ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim İle İlgili Bölüm


Kendinizi Sevebilmenin İlkeleri

Kişisel Gelişim İle İlgili Bölüm


Kendinizi Sevebilmenin İlkeleri

ForumSevgimiz Eğitim Bölümü Kategorisinde ve Kişisel Gelişim Forumunda Bulunan Kendinizi Sevebilmenin İlkeleri Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Kendinizi Sevebilmenin İlkeleri Özgüven insanların doğuştan sahip oldukları ancak çocukluktan itibaren pek çok bireyde törpülenen bir özelliktir. Özgüvenin iki merkezi ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen Gülfem
Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 01 Mart 2016, 13:27   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Gülfem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cap Canli
Üyelik tarihi: 22 Şubat 2016
Şehir: Türkiye'li
Mesajlar: 1.594
Konular: 1302
Beğenilen: 718
Beğendiği: 397
www.forumsevgisi.com
Standart Kendinizi Sevebilmenin İlkeleri

Kendinizi Sevebilmenin İlkeleriÖzgüven insanların doğuştan sahip oldukları ancak çocukluktan itibaren pek çok bireyde törpülenen bir özelliktir. Özgüvenin iki merkezi boyutu vardır. Sevilebilir olma ve Yeterli olma duygusu.

1.Kendini Sevme

Kendine güvenmek,kendine değer vermeyi gerekli kılar ama kendimizi sevmenin hiçbir koşulu yoktur.Birey kendini kusurlarına,sınırlarına başarısızlıklarına ve olumsuzluklarına rağmen sever.Kendini sevme bireyin zorluklara dayanabilmesinin ve herhangi bir başarısızlıkta kendini toparlayabileceğinin kanıtıdır.Güçlükler karşısında acı ve kuşku duymasını engellemez ama bireyi umutsuzluktan korur. Kendimizi sevmek kendimizi tanımakla başlar.

Bireyin kendini sevebilmesi kendini tanımasıyla mümkün olabilir.Kendini tanıyan,kendi ilkeleri çerçevesinde kendisini geliştirebilen birey, kendi karakterini inşa edebilecektir.Kendi karakterlerinin ortaya koyamadığı ve geliştiremediği zaman birey ne kendisiyle ne de çevresiyle sağlıklı ilişkiler kuramaz.İnsan,nasıl bir insanı sevebilmek için onu tanımak ve gerçek ihtiyaçlarının ne olduğunu bilmek zorundaysa,aynı şekilde kendi benliğinin ihtiyaçlarını kavramak ve bu ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğini öğrenmek için de kendi benliğini tanımak zorundadır.

Kendini tanımanın özgüven açısından önem ise bireyin yaşamında güvenli ve güvensiz davrandığı durumları fark edebilmesidir. Bunu fark edebilen kişiler güvensiz davrandıkları durumların üstesinden gelmeyi daha kolay başarabilirler. Kişinin güçlü ve zayıf yönlerini bilmesi, tanıması onu amacına daha kolay ve çabuk ulaştırabilir. Kendini tanımak ve sevmek pek çok insanı daha doğru, sağlıklı kararlar almaya yönlendirir.

İçinde bulunduğumuz yüzyılda insanın kendini tanıma ve sevme konusundaki yanılgısını Erich Fromm şöyle dile getirmektedir.Otoriter ideolojiler yalnızca Batı kültürünün en değerli başarısını, bireyin biricikliğine ve değerine gösterilen saygıyı tehdit etmekle kalmamışlar,aynı zamanda çağdaş toplumun yapıcı bir şekilde eleştirilmesini, dolayısıyla gerekli değişikliklerin yapılmasını da engellemişlerdir.Çağdaş kültürün başarısızlığı bireycilik ilkesinden ahlaki erdemin kendi menfaatini kollamakla aynı anlama geldiği fikrinden değil kendi menfaatini düşünme kavramının anlamındaki yozlaşmadan ileri gelmektedir; insanların kendi menfaatleriyle gerektiğinden fazla ilgilenmiş olmalarından değil, gerçek benliklerinin menfaatiyle yeterince ilgilenmemelerinden; çok fazla bencil olmalarından değil, kendilerini sevmemelerinden ileri gelmektedir.

Halbuki insan yaşamının değeri, mutluluğu, gelişimi, özgürlüğünün kökleri hep sevme yetisine dayanır.Gerçek sevgi, yaratıcılığın, ilgi saygı, sorumluluk ve bilginin ortaya dökülmesidir.İnsan yaratıcı bir sevgiyle sevebiliyorsa ilk seveceği şey yine kendisi olacaktır.Ancak Batı kültüründe sevginin çeşitli nesnelere uygulamasına kimse bir şey demez;başkalarını sevmek erdemli bir davranışken insanın kendisini sevmesi günahtır.Çünkü kendini sevmeyi bencillik gözüyle bakılır ve kendimi ne kadar çok seversem başkalarını o kadar az sevdiğim sanılır. Calvin kendini sevmeye veba der. Freud kendini sevmeyi ruh bilimsel açıdan ele almakla birlikte onun bakış açısı da Calvin?inkiyle aynıdır.Ona göre kendini sevme narsizimle aynıdır.Libidonun insanın kendisine yönelmesidir.

Aslında bencillikle kendini sevme birbirinin tam tersidir. Bencil insan başkalarını sevmez bu doğrudur ama benciller kendilerini de sevmezler. Sevgide yaratıcı olmaktan, ilgi, sorumluluktan söz ettik. Kendini seven insan kendisine karşı öncelikle ilgili ve sorumludur yaratıcıdır. Bencil insan ise kendisini çok az sever yaratıcı olamadığı için kendinden hoşlanmaz ve kendisiyle ilgilenmez bu durum onu boşluk ve sıkıntı içinde bırakır.

Freud, sevgisini başkalarından çekmiş, kendisine yöneltmiş diye düşünerek bencil insanın narsist olduğunu ifade etmiştir. Bencil kişilerin başkalarını sevemedikleri doğrudur; ama benciller kendilerini de sevemezler. Kendini sevme yaşantısı, kendine güven ortamı yaratır.Kendini sevme yaşantısında kendi kavramı, Jamesın saf ego, tasavvufun ilahi nefes felsefenin varlık olarak isimlendirdiği, Kuran-ı Kerimin ben insanı ruhumdan üfleyerek yarattım dediği özümüzdür. İnsanın yaratıcı sevgisinin ilgi ve sorumluluğunun yöneleceği ilk ve en önemli yer de bu öz olsa gerek.

Bireyin kendini sevmesi kendini eleştirmemesiyle başlar. Olumsuz eleştiri bireyi tamda değiştirmek istediği davranış kalıbının içine iter.Bireyin kendine gösterdiği şefkat ve anlayış bu kısırdöngüden çıkmasını ve kendisini geliştirmesini sağlar.Kişi kendisinin iyi ve olumlu yönlerini görmezden geliyor kendini iyi ve güzel şeylere layık görmüyorsa kendisini sevmiyor demektir.

Öz değer yoksunluğu, kendimizi sevmediğimizin bir başka göstergesi. Yaşadığı deneyimlerlede model olan Louise Hay kendini sevmeyi bir macera olarak nitelemekte ve şöyle devam etmektedir.Kendimizi sevmek, tıpkı uçmayı öğrenmeye benzer. Çoğumuz şu ya da bu şekilde öz saygımızın yokluğundan acı çekeriz. Hepimiz hatalarımızı hoş görmediğimizden kendimizi olduğumuz gibi sevmeyiz. Kendini sevme konusunda Louis Hayın önerdiği ilkeleri özetleyerek almaya çalışalım.

Kendini sevmenin ilkeleri

1. Kendinizi eleştirmeye son verin


Uyumsuz aile ortamında yetişenlerin genellikle sorumluluk duyguları aşırı gelişir ve kendilerini acımasızca eleştirmeyi alışkanlık haline getirirler.Çünkü gerilimli ve huzursuz bir ortamdan yetişmişlerdir. Uyumsuz aile ortamında yetişenler çocukluklarında, Bende bir bozukluk var mesajını alarak büyümüşlerdir. Kendinizi azarlarken kullandığınız sözcükleri biran düşünün. İnsanlar şu sözcükleri çok kullandıklarını söylediler: aptal, kötü çocuk, kötü kız, işe yaramaz, dikkatsiz, salak, çirkin, değersiz, sakar, pis vs. Kendi tanımınızı yaparken bu sözcükleri mi kullanıyorsunuz

Öz değerimizi kazanmaya çok büyük gereksinim duyarız.Çünkü kendimizi,yeterince iyi hissetmezsek, kendimizi mutsuz etmenin birçok yolunu buluruz. Vücudumuzda ağrılar ya da hastalıklar yaratırız; bize yararı dokunacak şeyleri yapmayı erteleriz; aşırı yemek, alkol ve uyuşturucu gibi maddelerle vücudumuzu harap ederiz.

Mükemmel olmaya çalışmak üstümüzde çok ağır baskı yapar ve yaşamımızda düzeltilmesi gereken noktaları görmemizi engeller.Bunun yerine, farklı olan yönlerimizi,yaratıcılığımızı,bireyselliğimizi keşfederek bizi diğer insanlardan ayıran özeliklerimizi takdir etmeyi öğrenmeliyiz.Bu dünyada her birimizin oynadığı rol tektir ve kendimizi eleştirirsek bu rolü baltalarız.

2) Kendinizi korkutmaya son verin gece yatağınıza yatınca kaç kişi bir sorunu olası en kötü senaryoya dönüştürüyor?

Bu küçük bir çocuğun, canavarların yatağının altına saklandığını düşleyip korkmasına benzer.İşte bu nedenle gözünüze uyku girmez. Çocukken, annenizin babanızın sizi teselli etmesine gereksinim duyarsınız. Erişkinlerse, kendilerini teselli edebilecek yeteneğe sahip olduklarını bilirler. Hastalığa yakalanan kimseler bunu çok yapar. Genellikle en kötü durumu gözlerinin önünde canlandırırlar ya da hemen cenaze hazırlıklarına girişirler.Bu güçlerini topluma bulaştırırlar ve kendilerini istisna zannederler.

Bu tür davranışlar, ilişkiler için de söz konusudur. Birisi sizi aramazsa, hemen asla başka ilişkiler kurmayacak kadar beceriksiz, sevilmeyen biri olduğunuza karar verirsiniz. İstenmediğinizi ve terk edildiğinizi hissedersiniz. İşinizde de aynı tutum içinde olabilirsiniz. Birisinin söylediği söz üzerine,sizi işten kovacaklarını düşünmeye başlarsınız. Korku yaratan düşüncelerin olumsuz etkiler yarattığını unutmayın. Olumsuz bir düşünceyi ya da bir durumu tekrar tekrar aklınızdan geçirmek gibi bir alışkanlık edindinizse, onun yerine, gerçekten olmasını istediğiniz bir düşünceyi ya da görüntüyü koyun.

3) Kendinizi sevmenin diğer bir yolu da kendinize karşı anlayışlı ve sabırlı olmaktır.

Sabırsızlık,öğrenmeye karşı direnmektir.Dersimizi öğrenmeden ya da gerekli adımları atmadan yanıtları öğrenmek isteriz. Aklınızın bir bahçe olduğunu düşünün. İlk önce bahçe; taş, moloz ve çalı çırpı yığınıdır. Kendinize duyduğunuz nefretin çalı çırpısı, ümitsizliğin, öfkenin, endişenin molozları ve taşları vardır.Korku denilen,yaşlı ağacın budanması gerekir. Çalı çırpıyı, molozları ve taşları temizleyince,altından verimli toprak ortaya çıkar. Buna neşenin ve bereketin küçük tohumlarını ekin ve fidelerini dikin. Güneş bitkileri ısıtır, sizde onları sevgi ve ilgiyle sulayıp besleyin. Önceleri gösterdiğiniz çabanın karşılığında bir şey olmuyor gibi görünür.Fakat durmayın, bahçenize bakamaya devam edin. Eğer sabırlı olursanız,bahçenizdeki fideler büyür, çiçekler açmaya başlar. Aklınız da aynı bahçeye benzer. Beslenmesi gereken düşünceleri seçin ve onları sabırla büyütün. İstediğiniz deneyimlerin bahçesini yaratmaya çaba gösterin.

4) Aklınıza karşı nazik olmayı öğrenmelisiniz.

Kendimize nazik olmak demek,tüm kendimizi suçlamalara, suçluluk duygularımıza, kendimizi cezalandırmaya ve tüm acıya son vermek demektir.Rahatlama bize pekala yardımcı olabilir.Rahatlama içinizdeki gücü dışarı çıkartmanın kesin gereklerinden biridir. Çünkü gerginseniz ve korkmuşsanız enerjinizi kapatırısınız. Vücudunuzu ve aklınızı rahatlamanız ve çalışmalarına izin vermeniz gün içinde sadece beş dakikanızı alır. Herhangi bir anda birkaç derin nefes alıp,gözlerinizi kapayıp,içinizde taşıdığınız tüm gerilimi boşaltabilirsiniz.Nefesinizi verdiğinizde kendinize odaklanın ve yavaşça ?Seni seviyorum.Her şey yolunda? deyin. Ne kadar sakinleştiğinizi fark edeceksiniz. Hayatınızı gergin ve korkmuş bir halde geçiremeyeceğinize dair düşünceler yarattığınızı göreceksiniz. Gözünde canlandırmak / hayal etmek de çok önemlidir.

5) Kendinizi övün.

Eleştiri iç ruhu yıkar; övgü ise yapar. Gücünüzden ve içinizdeki tanrısal güçten emin olun. Kendinizi her küçük gördüğünüzde, sizi yaratan gücü azaltıyorsunuz. İyiyi kabul etmek için kendinize izin verin. Kendinizi yeterince iyi, akıllı, uzun, güzel, her neyse, hissediyor musunuz Ve ne için yaşıyorsunuz Bir nedenden ötürü burada olduğunuzu biliyorsunuz ve bu birkaç yıl arayla yeni bir ev almak değil kendinizi geliştirmek için ne yapmak istiyorsunuz Kendinize güvenmek, hayal etmek, iyi davranmak istiyor musunuz Bağışlamak istiyor musunuz Hayatınızı değiştirmek ve istediğiniz gibi bir yaşam haline sokmak için çaba harcamaya ne kadar gönüllüsünüz

6) Kendinizi Sevin

Kendini sevmek, kendini desteklemek demektir.Arkadaşlarınızla iletişim kurun ve size yardım etmelerine izin verin ihtiyacınız olduğunda yardım isterseniz gerçekten güçlenirsiniz.Bu şekilde pek çoğumuz kendine güvenli ve yararlı olmayı öğrenir. Her şeyi tek başınıza yapmaya çalışıp, sonra beceremediğiniz için kendinize kızacağınıza gelecek sefere yardım istemeyi deneyin.

7) Negatif özelliklerinizi sevin

Siz ve ben bir sürü yanlış seçim yapmış olabiliriz. Ve eğer kendimizi cezalandırmaya devam edersek bu bir alışkanlık haline gelir ve biz bunlardan kurtulup,daha pozitif seçimlere ilerlemeyi çok yorucu bulabiliriz.Negatif özelliklerimiz ne olursa olsun, bu ihtiyaçlarımızı daha pozitif yollarla karşılamayı öğrenebiliriz.Bu yüzden kendimize ?Bu tecrübeden çıkarılacak sonuç nedir sorularını sormamız gerekir. Bu sorulara cevap vermekten hoşlanmayız.Ama gerçekten cevabı arayıp, dürüst olursak cevabı bulabiliriz.

8) Bedeninize iyi bakın.

Bir an bedeninizi içinde yaşadığınız harika bir ev gibi düşünün. Evinizi seversiniz ve onunla ilgilenirsiniz, değil mi Öyleyse bir de bedeninize ne kadar emek harcadığınıza bakın.Uyuşturucu ve alkol kullanımı çok yaygın, çünkü bunlar hayattan kaçmanın en popüler iki yolu.Eğer uyuşturucu kullanıyorsanız bu kötü bir insan olduğunuz anlamına gelmez. Bu sadece ihtiyaçlarınızı karşılayacak daha olumlu bir yol bulamadığınız içindir. Uyuşturucular aklımızı çelmeye çalışırlar: Gel ve benimle oyna. Birlikte iyi zaman geçirebiliriz. Bu doğru. Harika hissetmenizi sağlarlar.

Ama gerçeği o kadar farklılıklaştırırlar ki, her ne kadar başlangıçta tahmin edilir olsa da; sonunda korkunç bir bedel ödemek zorunda kalırsınız. Bir süre uyuşturucu kullandıktan sonra, sağlığınız bozulur ve çoğu zaman kendinizi korkunç hissedersiniz. Uyuşturucular bağışıklık sisteminizi etkiler. Bu yüzden bedeninizde pek çok fiziksel bozukluk yaşarsınız. Aynı zamanda, sıklıkla kullanımı sonucu alışkanlık yaratır. Ve hatta sizi uyuşturucuya neyin ittiği konusunda şaşkınlık bile yaşayabilirsiniz.Arkadaşlarınızın baskısı sizi kullanmaya zorlamış olabilir. Fakat devam etmek ve sıklıkla kullanmak başka bir hikayedir.

Şimdiye kadar hiç kendini gerçekten seven ve uyuşturucuya bağımlı kalmış biri ile karşılaşmadım.Uyuşturucu ve alkolü çocukluğunuzdaki ?yetirince iyi değilim? duygusundan kaçmak için kullanırız. Ve bu duygular açığa çıktığında daha da kötü hissederiz. Sonrasında suçluluk da hissederiz.Duygularımızı hissedebilmenin ve onların farkında olmanın sağlıklı bir şey olduğunu öğrenmeliyiz.

Duygular geçer,kalıcı değildir. Bedenimize yiyecekleri tıkıştırmak da sevgimizi saklamanın farklı bir yoludur. Yiyecek olmadan yaşayamayız. Çünkü vücudumuzu besler ve yeni hücrelerin yaratılmasına yardımı olur. İyi beslenmenin ana hatlarını bilsek de genellikle yiyecekleri ve yemek düzenimizi kendimizi cezalandırmak için kullanırız ve oburluk yapabiliriz.

9) Kendimizi sevmekten bizi alıkoyan nedenler konusunda ayna çalışmasının önemini sık sık vurgularım.

Ayna çalışmasını çeşitli şekillerde yapabilirsiniz. Sabahleyin ilk iş aynaya bakıp: Seni seviyorum.Bugün senin için ne yapabilirim Seni nasıl mutlu edebilirim diye konuşmayı severim. İçinizden gelen sesi dinleyin ve duyduklarınızı uygulamaya başlayın. Kendinizi azarlamaya alıştığınızdan sevecen ve şefkatli düşüncelerle nasıl yaklaşacağınızı bilmediğinizden önceleri hiçbir ses duymayabilirsiniz.

Eğer o gün başınızdan tatsız bir olay geçmişse aynanın karşısında durarak, Ne olursa olsun seni seviyorum deyin. Olaylar gelip geçicidir. Ama kendinize duyduğunuz sevgi kalıcıdır.Ve yaşantınızda sahip olduğunuz en önemli meziyetinizdir.Eğer başınızdan harika bir olay geçerse aynaya bakarak,Teşekkür ederim deyin bu harika deneyimi kendinizin yarattığını asla unutmayın.Kendilerini sevmekte zorluk çeken insanlar genellikle hiçbir şeyi bağışlamayan kimselerdir. Çünkü bağışlamamak sevgi kapısını açtırmaz. Bir şeyi bağışlayıp unutursak yalnızca omuzlarımızdan büyük bir yük kalkmakla kalmaz, ayrıca kendimizi sevebilmemizin kapısını da aralar.İnsanlar, ?Oh! Üstümden büyük bir yük kalktı!? derler. Tabii,kalkar. Çünkü bu yükü yaşadıkları sürece taşımışlardır. Dr. John Harrison, kendimizi ve ebeveynimizi severek, eski kırgınlıkları unutarak hastalıklarımızı antibiyotiklerden daha iyi tedavi edebileceğimizi söylüyor.

10) Son madde, kendimizi şimdi sevin?

Doğru zamanın gelmesini beklemeyin. Kendinizden nefret etmek bir alışkanlığa dönüşmesin. Eğer kendinizden şimdi memnunsanız,kendinizi şimdi sevip onaylıyorsanız, yaşamınızda meydana gelecek iyiliklerin, o zaman tadına varabilirsiniz. Kendinizi olduğunuz gibi kabul edip sevmeyi öğrenirseniz, başkalarını da oldukları gibi kabul edip sevmeyi başlarsınız.

Diğer insanları biz değiştiremeyiz, öyleyse onları oldukları gibi kabul edelim. Başkalarını değiştirmek için büyük bir enerji harcarız. Eğer o enerjinin yarısını kendimize harcarsak,kendimizi değiştirebiliriz. Biz değişince, diğer insanlarda bize farklı davranmaya başlarlar. Başka bir insan için hayatı öğrenemezsiniz. Herkes kendi özel dersini öğrenmelidir.Bütün yapacağınız kendinizi iyi tanımaktır.Bunun ilk adımıysa kendinizi sevmekle başlar. Böylece diğer insanların yıkıcı davranışlarının altında ezilip kalmazsınız. Eğer asla değişmeyi kabul etmeyen gerçekten olumsuz bir insanla birlikteyseniz, ondan uzaklaşmanın tek yolu kendinizi sevmektir.

Kendimizi sevmek için dışsal sebepler şart değildir. Desteği iç dünyalarından alan kişilerin,kendilerine olan sevgileri tamdır. Kendilerini seven kişiler kendilerine güven duyarlar ve kendileriyle barışıktırlar.Kendileriyle barışık olmayan kişilerin başkaları ile barışık olması güçtür.

Sonuç olarak bireyin kendini sevmesi, kendine güven duygusunda çok önemli bir role sahiptir.Kendine sevgisi tam olan bireyin kendine güveni de tamdır. Bu bireylerin özelliklerini şöyle sıralamak mümkündür.

İyi özelliklerinin farkındadırlar ve bununla gurur duyarlar, kusurlu tarafların da düzeltme çabasına girerler.
Hatalarını fark edebilirler.
Kendilerini ifade etmekten çekinmezler.
Kendilerine bakış açıları son derece olumludur.
Başkalarının değer yargıları ile kendi ölçülerinin uyum içinde olup olmamasını önemsemezler.
İstediklerini elde etmeyi bir hak olarak görürler.
Kişiler ve olaylar hakkında olumlu düşüncelere sahiptirler.
Aynaya baktıkları zaman gördükleri hoşlarına gider.
Witch bunu beğendi.
________________

Sizin İmza Resimleri Görmeniz İçin Yetkiniz Yok. Lütfen Üye Olun.
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
ilkeleri, kendinizi, sevebilmenin

Seçenekler
Stil


Saat: 11:39

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

izmir escort istanbul escort, ankara escort bayan, ankara escort bayan, kayseri escort ankara escort, istanbul escort, kayseri escort pendik escort, antalya escort,