Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Din Ve Maneviyat > Kuran-ı Kerim

Kuran-ı Kerim Kitabımız


Gece, Gündüz, Güneş Ve Ayın Yaratılmasının Hikmeti

KitabımızKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Gece, Gündüz, Güneş Ve Ayın Yaratılmasının Hikmeti
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
99

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13 Ocak 2015, 14:29   #1
Kaf_Dağı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kaf_Dağı
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Gece, Gündüz, Güneş Ve Ayın Yaratılmasının Hikmeti

Gece, Gündüz, Güneş Ve Ayın Yaratılmasının Hikmeti

Gece, Gündüz, Güneş Ve Ayın Yaratılmasının Hikmeti

بســـم الله الرحمن الرحيم


فَالِقُ الإِصْبَاحِ وَجَعَلَ اللَّيْلَ سَكَنًا وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ حُسْبَانًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ

En'am: 96 - O, sabahı yaran (aydınlatan)dır. Ve O, geceyi bir dinlenme zamanı, güneşi ve ayı ise bir hesab ölçüsü yaptı. İşte bu, Aziz ve Alim olan (Allah)ın takdiridir.

Allah (c.c) bu ayette de varlığını ve birliğini isbat eden deliller göstermeye devam etmektedir.

“O, sabahı yaran (aydınlatan)dır. Ve O, geceyi bir dinlenme zamanı...”

Allah (c.c), gündüzü yaratıp aydınlık kılan ve geceyi yaratıp karanlık kılandır.

Allah (c.c) bu surenin başında şöyle buyurmuştu:

“Hamd, gökleri ve yeri yaratan, karanlığı ve nuru vareden Allah içindir.” (En’am: 1)

Allah (c.c), öyle güç ve kudret sahibidir ki, gece karardığı zaman onun karanlığını dağıtıp onun yerine gündüzün aydınlığını çıkartmakta ve böylece yeryüzünü aydınlatarak insanların yaşamlarını sürdürebileceği amelleri yapmalarına imkan tanımaktadır.

Allah (c.c), sabahı aydınlatan olduğunu zikrettikten sonra, geceyi bir dinlenme zamanı kıldığını haber vermektedir. Çünkü Allah (c.c), insanlar rahat etsinler, gündüzün yorgunluğunu atıp dinlensinler diye geceyi sakin ve karanlık yapmıştır.

Allah (c.c), bu konu hakkında bir başka ayette şöyle buyuruyor:

“Uykunuzu bir dinlenme yaptık. Geceyi bir örtü yaptık. Gündüzü ise bir geçim vakti yaptık.” (Nebe: 9-11)

Allah (c.c) bu ayette, birbirine zıt şeyler yarattığını ve bunlara belli bir düzen çizdiğini, hiçbirinin kendisi için tayin edilen sınırın dışına çıkarak düzeni bozmadığını zikrederek gücünün ve kudretinin azametini ve mükemmelliğini ortaya koymaktadır.

Allah (c.c) bir başka ayette kudretini şöylece ortaya koymaktadır:

“Muhakkak ki Rabbiniz (olan) Allah; gökleri ve yeri altı günde yaratan sonra arşa istiva eden, gündüzü kovalayan geceyle örten, güneşi, ayı, yıldızları emriyle (buyruğuna) baş eğdirendir. İyi bilinmeli ki yaratma da emir de yalnızca O’nun (hakkı)dur. Alemlerin Rabbi olan Allah yücedir.” (A’raf: 54)

“...güneşi ve ayı ise bir hesab ölçüsü yaptı.”

Allah (c.c) güneş ve ayı da yaratmıştır. Bunları yaratmadaki hikmeti ise; insanların ay ve yıl hesaplarını yapabilmeleri içindir.

Allah (c.c) güneş ve ay sistemini öyle bir ince ölçüyle yaratmıştır ki, bunların her biri çok ince bir hesabla hareket eder ve hiç değişmeksizin, bir an bile şaşmaksızın Allah (c.c)’ın kendileri için tayin etmiş olduğu yörüngede hareket ederler.


İşte bu hareketlerin sonucunda yaz, kış ve diğer mevsimler meydana gelir, gece ve gündüz oluşur.

Allah (c.c) bu konu hakkında bir başka ayette şöyle buyurmaktadır:

“Güneşi bir ışık, ayı ise bir nur kılan, senelerin sayısını ve hesabı bilesiniz diye ona menziller takdir eden O’dur. Allah işte bunları ancak hakla yaratmıştır. (O) bilen bir kavim için ayetleri (böylece) açıklıyor.” (Yunus: 5)

Allah (c.c) bu ayette, Rububiyetindeki birliğini ve sadece O’na ibadet etme manasına gelen uluhiyetindeki birliğini isbat eden üç delil sunmuştur. Bunlar; gündüzü aydınlatması, geceyi dinlenme vakti kılması, güneş ve ayı insanların ibadetleri ve diğer muamelatları için hesab ölçüsü tayin etmesidir.

İnsan, gündüz hakkında biraz düşünse; gündüz olduğunda herşeyin aydınlandığını, yeryüzündeki bütün güzelliklerin ortaya çıktığını görür.

Böylece yeryüzündeki güzellikleri ve harikulade olarak yaratılmış varlıkları düşünürek Allah (c.c)’ın birliğini ve sadece O’na ibadet edilmesi gerektiğini anlar.

Allah (c.c), geceyi de insanlara bir nimet olarak bir dinlenme vakti kılmıştır. Böylece insanlar gündüzün yorgunluğunu gece dinlerek üzerlerinden atarlar.

Allah (c.c)’ın yaratmış olduğu güneş ve ay ise ibadetlerin ve bir takım muamelatların yapılması için önemli birer hesab ölçüleridir. Zira bilindiği üzere, dünyanın iki çeşit hareketi vardır.

Bunlardan birincisi; dünyanın kendi ekseninde dönmesidir ki bundan gece ve gündüz oluşur ve bu dönüş süresi 24 saat içerisinde gerçekleşir.

Bunlardan ikincisi ise; dünyanın güneşin etrafında dönmesidir ki, bundan da dört mevsim oluşur.

“İşte bu, Aziz ve Alim olan (Allah)ın takdiridir.”

Allah (c.c) Aziz’dir. Çünkü bütün bunları Allah varetmiştir ve hiçkimse O’nun bu varetmesini engelleyemez, O’na karşı çıkamaz.

Allah (c.c) Alim’dir: Çünkü Allah (c.c) ne yaratacağını ve neyi niçin yaratacağını çok iyi bilendir.

Allah (c.c)’ın yaratmış olduğu gece, gündüz, güneş ve ay gibi varlıklar, O’nun hikmetiyle, dilemesi ve kaderiyle olmuşlardır.

Allah (c.c) bu konu hakkında bir başka ayette şöyle buyuruyor:

“Muhakkak ki biz herşeyi (önceden tesbit edilmiş) bir kaderle yarattık.” (Kamer: 49)

Allah (c.c), Kur’an’da gece, gündüz, güneş ve ay gibi yaratıkların yaratılmasını zikrettikten sonra, ayetleri çoğunlukla “Aziz’dir, Alim’dir” ile bitirmektedir.

Bütün bu açıklamalar gösteriyor ki bu varlıklar, insanların, duyu organlarıyla şahit oldukları yaratılmış en büyük varlıklardır.

Bunları da yaratan Allah (c.c) olduğuna göre, gerek bunlara gerekse bunlardan daha küçük hiçbir yaratılmışa asla ibadet etmemek, onları ilah edinmemek gerekir.

Çünkü yaratılmış olanlar, ne kadar büyük olurlarsa olsunlar Allah dilemedikçe zarar da, fayda da veremezler.

Onlar bile hayatlarını devam ettirmek için Allah (c.c)’a ve Allah (c.c)’ın kendileri için yarattığı vesilelere muhtaçtırlar. O halde muhtaç olan, noksan sıfatlara sahip olan, insan dahil hiçbir varlık ilah olamaz.

İlah olmayan varlıklara dua ederek, onlardan yardım bekleyerek, onların hükmünü dinleyerek ve diğer ibadet şekillerini onlara yaparak kulluk edenler gerçekten nefislerine yazık etmiş kimselerdir.

Allah bu tür ayetleriyle, rububiyetini tasdik ettirip, uluhiyetinin sağlanmasını istemektedir.

»Gece, Gündüz, Güneş Ve Ayın Yaratılmasının Hikmeti - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ayin, gece, gunduz, gunes, hikmeti, yaratilmasinin

Seçenekler
Stil


Saat: 13:19

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git