ForumSevgisi.Com

ForumSevgisi.Com (http://www.forumzirve.net/register.php/)
-   Mitoloji (http://www.forumzirve.net/register.php/50-mitoloji/)
-   -   Muhtelif Kozmonoloji ( Yaradılış ) Efsane ve İnanışlar (http://www.forumzirve.net/register.php/mitoloji/15821-muhtelif-kozmonoloji-yaradilis-efsane-ve-inanislar.html)

User 07 Aralık 2014 18:00

Muhtelif Kozmonoloji ( Yaradılış ) Efsane ve İnanışlar
 
Muhtelif Kozmonoloji ( Yaradılış ) Efsane ve İnanışlar
Tarih boyunca kozmoloji dünyanın birçok farklı bölgesinde farklı şekillerde farklı medeniyetlerce keşfedilmişhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif çeşitli kozmogonilerhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif evrenin ortaya çıkışına dair hikâyeler ortaya atılmıştır. Bir antropoloji araştırmasındahttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif kozmoloji incelenen 60'dan fazla farklı kültürde bulunan ortak elementlerden biri olarak geçmiştir. Kozmoloji anlayışı sıklıkla din ile içiçe olmuşhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif kutsal sayılan dinî metinlerde kendine yer bulmuştur. Bunun sonucu olarak kozmoloji ve kozmogoni topluluk ve hatta birey bağlamında farklı değerlendirmelere yol açmıştır. Farklı dinler arasındaki dinî farklılıklar bu dinlerin ortaya attığı kozmoloji ve kozmogonilerde de görülebilir.

ÇİN KOZMOLOJİSİ :
Çin mitolojisine göre başlangıçta evren bir yumurtanın içindeydi. Evrende ilkin sonsuz ve sessiz bir hiçlik varmış. Her yer karanlıklar içindeyken ilk olarak Pengu (Pan Ku) oluştu. Pengu yumurtanın kabuğunu kırarak dünyayı on sekiz bin yılda düzene soktu. Yumurtanın üst kısmı yükselip gökyüzünü Yang'ı meydana getirdi. Alt kısmı ise çökerek yeri Yin'i oluşturdu. Yin dişihttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif Yang ise erkekti. Birbirlerini tamamladılar. Bu iki gücün birleşimi dev bir yaratıcılık etkisi doğurmuş ve sonuçta dünyanın ve varlıkların temelini oluşturmuştur. Bu ikiliğin her parçası birbirine geçmektehttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif birbirini koşullandırmaktahttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif ayrı olamamaktahttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif böylece karşıtlar arasındaki birlik ve savaş oluşmaktadır. Yin ve Yang enerjileri sürekli birlikte dans ederler. Ve böylece kozmik dengenin uyumunu yaratırlar. Yinhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif soğukhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif karanlık ve atıldır. Yanghttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif sıcakhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif aydınlık ve hayat doludur. Bu ikili sonradan Feng shui'yuhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif hayat enerjisinin akışını anlatan yaşama sanatını ortaya çıkarmıştır.

Çin geleneklerine ve inanışlarına göre yaşamın sürmesini sağlayan; "Yin - Yang" olarak adlandırılan iki evrensel güç ve bu iki gücün etkileşiminin dengede tutulabilmesi prensibidir. Evrendeki bu iki karşıt gücün varlığıhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif varoluşun ayrılmaz iki kutbudur ve bu iki kutup sayesinde "Denge" sağlanabilmektedir. İnsanların vücudunda da bulunan bu iki karşıt gücün dengesi bozulduğu zamanhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif hastalıklar oluşmaktadır. Çin simgeleri arasında başı çeken Yin -Yang'da ortada beyaz ve siyah daireler bulunur. İç içe olmaları bu ikiliğinhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif düalitenin doğada olduğuna işaret eder ki aynı zamanda eril olanın dişilihttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif dişil olanın erili içinde barındırdığına da dikkatimizi çeker.

Pengu Yin ve Yangı oluşturduktan sonra ölür. Öldükten sonra sol gözünden güneşhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif sağ gözünden ayhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif kanından denizlerhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif saçlarından ormanlarhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif gövdesinden yeryüzühttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif son soluğundan da rüzgarlar meydana gelmiş. Daha sonra çürüyen bedeninde kaynaşan böceklerden de insanlar oluşur.

Zamanla gökyüzünün bir bölümü denizlere düşerek insanlığı yok etti. Bunun üzerine Tanrıça Nü-kuahttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif yengeç elleriyle gökyüzünü yukarıya kaldırdıhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif denizleri yeniden sınırlarına itti ve çamurdan yeni bir insan türü yarattı.

Yapısal birlikhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif evrensel cevher Çi aracıyla gerçekleşmektedir. Çihttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif bir enerjihttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif "yaşam enerjisi" olarak izah edilebilir. Ve Çi'yi tek bir tanımla anlatmak mümkün değildir. Çin Tıp anlayışına görehttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif tüm evrene yayılmış Çi adlı bir enerji denizinin içinde yaşıyoruz. Çihttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif tüm canlılığın ölçüsü. Bir insanın Çi enerjisi üç yoldan sağlanıyor; doğum sırasındahttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif soluduğumuz hava ilehttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif yediğimiz ve içtiğimiz besinlerle.Saat: 19:29