Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kitap Tanıtımları > Kitap Özetleri


Kedi ve Ölüm / Hikmet Erhan BenerKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Kedi ve Ölüm / Hikmet Erhan Bener
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
75

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19 Ocak 2015, 14:41   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Kedi ve Ölüm / Hikmet Erhan Bener

Kedi ve Ölüm / Hikmet Erhan Bener


Kitabın Adı: Kedi ve Ölüm

Kitabın Yazarı: Hikmet Erhan Bener

Kitabın Özeti:

Beyaz hasır şapkası, hantal vücudu, duygusuz görünüşü ve ayaklarını sıkan ayakkabılarıyla Ressam Zahit İloğlu Galata köprüsünde çevresini seyretmektedir. Köprüde neden beklediğini bilmez. Birkaç kez yürümeyi aklından geçirirse de canı çekmez. Hem ne için, nereye gidecektir? Yapacak hiç bir işi kalmamıştır. Sonunda, Kadıköy iskelesine doğru yürümeye başlar. Geçmiş yaşantısına dalıp gider :

Gençliğini düşünür. Şimdi de o çağdaki gibi genç ve sağlıklı olmayı ister. Ama eski günler geri gelmeyecektir. Sabahleyin doktora gitmiştir. Uzun süredir karnındaki sancılardan şikâyetçidir. Muayene sonucunda doktor ona şifasız bir derde yakalandığını, üç aylık bir ömrü kaldığını söylemiştir. Doktordan çıkınca, ölüm korkusuyla ürperir, sersemler. Köprüde dolaşırken dalıp dalıp gitmesi bundandır.

Çocukluğu bir Anadolu kasabasında yoksulluk içinde, acılı geçmiştir. Sonra ailesiyle İstanbul’a göçmüştür. Ortaokulda iken Milli Eğitim Bakanlığının açtığı sınavı kazanarak Belçika’da iki yıl resim öğrenimi görmüştür. Orada kendini gençliğin çılgınlıklarına kaptırmıştır. Fakat zaman çabuk geçmiş, İstanbul’a dönünce, kendisini yalnız hissetmiş ve evlenmiştir. Bir oğlu, ardından bir de kızı olmuştur. Kızı beş yaşında gripten ölmüş, bu olay aileyi derinden sarsmıştır. Yirmi beş yıllık evliliği karısının ölmesiyle sonuçlanmıştır. Bir süre sonra yeniden evlenmiştir. Şimdi altmış yaşındadır. Bir okulda resim öğretmenidir.

Birden kendine gelir. Nasılsa ölecektir. Serinlemek amacıyla Beyoğlu’ndaki Çiçek Pasajı’na gitmeyi tasarlar, yolunu değiştirir. Toparlanmaya çabalar, fakat başaramaz. Yine dalar. Eskiye, Belçika’daki yaşantısına döner :

Kadınlarla ilişkileri hiç de başarılı olmamıştır. Çünkü çirkindir. Öyleyken, güzel bir kadınla evlenmeyi tasarlamış, sonunda amacına varmıştır. Güzel, düzenli, temiz bir kadınla evlenmiştir. Ne var ki karısı onun sanatına ilgi duymamıştır. Bu yüzden Zahit hırçınlaşmıştır. Kadın kocasının huysuzluklarına sabırla katlanmıştır. Belirli bir gelirleri olmadığından karı koca epey sıkıntı çekmişlerdir.

Zahit gençliğinde ressamlığa büyük umutlarla bağlanmıştır. Ama gönlünce bir başarı sağlayamamıştır. Yaradılışı avareliğe yatkın olduğundan, verimli bir çalışma, düzenine girememiştir. Ancak karısının sağlığında, kendini biraz sıkıya koyarak çalışmış, sergiler açmıştır. Gerçi resimleri yüksek fiyatlarla satılmıştır, ama sık sık kendini koyvermesi onu yenik düşürmüştür. Karısı ölünce, huyu yeniden tepmiş, hiç bir şeye aldırmayan, aylak bir adam olmuştur.

Çiçek Pasajında birasını içer, yüreği ölüm korkusuyla burkulmaya başlar. Başı döner. Eve gitmek üzere kalkar. Yirmi beş yaşındaki hayat dolu karısı onu beklemektedir.

O günden sonra Zahit’i sık sık sancılar yoklar. Gitgide, öleceğine inanmaya başlar. Korkunç kâbuslar geçirir. Bir gece düşünde bir kedi görür. İri dişleri ve ateş gibi yanan gözleriyle pusuda beklemektedir. Zahit’in üstüne atlayacakmış gibi durmaktadır. Zahit uyandığında kan ter içinde kalmış, bitkin düşmüştür. Vücudu ağrılar içindedir. Bir ara sancıları kesilir. Hayatın tadını duyar. Yeniden güzel kadınları düşünmeye koyulur.

Bu iyilik dönemi, yazık ki, uzun sürmez. Krizler sıklaşır. Bir gün de çay bahçesinden dönerken sokakta bir kriz gelir. Bir ağaca tutunur, dayanamayarak bayılır. Bir adam onu arabasıyla evine götürür. Gözlerini açtığında genç karısı, oğlu, iğneci kız başucunda oturmaktadırlar. Hasta ise uykusunda yine kediyle uğraşmıştır.

Bir ara yatağından kalkar. Evde kimse yoktur. Mutlaktan bir gürültü duyar. Güçlükle oraya gider. Tel dolaba girmeye çalışan bir hırsız kediyle karşılaşınca irkilir. Kendisini öldürmek isteyen kedi oymuş gibi, öfkeyle üzerice atlır. Kapıyı kapadığından, kedi bir yere kaçamaz? Hayvanın ölüm korkusuna kapıldığını sezerek sevinir. Boğuşma sırasında, duvardaki çamaşır leğeni düşer, kedinin üzerine kapaklanır. Zahit hemen leğenin üzerine çıkar. Kedi havasız kalınca korkunç çırpınmalar, hırlamalarla can verir. Zahit kedi ölünce kendisinin iyileşeceğini sanmaktadır. Oysa, şimdi de suçluluk duygusuna kapılmıştır. Düşlerinde hep kedilerin saldırısına uğramaktadır. Günah korkusu gitgide onu yıpratır.
Bir gece güçlükle yatağından doğrulur. Karısı da aynı odada yatmaktadır. Onun sağlıklı vücudunu, düzgün parlak derisini, mavi damarlarını kıskanarak seyreder. Bu kez öfkesini karısından çıkarmak ister. Boğazını sıkarak öldürmeyi aklından geçirirse de yapamaz.

Sabahleyin alacakaranlıkta uyanır. Kendini biraz iyi hisseder. Odasından çıkarak alt kata iner. Nereye gideceğini bilmeden yürür. Kurumuş, bir deri bir kemik kalmıştır, iskelet gibidir. Merdivenin dibinde durur. Sık sık solur. Yatağına dönmek ister. İki basamağı güçlükle çıkar. Sancılar başlar. Artık ölüm gelmektedir. Bunu anlayınca, üzüntüyle hıçkıra hıçkıra ağlar. Merdiveni çıkamaz. Nerdeyse ölüme teslim olacaktır. Yavaş yavaş kendini kaybeder. Çevresinde her şey bulanıklaşır, kendi de bulutların arasına karışır.

Kitap Hakkında Yorumlar ve Yargı

«Bu, ‘Fahim Bey Ve Biz’den beri örneğini az gördüğümüz başarılı bir kişilik incelemesi romanıdır. Başlangıçta olduğu gibi, sonlara doğru da okuyucunun sabrı epey imtihana çekilmiş. Ortalarda, öylesine güzel ve başarılı akan inceleme, sanat alanında başarıya ulaşma umutlarının bir çekişmesi akımı. Anlıyoruz ki yazar, gerçekten derinlere ve hatta genişliklere inebilen bir ruh incelemecisi. Kişinin bütün gizli kapaklı derinliklerini avucunun içi gibi izleyen ve bunları belirtmek için bir örgüt kuran, dış gözlemleri bu izlemelere dekor yapabilen bir usta romancı. Dili, deyimi, kişi ve çevre tanıyışı sağlam.» (Muhtar Körükçü).

»Kedi ve Ölüm / Hikmet Erhan Bener - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
bener, erhan, hikmet, kedi, olum

Seçenekler
Stil


Saat: 02:21

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git