ForumSevgisi.Com

ForumSevgisi.Com (http://www.forumsevgisi.com/)
-   Kişisel Gelişim (http://www.forumsevgisi.com/90-kisisel-gelisim/)
-   -   Iş yerinde stresle nasil baş edilir? (http://www.forumsevgisi.com/kisisel-gelisim/36572-yerinde-stresle-nasil-bas-edilir.html)

Kaf_Dağı 25 Şubat 2015 20:31

Iş yerinde stresle nasil baş edilir?
 
İŞ YERİNDE STRESLE NASIL BAŞ EDİLİR?

Strese neden olan faktörleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da onunla mücadele etmenin yolları mevcut. Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, o yollarla ilgili olarak da şunları söylüyor:

“İş yerindeki koşulları ve sizi rahatsız eden durumları uygun bir dille yöneticinizle paylaşın. İş yerinde güvendiğiniz arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Ne olursa olsun eve iş getirmeyin. Eşinize, sevdiklerinize, çocuklarınıza mutlaka zaman ayırın. Düzenli aralıklarla aile büyüklerinizi arayın ve ziyaret edin. Kendinize ve hobilerinize zaman ayırın. Kitap okumak, müzik dinlemek, yürüyüş yapmak ya da sevdiğiniz bir arkadaşınızla bir kafede oturup sohbet etmek de size iyi gelecektir. Belirli aralıklarla iş yerinde dolaşın, yürüyün ya da merdiven inip çıkın. Mümkünse temiz hava alın, hareket etmeniz kan dolaşımınızın da harekete geçmesine yardımcı olacaktır. Her yolu denemenize rağmen stresiniz devam ediyorsa, daha verimli olabileceğiniz ve kendinizi daha mutlu hissedebileceğiniz bir iş araştırabilirsiniz. Ancak işinizle ilgili ani bir karar vermekten kaçınmalısınız. Sorunlarla başa çıkılamadığı durumlarda bir uzman psikologdan veya psikiyatristten yardım alın.”


Saat: 01:24