ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim İle İlgili Bölüm


Başarısının sırrı hayata pozitif bakmak...

Kişisel Gelişim İle İlgili Bölüm


Başarısının sırrı hayata pozitif bakmak...

ForumSevgimiz Eğitim Bölümü Kategorisinde ve Kişisel Gelişim Forumunda Bulunan Başarısının sırrı hayata pozitif bakmak... Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Başarısının sırrı hayata pozitif bakmak... Altı yıldır Aviva Hayat ve Emeklilik'in en başarılı beş finansal danışmanından biri olmayı başaran Arzu ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 23 Temmuz 2015, 16:00   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Başarısının sırrı hayata pozitif bakmak...

Başarısının sırrı hayata pozitif bakmak...

Altı yıldır Aviva Hayat ve Emeklilik'in en başarılı beş finansal danışmanından biri olmayı başaran Arzu Beyazıt başarısının sırrının 'pozitif bakış açısı' olduğunu söylüyor. Ciddi bir trafik kazası geçirdiği yıl bile ilk beşe girmeyi başaran Beyazıt hiçbir zorluğun onu hedeflerinden alıkoyamayacağını söylüyor. Beyazıt yalnızca kendisiyle yarışmayı ilke edinmiş.


Türkiye'de 1991'de Commercial Union adıyla kurulan Aviva Hayat ve Emeklilik'in son altı yıldır başarısını en istikrarlı şekilde sürdüren finansal danışmanı Arzu Beyazıt.

1997'de Aviva'da çalışmaya başlayan Beyazıt yılda ortalama 200 bin dolarlık satış gerçekleştiriyor. Ayda ortalama beş bin YTL kazanıyor.

İşe başladığından beri her yıl en yüksek satışı gerçekleştiren beş finansal danışmandan biri olmayı başarmış. Kendisi dışında listeye altı yıl üst üste girebilen başka bir danışman olmamış.

Ankara Bahçelievler şubesinde çalışan Beyazıt, trafik kazası geçirip üç ay hastanede kaldığı yıl bile ilk beşe girmiş. Çünkü hastanedeyken de müşterileriyle bağını koparmamış, hastanedeki doktorları sigortalamış.

Beyazıt başarısının sırrının hayata olumlu bakmak ve kendini işine adamak olduğunu söylüyor. En önemli motivasyon kaynağıysa 'kendisi'.

22 Ağustos 1975 Hatay doğumlu. Osman Ötken Anadolu Lisesi ve Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun.

Beyazıt'la kariyerini, işe yaklaşımını ve satışta başarının sırlarını konuştuk.

HEDEF BİLİNCİ

Nasıl bir aile ortamında yetiştiniz?

- Babam makine mühendisi, annem Halk Eğitim Merkezi'nde müdür yardımcısı. Her zaman kendimi geliştirme ve önüme sürekli yeni hedefler koyma bilinciyle yetiştirildim. Hedeflerime emin adımlarla ve bahane değil çözüm üreterek ulaşmam gerektiğini öğrendim.

Aviva'da çalışmaya nasıl başladınız?

- Üniversiteyken insanlarla iletişim kurabileceğim, onlara hizmet verebileceğim bir işte çalışmayı hayal ettim. Mezun olduktan sonra Hürriyet İK'da bir ilan çok dikkatimi çekti. Aviva'nın, o zaman ki adıyla Commercial Union'ın, 300 yıllık köklü bir şirket olduğunu öğrendim. Mülakatlarda ayrıntılı şekilde sorgulandım. Finansal danışmanlığın bana çok uygun bir iş olduğunu düşündüm.

ERKEN KALKARIM

Bir haftalık programınız nasıl?

- Sabah çok erken kalkıyorum, dokuzda ofiste oluyorum. Günde en az üç görüşme yapıyorum. İptal olan görüşmem olursa müşterilerimi ziyaret ederim. Elimden ajandam düşmez. Bazen müşterilerim eşleriyle de tanışmamı istiyor. O zaman akşamları evlerini ziyaret ediyorum.

Yaptığınız görüşmelerin ne kadarı satışla sonuçlanıyor?

- Eski müşterilerime yaptığım ziyaretlerle birlikte ayda en az 60-80 görüşme yapıyorum. Bir müşteriyle iki kez görüşme yapıyoruz. Yaptığım görüşmelerin yüzde 70'i satışa dönüyor.

Yıllık ne kadar satış yapıyorsınuz? Aylık kazancınız ne kadar?

- Yıllık minumum 200 bin dolarlık satış yapıyorum. 2004'te eklenirse bir milyon dolarlık satışa ulaşmışımdır. Aylık dört ya da beş bin YTL kazanıyorum. Kotanın çok üzerinde satış gerçekleştiriyorum.

Satış sırlarınızı paylaşır mısınız?

- En önemli sırrım çok çalışmak. Müşterilerle iki görüşme yapıyoruz. Görüşmelerde karşımdaki insanın ne kadar önemli bir iş yaptığımı anlamasını sağlıyorum. Mesleğime ne kadar değer verdiğimi, şirketime bağlılığımı, şirketimin ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyuyorum. Satışı yüzde 80 kapattığım süreç ilk görüşmedir. Kişi bu sigortayı yaptırmak zorunda olduğunu hissediyor. İhtiyaç analizi aşamasında yaşanmış örneklerle müşteriye hayatta risklerle karşılaşabileceğini hissettiriyorum. Daha sonra ihtiyaçları belirleyip rapor sunumumuz için ikinci radevuyu alıyorum. Bunlar pozitif iletişimle başarılıyor. Pozitif düşünmeyenlerin hiçbir şeyi başaramayacağına inanıyorum.

ÖNEMLİ AYRINTILAR

Hangi ayrıntılara dikkat ediyorsunuz?

- Müşterilerle sohbet etmek çok önemli. Müşteriyi sorulara boğuyorum. Verdiği cevaplardan ihtiyaçlarını, beklentilerini ve önem verdikleri şeyleri çıkartıyorum. Müşterilerle ilgili her türlü ayrıntıyı, mesela doğum günlerini, evlilik yıldönümlerini ya da sevdiği ressamları not ederim. Onlara değerli olduklarını hissettirebilmem çok önemli.

Sonuca nasıl gidiyorsunuz?

- İkinci görüşme aşamasında müşterinin aklında kalmamı sağlayacak ve şirketimizden anı olacak bir hediye götürürüm. Müşterilerimle ilişkilerim satıştan sonra bitmez. Kendilerinin, eşlerinin ve çocuklarının doğum günlerinde, evlilik yıldönümlerinde mutlaka ararım.

Mevcut müşterileriniz yeni müşteriler getiriyor mu?

- Yedi yıl boyunca müşterilerimin devam oranı yaklaşık yüzde 98'di. Bunu sıcak iletişimi kesmeyerek, her zaman benim ve şirketimin yanlarında olduğumuzu hissettirerek sağladım. Bu sayede onlar da bana yeni kaynaklar üretiyorlar. İşimin gelişmesindeki en önemli etken referanslarım.

Kaç farklı müşteri tipi var?

- Üst, orta ve düşük gelir düzeyinde olan üç müşteri tipi var. Bence en büyük risk altındaki müşteri grupları üst ve düşük gelir düzeyindekiler. Orta gelir grubundakiler kendilerini güvence altına almaları gerektiği bilincine sahipler. Onlara daha rahat satış yapabiliyorum. Düşük gelirliler çok zorlanarak geleceğe yatırım yapabiliyorlar. Üst gelirlilerin riski çok büyük. Benim müşteri kitlem genelde yüksek gelirliler. Ama her müşteriye verdiğim değer aynı.

ELEKTRİĞİ ALIRIM

Satış yapmakta en çok zorlandığınız müşteri tipi hangisi?

- En çok soğuk bir yapıya sahip müşteri tipine satış yapmakta zorlanıyorum. Daha ilk el sıkışmada zaten o elektriği alıyorsunuz. Ama ben bu müşteri tipini de ikna edebiliyorum. Bunun sırrı da iletişimden geçiyor. Ancak hayalleri ve beklentileri olmayan, hayatlarına önem vermeyen insanlara satış yapmak zor.

Gençlere mesleğinizi önerir misiniz?

- Kesinlikle öneririm. Finansal danışmanlık insanların hayatlarına çok etki edebildiğiniz bir meslek. Bir başka önemli nokta da farklı sektörlerden olan insanların bu alanda çalışıyor olması. Ben İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. İş arkadaşlarım arasında endüstri mühendisliği, iktisat mezunu olanlar da var.

Kendinizi geliştirmek için ne tür kitaplar okuyorsunuz?

- Satışla ilgili kitapları okuyorum. İşime olumlu yansıyor. Düşünce gücünü konu alan kitapları da seviyorum.

ÖRNEK OLACAĞIM

Hayatta kimleri örnek alıyorsunuz?

- Hülya Avşar azmi ve çalışkanlığıyla beni etkiliyor. Ancak en önemli örneği kendimin yaratacağına inanıyorum. İşimde en iyi olmak en büyük hayalim.

Transfer teklifleri geliyor mu?

- Farklı şirketlerden çok iyi teklifler geldi. Ancak ayrılmayı hiç düşünmedim. Benim için maneviyat ve şirketime bağlılık çok önemli. Savunduğum ve güvendiğim bir şeyi satmak isterim. Gidip başka bir şirketin ürününü pazarlamak bana çok ters geliyor. Zaten en başta müşterilerim beni vurur.

Evli misiniz?

Bekarım ve bu durumdan çok mutluyum. Evlenmeyi düşünmüyorum çünkü işimle evliyim, işimi çok seviyorum. Bu işin sağladığı özgürlüğe çok alıştım. Evleneceğim kişi de buna ayak uydurmak zorunda kalacak. Hayatımı sürdürebildiğim miktarın biraz üzerinde kazanç benim için yeterli. Çünkü paylaşmayı da seviyorum. Yardıma muhtaç insanları destekliyorum. Üç çocuğu okutuyorum.

Motivasyonumun sırrı benim

Motivasyonunuzun sırrı nedir?

- Motivasyonumun sırrı benim. İnsanın en büyük rakibinin kendi zayıf yönleri olduğuna inanıyorum. Kötü bir günümdeysem kendimi olumlu düşünmeye şartlandırıyorum. En önemli şey sağlık. Sağlığım bozulmadığı sürece hiçbir şey beni engelleyemez. Yaşadığım trafik kazasının ardından bu bakış açım daha da pekişti. Kaza sırasında öleceğimi düşünmüştüm. En başından en üst noktayı hedefleyerek işe başladım. Kafama koyduğum şeyi mutlaka gerçekleştiririm. Hiçbir şey beni olumsuz yönde etkileyemez. Kötü geçen görüşmeler beni en fazla 10 dakika etkiler. Başarı beni motive ediyor. Başarının başarıyı getirdiğine inanıyorum. Bir basamak çıktıktan sonra inmeyi kabullenemiyorsunuz. Adanmışlık benim için çok önemli. Çalışmaya başladığım ilk günden beri masamda duran yazı da şöyle diyor: 'Müthiş bir adanmışlık yoksa muhteşem bir başarı da yoktur.'

Büyük bir kaza geçirmişsiniz. Bu kaza sizi nasıl etkiledi?

- 2 Ekim 1999'da Ankara'dan Antakya'ya giderken trafik kazası geçirdim. Bir hafta önce önemli bir görüşme yapmıştım. Kazanın üzerinden 10 gün geçtikten sonra hastaneden müşterimi aradım. Müşterim iyileştikten sonra görüşebileceğimizi söyledi. Onu hastaneye davet edip satışı yaptım. Sağ kolum yaralı olduğu için bir arkadaşım yerime belgeleri doldurdu. O günden sonra adım 'tek kollu canavar'a çıktı. Hastanedeki doktorlarla görüştüm ve beş doktoru sigortaladım. Kazadan sonra doğum günümü 2 Ekim olarak kabul ettim. Kolumda hálá yara izi var ancak kapattırmayı düşünmüyorum. Çünkü birçok müşterime bu deneyimimden faydalanarak satış yaptım.

Altı yıldır ilk beşte

Aviva 1998'de başarılı finansal danışmanları ödüllendirmek için Martı Kulüp'ü kurmuş. Sistemde altın, gümüş ve bronz üyelikler var. Belirli satış kotasına ulaşan ve en az yüzde 92 müşteri kalıcılığı sağlayanlar ödüllendiriliyor. Beyazıt altı yıldır ilk beş finansal danışmandan biri olarak 'altın kulüp' üyeliği kazanıyor. 2001'de satışta Türkiye birincisi olmuş. Başarıları nedeniyle Beyazıt'ın bir resmi, genel müdürlükteki toplantı odasına asılmış. 'Altın kulüp' üyeliğine hak kazanmak için yılda en az 180 bin dolarlık satış yapmak gerekiyor. Altın kulüp üyeleri yurtdışı tatili kazanıyor.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
bakmak, basarisinin, hayata, pozitif, sirri

Seçenekler
Stil


Saat: 17:49

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,