Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kitap Tanıtımları > Kitap Özetleri


Esrarlı Ada - Jules Verne / Kitap ÖzetiKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Esrarlı Ada - Jules Verne / Kitap Özeti
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
109

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Ocak 2015, 13:31   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Esrarlı Ada - Jules Verne / Kitap Özeti

Esrarlı Ada - Jules Verne / Kitap Özeti

8 Mart 1865 yılında Pasifik Okyanusu’nda bir hortum garip uğultularla devam etmektedir. Bu hortumun içinde top gibi bir balon vardır. Balonun içinde beş kişi vardır. Balon denize çok yakındır. Bu yüzden yolcular ceplerindeki altın paralara varıncaya dek herşeyi denize atarlar. Yolcular en sonunda balonun sepetini atmaya karar verirler. Bunun sonucunda balon yelken gibi rüzgarın etkisiyle yükselmeye başlar ve yolcuları bir adaya çıkarır. Balonda beş kişi olan yolcular adada dört kişilerdir. Mühendis Smith ve onun köpeği olan Top kaybolmuştur.
1865 yılının şubat ayında Amerikan iç savaşı devam etmektedir. Kuzeyli General Grant, Richmont kentini kurtarmak isterken bir çok subayı ile düşmanın eline esir olarak düşmüştür. Bu insanlar yardım almak için bu balona binmişlerdir. Ancak hortum bu insanları bu ıssız adaya düşürmüştür. Yolculardan biri Yüzbaşı Cyrus Smith’tir. Mühendis ve bilim adamıdır. Yolculardan diğeri New York Herald gazetesinde muhabirlik yapan Gideon Spilet’tir. Cyrus Smith yanındaki zenci uşağının özgürlüğünü bağışlamıştır. Ancak zenci uşak olan Nebukadnazar efendisini yalnız bırakmamıştır. Diğer bir yolcu ise iyi bir denizci olan Pencroff’tur.

Adaya ayak basan yolculardan denizci olan Pencroff hemen bir ada üzerinde olduklarını anlamıştır. Yolcular mühendisi arama işini geç olduğu için ertesi güne bırakmışlardır. Ertesi gün Nebukadnazar efendisini büyük bir umutla arar. Arkasında ise Pencroff, Spilet ve Herbert gelir. Ancak hiç kimseyi bulamazlar.

Arama bittikten sonra Pencroff’un bulduğu granit kayalardan oluşan mağarayı barınak olarak kullanırlar.
Ertesi gün yolcular havlama sesiyle uyanırlar. Bu duydukları ses Top’un sesidir. Hemen sesin geldiği yöne doğru giderler ve orada Top’u ve Cyrus Smith’i buldular. Ertesi gün kendini toplayıp ayağa kalkar ve daha sonra hep beraber adayı incelerler. Yapılan incelemelerden sonra Cyrus Smith uzun süre daha bu adada kalacaklarını söyler. Yolcular bu adaya Lincoln adını verirler.
Yolcular büyük bir beceriklilik sonucunda bıçak, fırın, körük, demir, çelik ve çelik baltalar yaparlar.

Bir gece Pencroff’un yiyeceğinin içinden bir kurşun çıkar ve çok şaşırırlar. Bunun sonucunda Smith bu adaya insan uğradığını düşünür.
Bir gün yiyecek bulma işinden dönenler barınaklarında birilerinin olduğunu anlarlar. Barınağa bakarlar ve bir çok maymun görürler. Maymunların hepsi kaçar ancak bir tanesini kaçmayı başaramaz. Yolcular bu maymunu eğitmeye karar verirler.

Bir gün Mühendis Smith sekstans yapar ve bulundukların yerin enlemini ve boylamını ölçer. Bulundukları yer 153 derece doğu ve 37 derece güney paraleli üzerindedir. Ancak atlasta bu ölçülerde bir yerin olmadığını görürler. Bu ölçülere en yakın olan yer Tabor Adası’dır.
Uzun bir süredir uğraştıkları gemiyi en sonunda yaparlar ve geminin adını “Uğurlar Olsun” koyarlar.
Bir gün denizde bir şişe bulurlar. Şişede “kazaya uğradım…Tabor Adası…153 derece boylam…37 derece güney enlemi” yazıyordur. Yolcular bu kazazedeyi bulmaya karar verirler.
Ertesi gün Pencroff, Herbert ve Spilet yla çıkarlar. Tabor Adası’nda kazazedeyi bulurlar ve kazazedeyi kendi adalarına getirirler. Adam adını Ayrton olduğunu söyler ve sözlerine şöyle devam eder:

- 20 Aralık 1854 yılında İskoçyalı Lord Glenervan “Duncan” adlı buharlı gemisiyle Avustralya önlerine demir attı. Gemide Fransız coğrafya bilgini, lordun karısı,İngiliz ordusundan bir yüzbaşı ve Kaptan Grant’ın çocukları olan bir genç kız ve çocuk vardı. Bir gün üzerinde boylamı yazmayan ancak enlemi 37 derece olan bir mesaj buldular. İşte gemi Kaptan Grant’ı aramak için Avustralya’ya gelmişti. Lord ve arkadaşları bir çiftliğe geldi. Ben bu çiftlikte çalışır gibi yapıyordum. Gerçek amacımız ise birer haydut olan arkadaşlarımızla çiftliği yağmalamaktı. Lord’a Kaptan Grant’ın tayfalarında olduğumu söyledim ve gemide ayaklanma çıkardım. Daha sonra Duncan’ı ele geçirmek istedim. Duncan’ın kaptanına lordun ağzından bir mektup yazdırdım. Daha sonra gerçek kimliğim anlaşılınca Melbourne’ye gelip mektubu Kaptan Austin’e verdim. Ancak Fransız coğrafya bilgini mektubu yanlış yazdı ve böylece ben de yakalandın. Lord, Kaptan Grant hakkında bütün bildiklerimi anlatmamı istedi. Ona karşılık ben de beni yalnız bir adaya bırakmalarını istedim. Lord, sözünde durdu ve Tabor Adası’na bıraktı. Şans eseri Kaptan Grant ve iki denizciyle bu adada karşılaştık.

Bir gün adaya gelen korsanlar Ayrton’ı kaçırırlar ve adanın her yerini yakarlar. Bu sırada incelemede olan yolculara bir not gelir ve Ayrton’ı ararlar ve onu bir kulübede bulurlar. Korsanlar ise ölürler. Ayrton’ın korsanların nasıl öldüğüne bir anlam veremez.
Bir sabah dağın zirvesinden beyaz dumanların yükseldiğini görürler. Smith, “yanardağ faaliyetini gösterecek” der. Mühendis teller yardımı ile bir telgraf yapar ve telgraftan “çabuk çiftliğe gelin” diye bir mesaj gelir. Yolcular hep birlikte çiftliğe giderler. Dev bir mağaranın içine girerler. Kayığa binip bir gemiye yaklaşmışlardır.

Geminin içine giren yolculardan Mühendis Smith:
- Kaptan Nemo!Bizi çağırmıştınız işte geldik.
- Demek adımı biliyorsun
- Sadece bu kadar da değil. Geminizin adı da Natilus.
Kaptan Nemo sinsi bir hastalığın pençesi altındaydı. Kaptan Nemo öyküsünü anlatır ve sonra “Eee!. . şimdi söyleyin bakalım benim hakkımda ne düşünüyorsunuz?” der ve ölür.
Dışarı çıktıktan sonra Smith yanardağın faaliyete geçeceğini söyler. Ertesi gün yanardağda büyük bir patlama olur. Tam patlama sırasında Ayrton Duncan gemisini görür. Duncan gemisi Kaptan Grant’ın oğlu Robert’ın yönetimindeydi. Kaptan Robert Kaptan Nemo’nun büyük bir fedakarlık yaparak Tabor Adası’na bir mesaj bıralır. Robert da bu mesaja göre bu adaya gelir ve bütün yolcuları alıp Amerika’ya geri getirir.
Amerika’ya gelen yolcular burada da birbirlerinden ayrılmazlar.
Geniş bir çiftlik alarak burada çalışırlar. Spilet de “Yeni Lincoln Postası”adıyla yeni bir gazete çıkarır.
Bu yolcular kalan hayatlarına böyle güzel bir macera eklemiş oldular.

Kişiler: General Grant, Cyrus Smith, Gideon Spilet, Nebukadnazar, Pencroff, Herbert, Ayrton, Kaptan Nemo, Robert,Top
Ana düşünce: Bazı kişiler sevdikleri kişiler için bir çok engeller aşarlar. Bazen ise bu engelleri aşmak için bir çok kayıp verirler.
Ancak bu kayıplar bu kişileri hiç etkilemez. Çünkü o kişiler bu iyilikleri kayıp vereceklerini bildikleri halde yapmışlardır.
Yapıtın dili: Türkçe
Genel Yargı: Her türlü şekilde engeller aşılabilir ve o engellerden doğan sonuçlara katlanılabilir.

»Esrarlı Ada - Jules Verne / Kitap Özeti - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ada, esrarli, jules, kitap, ozeti, verne

Seçenekler
Stil


Saat: 01:38

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git