ForumSevgisi.Com

ForumSevgisi.Com (http://www.forumzirve.net/register.php/)
-   Kokteyl - Meşrubat - İçecekler (http://www.forumzirve.net/register.php/280-kokteyl-mesrubat-icecekler/)
-   -   Domates Suyu Tarifi (http://www.forumzirve.net/register.php/kokteyl-mesrubat-icecekler/22506-domates-suyu-tarifi.html)

PrensesCe 27 Aralık 2014 12:52

Domates Suyu Tarifi
 
Domates Suyu Nasıl İçilir?


http://nasilicilir.nasilnetwork.com/...sil-icilir.jpgDomates, coğrafi keşiflerle birlikte Amerika kıtasından tüm Dünyaya yayılan bir meyve çeşididir. Amerikan mahkemesinin 1893 yılında vermiş olduğu kararla sebze sınıfında değerlendirilse de domates aslında bir meyvedir.
Kristof Colomb tarafından Avrupa’ya gemilerle getirilen domates renginden dolayı aşk meyvesi olarak tanınmıştır. Hatta Amerika’da bir süre zehirli olduğu düşünülerek kimse tarafından tüketilmemiştir. Günümüzde ise Dünya çapında yılda 125 milyon ton domates üretilmekte ve Türkiye bu üretim sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır.
Bir çok yemeğin yapımında ve salatalarda kullanılan domatesin verdiği lezzetin yanında aslında bir çok faydası da bulunmaktadır. Özellikle taze olarak sıkılmış domates suyu bir çok rahatsızlığı önlediği gibi yine bir çok hastalığın tedavisine de yardımcı olmaktadır. Domates suyunun faydalarından bir kaçını sizler için sıralamak istedik.
Domates Suyunun Faydaları Nelerdir?

  • Domates suyu, içerisinde bulunan C ve E vitaminiyle beraber potasyum minerali sayesinde kan basıncını düzenleyerek kalp ve damar hastalılarına karşı koruma sağlar.
  • Yine C vitamini sayesinde soğuk algınlığı ve gribe karşı iyi gelmektedir.
  • Kabızlığı gidererek mide ve kalın bağırsağın temizlenmesini sağlar. (Ayrıca bağırsak temizliği hakkında geniş çaplı bilgiye ulaşmak için bağırsaklar nasıl temizlenir yazımıza göz atabilirsiniz.)
  • Nasır ve çıban gibi cilt problemlerinde etkilidir.
  • Cilde renk verir ve sivilce, akne gibi oluşumları engeller.
  • Hazmı kolaylaştırarak ödem atıcı etki yaratır. Bu yüzden diyetisyenler tarafından sıkça diyet programlarına eklenir.
  • Mide ve böbrek problemi yaşayanlara tüketilmesi önerilir.
  • Katarakt riskini azaltır, gözlere iyi gelir.
  • Kan basıncını düzenleyerek felç durumunu ciddi oranda azaltır.
Daha bunun gibi bir çok faydası bulunan domates suyu düzenli olarak özellikle yaz aylarında tüketilmelidir.
Domates Suyu Nasıl İçilir?

Domates suyu yapmak oldukça kolaydır. Öncelikle domatesleri sirkeli suda iyice yıkayarak kabuklarını kesin. Daha sonra katı meyve sıkacağı yardımı ile suyunu sıkın. Buzdolabında muhafaza edin ve üç gün içerisinde tüketin.


Saat: 22:07