ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kitap Tanıtımları


Kitaplığınızda Olması Gereken En Önemli 10 Atatürk Kitabı


Kitaplığınızda Olması Gereken En Önemli 10 Atatürk Kitabı

ForumSevgimiz Kütüphane Kategorisinde ve Kitap Tanıtımları Forumunda Bulunan Kitaplığınızda Olması Gereken En Önemli 10 Atatürk Kitabı Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Kitaplığınızda Olması Gereken En Önemli 10 Atatürk Kitabı . Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ve yaptıkları bugüne kadar yerli ve yabancı ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 03 Mart 2016, 13:56   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Araz
Bazen
kendi kendime konuşuyorum,
iyi geliyor.
Araz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Ocak 2016
Mesajlar: 2.981
Konular: 417
Beğenilen: 706
Beğendiği: 783
www.forumsevgisi.com
Standart Kitaplığınızda Olması Gereken En Önemli 10 Atatürk Kitabı

Kitaplığınızda Olması Gereken En Önemli 10 Atatürk Kitabı

.

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ve yaptıkları bugüne kadar yerli ve yabancı birçok yazar tarafından anlatıldı. Atatürk henüz hayattayken kaleme alınanlar olduğu kadar, büyük çoğunluğu onun ölümünden sonra yazılmıştı. Kimileri onunla ilgili anıları anlattı, kimileri en eksiksiz portresini çizmeye çalıştı, kimileri baştan sona methiyeler dizip deyim yerindeyse bir hayal kahramanı yaratırken, kimileri de eski bilinenleri tekrarladı. 20. yüzyılın en büyük liderlerinden ve en önemli tarihi figürlerinden birisi olan Atatürk Türkiye’de her zaman hakkında konuşulacak tek insan olacaktır… Atatürk’ü daha iyi anlayabilmek için de onu farklı açılardan anlatan en iyi kitaplara bakmak gerekir…Çankaya – Falih Rıfkı Atay

Çankaya / Falih Rıfkı Atay
Mesele, Atatürk olduğu zaman muhakkak adı anılması kitaplar kitabıdır Çankaya. Falih Rıfkı Atay’ın bizzat “Atatürk’ün masası”nda şahit olduğu olaylar ışığında kaleme aldığı ve Büyük Önder’i Selânik’teki Mustafa’dan cephedeki Mustafa Kemal Paşa’ya, Gazi’den Atatürk’e bütün dönemleri ile anlattığı kitabı, daha sonra Türkiye’de yazılan birçok Atatürk biyografisinin, belgeselinin, romanının birinci kaynak kitabıdır. Atay’ın subay, lider, kurucu, deha sahibi, devrim adamı ve elbette insan Mustafa Kemal Atatürk’ü birinci elden tanıklıklar ve kaynaklarla anlattığı kitabı Çankaya ilk önce okunması gereken Atatürk kitaplarından.

Atatürk – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Atatürk / Yakup Kadri Karaosmanoğlu
“Bizim ilk gençlik yıllarımız bir milli kahramana hasretle geçti,” diye başlar Türk edebiyatının büyük ismi Yakup Kadri Karaosmanoğlu‘nun Atatürk isimli eseri. Yakup Kadri, kitaba “biyografik tahlil denemesi” derken giriştiği işin zorluğunun farkındadır. Henüz 40’lar Türkiye’sinde Ulu Önder’i “daha plastik gösterilmek için tek başına ve yalın şahsiyet halinde” anlatmaya çalışmıştır. Atatürk’ün ölümünü takip eden yas ve elem haftalarında ve hemen bir hamlede yazıldığı için kitapta objektif bir vakıf aranmamalıdır, diye özellikle belirtir Karaosmanoğlu. Kendi kuşağının “aydın” isminin kaleminden, herkesin okuması gereken Türkçedeki en önemli Atatürk monografisi.

Atatürk – Lord Kinross

Atatürk, Bir Milletin Yeniden Doğuşu / Lord Kinross
İngiliz hükümeti tarafından 1952’de Atatürk hakkında bir biyografi yazmakla görevlendirilen Patrick Kinross; tam 5 yıl boyunca bu kitap için çalışmalarını sürdürmüştü ve kitap ilk olarak 1960’ta yayımlandı. Birçok isimle görüşmeler yapıp, Türkiye ve diğer ülkelerdeki pek çok belgeye de başvuran Kinross, en tarafsız ve en başarılı Atatürk biyografisine imza atmıştı. Kitap Atatürk’ün karakterine dair net bir fikir elde etmemizi sağladığı kadar, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarını ve yeni kurulan Türkiye’nin ilk yıllarını da anlatır. Bu yönüyle bir biyografi kitabı olduğu kadar dönemi ve bölgenin durumunu da anlatan etraflı bir tarih kitabıdır. Bugüne kadar yazılmış en başarılı Atatürk biyografilerinden.

Tek Adam – Şevket Süreyya Aydemir

Tek Adam / Şevket Süreyya Aydemir
Türkçede veya başka dillerde çok az kitap vardır ki, Tek Adam niteliğinde olsun. Zira lügatte bir “kavram” olarak kullanılan Tek Adam, Atatürk denince kitabı okumayanların bile kullandığı bir tamlama halindedir. Atatürk’ü ve birinci Cumhuriyet neslinin ona bakış açısını en iyi anlatan kitap bu listenin olmazsa olmazı. Toplam üç ciltten oluşan eserinde Aydemir, Mustafa Kemal Atatürk’ün eksiksiz biyografisini kaleme alırken, yıkılan bir imparatorluğun ve kurulan yeni cumhuriyetin de serüvenini anlatır. Araştırma-inceleme yönünde de ele alınabilecek kitap ailesinden dostlarına, karşıtlarından düşmanlarına ve tüm bunlarla olan ilişkilerine, kişisel çatışmalarından devrimlerine eksiksiz en hacimli Atatürk kitabı.

Atatürk – Andrew Mango

Atatürk Modern Türkiye’nin Kurucusu / Andrew Mango
Lord Kinross’un oldukça yüksek bir seviyede tuttuğu tarafsız ve etkileyici anlatım çıtasını daha da yukarı taşıyabilen en önemli Atatürk biyografisidir Andrew Mango’nun eseri. Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi Anrew Mango, Atatürk’ün hayatını tüm yönleriyle anlatırken, aynı zamanda bir imparatorluğun yıkılışını ve daha da önemlisi yeni kurulan modern bir ülkenin hikâyesini de anlatır. Birçok Osmanlı, Türkiye tarihi araştırmasına da imza atmış, Türkiye’nin başka meselelerine dair önemli kaynak kitaplara imza atan Mango’nun eseri, Atatürk ve dönemine dair en önemli kitaplar arasında. Belki de herkesin kütüphanesinde bulunması gereken birkaç kitaptan biri…

Atatürk – Fabio L. Grassi

Atatürk / Fabio L. Grassi
İstiklâl Savaşı’ndan sonra Cumpurbaşkanı olarak, askeri bir kumandan olmanın yanında siyasi bir lider de olabileceğini gösteren Mustafa Kemal Atatürk’ün birçok inkılâbını, kararını, icraatlarını, hatta verdiği pozları, giydiği kıyafetleri veya sergilediği “lider” tavrı için birçoklarının mukayese örneğidir Mussolini. Atatürk için diktatör benzetmesini yapanlar da, diktatör olmadığını söyleyenler de Mussolini örneğini verir. Bu açıdan bakınca bir İtalyan tarihçinin çizeceği Atatürk figürü ayrı bir önem kazanıyor. İki Akdeniz ülkesinin yüzlerce yıl öncesine dayanan tarihsel ilişki geçmişinin ötesine geçerek 1919-1939 yılları arasında, yani iki dünya savaşı arasındaki dönemde değerlendiriyor. Dünyada İtalya ve Almanya başta olmak üzere faşizmin sesleri duyulurken, Akdeniz’in doğusunda henüz kuruluş aşamasında olan bir ülke ve buna çağdaş bir kimlik oluşturmaya çalışan bir lider vardır. Tam bu iki dünya savaşı arasındaki dönemde Türkiye-İtalya ilişkileri özellikle Türkiye için belirleyicidir. Gerek savaşa doğru ilerleyen bir dönemde izlenen dış politika gerekse yine bu dönem içerisinde yürütülen iç politika oldukça hayati rol oynamaktadır. Tam da böyle kaotik bir dönemde tüm bunların üstesinden gelebilecek bir isimdir Atatürk. Tüm bunları ve daha fazlasını olağanüstü bir şekilde anlatan Fabio Grassi, Atatürk isimli biyografi çalışmasında, Selânik’teki doğumundan Dolmabahçe’deki ölümüne kadar büyük önderin hayatını anlatıyor. Atatürk ve İstiklâl Savaşı’na dair aslında oldukça az müracaat edilen fakat bir o kadar zengin İtalyan tarih kaynakları ve belgeleriyle daha da zenginleşen kitabında kuşatıcı bir Atatürk portresi çiziyor Grassi.

Bozkurt – H.C. Armstrong

Bozkurt / H.C. Armstrong
Atatürk hayattayken kaleme alınan biyografilerin başında gelir Bozkurt. İstanbul ’u işgal eden İngiliz birliklerinde yüzbaşı olarak görev yapan H.C. Armstrong isimli bir subay tarafından kaleme alınan kitap belki de en çok tartışılan Atatürk kitaplarından birisidir. Öyle ki, yayımlandığı senelerde Türkiye’de yasaklanmış ve bunu duyan Atatürk bir gece sabaha kadar Türkçeye tercüme ettirerek kitaba dair fikirlerini söylemiştir. 90’lı yıllarda Türkçeye (kimi yerleri sansürlü olarak) çevrilen kitapta Atatürk’ün özel hayatına dair bazılarınca ‘kurmaca’ birçok detay vardır. Mustafa Kemal’in içki masasına dair fazlaca bölüm içerdiğine dair eleştirilen Bozkurt’a Atatürk’ün “yaptığımız sefahati eksik yazmış ben tamamlayayım da kitaba dahil edilip memlekette okunsun!” dediği de Atatürk’ün Yaveri Kılıç Ali tarafından anlatılır. Atatürk ’ün yakın çevresinden dostlarıyla ve daha o dönemden muhalif olan şahsiyetlerle yaptığı görüşmeler doğrultusunda kaleme alınan kitap, her ne olursa olsun farklı bir bakış açısı sunduğu için, önemli Atatürk kitaplarından!

Sarı Zeybek – Can Dündar

Sarı Zeybek / Can Dündar
Şüphesiz 7’den 70’e tüm Türkiye’nin ezbere bildiği belgeselin kitabı Sarı Zeybek. 90’lı yıllarda Can Dündar’ın bu etkileyici belgeseli ile Atatürk’ün tarlada karga kovan, muharebe sırasında ve sonrasında muzaffer bir kumandan edasıyla her konuya dair veciz sözler söyleyen bir adam olmadığını gördük. Sinirlenen, üzülen, özleyen, mutlu olan, kabahat işleyen, içki ve sigara içen Atatürk’ü tüm insanî ihtiraslarıyla anlatmıştı Dündar. Tarihsel perspektif bağlantısını koparmadan, cephedeki halini değil balodaki halini tanıdık. Sarı Zeybek, hayalî bir kahraman gibi görünen Atatürk’ün gündelik hayatında da ne kadar etkileyici olduğunu gözler önüne seriyordu.

Hangi Atatürk – Atilla İlhan

Hangi Atatürk / Attila İlhan
Attila İlhan ve Atatürk isimleri yan yana geldiği zaman bu listeye birkaç kitap daha koymak gerekir aslında. Romanlarında cephe yıllarını anlattığı “Sarışın Kurt”u, “siyasi lider” kimliğiyle ele alır Hangi Atatürk’te. Üzerinde üniforma varken bile aldığı kararların, kurduğu cümlelerin ve yaptığı hamlelerin “siyasi” yönünü değerlendiriyor Attila İlhan. Osmanlı İmparatorluğu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin “yönetim biçimi”ni değerlendirirken Atatürk’ün yaptıklarını, söylediklerini Galievci bakış açısıyla değerlendirirerek ondaki “sosyalist lider” yönlerini öne çıkarır. Hangi Atatürk, en önemli Atatürk kitaplarından.


Ama Hangi Atatürk – Taha Akyol

Ama Hangi Atatürk / Taha Akyol
Şüphesiz son yıllarda yayımlanmış önemli Atatürk kitapları arasında sayılması gerekir ‘Ama Hangi Atatürk‘ kitabını. Aslında bir Atatürk biyografisi veya monografisi değil. Daha çok Atatürk’e yöneltilen bakış açılarını değerlendirip yer yer eleştiren, yer yer doğru olanı gösteren bir metodu var kitabın. Akyol’un özellikle Attila İlhan’ın “Hangi Atatürk” kitabı için yazdığı eleştiri yazısı kitabın temelini oluşturuyor. Akyol, sadece Attila İlhan’ın Galiyevci Sosyalist Atatürk portresini değil, Müslüman, Batılı, siyasetçi, kumandan Atatürk’ü de irdeliyor. Akyol, İstiklâl Savaşı’nda ve sonrasında Atatürk’ün verdiği demeç ve söylevlerin derinlemesine analizini yaparak, hangi dönemde nasıl bir üslup ve siyaset belirlediğini ele alıyor.
________________

Ağzım bozuk olabilir…
Doğrudur , küfür eder kırar dökerim .
Zamanı geldiyse bakmam ardıma giderim.
Kusursuz muyum ?
Tabiki de değilim.
Şimdi oluğu gibi ,daha üç satırda parçalarımdan akan hatalarımı gözler önüne serebilirim ama,
Hiç kimseye yalanlar söyleyip pembe tablolar çizmedim ..
Ve birden fazla yüzle kimsenin karşısına geçmedim..
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
10, ataturk, en, gereken, kitabi, kitapliginizda, olmasi, onemli

Seçenekler
Stil


Saat: 12:06

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, bursa escort pendik escort, antalya escort,