ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kültür - Sanat > Mitoloji


Dinin Mitlerin Üzerindeki Etkisi ve Efsaneler


Dinin Mitlerin Üzerindeki Etkisi ve Efsaneler

Kültür - Sanat Kategorisinde ve Mitoloji Forumunda Bulunan Dinin Mitlerin Üzerindeki Etkisi ve Efsaneler Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Dinin Mitlerin Üzerindeki Etkisi ve Efsaneler Tanrılar, yeryüzünün ve insanın helakına karar vermişlerdir. Hazırlanan felaketten sadece tek bir kişi - ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 19 Ocak 2015, 15:04   #1
Durumu:
Çevrimdışı
User
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kaygili
Üyelik tarihi: 02 Aralık 2014
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 9.308
Konular: 8078
Beğenilen: 727
Beğendiği: 562
www.forumsevgisi.com
Standart Dinin Mitlerin Üzerindeki Etkisi ve Efsaneler

Dinin Mitlerin Üzerindeki Etkisi ve Efsaneler

Tanrılar, yeryüzünün ve insanın helakına karar vermişlerdir. Hazırlanan felaketten sadece tek bir kişi - Sümer metinlerinde Ziusudra, Akad metinlerinde ise Utnapiştim - kurtulmuştur.


Sümer uygarlığının kökenine ait tarihler tam olarak bilinmemektedir. Sümerliler Sümerce dediğimiz ancak Sami kökenli olmayan, Mircea Eliade’nin de hiçbir dil ailesi ile ilişkisi olmadığını savunduğu bir dili konuşmaktaydılar.

Tufan ve Sümer metinlerinin ilişkisine devam etmeden önce, konu içinde adı geçecek olan Tanrı isimlerine ait müthiş araştırmacı Mircea Eliade’nin önemli bir tespitini burada aktarmakta fayda vardır. Der ki ; “(...) An, Enlil ve Enki’den oluşan büyük tanrılar üçlüsünde de aynı süreç sezilmektedir. Adının da işaret ettiği gibi (an: gökyüzü), birincisi bir gök tanrısıdır. Herhalde panteonun en önemli ve egemen tanrı tanımına en iyi uyan üyesi oydu ; ama An’da deus otiousus belirtileri görülmektedir. Hava tanrısı (Ulu dağ adı da verilir) Enlil ve “Toprağın Efendisi,” “temellerin” tanrısı Enki daha etkin ve “güncel”dir; Enki’nin ezeli suların tanrısı olduğu kanısı yanlıştır ve Sümer anlayışında, karaların okyanus üzerine oturduğu kabul edildiği için bu hataya düşülmüştür (…)” Ve devam eder “(...).Tanrıça Nammu (adı “ezeli deniz”i ifade eden piktogram [resim sembolü] ile yazılmaktadır) “Gök ve Yeri doğuran ana” ve “bütün tanrıları yaratan kadın ata” olarak tanıtılmaktadır. Hem evrensel hem de tanrısal bir bütün olarak tasavvur edilen “ezeli sular” izleğine arkaik kozmoloji metinlerinde sıkça rastlanır(…)”

Daha önceki yazımızda yazılı tüm bilgi, tufanın gerçekleşmesine karar veren tanrıların kimliğini anlamak ve tüm kültürler içine sızmış temayı net bir şekilde görebilmek için son derece önemlidir.

Tanrılar, yeryüzünün ve insanın helakına karar vermişlerdir. Hazırlanan felaketten sadece tek bir kişi - Sümer metinlerinde Ziusudra, Akad metinlerinde ise Utnapiştim - kurtulmuştur. Tufan, insanların işlediği günahların ve hataların sonucu olarak sürekli karşımıza çıkmaktadır. Bu mit içinde de yarı tanrı bir kadınla evlenen Ziusudra kurtulmuştur. Tufandan bir gemi ile kurtulan Ziusudra’ya geminin yapımı ile ilgili bilgilerin verildiği tahmin edilen tabletler bulunamamıştır ve çok değerli olan bu bilgilere ulaşılamamıştır. Gemiyi yapması istendikten sonra kendisi gibi inançlı ve iyi kalpli 60 kişiyi kurtarmasını ve pek çok hayvandan da dişi ve erkek olmak üzere birer çift almasını ister. Tufan olur, Nuh ve kavmi kurtulur. 3 oğlu Sam, Ham ve Yafes’in nesillerinden Samiler ve diğer ırklar doğarak tüm dünyaya yayılırlar.

Afrika ve Kuzey Amerika mitolojileri hariç, tüm dünyada aynı hikâye mevcut iken, Afrika’da Mali’de yaşayan Dogonlar, Güney Afrika’daki Zulu’lar, Orta Afrika’daki Kvakiler, gene Arizona civarında yaşayan Pueblo kızılderilileri, Colarado ve New Mexico’da yaşayan Anasaziler ve Seminole kabilelerinin efsaneleri de ilginçtir. Bunun yanında Okyanusya’daki Polinezya efsaneleri de - ki bunlardan en önemlisi Samua ve Kiribati anlatılarıdır - Nuh tufanın gerçekleştiğini ama dünyada değil farklı bir yıldız sisteminde gerçekleştiğini, ardından insanlığın büyük bir lider eşliği altında dünyaya geldiğini anlatır.

Oğuzhan Ceylan
________________
Umut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
dinin, efsaneler, etkisi, mitlerin, uzerindeki

Seçenekler
Stil


Saat: 19:06

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.
Genel Forum Sitesi