 3,3 farkı Bağ türü: Apolar kovalent Polar kovalent İyonik bağ F2 molekülünde elektronlar iki flor atomu arasında eşit şekilde paylaşılır. Bu yüzden F2 molekülü apolar kovalenttir. HF’de flor atomunun
elektronegatifliği hidrojenden fazla olduğu için elektronlar moleküldeki atomlar tarafından eşit kuvvetle çekilemez, bağ polardır. Elektronegativitesi büyük olan flor atomu elektron yoğunluğunu elektronegativitesi daha düşük olan hidrojen atomundan daha fazla çeker. Böylece hidrojen atomundaki elektron yoğunluğunun bir kısmı flor atomuna doğru çekilir. Kısmi olarak flor atomunda negatif, hidrojen atomunda pozitif yük
oluşur. Bu durum Hd+ Fd- şeklinde gösterilir. CsF’de elektronegatiflik farkı çok büyük olduğundan sezyumun elektronunu tamamen flor atomuna verdiği kabul edilir. Bunun sonucunda Cs+ ve F- iyonları arasında iyonik bağ oluşur.

»Güçlü Etkileşimlerde Kovalent Bağlar - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
baglar, etkilesimlerde, guclu, kovalent

Seçenekler
Stil


Saat: 10:42

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git