meta http-equiv="refresh" content="1;URL=http://www.forumzirve.net">
ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Mustafa Kemal Atatürk


Azerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk


Azerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk

ForumSevgimiz Kütüphane Kategorisinde ve Mustafa Kemal Atatürk Forumunda Bulunan Azerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Azerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk Azerbaycan Bakü Mustafa Kemal Atatürk anıtı İzmir'in işgalinden sonra Azerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk 1918-1922'nci yıllar "imperialist ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 07 Aralık 2014, 16:39   #1
Durumu:
Çevrimdışı
User
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kaygili
Üyelik tarihi: 02 Aralık 2014
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 9.308
Konular: 8078
Beğenilen: 727
Beğendiği: 562
www.forumsevgisi.com
Standart Azerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk

Azerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk

Azerbaycan Bakü Mustafa Kemal Atatürk anıtı

İzmir'in işgalinden sonra Azerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk 1918-1922'nci yıllar "imperialist dövletleri Türkiye'ni parçalamak siyasetine karşı ölkede Türk halkının millî-azadlık müharibesi başlandı. Bu harekatın başında Osmanlı ordusunun istadadlı generalıAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk Türk halkının millî kahramanı Mustafa Kemal Paşa dururdu. Millî azadlık ideyanları başlanmış bu müharebe 1923. yılın son baharında Türk halkının tam gelebesi ile sonuçlandı"


Bu satırlar Azerbaycan'da başlamış "Atatürk ve Türkiye'de medeni inkılap" kitabından götürülmüşdür. Eser XX. asrın böyük islahatçısı Mustafa Kemal Atatürk'e ve Türkiye Cumhuriyetinin 70 yıllığına hasr olunmuşdur. Maraklısı ise budur kitabı Türkiye ve Atatürk hayranı olan Bakı'nın yakınlığında yerleşen Maştağa köyünün Hehriye cemiyeti basdırıb. Kitap girişAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk V bölüm ve sonuçdan oluşur.

I.bölüm "Türkiye'de medeni değişikliklerin ilkin ve sosial-siyasi şartları" adlanır. M.K. Atatürk'ün bir müdrik ifadesi sanki bu bölüme istigamet verir. "Tarihi yazmak-tarihi yaratmak kadar müşküldür. Eger yazan yaradana sadık kalmazsa yazılan tarih insanları çaşdıracak mahiyyet alır."

II.bölüm "Türkiye'de dünyevi tahsil ve ictimai ilmlerin vahid sistemli inkişafı" III. Bölüm "Kemalçı islahatlar dövründe Türkiye'de musigi ve tesviri sanat" adlanır. Bu bölümde de M. K. Atatürk'ün müdrik kelamı dikkati celp edir: "Bir millet kiAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk resim bilmesinAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk heykelteraşlık bilmesin... ele milletin tarihi tarakkide yeri yoktur."

IV.bölüm "Türkiye'de spor ve beden terbiyesinin inkişafı" adlanır. Yine de bu sahe üzere Mustafa Kemal Atatürk'ün dediyi fikir dikkat merkezindedir.

"Sonuç" da Ulu Önder'in in bir fikri hüsusile dikkat çekirAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk burada Atatürk Türk halkına büyük ümit beslediyini söyleyir: "Türk milletinin böyük millet olduğunu alem az zamanda bir daha görecekdir."

"Sonuç" da Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk halkı karşısında evezsiz hizmeti birkaç kelme ile ifade olunmuştur: "1963. senede "Forum" Gazetesi'nde "Atatürk ve Batı" makalesinde deyilirdi kiAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk şimdi de maarifAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk ilmAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk incesenet sahesinde bir çok mürekkeb problemleri hell ederken Türkiye'nin görkemli hadimleri Mustafa Kemal'in bakışları ve ideyanlarına müraciet edir."

"Sonuç" da Ziya Gökalp'ın 1923.senede Mustafa Kemal Atatürk'e hasr etdiyi şiirden iki misra verilmişdir:

O millî dühanın tam kemalıdır.
Türkün hem celalıAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk hem cemalıdır.

Kitab yazılarken 289 kaynakdanAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk aynı zamanda Mustafa Kemal'ın 1929-cu yılda Moskova'da basılan "yeni Türkiye'ye giden yol" (I-IV cildler) kitablarıAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk İ.V. Alibeyovun Rusca basılan "Türkiye'de dövlet kapitalizmi"nden istifade olunmuşdur. Burada 62 kitabın ismi keçirAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk bu kitaplar Rus dilindedir ve müellifleri Avrupa alimleridir. Aynı zamanda "Soru Kitapları"ndanAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk "dövrü metbuat"dan istifade olunmuşdur. Bu kitaplar Rus ve Türk dillerindedir.

Mustafa Kemal Atatürk hakkında Utkan Kocatürk'ün "Atatürk" kitabıAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk Melek Melih Bayrı'nın "Güneş Gözlü Mustafa Kemal" kitabları Kemal sevenleri ihtiyarına verilmişdir.

Bütün Azerbaycan Türkleri Atatürk hayranıdırAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk bu hayranlığın şair ve ediblerimiz öz yaradıcılıklarında zaman-zaman kaleme almışlar. Bele şairlerinden biri de katı TürkçüAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk milletçi yaradıcılığının en kaynar çağından hayata "elvida" söyleyen şair-alim Refik Zeka Handar'dır. 1998-ci senede onun "Atatürkiye" kitabı Türkiye ve Atatürk'ü seven Azerbaycan türkleri üçün en gözel ermağan olmuşdur.

R.Z. Handan'ın Türkiye-Atatürk mehebbetinden konuşmak ayrıca bir konudur. Burada ise yalnız onun Mustafa Kemal Atatürk hakkında birkaç fikirleriyle tanış etmek istiyorum. "Nasıl kitabın ismi Atatürkiye?" sorusuna şair böyle cevap verir: "Atatürk'ün yolu ile gidenlere damığa vuranlar memleketi parçalamak isteyen alçaklar çoktur. Buna göre de bu günkü Türkiye'ni Atatürkiye görmek isteyenlerin alovlu üreklerinin derinliklerinden kopan yanıklı seslere ses vermek istiyorum."

Refik beyin kitabından öyrenirik kiAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk 1987.seneden "yazıçı" neşriyatı tarafından basılmış halk yazarı Mirze İbrahimovun ön söz yazdığı "YurdumAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk Ulusum" kitabından Türkiye'ye hasr olunmuş şiirler çoktur. Orada Refik beyin bu şiiri basalıb: "AyrıldıkAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk Atam". Aşağıdaki misra şiirin şah misrasi sayıla biler: Atatürkdür Atamız söylenmeyen Türk yokdur...

Bu kitabda Refik bey Atatürk hakkında yalnız ön fikirlerini söylemirAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk oAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk bulduğu zamandan istifade ederek bir zamanlar Atatürk ismini ürekde söyleyib bu adı bütün dünyaya bağırarak söylemek isteyen Azerbaycan türklerine böyük önder Atatürk'e hasr olunmuş Orhan Seyfi Orhan'ın "Atatürk'ün Ölümü" şiirini söyleyir. Onun ardınca "AyrıldıkAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk Atam" şiirinden iki bendi okuyuculara takdim edir:

AyrıldıkAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk AtamAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk sen kibi can sevgilimizden. Şair Anıt mezarı ziyaret edirAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk bura gelen çocukları seyr edirAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk söyleyir:

Könül size türesünü açıklar
Sevginizle etirlenir butamız
Atanıza "Ata" deyinAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk çocuklar
Gece-gündüz yada düşsün Atamız!

Aynı zamanda R.Z Handanın 1989-cu seneden "Edebiyat ve incesenet" gavetinde "ÜzelimAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk İstanbul'um" şiiri basılıb. İstanbul'dan da nişan şair Atatürk'ü anayana hatırlayır:

MusikidirAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk şiirdir selinAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk ruzgarınAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk mehin
Kaynağını görmüşem sende gövsü-küzehin
Fatehler Fatehidir Sultan Mehmet Fatehin
Atatürküne benzer çetin bir insan bulum

Gözellerin gözeli gözelimAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk İstanbulum!

Hemin gazetde- 1990. senede şairin "bu meleket" şiiri basılıb

Ulu türkün bayrağıdırAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk
Ulu türkün toprağıdırAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk
Ulu türkün varlığıdırAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk
Bu memleket Türkiye'dir
Türkiye'ye türk yiyedir

Önder Atatürk'ün ismi Azerbaycan Cumhurbaşkanı hörmetli H. Aliyevin konuşmalarında tez-tez çekilir. "H. Aliyev Azerbaycanı dünyaya tanıdır" kitabında okuyuruk: "Azerbaycan prezidentinin Türkiye'ye seferi Türk halkının en böyük ziyaretgahı-Mustafa Kemal Atatürk'ün makberisini ziyaretden başladı. H. Aliyev Atatürk'ün makberesine eklil koyduAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk Türkiye'nin böyük oğlunun ruhuna ehtiramını bildirdi. Fahrı müsafirler kitabında ürek sözlerini yazdı: "Unudulmaz Atatürk'ün mükadddes adıAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk solmayan siması bin yıllardan gelen Türkiye ve Azerbaycan dostluğununAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk kardeşliyinin gelecek yoluna parlak ışık saçır."

Kitabda Atatürk hakkında deyilen müdrikana sözleri yalnız iki neferin adına çıkmak düzgün deyil. Bu müellifler bütün Azerbaycan Türkleri'nin böyük Atatürk'e olan mehebbetini bu kitabda ifade etmişler.

Mustafa Kemal'a münesibetin ne ilahileşdirmeAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk ne dini ekstazAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk ne kor-korane pereştişle karışğı yoktur. Türkler onu milletin atası kibi sevir ve bu bahımdın da o yeni Türkiye'nin Atasıdır"

Kitabda Türkiye'de Böyük millî meclisinin hitabet kürsüsü üzerinden böyük Atatürk'ün sözleri yazdığı da kayd olunur: "hakimiyet danışlıksız ve şeksiz halka mahsusdur"

"Biz aynı kökden boy atmışık" adlı bu yazıda Mustafa Kemal'ın Türk halkı üçün özünü şam gibi yardırmasından söhbet açılır. "70 yıl bundan önce dahi ve böyük önder Mustafa Kemal Atatürk Böyük Millet Meclisi'nin esasını koymuşAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'ni yaratmışdı."

Azerbaycan prezindenti H. Aliyev Türkiye'nin millî meclisinden çıhış ederken Mustafa Kemal'ı ehtiramla hatırlayır: "Böyük insanAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk bütün Türk dünyasının dahi şahsiyeti Mustafa Kemal Atatürk'ü ehtiramla yad ediremAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk onun gördüyü işlereAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk onun başladığı yola öz hörmet ve ehtiramını ve bildiriremAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk hatiresi karşısında baş eyirem"

Azerbaycan'ın resmi gazeti olan "Azerbaycan" da Cümhurbaşkanı H. Aliyev'in çeşitli toplantılardan çıhışları verilib. Bu çıhışlarda prezident çok zaman M. Kemal'in divletçilik sahesindeki tecrübesine esaslandığını söyleyir.

1994-cü yılın kısımında Ankara'da - Bilkent Üniversitesi'nde dahi Füzulinin 500 yıllık yubileyi keçirilir. Burada çıhış eden H. Aliyev Atatürk'ü hatırlamağı unutmur: "Dahi insanAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk böyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yaratdığı Türkiye Cumhuriyeti 71 yıl erzinde TürkünAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk Türk dünyasınınAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk Türk halkının neye kadır olduğunu eyani şekilde dünyaya nümayiş etdirdi. Azerbaycan halkı öz millî azadlığı uğrundan mübarize apararkenAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk millî istiklaliyetine nail olmağaAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk millî divletçiliyini yaratmağa çalışarken daima Türk halkının desteyineAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk dayağına arkalanmışAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk Mustafa Kemal Atatürk'ün koyduğu yollla geden Türk Cumhuriyeti'nin tecrübesinden behrelenmişdir"

"Kardeşliyimiz ve dostluğumuz ebedidir" adlı mekalede H. Aliyev S. Demirel"e hitaben deyir: "Azerbaycan'da biz hepimiz sizi böyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün e'tibarlı devamçısı ve böyük şagirti kibi tanıyırık. Memnuniyetle kabil edirem kiAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk 1923. senede esası Mustafa Kemal tarafından koyulmuş Türkiye Cumhuriyeti e'tibarlı ellerdedir"

1997.senenin mayısında Azerbaycan perzidenti H. Aliyev Türkiye'de olarken böyük Atatürk'ün mezarını ziyaret edir.

Hemin gazetin 11 Mayıs sayısında H. Aliyev'in Türkiye'de kuru koşunları mektebi ile tanışlığı öyrenciler ve Azerbaycan diasporu ile görüşünden söhbet açılır. Bu insanlar karşısında çıhış H. Aliyev Atatürk'ü hatırlamadan keçinmir: "Türkiye Cumhuriyeti ve onu şöhretli ordusu böyük önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından yaradılmışdır. Ne kadar sevindirici haldır kiAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk Türk halkıAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk Türkiye ve onun ordusu 77 yıldır kiAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk öz kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün yolu ile gedirAzerbaycan Halk Edebiyatında Atatürk gelebelerden gelebelere gelir.

ALINTIDIR.
________________
Umut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
ataturk, azerbaycan, edebiyatinda, halk

Seçenekler
Stil


Saat: 07:42

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,