ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Meslek Tanıtımları

Meslek Tanıtımları Mesleklerimiz


Demircilik - Demircilik Hakkında Bilgi - Demircilik Mesleğinin Özellikleri

Mesleklerimiz


Demircilik - Demircilik Hakkında Bilgi - Demircilik Mesleğinin Özellikleri

ForumSevgimiz Eğitim Bölümü Kategorisinde ve Meslek Tanıtımları Forumunda Bulunan Demircilik - Demircilik Hakkında Bilgi - Demircilik Mesleğinin Özellikleri Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Demircilik - Demircilik Hakkında Bilgi - Demircilik Mesleğinin Özellikleri demircilik, demircilik hakkında bilgi, demircilik mesleğinin özellikleri, demircilik mesleğinin tanımı, demircilik ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 04 Aralık 2014, 19:10   #1
Durumu:
Çevrimdışı
BuRHaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Meskul
Üyelik tarihi: 25 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 29
Mesajlar: 18.971
Konular: 8858
Beğenilen: 3252
Beğendiği: 2339
www.forumsevgisi.com
Yeni Demircilik - Demircilik Hakkında Bilgi - Demircilik Mesleğinin Özellikleri

Demircilik - Demircilik Hakkında Bilgi - Demircilik Mesleğinin Özellikleridemircilik, demircilik hakkında bilgi, demircilik mesleğinin özellikleri, demircilik mesleğinin tanımı, demircilik nasıl olunur, demircilik nedir, hakkinda, mesleginin, ozellikleri


Demircilik - Demircilik Hakkında Bilgi - Demircilik Mesleğinin ÖzellikleriDEMİRCİLİK
Demircilik, Türklerin en eski el zanaatlarındandır ve Türk ulusu nezdinde saygın bir yere sahiptir. Tarihten küçük bir örnek vermek gerekirse Göktürklerin atalarının da demirci olduğu, Ergenekon destanında demir dağının eritilip oradan yol alındığı ve o günün de kutsal sayıldığı anlatılır. Bir inanışa göre demirciliği insanlığa Hz. Davut öğretmiştir. Bundan dolayıdır ki Hz. Davut demircilerin koruyucusu olarak bilinir. Demircilik Orta Asya halkları arasında nasıl önemli bir meslekse Anadolu’da da müstesna ve tarihi bir yere sahiptir.

Demirin bulunması ve kullanılması toplumların yaşam şartlarını belli ölçülerde kolaylaştırmıştır. İnsanoğlu demiri bularak savunma ve avlanma amaçlı silah, ev eşyası vb. araç gereçler üretmiş, yaşam alanlarını sağlamlaştırarak kendilerini diğer toplumlardan ve doğanın yıkıcı etkilerinden daha iyi bir şekilde korumaya başlamıştır.

Demir kılıçların savaşlarda ne denli önemli olduğuna iyi bir örnek Hitit kralı Hattuşili III ile Mısır Firavunu Ramses II arasında geçtiği bilinen Kadeş savaşıdır. O dönemde Mısır askerlerinin kılıçları ve mızrak uçları dövme bakırdandı. Bu sebepten ötürü Mısırlıların demirden kılıç ve mızraklarla donatılmış Hitit askerleri karşısında yenildikleri anlatılmaktadır.

Demir, savaş sırasında savunma gereçleri süngü, mızrak, kılıç olarak; barış zamanında da ekim aletleri, saban, orak, yaba, kazma, kürek, keser, makas gibi el aletlerinin yanında inşaat sektörünün ve sanayinin vazgeçilmez malzemesi olmuştur. Pencere, kapı ve duvarlarımızı süsleyen ve koruyan demir parmaklıklar demirci ustalarının maharetli elleriyle bizlere sundukları sayısız işlerden sadece birkaçıdır.

Demircilik bir doğu sanatıdır. Bu meslek doğuya yapılan akınlar ve seyahatler neticesinde batıya yayılmıştır.

Arkeolojik kazılarda demir bulguların nadiren görülmesinin en önemli nedeni oksitlenmedir. Oksitlenme demiri yakıp yok eder. Bu nedenle XI. yy. öncesine giden kazılarda demirden yapılan işlere pek rastlamayız. XII yy.’dan sonra demircilikte önemli gelişmeler sağlanmış ve günümüze kadar gelen eşsiz güzellikte eserler bırakmışlardır.

Demir doğada saf olarak bulunmaz ve kimyasal elementler cetvelinde “Fe” harfleri ile temsil edilir. İçine nikel katılırsa paslanmaz çelik elde edilir ve bu eklenen malzemeye göre farklı şekillerde adlandırılır. Haddeden geçirilerek elde edilen sac levhaların paslanmasını önlemek için üst kısımları madeni yağla yağlanırlar. Demir en iyi emaye ile uyum sağlar.

Demircilikte fabrikasyon imalata başlanmadan önce üretimde kullanılan kesici ve delici (inşaatlarda kullanılan keski ve çiviler, ağaç keseri, çeşitli bıçaklar, çiviler, kasapların kullandıkları et satırları vb.) malzemelerin dayanıklılığın sağlanarak, kolayca kırılıp, körlenmesini engellemek gerekir. Demire “su verme” ihtiyacı buradan gelir. Bu işlenen demirin kullanım amacına bağlıdır. Örneğin, yapılan iş sert yerlerde kullanılacak bir alete gerek duyuyorsa daha sert su verilir ve maddenin içeriğinde değişiklikler yapılır. Örneğin tenekeci makası gibi demir kesecek aletlerin demirindeki karbon oranı 1.7'den fazla iken bu oran inşaat demirleri için tam olarak 1.7 dir.

Demirin 3 çeşit sertleştirme işlemi vardır. Bunlar sırayla

1)Suda sertleştirme

2)Madeni yağda setleştirme

3)Hava ile sertleştirme

Demir ocakta ısıtıldığında ulaştığı sıcaklığı aldığı renge göre demirci ustaları anlarlar. Örneğin sigara ateşi rengi demir tavının 600 C'de, portakal rengi 900 C, sarımtırak renk beyaza dönüşünce demirin tav derecesi de en yükseğe gelmiş demektir.

Demir yüksek tavda dövülmelidir. Eğer düşük ısıda dövülürse çatlamalar meydana gelir. Yüksek tavda demir halk tabiriyle çürür çünkü yüksek sıcaklıkta demirin kimyasal yapısı ve özelliği bozulur. Eğer yapılacak demir malzeme çok sayıda tavlama işlemi gerektiriyorsa, örneğin 6-7 defa tavdan sonra, demiri mutlaka kuma gömerek 24 saat bekletmek gerekmektedir. Bu işleme demirci tabiri ile “normalleştirme tavı” denir. Üretim sürecine dinlendirme işleminden sonra devam edilir. Demir tavı renklere göre anlaşılabildiği gibi demirin (yani çeliğin) sertlik dereceleri de renklere göre belirlenebilmektedir.

Demir malzemenin meneviş boyama işlemi genellikle silah sanayinde ve Karadeniz bölgemizde kullanılan bir tekniktir. Burada amaç, tabanca ve benzeri çelik aletleri paslanmaya karşı korumak ve görüntü bakımından güzel göstermektir. Bu işlem için çelik 600 C’ye kadar tavlanır. Bu tavlama işlemi fındık büyüklüğündeki linyit kömürü ile yapılırsa çeliğin kimyasal yapısı daha az değişir. Tavlanan çelik madeni yağa batırılır. Az miktarda hava verilerek isli yanması sağlanan linyit ocağının üzerinde yağa batırıp çıkartılan çelik malzeme tutulur. Soğumuş çelik üzerindeki yağ ve linyit isi birleşerek kaplama boya oluşur. Daha sonra da suya batırılarak meneviş boyama işlemi tamamlanmış olur.

Kaynağın henüz bulunmadığı zamanlarda demir ocak kaynağı ile kaynatılırdı. Mümkün olduğu kadar açık portakal renginde ısıtılan demir malzemeler üst üste getirilerek aralarına boraks tozu konularak ve örs üzerinde balyozlarla dövülerek birbirleri ile kaynaması sağlanırdı. Bu işlem sırasında demir malzemenin şeklinin bozulmaması için altta oluklu tabla, üstte de oluklu saplı baskı kullanılırdı. Balyozla, baskının üzerine vurularak malzemenin şeklinin bozulması engellenirdi.

Günümüzde ise demirciler, yukarıda bahsedilen araç ve tekniklerin yerine, oksijen ve elektrik kaynağını, delgi makinelerini, kesici ve delici elektrikli aletleri kullanmaya başladılar.

Tavlanan demirin örs üzerinde dövülmesi: Ocak yanında çeşitli ağız yapısında kıskaçlar hazır bulunur. Bu kıskaçların burunları sıcak malzemeyi tutan kısmı düz, oluklu veya karga burnu şeklindedir. Ocaktan alınan demir malzemeyi sıkı sıkıya tutabilme özelliği vardır. Bu arada demirci çırağı körük yardımıyla kok kömürü ateşini harlı tutmaya çalışır ve hiç bir zaman ateşte kömürün bitmesine izin vermez. Gerçekten de demire şekil vermek ancak ve ancak demir kor halindeyken mümkündür.

Elindeki kıskaçla kor halindeki ham demiri tutan demirci ustası diğer eliyle de çekicini kullanır. Ustanın çekiç vuruşunun açısına ve vuruş şiddetine göre demirci kalfaları da balyozlarıyla demiri döverler. Balyozun aynı yere vurması gerekiyorsa usta çekicini örse yavaş yavaş vurur. Usta çekicini örse yan tuttuğu zaman balyozla vurma işlemi de durmalıdır.

Kömür kokusu ve kömür isi içerisinde her işlerini kendilerinin yaptığı ustaların maharetli ellerinden çıkan, bazen çelik bazen de yumuşak demirden yapılan aletler gerçek birer alın teri, el emeği ürünüdürler. Demirci ustaları kor haline getirilen demir parçalarını çekiç ve balyozlarla karşılıklı örs üzerinde döverek şekil vermektedirler. Bu bağlamda demirci ustalarını bir orkestrayı yöneten şeflere benzetmek çok da yanlış olmaz. Gerçekten de kalfalar, çekiçlerini ne zaman vuracaklarını ustanın çekiç ritmiyle belirlerler. Dört kişinin kullandığı büyük balyozlar kor halindeki demirin üzerinde inip kalkarken herhangi birinin diğerine çarpmaması, bu işlemin nasıl bir uyum içinde yürümesi gerektiğine en önemli delildir.

Çeliğe verilen gerçek su, demirci ustalarının alınlarından akıttıkları terleridir.

Türkler tarih boyunca demircilikte oldukça ileriydiler. En iyi kılıçları yapıp sertleştirme işleminde at idrarı kullanmak kaydıyla idrardaki kimyasal bileşimi sertleştirmede kullanmayı bilmişlerdir.

Bu mesleklerle birlikte bizler de geçmişimizle olan bağlarımızdan yavaş yavaş kopmaktayız.

Teknoloji acımasız çarkları arasına demirciliği de alarak bu mesleği icra eden ustaların sayısını hızla tüketmektedir. Günümüzde bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az kalan emektar ve yaşlı ustalar için yetiştirecek çırak bulmak da, benzer durumdaki diğer zanaatlarda olduğu gibi, neredeyse imkansız hale gelmiştir. Kitlesel üretim ve hızlı tüketim alışkanlıklarının, emeğe dayalı meslek kollarından insan ilişkilerine kadar uzanan geniş bir yelpazede her şeyi aaaalaştırıp öğüttüğü bir dönemde, toplumsal yaşamın daha geçen yüzyılın başına kadar dayanağını oluşturan çoğu meslek birer birer yok olmaktadır. Zira, çağımız toplumunun estetik ve emek kaygılarından uzaklaşarak maliyet-kazanç ikilisine odaklanan dünya görüşü ve insan ilişkileri yaklaşımı, geçmişimizden miras kültürel ve sosyal zenginliklerimizi de erozyona uğratmaktadır. Sonıuç olarak, mesleklerinin kendileri ile birlikte toprağa gömüleceğini düşünmek, demirci ustaları için ayrı bir enişe, belki de başlıca üzüntü kaynağı olsa gerek.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 12 Mart 2016, 11:31   #2
Durumu:
Çevrimdışı
BuRHaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Meskul
Üyelik tarihi: 25 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 29
Mesajlar: 18.971
Konular: 8858
Beğenilen: 3252
Beğendiği: 2339
www.forumsevgisi.com
Standart Cevap: Demircilik - Demircilik Hakkında Bilgi - Demircilik Mesleğinin Özellikleri

Sıcak Demirci mesleği hakkında bilgiTANIM

Kancalar, zincirler, tarım araçları ve benzeri metal yapılı eşya ile demir ve benzeri maden parçalarını el ve iş tezgahları yardımı ile bükerek, döverek veya kalıpla biçimlendirerek işleyen ve onaran kişidir.

GÖREVLER

– Metali seçer ve ocakta ısıtarak tavlar. Örsün üzerine yerleştirir, çekiçle döverek, keserek ve zımparalayarak biçim verir,

– Parçaları yeniden ısıtır, katalizör maddeleri koyar ve çekiçleyerek birleştirir,

– Son şekli verilen parçaları tekrar ısıtarak tavları sertleştirmek için su verir (suyun içine atarak sertleştirir).KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Tav araçları,

– Çekiçler,

– Varyozlar,

– Kısaçlar,

– Örs ve altlığı,

– Delikli pleyt,

– Yığma pleyt,

– Demirci konisi,

– Şahmerdan (hava çekiçleri),

– Presler,

– Ölçü aletleri (çap kumpası, metre, mastar ve şablonlar),

– Testere tezgahı ve profil makas tezgahı,

– Elektrik kaynak makinesi vb. aletleri kullanır.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

– Bedence güçlü, dayanıklı, ayakları ve kolları sağlam,

– Zihinde canlandırma,

– Şekilleri doğru algılama,

– Elleri ustalıkla kullanabilme,

– El ve gözü eşgüdümle kullanabilme yeteneklerine sahip,

– Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Sıcak demirci atölyede ve ayakta çalışır. Çalışma ortamı çok sıcak, gürültülü ve kısmen kirlidir. Kişi çalışırken bağımsızdır. Müşterilerle ve diğer çalışanlarla kısa süreli iletişim dışında genellikle alet ve makinelerle ilgilidir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Sıcak demirciler, tarımda kullanılan araç ve gereçler ile bazı aletlerin yedek parçalarını üretmektedirler. Özel sektöre ait fabrikalarda, atölyelerde çalışabilirler. Üretilen mamullerin çoğunun seri üretimi olmadığı için bu aşamada sıcak demircilere iş imkanı doğmaktadır. Ancak, bu mesleğin geleceğini tehdit eden başlıca iki unsur vardır.

– Birincisi tarımda makineleşme sürecinde modern araç-gereçlerin hızla artması sonucu sıcak demircilerin işlerinin giderek azalabileceği gerçeğidir. Bilindiği gibi sıcak demircilik ilkel tarımla başlayan ve azalarak devam eden bir meslektir. Karasaban, orak, kazma, at nalı vb. parçaların üretilme ihtiyacıyla sıcak demircilik doğmuştur. Ama bugün artık sayıları oldukça azalmıştır.

– İkincisi sıcak demircilikte insan gücü yerine şahmerdan gibi aletlerin kullanılmasıdır. İnsan gücü yerine yeni makinelerin kullanılması bu meslekte çalışan (istihdam edilen) kişilerin sayılarını azaltmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Metal İşleri” alanı “Isıl İşlemciliği” dalında verilmektedir. Ayrıca, meslek liselerinin “Metal Teknolojisi” alanı “Isıl İşlem” dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;

– En az ilköğretim okulu mezunu olmak,

– 14 yaşını doldurmuş olmak,

– Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,

– Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

Meslek liselerine girebilmek için;

– İlköğretim okulu mezunu olmak,

– Meslek liselerine giriş koşullarını taşımak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Sıcak demircilik mesleğinin eğitim süresi mesleki eğitim merkezlerinde ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1 yıldır. Meslek liselerinde ise eğitim süresi 4 yıldır.

Pratik eğitim işletmelerde gerçekleştirilmekte olup, haftanın bir günü teorik eğitim mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. Mesleki eğitim merkezlerinde öğrenciler aşağıdaki konuları öğrenir:

Meslek Bilgisi Derslerinde; şekillendirmenin tanımı, sıcak şekillendirme atölyesinin tanımı, demir ve çelik hakkında kısa bilgi, ocakta yakılan kömürler hakkında bilgi, taş fırınlarda yakılan yakıtlar, güvenli ve verimli çalışma, sıcak şekillendirme takım ve araçları, sıcak şekillendirme, ölçme ve kontrol, çekiçle düz çekme, sivriltme, yığma, boğma, kesme, delme, eğme, örste sıcak şekillendirme, sıcak şekillendirme makineleri,

Mesleki ve Teknik Resim derslerinde; teknik ve meslek resminin önemi, çizim aletleri, çizim gereçleri, teknik resimde kullanılan yazı normları, çizgi, çizgi çeşitleri, özellikleri, geometrik çizimler, izdüşüm, görünüş çıkartma, ölçülendirme, yüzey işaretlerinin okunması, ölçekli resmin gereği, büyültme ve küçültme ölçekleri, görünüş çıkarma, ölçülendirme, kesit alma, perspektif, ara kesit ve açınımları, kroki çiziminin önemi ve faydaları, birleştirme resimleri, perçinler, kaynaklı birleştirmeler, kalıp resimleri.

Ayrıca eğitimde; çırağın yapacağı işlem ve işler önce usta tarafından anlatılır, bu işlemler usta veya kalfa tarafından yeteri kadar yapılarak çırağın görmesi sağlanır, çırağın gösterilen işler hakkında bilgisi yoklanır, çırağın gösterilen işleri yapması sağlanır ve izlenerek eksiklikleri tamamlanır.

Eğitim sonunda demirci; sıcak biçimlendirilen metalleri tanır, biçimlendirme için gerekli takım ve makineleri kullanır, şekillendirmenin temel unsuru olan tavlama ve tav araçlarını bilir. Tavlamanın yapılabilmesi için gerekli olan yakacak türlerini öğrenir, metallerin biçimlendirilmesi için zorunlu olan temel şekillendirme işlemlerini öğrenir. Şekillendirme işlemlerinde uygulanan değişik sıcaklıkların ölçülmesini bilir. Ölçme araçlarını kullanmayı öğrenir ve iş için gerekli malzeme hesaplamalarını yapabilir. Bunlara ilave olarak güvenli ve verimli çalışma kuralları, mesleği ile ilgili basit resimleri çizebilme, meslek ahlakı, ekonomi ve hukuk gibi konuları öğrenir.

MESLEKTE İLERLEME

– Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.

– Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler.

– Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.

– İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

– Meslek liselerinin “Metal İşleri” bölümünden mezun olanlar; Endüstriyel Kalıpçılık, Hasat Sonrası Teknolojisi, Makine, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği, Sondajcılık, Tarım Alet ve Makineleri, Metalurji Malzeme, Gemi Makineleri, Otomotiv, Mekatronik, Mekatronik(Uzaktan Eğitim),Termik Santral Makineleri,Termik Santrallerde Enerji Üretimi,Raylı Sistemler Makine Teknolojisi, Metalografi ve Malzeme Muayenesi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Bu mesleğin pratik eğitimi sırasında 3308 sayılı Çıraklık Eğitim Kanunu’na göre asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret ödenir.

Eğitim gören adayların iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır.

Alınan ücret, asgari ücretin 2 katı olmakla birlikte kalfanın kariyerine ve işverenin kazancına paralel olarak artabilmektedir.

Usta ya da işyeri sahibinin geliri de yine ustanın maharetine ve işin kapasitesine göre değişmekle birlikte ortalama aylık ücret asgari ücretten az olmamak üzere asgari ücretin 2 katıdır.

İşverenlerin geliri tarım araçları ve aletleri yapmaları sebebiyle yaz aylarında artarken, kış aylarında gelir seviyesi düşmektedir. Yani gelir tarımsal faaliyetlerle doğru orantılıdır.DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili Eğitim Kurumları,

– Meslek Elemanları

– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,

Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 16 Şubat 2017, 21:21   #3
Durumu:
Çevrimdışı
furkan
Üye
furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 16 Şubat 2017
Mesajlar: 1
Konular: 0
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Cevap: Demircilik - Demircilik Hakkında Bilgi - Demircilik Mesleğinin Özellikleri

ya ben çok iyi buldum hatta sizin sitenize güvenerek demircilik mesleğini seçtim ama kopyala yapıştırma 30 mesaj birşey dedi fakat yapamadım nasıl yapılır mesaj atarsanız lütfen çok sevinirim
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 17 Şubat 2017, 08:25   #4
Durumu:
Çevrimdışı
BuRHaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Meskul
Üyelik tarihi: 25 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 29
Mesajlar: 18.971
Konular: 8858
Beğenilen: 3252
Beğendiği: 2339
www.forumsevgisi.com
Standart Cevap: Demircilik - Demircilik Hakkında Bilgi - Demircilik Mesleğinin Özellikleri


furkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ya ben çok iyi buldum hatta sizin sitenize güvenerek demircilik mesleğini seçtim ama kopyala yapıştırma 30 mesaj birşey dedi fakat yapamadım nasıl yapılır mesaj atarsanız lütfen çok sevinirim


Mail Adresini Yaz Yardımcı Olalım Kardeşim.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
bilgi, demircilik, demircilik hakkında bilgi, demircilik mesleğinin tanımı, demircilik mesleğinin özellikleri, demircilik nasıl olunur, demircilik nedir, hakkinda, mesleginin, meslek rehberi, meslek rehberi etiketler:meslek hakkinda bilgiler, ozellikleri, sicak demirci egitimi, sicak demirci geliri, sicak demirci gorevleri, sicak demirci ile ilgili bilgi, sicak demirci maasi, sicak demirci meslegi, sicak demirci meslek, sicak demirci nasil olunur, sicak demirci nedir

Seçenekler
Stil


Saat: 03:04

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, bursa escort pendik escort, antalya escort,