ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kültür - Sanat > Mitoloji


Stonehenge Nedir?


Stonehenge Nedir?

Kültür - Sanat Kategorisinde ve Mitoloji Forumunda Bulunan Stonehenge Nedir? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Stonehenge Nedir? Yaklaşık 4000 yıl önce neolitik devir insanları tarafından inşa edilen Stonehenge Londra nın 137 km güneybatısında Wilthshire daki ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 07 Aralık 2014, 22:05   #1
Durumu:
Çevrimdışı
User
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kaygili
Üyelik tarihi: 02 Aralık 2014
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 9.308
Konular: 8078
Beğenilen: 727
Beğendiği: 562
www.forumsevgisi.com
Standart Stonehenge Nedir?

Stonehenge Nedir?

Yaklaşık 4000 yıl önce neolitik devir insanları tarafından inşa edilen Stonehenge Londra nın 137 km güneybatısında Wilthshire daki Salisbury ovasında bulunmaktadır. Stonehenge ve kalıntılarının yapım amacı günümüzde hala sırrını korumaktadır. Yapımına ilk defa başlandığı 4000 yıl öncesinde bir tapınak bir astronomik takvim yada cennete açılan bir kapı olarak tasarlanmış olabilir. Ama asıl amacı ne olursa olsun Stonehenge şuan için tarih öncesi çağlarda insanların nasıl yaşadığı neye inandığı ve bu yapıyı yapacak bilgiyi-gücü nereden buldukları konusunda teoriler üretmekten başka bir amaca hizmet etmemekte.

Tamamen taşlardan oluşmuş olan yapı iç içe geçmiş daireler şeklindedir. En dışdaki daire günümüzde tamamen harabe durumundadır. Bunun hemen içindeki dairede küçük taş parçaları hala bulunmaktadır. Merkezdeki dairede ise Stonehenge’ye bildiğimiz şeklini veren “trilithon” denilen iki dik taşın üzerine yatay olarak konulmuş bir taştan oluşan şekiller bulunmaktadır. Fakat yapı sadece taşlardan ibaret değildir. Taşları çevreleyen daire şeklinde bir çukur ve kuzeydoğu yönünde birkaç kilometre uzaktaki Avon nehrine doğru açılmış bir patika yol ve bu yolun çevresinde çeşitli işaret taşları vardır.

Aynı devirde yapılmış Stonehenge’ye benzeyen birçok daha taş anıt-yapı olmasına rağmen bu yapıların hiçbiri Stonehenge kadar karmaşık bir mimariye sahip olmadığı için yıllardır birçok bilimadamının ve arkeolojistin ilgisini çekmiştir. Özellikle mimarisinde kullanılan teknikler -trilithonların tepe taşlarının günümüzde hala marangozların kullandığı bir teknikle yapılması- Stonehengenin bu ilgiyi üzerinde toplamasının en önemli nedenlerinden biridir.

Stonehenge yaklaşık üç bölüm olarak miladdan önce 3000 ile 1400 yılları arasında yapılmıştır. Yapım aşamasında kumtaşından mavi taşlara birçok taş kullanılmıştır. Ama bu taşlardan en önemlisi “topuk taşıdır” (heel stone). Stonehengenin Avon nehrine doğru olan açıklığından iki kilometre uzaklıktadır. Topuk taşının en önemli özelliği yaz başlangıcı olan 21 haziran (en uzun gündüzün yaşandığı gün) ve kış başlangıcı olan 21 aralık (en uzun gecenin yaşandığı gün) tarihlerinde gün doğumunda gölgesinin Stonehengenin en orta noktasında düşmesidir.

Topuk taşından sonra diğer önemli bir taş da Stonehengenin merkez taşlarına oldukca yakın olan ve “Slaughter Stone” olarak adlandırılan “kesim taşıdır.” Daha önceleri bir grup taşın bir parçası olan bu taşın yapının girişini oluşturduğu düşünülmektedir. Trilithonların oluşturduğu dairenin çevrisinde “Station Stones” olarak adlandırılan iki tane sınır taşı bulunmaktadır. Bunların aslında trilithonları çevreleyen ve dikdörtgen biçiminden dizilmiş olan dört sütun taşının günümüze gelen iki parçası olduğu varsayılıyor.

Stonehengede kullanılan büyün bu taşlar Salisbury ovasına çok uzaklardan getirilmiştir. Taşıma esnasında insan gücü ip ve tahta kaldıraçlar kullanılmıştır. Kumtaşlarının Stonehengenin 30 kilometre kuzeyindeki Marlborough’dan mavitaşların ise güneybatı Galler’deki Preseli dağlarından getirildiğine inanılmaktadır. Ama mavi taşların 385 kilometre uzaktaki dağlardan denizi de aşarak nasıl getirildiği hala açıklanamamıştır. Bilinen tek şey ise tekerleğin icadından çok önce yapılan bu yapının taşlarının getirilmesi için insanların çok zahmet çektiği. Üstelik anıtın yapımı da taşların taşınmasından daha kolay olmamıştır. Anıtla alakalı asıl diğer bir önemli olan konu ise anıtı kimin yaptığının bilinmemesi. Bu konu hakkında bir çok tahmin olmasına rağmen kesin bir sonuç bilinmemekte. “Beyond Stonehenge” kitabının yazarı Gerald Hawkins’e göre anıtın her üç bölümünün farklı insanlar tarafından yapılmış olması. Kitaba göre birinci kısım ikinci dönem neolitik insanları tarafından yaklaşık mö 3000 yılında ikinci kısım beher şeklindeki bardakları yüzünden “beher insanları” adını olan topluluk tarafından son kısmın ise yani anıtın iç kısmı Wessexler tarafından yapılmıştır. Bir başka bilim adamı olan ve Wessex arkeolojisiyle ilgilenen Andrew Lawson’a göre ise Stonehenge küçük bir diktatör ve insanlara baskı kuran biri yada insanları kontrol edebilecek bir etkiye sahip birisi tarafından yapıtırılmıştır. Taşların taşınmasından yerlerine yerleştirilmesine kadar Stonehenge’nin yapımı yaklaşık 2000 yıl sürmüştür. Yapım aşaması hakkında bir çok teori olmasına rağmen genel bir görüş olarak anıtın üç aşamada yapıldığıdır anıtı çevreleyen daire iç kısımdaki kuyular ve trilithonlar. Anıtı çevreleyen çukur daireden ibaret olan ilk kısmın yapımına mö 3000 yılında başlandığı düşünülmektedir. Bu dairenin hemen iç kısmında daireyi dolaşan 56 adet çıkur vardır. İngiliz antikacı John Aubrey tarafından bulunduklarından “Aubrey holes” olarak bilinmektedirler. Bu çukurların kereste yada odun direkleri tutmak için kazıldığı sanılmaktadır ama şu anda direklerden eser yoktur. Çukurların içlerinde küller bulunmuştur ve bu küllerin insan külleri ileri direklerin külleri olunduğu bilinmektedir. Anıtın ikinci aşamasına yaklaşık olarak mö 2800 yıllarında başlanmıştır. Bazılarına göre bu aşamada anıtın daha sonra kaldırılan dev kereste ve odun direklerle inşaa edilmiştir. Bazıları ise daha yine daha sonradan kaldırılmış olan odundan yapılmış yapılar olduğunu söylemektedir ama bu aşamayla alakalı kesin bilgi elde edilememiştir. Son aşama ise mö 2100 yıllarında başlamıştır. Bu aşamada anıtttaki taşlar getirilimiş trilithonlar ve diğer sınır taşları yerlerine yerleştirilmiştir. Sınırtaşları 5 tane kumtaşından oluşmaktadır. Bunların ağırlıkları yaklaşık olarak 45 ton gelmektedir. Trithonlarda kullanılan ve daha uzaktan getirilen mavi taşlar ise 4 tondur.

Araştırmacılara göre yapım aşamasında çalışan insanlar bu taşların nehir yoluyla taşınmıştır ve zaten anıtın ikinci kısmını oluşturan odunların taşınması aşamasında büyük ağırlıkların taşınmasını öğrendikleri için taşların taşıması sırasında çok zorluk çekmemişlerdir. Ama tüm bilim adamları bu görüşe katılmamaktadır. Örneğin ilkçağ tarihçisi ve taş daireler uzmanı olan Aubrey Burl bu taşların bu kadar uzaktan getirilmesine gerek olmadığını düşünmektedir. Burl’e göre mavi taşlar Preseli dağlarından gelmiştir ama bu taşların buzullar tarafından Stonehenge’nin yakınlarına son buzul çağında getirilmiştir. Burl bu teorisini üç ayrı gözleme dayandırarak söylemektedir. Birincisi araştırmalarında İngiltere İrlanda ve Fransa’da ki diğer 1300 taş dairede kullanılan taşlar 7- 8 kilometre uzaktan getirilmiştir. İkincisi Stonehenge’de ki taşlar iyi ve kötü kalitedeki taşların karışımından oluşmaktadır. Ama eğer bu taşları insanlar yüzlerce kilometre uzaklıktaki dağlarndan taşıyıp geldiyse niye kötü taşları da seçmişlerdi. Üçüncü ve son olarak kaliteli mavi taşlar aynı yörede anıtın yapımından binlerce yıl önce vardı. Burl bu üç ayrı gözlemin bir sonucu olarak taşların insanlar tarafından değil buzullar tarafından taşındığını savunmaktadır.

Stonehenge binlerce yıldır mevsimlerin değişimini izlemektedir. Ayrıca ayın ve güneşin hareketlerine duyarlı bir mimarisi vardır. Yılın büyük çoğunluğunda gün doğumu anıtın merkezinden görülememesine karşın yılın en uzun günü olan 21 haziranda güneşin doğuşu merkezden rahatlıkla izlenebilmektedir. Yaz ortalarında ise güneş tekrar merkezden görülebilir ama bu sefer güneşin hareketi topuk taşının sağına doğrudur. Aynı görüntü ve hareket kış aylarında ise tam tersi yönde olur. Asıl önemli olan konu ise güneşin hareketlerini kimin bilmek isteyeceğidir. Anıtı ilk yapmaya başlayanların çiftçi olduğu dolayısıyla mevsim başlangıçlarını ve bitimlerini bilmek isteyecekleri düşünülmektedir. Diğer yapım aşamalarında ise Stonehenge bir çeşit tapınak yada astronomik alet olarak kullanılmış olabilir. Güneşin hareketleri ile Stonehenge arasındaki bağlantıyı keşfeden 18. yüzyıl İngiliz tarihçilerinden William Stukeley Stonehenge’nin Druidlerin kullandığı bir tapınak olduğunu ileri sürmüştür. Ama günümüzde anıt ile ilgili yeni bulgular yapıldıkça bu teori popülerliğini kaybetmiştir. İngiliz astronom Sir Norman Lockyer ise antik Celtic festivallerine dayanarak anıtın bir güneş tapınağı olduğunu söylemiştir. Fakat anıtı bir tapınak olarak görmek tamamen varsayımdır ve herhangibir kanıt bulunamamıştır.

Anıtın diğer bir ilginç yanı ise çevresinde 400 den fazla mezar olmasıdır. Bu mezarların çoğunda altın göğüslükler ve diğer değerli eşyalar bulunmuştur. Bazı inanışlara göre Stonehenge cennete açılan bir kapı olarak görülmektedir ve buraya gömülen insanların bu kapı yardımıyla cennete kolay ulaştıkları düşünülmüştür.

20. yüzyılın başlarında ise Stonehenge’nin bir astronomik takvim olduğu iddiası atılmıştır. Eğer bu doğruysa anıtı kontrol altında tutanlar diğer halklar üstünde büyük bir güç elde etmişti. Bununda beraber trilithonların kenarında dört tane sınır taşı bir dikdörtgen oluşturacak şekilde yerleştirilmiştir ve bu taşların ayın doğuşu ayın batışı güneşin doğuşe ve güneşin batışını temsil ettiği düşünülmektedir. Ne yazıkki günümüzde sadece bu taşlardan ikisi kalmıştır. Bu taşlarla beraber Aubrey çukurlarınında güneş ve ay tutulmalarının zamanlarını belirlemek için kullanıldığı varsayılmaktadır. Bu kuyuların önlerine üç tane taş konulduğunda gölgeleri aynı çukura düştüğü zaman güneş yada ya tutulmalarından biri gerçekleşmektedir.

Stonehenge ile ilgili bilimsel açıklamaların yanısıra birçok efsenade bulunmaktadır. Bu efsanelerin bazıları anıtın yapılma nedeni hakkında teoriler üretilmesine yardımcı olmuştur. Anıtla ilgil en önemli efsanelerden biri trilithonların insanların asıl geldiği yere açılan bir kapı olduğudur. Ama bu kapıların kullanılması yasaktır. Çünkü efsaneye görei her 5000 yılda biri bu kapıları açmaya çalışmıştır ve bunun sonucunda yeryüzünde büyük felaketler olmuştur.

Bazı efsanelerde kötü güçlerden bahsedilmektedir. Bir tanesine göre şeytan bir İrlandalı kadından bu büyülü taşları almış sonra Stonehenge’nin bulunduğu yere getirmiş. Sonra köyde yaşayan insanlar bu taşların sırrını söylemelerini istemiş. Köyün keşiş de taşların çok fazla sırrı olduğunu ve bunları bilmenin imkansız olduğunu söylemiş. Bu cevaba öfkelenen şeytan taşlardan birini keşişe fırlatmış keşişin topuğuna çarpan taş günümüzde bildiğimiz topuk taşıdır.

En meşhur efsane ise 12. yüzyılda Monmouthlu Geoffrey tarafından yazılan hikayedir. Hikayeye göre Briton kralı Aurelius katledilen saxon askerlerin anısına büyük bir anıt yaptırmış. Kral Arthur’un babası Kral Ambrosiu Merlin’e bu anıtın nerde olduğunu sormuş Merlin de İrlanda dağlarında “devlerin dansı” adı verilen büyük taşlardan oluşmu daireye bakmasını söylemiş. Bu taşların çok uzun zaman önce Afrikalı devler tarafından getirildiğine ve iyileştirme gücüne sahip oldukları düşünülürmüş. Briton kralı Aurelius ve ordusu yapılacak anıt için bu taşları sökmeye çalışmışlar ama başaramamışlar daha sonra Merlin’den yardım istemişler. Merlin taşların çıkarmaların taşımalarında ve Stonehenge’yi yapmalarında kendisine ait büyülü aletlerle yardım etmiş.

Efsaneler ve araştırmalar Stonehenge ile ilgili birçok sırrı zamanla aydınlatmıştır. Ama hala ne efsanelerde ne de bilimsel yazılarda açıklanamayan en büyük sır ise basit aletlerle taşların nasıl taşındığıdır.


ALINTIDIR.
________________
Umut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
nedir, stonehenge

Seçenekler
Stil


Saat: 15:05

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,