Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Din Ve Maneviyat > Kuran-ı Kerim

Kuran-ı Kerim Kitabımız


Kur'an Bize Kendini Nasıl Tanıtıyor

KitabımızKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Kur'an Bize Kendini Nasıl Tanıtıyor
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
76

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04 Ocak 2015, 10:25   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Kur'an Bize Kendini Nasıl Tanıtıyor

Kur'an Bize Kendini Nasıl Tanıtıyor

Kuran ayetlerden oluşmaktadır., ayetler necmleri (vahy grubu), necmler sureleri, sureler sayfaları, sayfalar kitabı, kitap ise Kuranı oluşturur. Rasule inen ayetler necm olarak gelmekte idi. Necmler bazen yek pare bir surede olabilmektedir. Sureleri oluşturan necmler farklı zamanlarda (Vakıa/75,76,77,78’e bak) gereği üzere indirilmekte idi.

Vakıa :75. “Hayır! Necmlerin yerlerine-zamanlarına kasem (yemin) ederim ki (parça parça inmiş âyetlerin yerlerini-zamanlarını [inişini] kanıt gösteririm ki…)” 76. Bilirseniz, gerçekten bu, büyük bir yemindir. 77.Şüphesiz bu (necmler), değerli bir Kur'an'dır, 78. Korunmuş bir kitaptadır (kurandadır.) 79. Ona ancak temizlenenler dokunabilir.(anlar) 80. O, alemlerin Rabbinden indirilmiştir. Not: Allah gökyüzünde ki yıldızları bir süs olarak yaratmıştır.(Saffat/6 ‘aFurkan; 32,33: “Ve inkâr edenler: ‘Kur’ân ona bir defada topluca indirilmeli değil miydi?’ dediler. Biz onu senin fuadına (zihin,irade, görüp onaylayan yer) iyice sabitleşsin (yerleşsin) diye böyle tertil ile tertillendirdik.[parça parça yaptık]. Onların sana getirdikleri hiçbir temsil yoktur ki, sana hakkı, doğrusunu ve en güzel açıklamayı getirmeyelim.”

فؤاد (fuad) kelimesi geçen ayetler : Hûd 120 İsrâ 36 Furkân 32 Kasas 10 Necm 11
Bu şekilde parça parça, necm necm, bölüm bölüm inen âyetler, Kur’ân’dan öğrendiğimize göre ilk dönemlerden itibaren sayfa sayfa yazılmış ve sûreler hâline getirilmiştir. Çünkü bazı âyetlerde

صحف (sayfa) kelimesi geçen ayetler : A’lâ 18 A’lâ 19 Tâ-Hâ 133 Necm 36 Abese 13 Müddessir 52 Tekvîr 10 Beyyine 2

سورة (sure) kelimesi geçen ayetler: Bakara 23; Tövbe 64, 86, 124, 127; Yunus 38; Nur 1; Muhammed 20, Hud 13

Kur’ân Sûrelerinden , Abese 13’te de Kur’ân sayfalarından bahsedilmektedir. Fakat Abese Sûresinin 13. âyetinde sözü edilen Kur’ân sayfaları ne maddi olarak bugün elimizdeki 605 sayfadır, ne de diğer âyetlerde sözü edilen Sûreler 114 adet olarak tespit edilmiş Sûrelerdir. Çünkü bugün elimizdeki Kur’ân sayfaları şerefli hattatların(İnfitar 11) yazdığı sayfalardır. 114 adet olarak belirlenmiş Sûreler ise “Sûre”den söz eden âyetlerin indiği zamandaki Sûre anlayışı ile değil, yıllar sonra sahabenin içtihatlarındaki anlayış ile belirlenmiş Sûrelerdir.

Kur’ân’daki her necm [vahy bölümü] bir sayfa, her konu da bir Sûre idi.

Kuranın doğru anlaşılmasıiçin gerekli olan doğru metodoloji kuranda bazı “anahtar” ifadeler var. “andolsun biz bu kuranda her misali verdik” Bu ifade bize, “kuranda” anlatılan “tüm konuların” birer “misal” olduğunu söylüyor.
Halbuk
i insanlarverilen misaller ile “anlatılan gerçeği” değil, verilen misalin bizzat kendisi hakkında tartışıyor.Kuranda kullanılan lisanın, bizim aramızda kullandığımız “misallerle anlatım” lisanı gibi olduğunu görebiliriz.


Zira Allah, BİZİMLE hayatın dili ile konuşuyor.Bir yapının özelliğini anlatmak için o yapıyı konuşturuyor ve o yapı ile Allah konuşuyor.


Her biri, bir misal; -Dağlar konuşur mu?-Duman olan gök ve yeryüzü konuşur mu? -Yeryüzü konuşur mu? Cehennem Konuşur mu?


Kuranda anlatılan kıssaların herbirisi, insanda, hayatta ve kuranda mevcut çok önemli bir gerçeği anlatıyor. Bunları araştırabilir ve doğruya en yakın olanı ortaya koyabiliriz. Kuranda hayret ve hayranlık uyandıran bir çok örnek anlatım var ve kuranın bu misallerle anlattığı gerçekler, İnsanın /insanlığıngelişimi, yaratılışı ve geleceği açısından, en önemli kavramlardır. "andolsun biz bu kuranda her misali verdik”MİSAL Şuayb aleyhisselam ve halkı Medyen hikayesinde, Kuran ve içindeki Din hakkında ve hatta kuranı anlamada metod konusunda önemli “ölçüler” verilmektedir. Bu ölçme ve değerlendirme nasıl olmalıdır. Kıstasta (ölçmede) iki taraf var ve birbirine göre ağırlık – önem derecesi ölçülmelidir.“kaim en bil kıst” = “dosdoğru durmak” ölçüyü tartıyı doğru yapmak gerekmektedir. MeDYeNdemek, Diyndemektir, değerlendirmek, derecelendirmek demektir. MeDiNe, MeDeNiyet kelimeleri ile aynı kökten ve anlamdandır. Medyen halkı, din konusunda ölçüp biçen, karar veren, geniş halklara verilen misaldir.Neyi anlatıyor?Diyn konusunda yanlış, eksik ölçen tartan halkı anlatıyor. Çünkü dikkat edersek, markette bir alışverişte tartıyı eksik – yanlış tartmak mı daha önemlidir, yoksa din konusunda bir bilgiyi mi eksik yanlış tartmak- değerlendirmek mi daha önemlidir. Hangi taraf daha ağır, daha önemli ve ilerde olmalıdır.

»Kur'an Bize Kendini Nasıl Tanıtıyor - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
bize, kendini, kuran, nasil, tanitiyor

Seçenekler
Stil


Saat: 20:32

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git