Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kitap Tanıtımları > Kitap Özetleri


Kıskanmak / Nahid Sırrı ÖrikKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Kıskanmak / Nahid Sırrı Örik
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
99

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19 Ocak 2015, 13:28   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Kıskanmak / Nahid Sırrı Örik

Kıskanmak / Nahid Sırrı Örik


Kitabın Adı: Kıskanmak

Yayınevi: Oğlak Yayıncılık

Yazar: Nahid Sırrı Örik

Kitabın Özeti:

Kıskanmak, Seniha isminde çirkin bir kadının yaşamı boyunca ağabeyinden intikam almaya çalışması üzerine kuruludur. Romanın olay örgüsü iki çizgi üzerinde gelişir. Bir yandan Seniha’nın ağabeyinden öç alması bir olay örgüsü oluştururken diğer yandan da Mükerrem ile Nüzhet’in yaşadığı yasak aşk ikinci bir olay örgüsü oluşturur. Yasak aşk, birinci olay örgüsünün nasıl gelişeceğini ve sonuçlanacağını belirler.

Öncelikle romanın baş karakteri Seniha’nın öyküsüne yer verelim.

Seniha kırk yaşlarında, hiç evlenmemiş çirkin bir kadındır. Çirkin olması ve ağabeyinin yanında yaşaması dışında, onunla ilgili bilgileri romanın ilerleyen bölümlerinde geriye dönüşlerle öğreniriz. Ağabeyi Halit, yurt dışında eğitim görür. Anne ve baba, oğullarına para yetiştirebilmek için Seniha’nın gereksinimlerini göz ardı ederler. Seniha’yı okula göndermez, “çeyiz masrafı çıkar” diye kızlarına gelen evlilik tekliflerini geri çevirirler. Seniha, komşu köşkte oturan Cemil Şevket adında “uzun boylu, siyah gözlü, hayli cazip” bir genç ile flört eder. Cemil Şevket, Seniha ile evlenmek isterse de Seniha’nın ailesi, Cemil Şevket’in kızlarına uygun biri olmadığını ileri sürerek bu evliliğe izin vermez.

Romanda daha sonra öğrendiğimize göre, Seniha ile Cemil Şevket evlenme konusu üzerinde konuşmak için buluştuklarında birlikte olmuşlardır. Ancak Seniha ile Cemil Şevket o geceden sonra bir daha görüşmezler. Halit, eğitimini tamamlayıp İstanbul’a döndüğünde Seniha’ya yine kısmet çıkar. Bu sefer ailesi kısmeti geri çevirmez. Ancak Seniha’yı evlendirmek istedikleri adam, oldukça yaşlı, üç çocuk sahibi biridir. Seniha, evlenmeye istekli değildir. Annesine kimseyle evlenmek istemediğini söyler. Seniha’nın bu kararı annesinde kuşku uyandırır. Bir süre kızını yakından izlerse de bir ipucu yakalayamayınca, içindeki kuşku kızından iyice uzaklaşmasına neden olur. Anne ve babası iki yıl arayla ölünce, Seniha, Halit’e bütünüyle bağımlı ve muhtaç duruma düşer. Halit, İstanbul gecelerinde eğlenirken Seniha evde onun dönüşünü bekler. Romanın sonuna doğru öğrendiğimize göre, Halit’in eve uğramadığı bir günün sabahında, emrinde çalışan hademelerden biri Halit’in istediği eşyaları almak için eve gelmiştir. Seniha eve gelen hademe ile birlikte olmuştur. Ağabeyi, Ankara’da iş bulunca Seniha onunla birlikte gitmek zorunda kalır. Halit, İstanbul’a eğlenmeye gitmekten yorulduğu, “yanında daima bir kadın bulundurmak” istediği için evlenmeye karar verir. İstanbul’da Mükerrem adında genç bir kızla evlenerek Ankara’ya gelir. Seniha, Mükerrem ile görünürde çok iyi anlaşır. Seniha ona iyi davranır çünkü ağabeyinden alacağı intikamda onu kullanacaktır. Mükerrem’in ağabeyini aldatması için fırsat doğmasını bekler. Mükerrem, Halit’i Nüzhet adında bir gençle aldattığında Seniha bir süre bu duruma göz yumar. Nüzhet’in annesi Nuriye Hanım, Seniha’ya Mükerrem’i uyarmasını, aksi halde Halit ile konuşacağını söyler. Artık intikam alma zamanının geldiğini düşünen Seniha, ağabeyine karısının Nüzhet ile gizli gizli, Kapuz koyundaki bir evde buluştuğunu söyler. Halit, bir gece Mükerrem ile Nüzhet’i birlikte yakalamak üzere koydaki eve gider. Mükerrem’i orada bulamaz ama Nüzhet ile karşılaşır. Nüzhet, Mükerrem’le ilişkisi olduğunu itiraf eder. Halit, Nüzhet’i vurur ve Nüzhet ölür. Halit tutuklanarak cezaevine gönderilir. Seniha, ağabeyinin isteği üzerine tuttuğu avukata Mükerrem’in onu aldattığından haberi olmadığını, Halit’in bir yanlış anlama sonucu Nüzhet’i öldürmüş olabileceğini söyler. Mahkeme sonuçlandığında Halit yedi yıl hapse mahkûm olur. Seniha para kazanmak, tek başına yaşayabilmek için öğretmenlik yapmaya başlar. Seniha, Halit’in hapisten çıkacağı günlerde ona son bir darbe vurmak ister. Anne ve babasından kalan evin Halit’e ait hissesini değerinin altında bir fiyata almaya çalışır.

Ancak Seniha planını gerçekleştiremeden ağabeyi hapisten çıkar. Halit, hapisten çıkmadan eski arkadaşları sayesinde bir şirkette iş bulmuştur. Halit’in parasız, kimsesiz ve işsiz duruma düşmemesi Seniha’yı hayal kırıklığına uğratır.

Buraya kadar Kıskanmak’ı Seniha’nın öyküsü olarak ele aldık. Ama romanın yarısı Seniha’nın öyküsünden ayrı bir çizgi oluşturan Mükerrem’in öyküsüne ayrılmıştır. Bu öykü, kocasından beklediği ilgiyi görmeyen, ona ilgi gösteren erkekle ilişkiye giren ve bu ilişkide bunalım yaşayan bir kadının öyküsüdür. Romanda bir yandan çirkin bir kadın olan Seniha’nın diğer yandan da güzel bir kadın olan Mükerrem’in öyküsünün anlatılıyor olması dikkat çekicidir.

Romanın ilk bölümünde Mükerrem’in kim olduğu hakkında pek bilgi sahibi olmayız. Romanda sonradan öğrendiğimize göre Mükerrem, kendinden yaklaşık on beş yaş büyük olan Halit ile evlidir. Halit sakin bir hayat yaşamak üzere Mükerrem ile evlenmiştir. Evliliklerinin ilk yılı dolmadan Mükerrem, Halit’ten soğumaya başlar. Mükerrem, Ankara’da Celâl Ferit adında bir adamla ilişkiye girmek üzereyken Halit, Zonguldak’ta iş bulmuş ve Zonguldak’a taşınmışlardır. Ancak Mükerrem, Zonguldak’ta birini bulmakta zaman kaybetmez. Nüzhet adında genç bir oğlanla ilişkiye girer.

Romanda sonradan öğrendiğimize göre, Nüzhet ile Mükerrem bir baloda tanışmışlardır. Anlatıcı tanışmalarını şöyle yorumlar: “Mükerrem’le Nüzhet, birbirlerini ancak iki ay kadar evvel görüp tanımışlardı. Ve tıpkı cemiyetlerin hayatını anlatan bir Fransız romanının yahut bunların bizdeki eşlerinden birinin şahısları imişler gibi, tesadüfleri bir balo gecesi olmuştu”.

Anlatıcı, adeta romantik yapıtlarla alay eder. Bu alayda yazarın kötü ve acı gerçeklerle dolu bir roman dünyası yaratma çabasını görebiliriz. Nüzhet, Mükerrem ile birlikte olmayı kafasına koymuştur. Bir gün hizmetçilerinden biriyle Mükerrem’i evine çağırtır. Hizmetçi, Mükerrem’e Nüzhet’in annesinin (Nuriye Hanım) onu görmek istediğini söyler. Mükerrem eve gittiğinde Nüzhet’i karşısında bulur ve birlikte olurlar. Mükerrem ve Nüzhet gizli gizli Nüzhetlerin evinde buluşmaya başlarlar. Nüzhet iki ay Mükerrem ile görüştükten sonra ondan sıkılmaya başlar. Nuriye Hanım da oğlu ile Mükerrem arasındaki ilişkiyi bilmektedir. Bu ilişkiye bir süre göz yumarsa da ilişkinin uzun sürmesi onu telaşlandırır. Nüzhet, Mükerrem’den kurtulabilmek için bazı geceler Kapuz koyundaki bir evde kendisiyle kalmasını teklif eder. Nüzhet’in bu isteği Mükerrem’in kendisini sorgulamasına, kendi içinde çatışma yaşamasına neden olur. Mükerrem, Seniha’ya kocasını aldattığını anlatmak isterse de Seniha planları bozulacağı düşüncesiyle Mükerrem’in itirafını dinlemekten kaçınır. Bu noktada yazar, Mükerrem’in itirafıyla bir an olayların çözüleceği izlenimi uyandırır. Ancak Mükerrem itiraftan vazgeçer ve romanın sürükleyiciliği tekrar sağlanır.

Mükerrem, Halit’in nöbete kaldığı geceleri Kapuz’da, Nüzhet’in yanında geçirir. Seniha, Halit’e Mükerrem’in Nüzhet’le o nöbetteyken Kapuz’da buluştuklarını söyler. Halit, bir gün nöbete gittiğini eve bildirir ve Seniha’dan haber bekler. Mükerrem, Halit’in yokluğunu fırsat bilerek Nüzhet’e haber yollar. Nüzhet, Mükerrem’den kurtulmak istediği için onu diğer arkadaşlarıyla birlikte olacağı içki sofrasına davet eder. Mükerrem’e “kötü kadın” gibi davranarak onu aşağılar. Aşağılandığını düşünen Mükerrem oradan uzaklaşır. Eve geldiğinde kapıda Seniha ile karşılaşırlar. Seniha hiçbir şey olmamış gibi onu içeri alır. Sabah olduğunda Mükerrem, Nüzhet’in Halit
tarafından öldürüldüğünü öğrenir.

Bu olaydan sonra Seniha, Mükerrem’in İstanbul’a dönerek beraber yaşamak isteğini geri çevirir. Mükerrem, İstanbul’a yalnız gider. Halit’in hapiste olduğu yedi yıl içinde Mükerrem zengin bir işadamının metresi olur. Seniha, öğretmenlik yaptığı yere dönmek üzere bindiği vapurda Mükerrem’e rastlar. Mükerrem, bir barda çalışmak için Samsun’a gitmektedir. Roman, Seniha’nın yaşadığı olayları tahlil etmesi, ancak Halit’in kendisinden önce ölürse huzur bulabileceğini fark etmesiyle son bulur.

»Kıskanmak / Nahid Sırrı Örik - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
kiskanmak, nahid, orik, sirri

Seçenekler
Stil


Saat: 16:37

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git