ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kültür - Sanat > Mitoloji


Afrodit ve Venüs


Afrodit ve Venüs

Kültür - Sanat Kategorisinde ve Mitoloji Forumunda Bulunan Afrodit ve Venüs Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Afrodit ve Venüs Afrodit – Venüs (Yunan Mitolojisindeki Afrodit Roma Mitolojisinde Venüs olarak bilinir) Dünyaya Tanrısal Güzelliği ve Sevgiyi öğretmek ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 16 Aralık 2014, 00:57   #1
Durumu:
Çevrimdışı
User
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kaygili
Üyelik tarihi: 02 Aralık 2014
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 9.308
Konular: 8078
Beğenilen: 727
Beğendiği: 562
www.forumsevgisi.com
Standart Afrodit ve Venüs

Afrodit ve Venüs

Afrodit – Venüs (Yunan Mitolojisindeki Afrodit Roma Mitolojisinde Venüs olarak bilinir) Dünyaya Tanrısal Güzelliği ve Sevgiyi öğretmek ve hatırlatmak için gelmişti. Şimdi de heykelinin bulunduğu her yerde kendisine ait bu Tanrısal özelliklerini insanlara ifade etmektedir. İnsani aşk ile ise oğlu Aşk Meleği Eros ilgilenmektedir; Eros insanın egosundan zarar gören aşkları korumaya çalışmakta ve bazen de unutturmaktadır.

Afrodit – Venüs tüm Tanrısal Enerjileri ile Dünyaya yardım etmeye her zaman devam etmektedir. Sevginin Güzelliğini doğanın ve Dünyanın canlılığını ve Güzelliğini sağlayan Tanrıça Yaratıcı Gücü simgeler.

Zeus ile Dione’nin kızı olan Afrodit – Venüs Kıbrıs kıyılarında denizin mavi yeşil köpükleri arasında bir midyenin içinde doğmuştur. Venüs sanatkar Ateş Tanrısı Hephaistos’un eşi ve aynı zamanda Aşk Tanrısı Eros’un annesidir. Adonis Ares gibi birçok Tanrının sevgilisidir.

Sembolleri

Afrodit – Venüs’ü simgeleyen ilk ve en önemli şey Venüs Gezegenidir. Ayrıca denizköpüğü ve deniz onun enerjisini ve güzelliğini yansıtır.

Elma ise kadınsal güzelliğin erkeksel güzellikle bütünlüğünü simgeler ve Gümüş Elma Afrodit’in ve sevginin temizliğini ve Yüceliğini simgeler.

Geyik yunus bülbül kuğu ve kartal Tanrıça Venüs’ün hayvan sembolleridir.

Gül elma üzüm salatalık ve maydanoz bitkileri ve misk nane gül ve yasemin kokuları Onu simgeler.

İnci akuamarin pembe kuartz ve pembe mercan Venüs’ün sembolü taşlardır. Pembe mor ve denizköpüğü yeşili onu sembolize eden renklerdir.

Tanrıça Venüs’ün (Afrodit) Enerjilerini Yaşamak

Özellikle insan her türlü kalp acısı çektiği durumlarda kendi acısını dindirmek için Tanrıça Venüs’ten yardım isteyebilir. Ayrıca biri cahilce ve kültürsüzce davrandığında veya Tanrısal Sevgiyi unuttuğunda insan Afrodit’ten o kişi için yardım isteyebilir.

Böylece Dünyada herhangi bir acı veya kültürsüzlük veya çirkinlik görüldüğü zaman Tanrıça Venüs – Afrodit’in enerjileri ile o durumun düzeltilmesi Tanrıçadan rica edilebilir ve bunun olağanüstü faydası olacaktır.

Tanrıçanın enerjilerini hissedip yaşayan birçok sanatçı onun ve enerjilerinin etkisi ile heykeller ve resimler yapmışlardır. Bunlardan en ünlüleri heykeltıraş Praxiteles’in yaptığı Knidos Afroditi adlı heykeli Alexandros of Antioch adlı Helenistik dönem heykeltıraşın yaptığı Milo Afroditi – Venüsü adlı heykeli ve ressam Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu adlı tablosudur.

Anadolu’daki Yerleri

Aslında her bir Anadolu Tanrıçası kendi enerjileri ile tüm Anadolu’da hatta tüm Dünyada insanlara destek vermekteler. Yine de özellikle eski çağlarda Tanrıçaları daha çok hisseden yaşayan ve yaşatan milletler vardır. Örneğin Tanrıça Venüs Anadolu’nun güneybatı ucundan başlayarak tüm Ege’de ve Anadolu’nun kuzeybatı ucundan başlayarak Orta Karadeniz bölgesine doğru uzanan alanda büyük etki göstermiştir. Ayrıca Orta Karadeniz’den Anadolu’nun güneydoğu ucuna uzanan alanda ve güneydoğudan güneybatıya uzanan alanlarda da eski çağlar boyunca var olmuş farklı milletler Tanrıça Venüs’ün Güzel etkilerini yaşamışlardır. Çünkü bu milletler Ona çok değer vermiş saygı ve sevgi göstermiştir.


Anadolu’daki arkeolojik buluntulara gelince Milet Aydın ve Datça’da bazı kalıntılar bulunabilmiştir. Milet’te Afrodit Tapınağı bulunur.

Aydın’ın Karacasu ilçesinin 12 km. güneydoğusunda bugünkü Geyre köyünün yakınında en ünlü Aphrodisias vardır. Tanrıça Afrodit’in şerefine birçok kente Aphrodisias ismi verilmiştir. Burası canlanacakmış izlenimi veren heykeller kenti olarak nitelendirilebilir. Aşk ve Güzellik Tanrıçası Afrodit adına kutsal törenler yapılan bu kent antik çağın önde gelen mimarlık sanat heykeltıraşlık ve tapınma merkeziydi.

Datça (eski Yunanca - Knidos) antik çağda Çıplak Aphrodite heykeli (Praxiteles’in Knidos Afroditi adı ile bilinen heykel) çok ünlenmiştir. O zamana kadar tanrı heykelleri çıplak yapılır ama tanrıça heykellerinin sadece boynu ve bir göğsü açık olurdu. Dünyadaki ilk çıplak tanrıça heykeli bu heykeldir. Antik dönemin ünlü heykeltıraşı Praxiteles Paros mermerinden yaptığı bu bembeyaz ve çıplak Aphrodite - Venüs heykelini Knidos halkına hediye etti. Yeni Aphrodite’lerinin rahatlıkla görülmesi için Knidos halkı bir de tapınak yapar. Ünü dört bir yana yayılan bu heykeli görmek için dünyanın her yerinden tüccar ve gemiciler kenti ziyarete gelir.

Knidoslular Artemis’i simgeleyen koyu bordo renkli üzümle yaptıkları devrin en iyi şarabı ile de ünlüydüler. Knidoslular parlak dönemleri geride kalıp yoksullaştıklarında Bithynia Kralı (Bithynia eski çağlarda Anadolu’nun kuzeybatısında yaşamış bir krallıktır) Knidos halkına heykel karşılığında büyük para önerisinde bulundu. Ama Knidos halkı bu teklifi geri çevirip heykelleriyle birlikte sıkıntıya katlanmayı seçtiler. Yüzyıllar sonra bulunup Konstantinopolis’e götürülen heykel burada çıkan bir yangında yandı. Şu anda en iyi kopyası Vatikan’da bulunmaktadır.

Anadolu'da büyük saygı görmüş ve adına tapınaklar kentler yapılmış olan Afrodit'le ilgili en ünlü efsane Truva'yla ilgilidir. Bu efsaneye göre genç prens Paris'ten Tanrıçaların en güzelini seçmesi istenmiş Paris Tanrı Zeus'un eşi Hera Athena ve Venüs arasından Venüs’ü seçmiştir. Bu durumda Venüs (Afrodit) ödül olarak Paris'e Truvalı Helene'yi kaçırması için yardım etmiş ve bu kaçırma olayı Truva Savaşı'na neden olmuştur. Afrodit vefa borcunu ödemek için savaş boyunca Troyalıları koruyup kollamıştır.
________________
Umut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
afrodit, venus

Seçenekler
Stil


Saat: 20:27

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.
Genel Forum Sitesi