Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Din Ve Maneviyat > Kuran-ı Kerim

Kuran-ı Kerim Kitabımız


Kur’ân sûrelerindeki hassalar

KitabımızKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Kur’ân sûrelerindeki hassalar
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
36

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24 Ağustos 2015, 14:27   #1
Üye
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumSevgisi
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Kur’ân sûrelerindeki hassalar

Kur’ân sûrelerindeki hassalar

KUR’ÂN SÛRELERİNDEKİ HASSALAR

Aziz ve muhterem kardeşim,

Bu terazi ve mizandan istifade etmenin yoluna bak. Nasıl vücudumuzun her türlü marazlardan salim olması için dikkat gösteririz ki; kilomuz fazla ise atmaya, tansiyonumuz yüksek veya düşük ise düzeltmeye çalışırız. Kanımızda her ne gibi noksanlıklar varsa onların telâfisine gayret ederiz ve etmek de mecburiyetindeyiz. Şayet ihmal edersek günün birinde umulmadık felâketlerle karşılaşacağımız muhakkaktır. Sıhhatli olmak için böyle kaidelere uymak mecburiyetindeyiz. Dinimiz de böyledir.

Bu mizana göre kendini tart! Ne gibi kusurlar görüyorsun onları birer birer terke çalış. İyiliklerini peyderpey arttırmaya gayret eyle ki dinin de sıhhat gibi dürüst olsun.

Şimdi sana Kur’ân-ı Azîmüşşan’daki sûrelerin hassasından bir nebze bahsedeceğiz. Kur’ân-ı Kerîm’in hassaları sayılmakla bitmez, geçmiş büyüklerimizden naklolunan hassaları biz de size izah etmeye çalışacağız.

Kur’ân-ı Azîmüşşan’dan her gün bir hizip veya daha ziyadesini hatm-i şerif niyetiyle okuyanın, bilûtfullahî Teàlâ, bütün hassalara nail olacağına asla şüphe yoktur.


1. Sûre-i Fâtiha’yı her kim, vird edinip devam ederse, Cenâb-ı Hak onu dünya ve âhiret cümle maksudlarına nail buyuracağı gibi bütün afatlardan da hıfzeder. Herhangi bir hastaya, yazıp suyunu içirseler Allah Teàlâ’nın izni ile şifa bulur. İmam Ali ve İmam Gazâlî’nin Fâtiha-i Şerif hakkında çok medh ü senaları vardır.

Sabah namazından sonra otuz kere, öğle namazından sonra yirmi beş kere, ikindiden sonra yirmi kere, akşam namazından sonra on beş ve yatsı namazından sonra ise on kere okumak suretiyle -ki, hepsi yüz eder- büyük lûtuflara nail olunur. Malûmdur ki, Fatiha sûresi şifadır. Böyle yüz kere okununca şifa üstüne şifa olur. Bunu yapanlar hem maksatlarına erişmiş ve hem de Hakk’ın hıfz u himayesine girmiş olurlar. Gaflet etmemeni tavsiye ederim!

2. Sûre-i Bakara’yı her kim, devam ederek okursa, Allah Teàlâ o kulunu sihirbazların sihrinden korur ve kula sihir asla tesir etmez.

3. Sûre-i Âl-i İmran’ı her kim, üç defa okursa, imkân bulamadığı, ödemek istediği halde sahibiyle irtibat kuramadığı kul borcundan kurtulur ve ummadığı yerden mallar gelir.

4. Sûre-i Nisâ’yı. erkek ve kadın, her kim okursa Hak Teàlâ aralarını ıslah eyler ve onlar da güzel geçinirler.

5. Sûre-i Mâide’yi kırk defa okuyan kimselere Cenâb-ı Allah çok rızık, mal ve makam ihsan eder.

6. Sûre-i En’am’ı kırk bir defa okuyan kimselerin muğlâk, karmaşık işleri lâyıkıyla çözülür ve düşman şerrinden muhafaza olunur.

7. Sûre-i A’raf’a devam eden, âhiret azabından emin olur.

8. Sûre-i Enfâl’i yedi defa kıraat eden, zindandan halâs olur ve şerlerden emin olur.

9. Sûre-i Tevbe’yi on yedi kere okuyan, her ne hacet dilerse Hak Teàlâ kabul buyurur, fena kimselerden ve hırsızların şerrinden emin eder.

10. Sûre-i Yûnus’u her kim yirmi bir kere okursa, Hak Teàlâ onun düşmanına fırsat vermeyip şerrinden emin eder.

11. Sûre-i Hûd’u her kim üç kere okursa hacetleri meydana gelir ve kendisi de denize batmaktan emin olur. Vapur yolcularına tavsiye olunur.

12. Sûre-i Yûsuf’u her kim okursa, hasretine kavuşur ve herkesin gözüne şirin gözükür.

13. Sûre-i Ra’d’ı her kim okursa, çocukları cin ve perilerin şerrinden muhafaza olunur. Gece ağlayan çocuklar için tavsiye edilir.

14. Sûre-i İbrahim’i her kim yedi defa okursa, Hak Teàlâ, düşmanına fırsat vermez. Ayrıca ana ve babasının rızasını kazandırır.

15. Sûre-i Hucûrât’ı üç kere okuyan kimselerin alışverişini Hak Teàlâ bereketlendirir. Ticaret sahiplerine tavsiye olunur.

16. Sûre-i Nahl’i her kim yüz kere okursa, düşmanına galip olup bütün maksatlarına erişir.

17. Sûre-i Esra’yı yedi kere okuyan, gammaz, hasûd kimselerin şerlerinden emin olur. Ve yazıp suyunu küçük çocuklara içirseler, çocukların dilleri fasih olur. Konuşamayanlara ve kekemelere tavsiye olunur.

18. Sûre-i Tâhâ’yı her kim yirmibir kere kız evlâdı üzerine okusa bilûtfullahi Teàlâ bahtı açılıp sâlih ere nasip olur. Kardeşim,

Bunları yazmak suretiyle, gayemiz olan, Kur’ân-ı Azîmüşşan’ın sayısız nimetlerinden, lûtuflarından bazılarını sizlere açıklamış olmak vazifesini ifa ediyoruz. Diğer sûreler de buna benzer binlerce fezâili cami olduğundan, ihlâs ile Kur’ân-ı Azîmüşşan’ı okumaya devam ettiğin müddetçe Cenâb-ı Hakk’ın sayısız lûtuflarına mazhar olursun. Sakın sen başka okuyanlara bakıp da onları örnek alma! Okunan kitap Allah’ın Kitabı’dır, onu Allah için okuyanlar ecir alırlar, para için okuyanlar ise para alırlar!


MEHMED ZAHİD KOTKU H.Z. (K.S.) - NEFSİN TERBİYESİ

»Kur’ân sûrelerindeki hassalar - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
hassalar, kur’ân, sûrelerindeki

Seçenekler
Stil


Saat: 11:37

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git