Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Meslek Tanıtımları

Meslek Tanıtımları Mesleklerimiz


Uçuş Teknisyeni - Uçuş Teknisyeni Hakkında Bilgi - Uçuş Teknisyenliği

MesleklerimizKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Uçuş Teknisyeni - Uçuş Teknisyeni Hakkında Bilgi - Uçuş Teknisyenliği
Konudaki Cevap Sayısı
1
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
172

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Aralık 2014, 23:13   #1
BuRHaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Yeni Uçuş Teknisyeni - Uçuş Teknisyeni Hakkında Bilgi - Uçuş Teknisyenliği

Uçuş Teknisyeni - Uçuş Teknisyeni Hakkında Bilgi - Uçuş Teknisyenliği

bilgi, hakkinda, teknisyeni, teknisyenligi, ucus, uçuş teknisyeni, uçuş teknisyeni hakkinda, uçuş teknisyeni hakkında bilgi, uçuş teknisyeni mesleğinin özellikleri, uçuş teknisyeni mesleğinin tanımı, uçuş teknisyeni nasıl olunur, uçuş teknisyeni nedir

Uçuş Teknisyeni - Uçuş Teknisyeni Hakkında Bilgi - Uçuş Teknisyenliği Mesleğinin ÖzellikleriUÇAK MOTORLARI
BAKIM-ONARIM TEKNİSYENİTANIM
Uçak mühendislerinin gözetimi ve denetimi altında uçak motorlarının ve diğer hava araçları motorlarının her türlü bakım ve onarımı, montaj ve servis işlerinin yapılması aşamalarında görev yapan kişidir.

GÖREVLER
- Uçakların motor kısmını kontrol eder, onarım ve bakımını yapar, - Mümkün olduğunca ekonomik davranarak, arızalı parçaların tekrar kullanıma sunulması veya servis dışı edilmesi işlemlerini yapar, - Bakım ve onarım kataloglarını okur, iş ve işlemleri takip eder, gerekli testleri yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
- Perçin makineleri, - Kesme aletleri, - Şekillendirme aletleri, - Mekanik/Elektronik ölçüm aletleri, - Motor test üniteleri (bremze vb.), - Yüzey düzgünlük ölçüm aletleri, - Çeşitli el aletleri ve avadanlıklar vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Uçak motorları bakım ve onarım teknisyeni olmak isteyenlerin; - Fiziğe ve özellikle mekanik konulara ilgili ve bu alanlarda başarılı, - Şekil ilişkilerini görebilen, - Ellerini eşgüdümle kullanabilen, - Sorumlu, dikkatli, kurallara uyan, - Başkaları ile işbirliği halinde çalışabilen, - Yenilikleri takip edebilen kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Uçak motorları bakım ve onarım teknisyenleri uçak fabrikalarında, uçak bakım ve onarım ünitelerinde çalışırlar. Çalışma ortamı genellikle kirli (yağ ve yakıt), kokulu ve gürültülüdür. Teknisyen, mühendis ve teknikerin denetiminde görevini yapar. İşini yürütürken birinci derecede alet ve makinelerle ilgilidir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Özel hava yollarında, hava limanlarında, uçak fabrikalarında, uçak bakım-onarım atölyelerinde, Türk Hava Yolları'nda, uçak fabrikalarının üretim ve montaj hattında çalışırlar. Uçak motorları bakım-onarım teknisyenliği, gelecek görünümü açısından gelişen bir meslektir. Geniş bir iş ve çalışma alanı vardır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi Anadolu Teknik Lisesi, Uçak Bakım Teknisyenliği ve Gövde-Motor bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

- Meslek eğitimini alabilmek için; İlköğretim okulu mezunu olmak, Anadolu Meslek, Anadolu Teknik Liseleri için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavını kazanmış olmak, gerekmektedir. - Türkiye'de tescil edilmiş sivil uçaklarla, Türk hava sahası içinde bulunan ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) üyesi diğer bir devlete ait olan sivil uçak, helikopter ve planörler üzerinde müstakil olarak periyodik bakım, küçük tamir, revizyon ve uçuşa elverişlilik kontrolü yapabilmek için uçak bakım teknisyeni lisansına sahip olmak zorunludur. Lisansı olmayanların uçak bakım teknisyenliği yapmalarına müsaade edilmemektedir. - Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Dairesi "Uçak Bakım Teknisyeni Lisans Talimatı"na göre; A Kategori Uçak Bakım Teknisyeni lisansları Ulaştırma Bakanlığı'nca, belgeler ise Ulaştırma Bakanlığı'nın yetkili kıldığı müesseselerce verilir. - Ulaştırma Bakanlığı'ndan lisans alabilmek için mutlaka Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları Bakım-Onarım bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Ama teknisyen olarak diploması olup da bir işyerinde çalışanlar, çalıştıkları süre en az (3) üç yıl olmak şartı ile bu işyerinden alacakları bir belge ile kanıtlamaları halinde Ulaştırma Bakanlığı'ndan lisans almak için, lisans sınavına başvurma hakkını elde ederler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Anadolu teknik lisesinin öğrenim süresi (5) beş yıldır. İlköğretim okulu üzerine, birinci yıl hazırlık sınıfı olmak üzere geriye kalan (4) dört öğretim yılında yabancı dilde eğitim yapılmaktadır. Eğitim süresince genel kültür dersleri ve meslek dersleri verilmektedir. Mesleki derslerin uygulamaları işletme ve atölyelerde vcerilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME
Anadolu Teknik Liselerinin; Uçak Bakım Teknisyenliği ve Gövde Motor, bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Makine, Otomotiv, Tarım Alet ve makineleri ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, Anadolu Teknik Liselerinin; Uçak Bakım Teknisyenliği ve Gövde Motor bölümlerinden mezun olanlar Otomotiv öğretmenliği, Uçak gövde-motor (Sivil Havacılık Y.O.), Uçak gövde-motor bakım (Sivil Havacılık Y.O.), Mekatronik Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

BENZER MESLEKLER:
Motor Teknisyeni.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Meslek eğitimi sırasında işletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilere asgari ücretin %30'u oranında ücret ödenir. Eğitimini başarı ile tamamlayan ve girdiği sınavlardan başarılı olarak lisans almaya hak kazanan teknisyenler, çalıştıkları işyerlerine göre değişen oranlarda kazanç elde ederler. Bu kazanç iş bilgisi, tecrübe ve işe yatkınlığa göre değişmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

»Uçuş Teknisyeni - Uçuş Teknisyeni Hakkında Bilgi - Uçuş Teknisyenliği - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Alt 11 Aralık 2014, 02:03   #2
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
User
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Uçuş Teknisyeni

Mühendislik - Teknik

Uçuş Teknisyeni, hava taşıtlarında uçuşa bizzat katılarak uçus öncesinde, uçuş sırasında ve uöuş sonrasında gerekli teknik işlemlerin tamamlanmasından sorumlu sözkonusu iş için eğitilmiş nitelikli ve uzman kişiler verilen addır. Uçuş teknisyenlerinin ana sorumluluk alanları
' Uçuş teorisi ve aerodinamik
' Gövde, motor ve teçhizat görevleri ile bunların bakımları
' Uçuşta küçük onarım, ayar ve parça değişimlerinin, uçak üzerinde tesirlerinin analizi
' Sürat sınırlarına göre uçak performansları ve motor arızaları karşısında yapılacak işler
' Yükleme, ağırlık merkezinin hesaplanması, performans, yakıt sarfiyatı, motor gücü ve verim tablosu ve eğrisi; motor çıkış gücünün kontrolü ve değişen meteorolojik şartların uçak üzerindeki etkisinin analizi
olarak sayılabilir.

Uçuş teknisyenleri 'Ulaştirma Bakanliği Sivil Havacilik Dairesi Uçuş Teknisyenleri Lisans ve Sertifika Yönetmeliği' uyarınca yetkilendirilirler.
Uçuş teknisyeni olmak isteyen kişilerin 21 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Uçus teknisyeni olabilmek için adaylarda aşağıdaki şartlardan en az birini karşılamalar istenir:
1. En az üç yıl uçak ve uçak motor bakımları üzerinde çeşitli tecrübe sahibi olduğunu belgelemek. Buna ilaveten en az beş saatlik uçuş teknisyenliği görevi ile ilgili uçuş eğitimi almış olmak.
2. En az iki yıl uçak motorları üzerinde havacılık eğitimi görüp kurslardan belge almış olmak. Buna ilaveten en az beş saatlik uçuş teknisyenliği görevi ile ilgili uçuş eğitimi almış olmak.
3. Havacılık, elektrik veya makine ile ilgili olan Sanat Enstitülerinden, Hava Okullarından veya Üniversitelerden bir tanesinden mezun olmak ve en az altı (6) ay 800 beygirlik motorları olan uçaklardan veya bunların eşiti güçte jet motorları olan uçakların bakım işlerinde çalışarak tecrübe sahibi olmak. Bunlara ilaveten en az beş saatlik uçuş teknisyenliği görevi ile ilgili uçuş eğitimi almış olmak.
4. Hava yolları nakliye işlerinde kullanılacak uçaklarda veya bu uçakların eşiti ağırlık ve motor gücünde bulunan en az iki motoru askeri uçaklarda iki yüz saat birinci pilot olarak uçmak veya ikinci pilot olup da birinci pilotun nezaretinde birinci pilotluk görevi yapmak.
5. Lisanslı bir uçuş teknisyeni nezaretinde en az yüz saat uçuş teknisyeni görevinde bulunmak.
Başvuru şartlarını sağlayan adaylar yapılan iki aşamalı teknik sınavda başarılı olmaları halinde ilgili Kurum tarafından lisanslanırlar.
Uçuş teknisyenleri, havacılık sektöründe teknik her bölümde görev alabilmektedirler.

»Uçuş Teknisyeni - Uçuş Teknisyeni Hakkında Bilgi - Uçuş Teknisyenliği - www.ForumSevgisi.ComUmut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
bilgi, hakkinda, teknisyeni, teknisyenligi, ucus, uçuş teknisyeni, uçuş teknisyeni hakkinda, uçuş teknisyeni hakkında bilgi, uçuş teknisyeni mesleğinin tanımı, uçuş teknisyeni mesleğinin özellikleri, uçuş teknisyeni nasıl olunur, uçuş teknisyeni nedir

Seçenekler
Stil


Saat: 14:42

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git