Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Meslek Tanıtımları

Meslek Tanıtımları Mesleklerimiz


Metalurji Teknisyeni - Metalurji Teknisyeni Hakkında Bilgi - Metalurji Teknisyeni

Mesleklerimiz



Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Metalurji Teknisyeni - Metalurji Teknisyeni Hakkında Bilgi - Metalurji Teknisyeni
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
88

Kullanıcı Etiket Listesi



Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2014, 22:02   #1
BuRHaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Yeni Metalurji Teknisyeni - Metalurji Teknisyeni Hakkında Bilgi - Metalurji Teknisyeni

Metalurji Teknisyeni - Metalurji Teknisyeni Hakkında Bilgi - Metalurji Teknisyeni

metalurji, metalurji teknisyeni, metalurji teknisyeni hakkinda, metalurji teknisyeni hakkında bilgi, metalurji teknisyeni mesleğinin özellikleri, metalurji teknisyeni mesleğinin tanımı, metalurji teknisyeni nasıl olunur, metalurji teknisyeni nedir, teknisyeni

Metalurji Teknisyeni - Metalurji Teknisyeni Hakkında Bilgi - Metalurji Teknisyeni Mesleğinin Özellikleri



METALURJI TEKNİSYENİ



TANIM Metalürji teknisyeni, topraktan çıkarılan maden filizlerinin (cevherlerinin) işlenmesi, hammaddeye ve mamul maddeye dönüştürülmesi aşamalarında metalürji mühendisi ve teknikerine yardım eden kişidir.

GÖREVLER - Metalürji mühendislerinin yönetim ve denetimi altında cevherden metal ve malzeme üretimi aşamalarında çalışır, - Metal ve alaşımların fiziki özelliklerini araştırır, - Teknolojik amaçlara uygun olarak geliştirilen yeni alaşımların imalat ve işlenmesi aşamalarında çalışır, - Çeşitli madenlerin döküm (dökme demir, çelik döküm, alüminyum döküm, bakır döküm) işlemlerini yapar, - Maden ergitme ocaklarını çalıştırır, kalıp malzemelerini hazırlar, ergitilmiş madeni kalıplara dökerek döküm işlemini tamamlar, iş temizleme makinelerinde dökümü tamamlanan malzemeleri temizler.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER - Ergitme ocakları, ısıl işlem makineleri, Ph metre cihazı, - Basınçlı döküm makineleri ve savurma döküm makineleri, - Hassas elektronik terazi, - Ph metre cihazı, - Sertlik ölçme cihazı, - Metal mikroskobu, - Madenler (demir-çelik), demir olmayan malzemeler (alüminyum, bakır, kurşun ve alaşımlar), metal dışı malzemeler ( seramik, camlar, plastikler vb.).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Metalürji teknisyeni olmak isteyenlerin; - Kimya ve Fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı, - Bedenen güçlü ve sağlıklı bir yapıya sahip, - Kimyasal maddeler karşı alerjisi olmayan, - El ve parmak becerisine sahip, - Aşırı sıcak, kirli, tozlu, kokulu ve gürültülü ortamda çalışabilen kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Metalurji teknisyenlerinin çalışma ortamı aşırı sıcak, kirli, tozlu, kokulu ve gürültülüdür. Kişi, çalışırken metalurji mühendisleriyle, meslektaşlarıyla ve çalıştığı yerdeki diğer elemanlarla iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Metalurji teknisyenleri, entegre demir-çelik fabrikalarında, çelikhanelerde, alüminyum, çinko gibi malzemelerinin üretiminin yapıldığı fabrikalarda, metallerden oluşturulan çeşitli alaşımların dökümünün yapıldığı dökümhanelerde, metal dışı malzeme üreten endüstri işletmelerinde, ısıl işlem tesislerinde, madeni eşya, makine imalatı ve taşıt araçları imalatı yapılan fabrikalarda çalışabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Metalürji teknisyenliği mesleğinin eğitimi Çok Programlı Meslek Liselerde verilmektedir. MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Çok programlı meslek liselerine; ilköğretim okulu mezunu ve okula giriş koşullarına uygun öğrenciler kayıt yaptırabilirler. Çok programlı liselerin 1. sınıfını bitiren ve ilgili mevzuata göre belirlenen başarı puanına ulaşan öğrenciler, kontenjan da olması halinde, 2. sınıftan itibaren teknik liseye devam edebilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Metalürji Teknisyenliği eğitiminin süresi 3 yıldır. Eğitim süresince; ortak genel kültür dersleri yanında, işletmelerde beceri eğitimi altında atölye dersleri görmektedirler. Demir-çelik metalürjisi alanını seçenler, ergitme ocakları, haddecilik ve dökümcülükle ilgili konularda; alüminyum metalürjisi alanını seçenler ise, laboratuar ile alüminyum haddeciliği ve dökümcülüğü konularında eğitilmektedirler.

MESLEKTE İLERLEME Meslek liselerinin “Metalurji” bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Endüstriyel Kalıpçılık, Hasat Sonrası Teknolojisi, Makine, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği, Sondajcılık, Tarım Alet ve Makineleri, Metalurji Malzeme, Gemi Makineleri, Otomotiv, Mekatronik, Metalografi ve Malzeme Muayenesi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca meslek liselerinin “Metalurji” bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve “Döküm Öğretmenliği”, “Metal Öğretmenliği” lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. Mezuniyet sonrası endüstri işletmelerinde çalışmaya başlayanlar yeterli kıdem başarı ve verimliliklerine göre ustabaşı olabilirler. BENZER MESLEKLER: Kimya teknisyeni, Dökümcü, Haddeci, Metalürji malzeme teknikeri.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU Öğrenciler, işletmede beceri eğitimleri süresince, yaşlarına uygun asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere işverenden aylık ücret alırlar. (3308 sayılı yasa gereği) İşletmenin sağladığı diğer sosyal olanaklardan yararlanırlar. Hastalık, iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı devletçe sigorta edilirler. Eğitimleri süresince muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumunca karşılanır. Eğitim sonrası kazanç, işletmelerin ücret politikalarına göre değişmekte ise de genellikle ilk işe girişte asgari ücret verilmekte, kıdeme, tecrübeye ve verimlilik derecesine göre artış kaydedilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER - İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

»Metalurji Teknisyeni - Metalurji Teknisyeni Hakkında Bilgi - Metalurji Teknisyeni - www.ForumSevgisi.Com



 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
bilgi, hakkinda, metalurji, metalurji teknisyeni, metalurji teknisyeni hakkinda, metalurji teknisyeni hakkında bilgi, metalurji teknisyeni mesleğinin tanımı, metalurji teknisyeni mesleğinin özellikleri, metalurji teknisyeni nasıl olunur, metalurji teknisyeni nedir, teknisyeni

Seçenekler
Stil


Saat: 01:38

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git