ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Türkçemiz Ve Diğer Dersler > Muhasebe


Cari Kart İşlemleri


Cari Kart İşlemleri

Türkçemiz Ve Diğer Dersler Kategorisinde ve Muhasebe Forumunda Bulunan Cari Kart İşlemleri Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Cari Kart İşlemleri Cari kart raporu cari hareket raporu cari hesap ekstresi detaylı ekstre borç - alacak raporu gibi raporlar ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 20 Aralık 2014, 15:25   #1
Durumu:
Çevrimdışı
User
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kaygili
Üyelik tarihi: 02 Aralık 2014
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 9.308
Konular: 8078
Beğenilen: 727
Beğendiği: 562
www.forumsevgisi.com
Standart Cari Kart İşlemleri

Cari Kart İşlemleri

Cari kart raporu cari hareket raporu cari hesap ekstresi detaylı ekstre borç - alacak raporu gibi raporlar kayıtlı cari kart bilgileri sayesinde oluşturulur. Ayrıca günlük kasa defteri de nakit olan cari işlemler dikkate alınarak hazırlanır.

Cari kartlar ile ilgili yeni kayıt düzenleme silme arama gibi işlemleri menüleri yada kısa yol tuşlarını kullanarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

Cari kart kayıt ve düzenleme pencresindeki işlemlerinizde bilgileri girip veya düzenleyip 'Kayıt' düğmesini tıklayın yada <F2> tuşuna basın. Pencereyi kapatmak için 'İptal' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın. Ayrıca düzenleme penceresinde 'İleri ****' ve '**** Geri' düğmelerini tıklayarak yada <PageDown> ve <PageUp> tuşları ile kayıtlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Cari kartlar ile ilgili bilgilere ait açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.

Cari Kodu
Kartlara hızlı bir şekilde erişim sağlamak ve kartları belirli bir düzen içerisinde kayıt etmek amacıyla kodlar kullanılır. Kodlar rakam ve harflerden oluşabilir. Kodlar erişim ve raporlamada kolaylık sağlayacak şekilde kayıt edilmelidir. (Örnek: 'MTR001' kodu; 'MTR' müşterileri '001' ise sırasını ifade eder.) Ayrıca her karta ait kod farklı olmalıdır. Kod başka bir karta ait veya boş ise kayıt işlemine izin verilmez.

Cari Ünvanı
Kartın kime ait olduğu konusunda açıklayıcı bilgi vermek amacıyla ünvan kullanılır. Ünvan kart sahibi konusunda yeterli bilgi içermelidir. Ayrıca her karta ait ünvan farklı olmalıdır. Ünvan başka bir karta ait veya boş ise kayıt işlemine izin verilmez.

* Kod ve ünvandan başka yetkili adres ilçe il posta kodu alan kodu telefon faks modem gsm internet e-posta kısa notlar vergi daire ve vergi no gibi diğer bilgiler de kart ile ilgili daha fazla ve detaylı kayıtların oluşturulmasını sağlar.

İskonto Oranı
Satış işlemlerinde faturada yapılacak iskonto oranı seçilen cari kartta var ise otomatik olarak fatura üzerine yazılacaktır.

Risk Sınırı
Cari hareket veya kredili satış işlemlerindeki tutar seçilen cari karttaki risk sınırını aşıyor ise program kullanıcıyı uyaracaktır.

Devir Borç ve Alacak
Cari karta ait devir borç veya alacak olabilir. Devir bilgisinin kart ile ilgili raporlarda yer almasını sağlamak amacıyla bu bilgilerin girişleri yapılabilir.
Cari Hareket İşlemleri

Cari kartlar ile ilgili borç ve alacak işlemleri için cari hareketler kullanılır. Cari hareket raporu cari hesap ekstresi detaylı ekstre borç - alacak raporu gibi raporlar kayıtlı hareketler ile oluşturulur. Ayrıca günlük kasa defteri de nakit olan cari hareketleri içerir.

Cari hareketler ile ilgili yeni kayıt düzenleme silme arama yazdır gibi işlemleri menüleri yada kısa yol tuşlarını kullanarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

Cari hareket kayıt ve düzenleme pencresindeki işlemlerinizde bilgileri girip veya düzenleyip 'Kayıt' düğmesini tıklayın yada <F2> tuşuna basın. Pencereyi kapatmak için 'İptal' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın. Ayrıca düzenleme penceresinde 'İleri ****' ve '**** Geri' düğmelerini tıklayarak yada <PageDown> ve <PageUp> tuşları ile kayıtlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Hareket ile ilgili belge yazdırmak için kayıt işleminden önce yazdır seçeneğini işaretleyin yada <F10> tuşuna basın. Yazdır seçeneği işaretli ise kayıt sırasında belge yazıcıya gönderilecektir. Düzenleme penceresinde ise 'Yazdır' düğmesini tıklayın yada <F10> tuşuna basın.

Cari hareketler ile ilgili bilgilere ait açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.

Cari Kodu ve Ünvanı
Kod ve ünvan cari hareketin bağlı olduğu kartı seçmek yada belirtmek için kullanılır. Kart seçilmemiş ise kayıt işlemine izin verilmez.

İşlem Tarihi
Hareketin hangi tarihte yapıldığını seçmek yada belirtmek için kullanılır. Tarih doğru değil ise kayıt işlemine izin verilmez.

İşlem Tipi
Hareketin türünü seçmek yada belirtmek için kullanılır. (Örnek: Nakit dekont fatura çek senet) İşlem tipinde kısa yol için ayrıca 'Boşluk' tuşunu da kullanabilirsiniz. İşlem tipi sadece nakit olarak seçilmiş ise günlük kasa defterinde yer alır. Dekont fatura çek senet gibi seçimler günlük kasa defterinde dikkate alınmaz.

Açıklama
Hareket ile ilgili açıklayıcı bilgiler için kullanılır.

Borç/Alacak
Hareket tutarının borç veya alacak olduğunu seçmek yada belirtmek için kullanılır. (Örnek: Alındı ise alacak verildi ise borç seçilir.)

Tutar
Hareket tutarını belirtmek için kullanılır. Tutar boş ise kayıt işlemine izin verilmez.

Belge No
Harekete ait sıra numarasını belirtmek için kullanılır. Kayıtta her hangi bir numara verilmez ise belge tanımları penceresindeki ilgili sıra numarası otomatik olarak yazılır.


Cari Kart Raporu

Cari kartlara ait kod ünvan yetkili adres ilçe ve il gibi bilgilerine cari kart raporunu kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Raporu koda veya ünvana göre sıralayabilirsiniz. Ayrıca raporu belirli aralıklar içinde almak için kod ünvan ilçe ve il bilgilerindeki ilk ve son değerleri de kullanabilirsiniz.
Cari kart raporunu almak için 'Raporlar' menüsündeki 'Kart Raporları' ndaki 'Cari Kart Raporu' seçeneğini tıklayın. Rapor ile ilgili seçim penceresi açılacaktır. Penceredeki gerekli seçenekleri yazıp veya işaretleyip 'Göster' düğmesini tıklayın yada <F5> tuşuna basın. Vazgeçmek için 'İptal' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.

Raporu yazdırmak için 'Yazdır' düğmesini tıklayın yada <F10> tuşuna basın. Rapordan çıkmak için de 'Kapat' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.

NOT: Rapor seçim penceresindeki değerler boş bırakılır ise raporda tüm kayıtlar görünecektir.

Cari Hareket Raporu

Cari hareketlere ait tarih kod ünvan açıklama ve tutar gibi bilgilerine cari hareket raporunu kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Raporu tarihe koda veya ünvana göre sıralayabilirsiniz. Ayrıca raporu belirli aralıklar içinde almak için kod ünvan ve tarih bilgilerindeki ilk ve son değerleri de kullanabilirsiniz.

Cari hareket raporunu almak için 'Raporlar' menüsündeki 'Hareket Raporları' ndaki 'Cari Hareket Raporu' seçeneğini tıklayın. Rapor ile ilgili seçim penceresi açılacaktır. Penceredeki gerekli seçenekleri yazıp veya işaretleyip 'Göster' düğmesini tıklayın yada <F5> tuşuna basın. Vazgeçmek için 'İptal' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.

Raporu yazdırmak için 'Yazdır' düğmesini tıklayın yada <F10> tuşuna basın. Rapordan çıkmak için de 'Kapat' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.

NOT: Rapor seçim penceresindeki değerler boş bırakılır ise raporda tüm kayıtlar görünecektir.

Cari Hesap Ekstresi

Cari hesap ekstresi ile her hangi bir cari karta ait cari ve fatura hareketlerini belirli tarih aralığında raporlayabilirsiniz. Cari kart ile ilgili daha detaylı raporlama için detaylı ekstre raporunu kullanabilirsiniz.

Cari hesap ekstresini almak için 'Raporlar' menüsündeki 'Cari Hesap Ekstresi' seçeneğini tıklayın. Rapor ile ilgili seçim penceresi açılacaktır. Penceredeki gerekli seçenekleri yazıp veya işaretleyip 'Göster' düğmesini tıklayın yada <F5> tuşuna basın. Vazgeçmek için 'İptal' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.

Raporu yazdırmak için 'Yazdır' düğmesini tıklayın yada <F10> tuşuna basın. Rapordan çıkmak için de 'Kapat' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.

Detaylı Ekstre

Detaylı ekstre de cari hesap ekstresi raporundaki gibi her hangi bir cari karta ait cari ve fatura hareketlerini belirli tarih aralığında raporlar. Ancak detaylı ekstrede fatura satırları tek tek ayrıntılı olarak raporlanır.

Detaylı ekstreyi almak için 'Raporlar' menüsündeki 'Detaylı Ekstre' seçeneğini tıklayın. Rapor ile ilgili seçim penceresi açılacaktır. Penceredeki gerekli seçenekleri yazıp veya işaretleyip 'Göster' düğmesini tıklayın yada <F5> tuşuna basın. Vazgeçmek için 'İptal' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.


Raporu yazdırmak için 'Yazdır' düğmesini tıklayın yada <F10> tuşuna basın. Rapordan çıkmak için de 'Kapat' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.

Borç - Alacak Raporu

Cari kartlardan borç veya alacak bakiyesi olanlara ait kod ünvan ve bakiye gibi bilgilerine borç - alacak raporunu kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Raporu koda veya ünvana göre sıralayabilirsiniz. Ayrıca raporu belirli aralıklar içinde almak için kod ünvan ilçe ve il bilgilerindeki ilk ve son değerleri de kullanabilirsiniz.

Borç - alacak raporunu almak için 'Raporlar' menüsündeki 'Borç - Alacak Raporu' seçeneğini tıklayın. Rapor ile ilgili seçim penceresi açılacaktır. Penceredeki gerekli seçenekleri yazıp veya işaretleyip 'Göster' düğmesini tıklayın yada <F5> tuşuna basın. Vazgeçmek için 'İptal' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.

Raporu yazdırmak için 'Yazdır' düğmesini tıklayın yada <F10> tuşuna basın. Rapordan çıkmak için de 'Kapat' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.
________________
Umut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
cari, islemleri, kart

Seçenekler
Stil


Saat: 21:55

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,